platformë praktike xhami: si për të zgjedhur dhe për të instaluar

Faqja kryesore » Ndërtimi » platformë xhami praktik: si për të zgjedhur dhe për të instaluar
Ndërtimi No Comments

platformë praktike xhami: si për të zgjedhur dhe për të instaluar

Çfarë platformë ju do të donte për të parë në kuzhinë e tyre ideale? Pllaka, mozaik, guri natyror, ose ndoshta një pemë? Opsione nuk janë aq të pakta dhe ata janë të gjithë në të mirën e tyre, por ne jemi të sigurt se më i miri platformë - xhami. Le të flasim për atë që janë avantazhet e mbuluar qelqi si ata janë, sa ka dhe nëse ju mund ta instaloni vetë.

Skinali

Kështu thirri panele qelqi për të vënë mbi ta nga imazhet fotografike. Kjo është më popullor në Rusi sot, lloj kalata xhami, por jo më të veçantë në aspektin e dizajnit. Prodhuesit pohojnë se fotografia kafshë të egra gjallëruar kuzhinë, dhe të parë qytetin gjatë natës për të bërë dhomë me sy të mëdha. Por le të jetë i sinqertë: për të zgjedhur një foto në platformë të mos provuar një triumf të kitsch, shumë, shumë e vështirë. Ndoshta ne duhet të ndalet për një version Monophonic.

Çmimi: rreth 6 000 r / m. 2 pa asnjë punë shtesë. 

E rëndësishme : xhami mund të jenë të përbashkëta dhe të sqarohen; kjo e fundit nuk ka ngjyrë të gjelbër, kështu që është më mirë për të zgjedhur, veçanërisht në qoftë se ju vendosni për të bërë një platformë me një imazh të shtypura është dritë.  

platformë xhami

Photo: homeartdesigns.co.uk

gotë

Platformë mund të jetë një xhami, pa shtypje apo pikturë. Një mundësi e tillë si dashamirët e minimalism, siç është ndonjëherë e vetmja mënyrë për të ruajtur unitetin vizuale të kuzhinës: ju mund të ngjitur mbi atë se çfarë ju pëlqen letër-muri, dhe, kur është e nevojshme, për të mbrojtur muret e panele qelqi.  

Price: . Nga 3 000 p / m 2  i xhami është sqaruar.

"Opsionet më interesante janë marrë duke përdorur një gotë transparente, pas të cilit, në qoftë se ju jeni me fat sa të posedojë shtëpi të dyta me një histori, është e mundur për të lënë tulla vjetër apo i veshur mur", - Eugene Topilskaya projektuesi

platformë xhami

platformë Kuzhina në një projektuesi apartament Masha Kolesnikova pikturuar bojë propozoj dhe prapa sobë është e mbrojtur nga qelqi rrëmbyer.

pasqyrë 

Pasqyruar platformë - një dhuratë nga perëndia për një kuzhinë të vogël. Me të vërtetë është vizualisht zgjeron hapësirën, por, ndryshe nga skinali me fotot, nuk ka për qëllim të përcaktojë ose të ndryshojë disponimin në dhomë. Minus një: në pasqyrë mund të shihen gjurmët e vogël e llak. 

Lexo më shumë:   një mbivendosje të përforcimeve në një trashë

Çmimi: 2 000 r / m. 2 të pasqyrës 6 mm e trashë. 

E rëndësishme: sepse kalata kuzhinë janë këshilluar për të zgjedhur xhami është e hollë se 6 mm, edhe nëse ajo është rrëmbyer; në qoftë se ju doni të bëni zakonshme (kjo është më e lirë), të marrë edhe të trashë.

platformë xhami

Photo: geelongsplashbacks.com.au

Si te zgjidhni?

Në lidhje me një çift të pikave të rëndësishme që kemi thënë më lart: zgjedhjen platformë xhami, i kushtoj vëmendje të trashësi dhe faktin nëse xhami është rrëmbyer dhe nëse ajo është e sqaruar.

