Zgjedhja përgjegjës - e drejta muri për çdo dhomë

Faqja kryesore » Repair » Zgjedhja përgjegjës - e drejta muri për çdo dhomë
Repair No Comments

Zgjedhja përgjegjës - e drejta muri për çdo dhomë

Zgjedhja e murit që mbulon muri është larg nga një nga idetë më të njohura dhe të kërkuar.

Veshja nuk është inferiore në bojë me cilësi ose suva si model. Avantazhi i letër-muri është një zgjedhje të madhe të ngjyrave, si dhe kosto më të ulët. Nëse ju vendosni të zgjidhni një dekoratë për muret e tua, në këtë artikull ne do të shikojmë në të gjitha nuancat dhe aspektet e përzgjedhjes materiale.

Tregu është një gamë të gjerë të letër-muri

fakt interesant: muri i parë shpiku mijëra vjet më parë - teknologjia e ngjitje shirita të tipit dekorative mur takon Asirisë. Natyrisht, muri modern kanë pak gjëra të përbashkëta me dekorata e para murit, por ajo ishte nga ajo kohë filloi një marshim ngadhënjimtar e murit letër të multi-colored vija. Sipas ekspertëve i pari muri Asirianisht dukej si, shirita të gjatë të ngushtë të leckë, zakonisht pikturuar zezë ose të bardhë. Njerëzit e lashtë kështu transformon shtëpitë e tyre, duke e bërë atë më të bukur, të rehatshme dhe moderne. Të njëjtin funksion ka mbetur dhe relative lashtë mbulon sotme mur.

Për të zgjedhur saktë materialin përfunduar duhet të jetë zili e Asirisë - ata përfunduan me një vendim për zgjedhjen e një prej dy ngjyrave. njeriu modern do të duhet të shpenzojnë më shumë kohë për të vendosur. Por ne do të ju ndihmojë.

E drejta lloj muri

Në këtë moment, industria moderne ofron një gamë të madhe të tapestries që zgjedhin bëhet më e vështirë dhe më e vështirë për çdo vit. Jo konsumatorët njohuri do të jetë e vështirë pa një njohuri themelore të llojeve kryesore të mbulesa mur. Prandaj, vëmendja juaj është ftuar për klasifikimin e llojeve themelore të letër-muri.

Mbulimi mund të ndryshojnë jo vetëm në materiale, por edhe në pamjen:

tapestries Smooth përshtaten vetëm për një mur të përkryer të qetë. Mungesa e ndonjë gunga plotësisht ofron të gjitha të metat e muret e dhomës - edhe të meta të vogla në një lakim apo të anketuarve do të duket si një shëmti.

muri Smooth përshtatshme të përkryer për muret e sheshtë

Embossed - Ky lloj i veshjes është i përshtatshëm për të gjitha sipërfaqet, që nga modelet e konveks visually fshehur metat. Për të prekur dhe për të parë në këto Wallpapers janë shumë të butë, elegante dhe i këndshëm. Wallpapers të këtij lloji janë të ndarë në llojin e valëzuar dhe embossed.

muri embossed

Imitim i textures të ndryshme - vetëm në studimin më të ngushtë të mureve, të ftuar do të jenë në gjendje të kuptojnë se ju nuk keni një tjegull vërtetë, tulla ose llaç mur. material veshja tërësisht imiton pamjen e veshje të tjera dhe nuk ka nxjerrë veten deri në ndjenja.

Wallpaper se imitator cilësi e lëkurës

Wallpapers janë gjithashtu të ndryshme gradë e mbajtjes lagështi:

Zakonisht veshja klasike nuk ka mbrojtje kundër lagështisë, kështu që kur pastrimi, mos e përdorni asgjë, por një leckë të thatë.

kafaz i papërshkueshëm nga uji mund të lahen duke përdorur sfungjer dobët shuar apo leckë pa përdorur detergjent.

Lahet muri me çdo mjet - më e qëndrueshme në aspektin e perceptimit lagështi. Ato mund të pastrohen me metodat më intensive duke përdorur pastrim qëndrueshmëri.

i qëndrueshëm ndaj ujit super, mbuluar lahet - kur pastrimi nuk mund të përdorni një sfungjer dhe rroba, por një furçë e ashpër. Përballojë larje të përditshme.

muri lahet lehtë të përballojë pastrim lagësht

Gjithashtu, veshja mur letër është e ndryshme në dendësi.

