Zgjidhni një karrige lëkundëse me një këmbe: rehati pa kompromis për të gjithë familjen

Faqja kryesore » Repair » Zgjidhni një karrige lëkundëse me një këmbe: rehati pa kompromis për të gjithë familjen
Repair No Comments

Zgjidhni një karrige lëkundëse me një këmbe: rehati pa kompromis për të gjithë familjen

Karrige lëkundëse me një këmbe në brendësi të stilit fusion

Karrige lëkundëse me një këmbe në të brendshme në stilin e shkrirjes

Problemi i një karrige lëkundëse me një këmbe - të sigurojë pjesën tjetër më të rehatshme dhe relaksim. Ajo mund të vënë në çdo dhomë, madje edhe në ballkon me ose tarracë shtëpi . Kur ju zgjidhni duhet të merret në konsideratë, nëse kjo pjesë të mobiljeve në harmoni me të gjitha të projektimit përreth.

Përmbajtja:

 • Çfarë është një karrige lëkundëse?
 • materiale
 • Si të kujdeseni për karrige?
 • Si te zgjidhni një karrige të cilësisë?
 • Përzgjedhja karrige të rehatshme
 • Përfitimet për trupin
 • përfundim

Një kombinim i mrekullueshëm i drurit dhe e letrës në hartimin e një karrige lëkundëse me një këmbe

Një kombinim i mrekullueshëm i drurit dhe e letrës në hartimin e një karrige lëkundëse me një këmbe

karrige lëkundëse kanë një histori shumë të gjatë dhe interesante

karrige lëkundëse kanë një histori shumë të gjatë dhe interesante

Karrige lëkundëse në dru me një dizajn të pazakontë do të theksojë individualitetin tuaj

Karrige lëkundëse në dru me një dizajn të pazakontë do të theksojë individualitetin tuaj

Karrige lëkundëse me një pelerinë lesh do të shtojë rehati të brendshme tuaj

Karrige lëkundëse me një pelerinë lesh do të shtojë rehati të brendshme tuaj

Çfarë është një karrige lëkundëse?

Karrige lëkundëse me stol në dizajn modern

Karrige lëkundëse me stol në dizajn modern

Bukurinë e kësaj pjesë të mobiljeve  është e pamohueshme. Edhe para lindjes së çdo personi përjeton ndjesi të ngjashme me ato që mund të merret nga pjesa tjetër në një karrige. Lëvizja e nënës, ndërsa në këmbë - një lloj i zë makina. Foshnja e parë tronditi në djep, endacak, në duar, dhe pastaj ai rritet dhe të harrojmë këto ndjenja. Dhe blerjen e një karrige lëkundëse me një këmbe - përsëri kujton ato.

Swing siguron një strukturë të veçantë - këmbët, si të tillë, ata nuk janë. Kanë lakuar porcione të cilat janë bashkangjitur këmbëve. Prania e këmbe siguron relaksim total. Për më tepër, ajo mund të jetë freestanding ose të jetë integral me karrige. Ajo është justifikuar nga pikëpamja se rocker ka një efekt qetësues.

karrige lëkundëse bukur bërë prej druri të pastër në tarracën e një shtëpie të vendit

karrige lëkundëse bukur bërë prej druri të pastër në tarracën e një shtëpie të vendit

lëkundëse karrige të dyfishtë me një kornizë metalike

lëkundëse karrige të dyfishtë me një kornizë metalike

Një dhomë e vogël, por shumë komod që jetojnë në stilin klasik

Një dhomë e vogël, por shumë komod që jetojnë në stilin klasik

I kushtoj vëmendje! Më shpesh, këto karrige janë bërë prej druri, sepse ata nuk duan të përdorin në dhoma me lagështi dhe jashtë.

zgjidhje të projektimit në prodhimin e një karrige lëkundëse është i mrekullueshëm në unike e saj dhe sqimë

zgjidhje të projektimit në prodhimin e një karrige lëkundëse është i mrekullueshëm në unike e saj dhe sqimë

Kur ajo u shfaq një pjesë të rehatshme e mobiljeve nuk dihet saktësisht. Në Amerikë, ajo është konsideruar si shpikësi i Franklin. Por ata ishin të njohur shumë më herët në Angli. krijues i famshëm austriak mobilje Michael Thonet filloi prodhimin e karrige lëkundëse në 1860.

materiale

Dhomë gjërë ngrënie në stilin Arti i Ri

Dhomë gjërë ngrënie në stilin Arti i Ri

Materiale për prodhimin e karrige zgjedhjen më të ndryshme të një apo një tjetër në një masë më të madhe varet nga stilin e hapësirës së brendshme dhe përdorimin e karrige.