Nëse ju doni të ngarkuar të gjitha të kompanisë-prodhues i kujdesit , por mos overpay, kujdes studiuar seksione çmimet. Në shumë kompani, çmimi është shumë i detajuar, duke përshkruar edhe pak gjëra si çmim për çdo vrimë për fiksimin dhe pagesa për blerjen e një imazhi për printim. Të tjerë kanë vetëm parametrat themelore mund të vendosen në makinë llogaritëse: madhësinë, llojin e yje dhe shtypit, nevoja për matjen dhe shërbimet e instalimit. Në rastin e fundit është më mirë për të sqaruar nëse, për shembull, duhet të paguajë veçmas shkurtime nën prizë.

Nëse ju doni të maksimizuar kursimet , thjesht të përpiqet për të porositur një gotë ose pasqyrë madhësinë e dëshiruar, kompania nuk është e specializuar në skinali. platformë transparente ata do të, më shumë gjasa, nuk është më e keqe se zyra dashuroj. Nga vetë xhami është shumë e lirë, por ju do të duhet të mbani mend se çmimi i tij do të duhet të shtojë koston e përpunimit të buzë, dhe kënde, shpimit, etj Nga rruga, eksperimente me profesionistë vrima shpimit në shtëpi nuk do të rekomandojë: .. Normal stërvitje qelqi lossless shumë vështirë dhe nevrik dhe nuk mund të bëjë. 

Si të instaloj?

Është e qartë se mënyra më e lehtë për të ftuar profesionistë, por kostoja është platformë e lirë ajo do të rrisë në mënyrë të konsiderueshme, kështu që ju mund të marrë një shans dhe të bëjë të gjitha vetë. 

Metoda one: për gozhda lëngshme

Montimi ngjitëse, në shikim të parë, mënyra më e lehtë për të bashkëngjitni xhami në mur. Por ajo ka tre instrumentale. Së pari, xhami duhet të jetë, në qoftë se nuk e pikturuar në anën e kundërt, të paktën një matte, përndryshe ngjitës do të jetë i dukshëm. Së dyti, mur për të cilat ajo është e bashkangjitur, duhet të jetë krejtësisht e sheshtë. Së treti, një dëshirë e tillë - për moshat: shkëput në mur xhami do të jetë jashtëzakonisht e vështirë.

Lexo më shumë:   TIPS KITCHEN DESIGN

         

Metoda dy: në fasteners 

Fasteners përshkohet dhe varet. Së pari - një kapëse nëpër vrimë në xhami në vidë me një kapak dekorative. Së dyti - pasqyrë tipike mali që mban buzë qelqi. Në të dyja rastet është e nevojshme për të punuar me shumë kujdes, por këto metoda janë më pak të kërkuar në smoothness mur.  

Metoda e tretë: kufje kuzhinë

Nuk është gjithmonë e nevojshme për një të plotë fasteners qelqi platformë. Nëse njësitë kuzhinë countertop aderon në mur, ju mund të vënë një platformë mbi të, pinning ngjitje mobilje skaj apo sealant pak pangjyrë silikoni. Në krye të nevojës për të rregulluar platformë gozhdohem ose ngjitur në pjesën e poshtme të raft kuzhinë ose raft dollap. Kjo mund të jetë një mënyrë, në qoftë se platformë xhami - një opsion i përkohshëm, ose në qoftë se banesa është i lëvizshëm, për shkak të ndryshimit të asaj që ka diçka që ju nuk mund të seriozisht.  

platformë xhami

Udhëzime për rritje xhami në platformë diynetwork.com 

E rëndësishme: në qoftë se platformë juaj bërë prej qelqi transparent dhe të shtrënguar në mur, është e nevojshme të ecin rreth perimetrit të një sealant pangjyrë. Pra, në bazë të qelqit nuk do të poshtër dhe lagështi. 

Ne shpresojmë se ky material ka qenë e dobishme për ju. Nëse keni lexuar dhe kuptuar se platformë xhami - kjo nuk është versioni juaj, lexuar në lidhje me materiale të tjera në artikullin tonë "kalata kuzhine pazakontë: Këshilla projektuesi."

 

Cover Photo: printsonglass.com.au

Lënë një koment