Ka dy lloje:

Lightweight - rrotullon të tilla peshojnë më pak si një metër katror ka vetëm 110 gram.

Heavy muri - pesha e tyre është e vështirë për të klasifikuar, si ajo varet nga petëzuar.

Klasifikimi i fundit i tapestries moderne bazuar në formën e bazës dhe të përdorura në prodhimin e teknologjive:

Paper - më e thjeshtë, nuk është e gjatë të qëndrueshme dhe opsionet më të lirë të përshtatshme për riparimin më ekonomike.

muri letër në të brendshme

Vinyl - kanë një jetë më të lartë densitet dhe të shërbimit se sa letër. Është bërë si qetë dhe lehtësim.

Vinil muri karakterizohen nga forca të lartë

Fibër qelqi - një vështrim të ri, shumë e modës dhe moderne nga muri, duke shfaqur teknologjinë e prodhimit dhe aplikimit.

Tekstil me fije qelqi moderne

Qeth - më e vështirë, layered dhe e bukur në pamjen kafaz mendje.

Shumë shtresa jo-thurur muri

Le të konsiderojmë çdo lloj veç e veç, siç ishte nga përshkrimi i saj do të varet në zgjedhjen tuaj.

mbulon letër mur

Kjo teknologji ka qenë ruajtur nga koha e Bashkimit Sovjetik, dhe ka pak që ka ndryshuar. Shumë njerëz ende preferojnë atë në këtë lloj të letër-muri, pasi ata kanë bërë një element të njohur të brendshme të banesës. Gjithashtu, mos harroni në lidhje me koston më të ulët - në treg. Veshje shpesh fajësohet për paqëndrueshmëri, vështirësi në ngjitje (zvarritje pas aplikimit të ngjitës), dhe bukuria minimale. Por kjo zgjedhje ka disa avantazhe. Për shembull, pak njerëz e dinë se muri modern letër është i ndarë në dy nënlloje: simpleks dhe dupleks. Çfarë është ajo?

subspecies e parë - janë normale, nuk janë të ndryshme nga paraardhësit e tyre sovjetike, tapestries me modele të ndryshme.

Lexo më shumë:   shtëpi e vogël parafabrikuara - ideal për të relaksuar

wallpapers simplex letër

opsion dytë - një material dy-shtresa, ku shtresa e parë është një letër dhe tjetri përbëhet nga një shtresë të veçantë me një qëllim dekorativ (model aplikuar në atë).

Double-layer duplex muri

Mbështeteni në faktin se duplex do të jetë shumë më e fortë se simpleks nuk është e nevojshme. Natyrisht, të dy shtresa janë më mirë se një, por kjo letër nuk do të fitojnë ndonjë forcë shtesë ose qëndrueshmëri ose rezistencën e ujit. Ata janë ende letër-bazë, e cila çon në venitje të shpejtë, vyshket në diell, dhe nuk ofron kamuflazhi mirë muret e pabarabartë. Të gjitha defektet janë qartë të dukshme, pavarësisht modelit të zgjedhur - ju mund edhe të bëjë situatën edhe më keq.

Natyrisht, me kaq shumë të këqijat që ju do të gjeni këtë të mbuluar nuk përshtaten. Por nuk janë produkte letre dhe përparësi e tyre e madhe - në apartamente dhe shtëpi me fëmijë të vegjël dhe kafshët, ata do të jenë shumë të dobishme. Kosto të ulët ju lejon për të zëvendësuar shqyer, ose gërvishtem band izrisoval pa imponuar injeksione të holla.

Vinyl nuk është në pllaka dhe në sfond

Më të qëndrueshme, i dendur dhe i bukur sixhade dëshirë blerë nga konsumatorët në të gjithë botën. Kjo nuk është befasuese, sepse veshja është e përbërë nga dy substrate: letër mëndafshi, dhe gjithashtu të ketë një shtresë dekorative me një shumëllojshmëri e modeleve (gjeneruara nga klorid polivinil). Kjo lejon murin përballet me më të mirë të ruajtura, mos ki frikë prej fëlliqur apo discolouration. Megjithatë, nga kafshët ose fëmijë, ajo nuk do të të shpëtojë.