Dru - materiale më të zakonshme dhe popullore. Në prodhimin e llojeve të ndryshme të drurit janë përdorur. Për më tepër, kryetari mund të jetë një tërësisht prej druri, ose vetëm pjesërisht - p.sh. vetëm kornizë.

karrige lëkundëse bërë nga metali janë veçanërisht forca

karrige lëkundëse bërë nga metali janë veçanërisht forca

karrige lëkundëse bukur e bërë nga druri blu

karrige lëkundëse bukur e bërë nga druri blu

kornizë metalike janë bërë shpesh, për shkak se për të arritur relaksim të plotë në një karrige metalike të ngurta është e pamundur, për më tepër, ajo do të jetë shumë e vështirë. Kornizë është bërë e këtij materiali është e qëndrueshme dhe është e kombinuar me materiale të tjera.

I kushtoj vëmendje! Dizajn elegant karrige mund të jetë prodhuar "në metal". Megjithatë, madje edhe krijuesit më kreative, nuk kanë dalë për të krijuar të gjithë-metalike rrokut.

Baby karrige lëkundëse bërë nga bambu duket shumë interesante

Baby karrige lëkundëse bërë nga bambu duket shumë interesante

Lexo më shumë:   MOS futur imazhet në AutoCAD 2007

karrige të rehatshme lëkundëse në stilin Arti i Ri

karrige të rehatshme lëkundëse në stilin Arti i Ri

Vendi është bërë nga druri ose kornizë ngurtë me një tapiceri butë . Dhe kjo mund të jenë të lëvizshëm - kjo do të lejojë për të duhet për të larë apo të zëvendësojë atë me një tjetër. Një vend të veçantë zënë nga një karrige lëkure lëkundëse një mbështetëse këmbe - një vështrim të presentable dhe të respektuar. Mbushje atë - lëkure natyrore ose artificiale.

kallam-karrige

Kombinimi i suksesshëm i strukturës endur metalike dhe projektimin e vendin në karrige lëkundëse

Kombinimi i suksesshëm i strukturës endur metalike dhe projektimin e vendin në karrige lëkundëse

Një grup i veçantë është për të siguruar karrige thurje , për shkak se ata janë më të popullarizuara dhe të rehatshme. Endje atë nga shelg, kallam, bastun prej palme kacavjerrëse . vende të tilla metoda industrial për të prodhuar nuk kanë mësuar ende, kështu që të gjitha modelet e propozuara në dyqanet - është i punuar me dorë.

karrige thurje mund të përballojë ngarkesa të rënda, plus çdo gjë që ata të zhvlerësohet, duke siguruar komoditetin e kohës së lirë. Avantazhi i madh është aftësia për t'i bërë ballë ekstremet e temperaturës dhe lagështisë.

Modelet Woven e karrige lëkundëse të ketë shumë avantazhe

modele thurje e karrige lëkundëse të ketë shumë avantazhe

karrige lëkundëse Superb bërë nga druri me një këmbe

karrige lëkundëse Superb bërë nga druri me një këmbe

Thurje karrige lëkundëse me një mbështetëse këmbe dhe një jastëk të butë

Thurje karrige lëkundëse me një mbështetëse këmbe dhe një jastëk të butë

Në materialet e përdorimit prodhimin e trashësi të ndryshme. Kornizë karrige është bërë nga degë të trashë të bimëve, një vend për t'u ulur - hollë. Ndërmjet tyre, ata mbahen së bashku me anë të shiritat lëkure, postimeve druri ose metali. Në fazën përfundimtare të prodhimit të mobiljeve është e mbuluar me një lustër të veçantë.

Disa avantazhet e karrige thurje figurë:

 1. rezistencë të lartë ndaj stresit intensiv dhe afatgjatë.
 2. Mungesa e efekteve të temperaturës mbi materialin.
 3. Ekologjikisht miqësore dhe të sigurt për shëndetin.
 4. Pamjen origjinale.

karrige të bardhë thurje duket shumë e bukur

karrige thurje White

mobilje thurje sjell dallime të mëdha të temperaturës

mobilje thurje sjell dallime të mëdha të temperaturës

I kushtoj vëmendje! Ndikimi pozitiv i pushuar në një karrige lëkundëse në sistemin nervor qendror është vërtetuar nga mjekët. Plus, kjo karrige jep një shpinë të relaksuar dhe hip.

Si të kujdeseni për karrige?

dhomë fëmijë të bukur në stilin e Provence

dhomë fëmijë të bukur në stilin e Provence

Kujdesi varet në një masë të madhe në shasi dhe vendin e prodhimit material. Ju mund të përdorni një rregull universale - kjo është e rëndësishme për të hequr papastërtitë dhe pluhurin nga karrige. Në këtë rast, nuk përdorin kimikate, sepse ata mund të dëmtojë ndonjë material. Për të hequr papastërtitë e thjeshtë leckë mjaft të rëndësishëm dhe ujë të thjeshtë të ngrohtë.

lëkundëse karrige të rehatshme me një këmbe të veçantë

lëkundëse karrige të rehatshme me një këmbe të veçantë

Ekologjikisht miqësore - Avantazhi kryesor i mobilje thurje

Ekologjikisht miqësore - Avantazhi kryesor i mobilje thurje

Nëse pëlhura vendi, kamoshi, lëkurë - ato mund të jenë vacuumed dhe lahen. Nëse ka një ndotje më serioze, ajo nuk mund të bëjë pa sapun. ju keni nevojë për të hequr njollat:

 1. Merrni 2 lloj pëlhurash.
 2. Njëri prej tyre sapun dhe fshij vendet e ndotura.
 3. Së dyti thith dhe të lajë atë sapun dhe zgjidhje të ujit.
Lexo më shumë:   Muzeu i Artit Modern në qytetin e Yinchuan në brigjet e lumit Yellow në Kinë

karrige lëkundëse nuk kërkojnë kujdes të veçantë

karrige lëkundëse nuk kërkojnë kujdes të veçantë

Bukur dhomen e ndjenjes stil eko

Bukur dhomen e ndjenjes stil eko

Sa për karriget e bastun prej palme kacavjerrëse, të kujdeset për to shumë lehtë. Në të njëjtën kohë, ia vlen të kujtohet se kjo mobilje do lagështi, dhe mund të plas nga thatësi. Pritja kryesore të pastër - një fshirje të rregullt me një leckë të lagur - ajo heq pluhurin dhe të lejojë uljes bastun prej palme kacavjerrëse. Nuk është e nevojshme që të përdorin mobilje të tilla pranë fireplace ose burime të tjera të ngrohjes. Nëse ju ende i doni një mbrëmje të ftohtë të dimrit, të ulen nga fireplace, ju duhet të mbulojnë vendin me një shtresë shtesë të ngrohjes-rezistente llak.

Sa për karrige druri, kujdesi është i ngjashëm me bastun prej palme kacavjerrëse. E vetmja gjë që ata nuk kanë nevojë për lagështi.

Karrige lëkundëse bërë nga bambu me një stol, ideal për projektimin e dhomën e fëmijës

Karrige lëkundëse bërë nga bambu me një stol, ideal për projektimin e dhomën e fëmijës

Kujdesen për një kornizë metalike dhe është e thjeshtë dhe ajo është rubbed me pluhur. Mos përdorni gërryese, si është e mundshme për të hequr shtresë mbrojtëse dhe të dëmtojë sipërfaqen, veçanërisht nëse ajo vjen nga një kornizë e çelik inox .

I kushtoj vëmendje! Nëse materiali është një karrige ekzotike, të përcaktojë rregullat e kujdesit është pasuar menjëherë pas blerjes.

Si te zgjidhni një karrige të cilësisë?

Karrige lëkundëse stil i thjeshtë në verandë brendshme

Karrige lëkundëse në stilin e thjeshtë në verandë brendshme

Kur të blesh një karrige lëkundëse nuk duhet të gënjejmë vetveten modele me kosto të ulët. Këto zakonisht kanë një të materialeve me cilësi të ulët dhe të kuvendit (thurje). Kur ju zgjidhni duhet të i kushtoj vëmendje për:

 1. Materiale. Në rast se vendi që do të përdoret në shtëpi, ju mund të zgjidhni pothuajse çdo. Në rastin e përzgjedhjes së mobiljeve të tillë për të brendshme të zyrës apo të lokaleve të tjera komerciale, duhet të zgjedhin materiale të qëndrueshme dhe presentable. zgjidhje e përkryer do të jetë karrige lëkundëse me qëndrim, kornizë metalike dhe tapiceri lëkure të butë.
 2. Pajisje. Kjo është ajo që mban në karrige - vida, bulona, ​​elementet dekorative. Asgjë nuk duhet të rri, squeaking. On fasteners metalike nuk duhet të ndryshket.

  Një sallë pritjeje të vogël në stil eklektik

  Një sallë pritjeje të vogël në stil eklektik

 3. Finish. Nëse produkti është dru ose bastun prej palme kacavjerrëse, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të cilësisë së veshjes - ajo nuk duhet të sagging, dhe edhe më shumë hapësira për të pikturuar. Gjithashtu i kushtoj vëmendje për cilësinë e tapiceri: materiale, metoda e ngjitjes në bazë. Ku të varur një fije apo ngjitës për të vepruar.
 4. Integriteti. Është e rëndësishme për të shqyrtuar me kujdes, sidomos prej druri dhe bastun prej palme kacavjerrëse, vende për çara, dëmtimit dhe defekte të tjera.

Të jetosh në ngjyrat pastel duket shumë elegant

Të jetosh në ngjyrat pastel duket shumë elegant

dhomë harmonike të brendshme në bashkim stil

dhomë harmonike të brendshme në bashkim stil

Dhe tani gjëja më e rëndësishme - çmimi. A nuk mendoni se vend mijëra dollarë do të jetë vërtetë i lartë ose zgjat një jetë. Pavarësisht nga markë dhe vendin e blerjes është e nevojshme të shqyrtojë me kujdes të gjitha kriteret e mësipërme. Siç tregon praktika, një çmim të lartë nuk ka gjithmonë të konfirmuar të njëjtën cilësi të lartë.

Lexo më shumë:   kolltuk-qese me duart e tij: Hap pas hapi instruksionet për krijimin dhe 40 ideve universale

Përzgjedhja karrige të rehatshme

Për karrige lëkundëse nuk ishte vetëm e bukur, por edhe i përshtatshëm, ju duhet të drejtohen me kujdes në përzgjedhjen e saj

Për karrige lëkundëse nuk ishte vetëm e bukur, por edhe i përshtatshëm, ju duhet të drejtohen me kujdes në përzgjedhjen e saj

Quality - është e mirë, por duke mos ditur kriteret themelore të komoditet, projektimit lëkundëse karrige, ju zgjidhni të saktë nuk do të funksionojë. Kjo është e rëndësishme si një karrige të rehatshme lëkundëse:

 • Kryesuesi duhet të lehtë të lëkundur strukturën me elastike dhe të ngurtë në të njëjtën kohë.
 • Ju nuk duhet të zgjidhni një karrige shumë të vështirë apo e lehtë. Megjithatë, në këtë rast duhet të udhëhiqet nga ndjenjat dhe preferencat e tyre.
 • Kryesuesi duhet të mbajë ekuilibrin dhe të mos devijojnë nga boshti i levizjes.

Karrige lëkundëse me një kornizë metalike dhe mbështetëse ergonomike

Karrige lëkundëse me një kornizë metalike dhe mbështetëse ergonomike

karrige lëkundëse bëhet jo vetëm një vend i preferuar për rekreacion pasiv, por edhe me sukses të plotësojë dizajn të brendshëm të çdo shtëpi

karrige lëkundëse jo vetëm që do të bëhet një vend i preferuar për rekreacion pasiv, por edhe me sukses të plotësojë dizajn të brendshëm të çdo shtëpi

 • Kur ju zgjidhni duhet të provoni lartësinë mbështetëse. formë armrests saj. Nuk duhet të ketë ndjenjë e ngurtësi, trupi duhet të pushojnë.
 • Një vlerë të provoni sa më e përshtatshme të vendosura qëndrim, në qoftë se ajo është një njësi e vetme me një karrige.
 • Baza duhet të jetë e gjerë - kjo do të sigurojë stabilitet.
 • Të jetë i sigurt për të përpunuar se sa peshë llogaritet pëlqente karrige.

Tregu modern kurrë nuk pushon të amaze shumëllojshmëri e modeleve të karrige lëkundëse

Tregu modern kurrë nuk pushon të amaze shumëllojshmëri e modeleve të karrige lëkundëse

Përfitimet për trupin

Kur zgjedh një karrige lëkundëse ju duhet të kontrolloni me kujdes cilësinë e produktit

Kur zgjedh një karrige lëkundëse ju duhet të kontrolloni me kujdes cilësinë e produktit

Rest në lëkundëse karrige me qëndrim  është shumë i përshtatshëm, por kjo jo vetëm mund të pushojnë për këmbët. Hapi i parë është të zbut karrige, sepse edhe figurë një efekt të favorshëm mbi sistemin nervor dhe ndihmon për të shërohen. Gjatë ritëm njeriun relaksoheni dhe të harrojmë për problemet e ditës - bie në një lloj kllapie. Kur trupi relakson, qëndron dhe trurit.

Shumë të dobishme kjo festë për ata që kanë probleme me gjumin. Vetëm 30 minuta e pushim në një karrige dhe fle një natë të mirë për të gjithë natën është e sigurt.

osman qendisi do të jetë një mbështetëse këmbe shkëlqyer karrige lëkundëse

osman qendisi do të jetë një mbështetëse këmbe shkëlqyer karrige lëkundëse

Është e mahnitshme se relaksuese efekt jep karrige lëkundëse!

Është e mahnitshme se çfarë një efekt zbutës jep karrige lëkundëse!

Gjithashtu një karrige lëkundëse mund të:

 1. Kontribuojnë në relaksimin e muskujve mbrapa.
 2. Trenat muskujt e këmbë, dhe kjo ndihmon të ecin të sigurt dhe të qëndrojë.
 3. Rikthen ritmin e zemrës. Mjekët shpesh përshkruajnë të sëmurë takikardi sëmundje. ulur rregullt në një karrige është në gjendje që përfundimisht të rivendosur ritmin e zemrës.
 4. Kjo ndihmon për të trajnuar aparatit vestibular. Për ta bërë këtë, ju duhet të përdorni jo vetëm ritëm të ngadalshëm e qetë, por ritmike dhe të shpejtë. Këto ushtrime do të mundësojë transportin e lehtë udhëtim transferimin publik, udhëtimit ajror.

karrige lëkundëse butë në brendësi të dhomën e fëmijës

karrige lëkundëse butë në brendësi të dhomën e fëmijës

Karrige lëkundëse me një këmbe: përfundimin

Karrige lëkundëse me një këmbe: një karrige druri lëkundëse me një dizajn të drejtë të brendshëm në stilin klasik dhomës së brendshme

lëkundëse karrige druri me një dizajn të drejtë të brendshëm në stilin klasik dhomës së brendshme

Karrige lëkundëse - një copë të rehatshme e mobiljeve, ju mund të bleni, dhe madje edhe të bëjnë duart e tyre . Në të njëjtën kohë ndikimi i saj pozitiv në organizëm është e vështirë të mbivlerësohet. Dyqane keni një shumë të modeleve të materialeve të ndryshme, e bërë në një stilist të ndryshme. Çmimi i tyre gjithashtu ndryshon dhe varet kryesisht në prodhim dhe prodhuesit materiale.

Lënë një koment