Përbërja e muri vinyl

Sigurisht, më shumë look modern ka shumë nëntipe, numri i të cilave është në rritje çdo vit.

specie aktualisht nuk ka asnjë të njohura të tilla vinyl letër-muri:

Vinyl, CD - është një imitim i vërtetë i materialeve të tjera përfundimtare, (pëlhurë, guri, tulla, suva, dhe kështu me radhë). Well durojnë një jetë të gjatë të shërbimit, të qëndrueshme dhe të bukur. Thjeshtë në kujdesin dhe nuk japin hua veten e tyre për të ndikimeve të ndryshme mekanike (lagështia, temperatura ekstreme).

Wallpaper vinyl-CD

Ponderuar vinyl - e madhe për sipërfaqe të pabarabartë. Në përgjithësi kanë një dendësi më të madhe dhe të ndritshme Pestryaev modele të ndryshme, model që lejon për të fshehur të metat muret ekzistuese.

pesha e rëndë vinyl letër-muri do të fshehin të gjitha defektet e mureve

Wallpapers me model kimike embossing - përkryer për dhoma me pamje anën e diell. Pse? Materiali pothuajse nuk zhduket edhe pas viteve të përdorimit. Gjithashtu, veshja mund të lahen duke përdorur ujë dhe detergjent zgjidhje.

Letër-muri vinyl nxehtë vulosje

Wallpaper me shtypjen mëndafshi-ekran - Veshje është projektuar për të dhënë një pamje të pasur, e shkëlqyer. shtresë të veçantë ofron madhështi të pashembullt dhe lustër. Megjithatë, ngjitës të tilla vinyl vetëm të jenë sipërfaqe të përkryer të qetë.

Letër-muri vinyl me shtypjen mëndafshi-ekran

Qelqi apo letër? Apo tekstil me fije qelqi?

Deri më sot, ky lloj i veshja mur është konsideruar më në modë dhe të bukur. Ky material modern përbëhet endura me fije qelqi filamente lloj të veçantë. Është kjo teknologji lejon për qëndrueshmëri të pabesueshme, forcën dhe besueshmërinë.

Ndër avantazhet e veshjes duhet të theksohet:

 • Mungesa e plotë e kimikateve dhe substancave të tjera toksike - për tekstil me fije qelqi moment janë më miqësore me mjedisin dhe hypoallergenic.

Tekstil me fije qelqi - lloji më miqësore me mjedisin e letër-muri

 • rezistence ndaj zjarrit - një zjarr ky lloj i veshja nuk flash aq shpejt sa çdo sfond tjetër.
 • Rritja e forcën dhe mungesës së riskut të mrekullueshëm efekte, duke përfshirë gërvishtjet nga kthetrat ose vrima e kafshon qeni.
 • jetë shumë të gjatë shërbimi - prodhuesit të japë një garanci prej jo më pak se tridhjetë vjet, dhe ndoshta më shumë.

Jeta e shërbimit të tekstil me fije qelqi më shumë se 30 vjet

 • Bargain - Veshje mund të pikturuar në ngjyra të ndryshme dhe hije të njëzet herë për të gjitha përdorimet.
 • Zgjedhja më të gjerë - në këtë moment, shumë kompani prodhimin e llojeve të ndryshme të letër-muri janë duke i kushtuar më shumë vëmendje për steklooboyami. Ju mund të gjeni gamë të vërtetë të mrekullueshëm të madhësive.

Gjithashtu, mos harroni në lidhje me funksion të veçantë të kësaj shtresë - Muret poshtë janë të lirë për të "frymë", e cila eliminon rrezikun e murit të një erë të mykur, lagështi dhe myk dëmshme. Gjithashtu në sfond përfshin fibrave përforcuar, mbron kundër plasaritje dhe mure të tjera dëme të pakëndshme.

mur xhami do të parandalojë shfaqjen e çara në mure

Dallimet në mes të "gotë" përballet me praktikisht asnjë. Vetëm imazhi i jashtëm mund të jenë të ndryshme. Më të njohura në këtë moment janë në një model diamanti, kurriz peshku apo twill. Por ju shpesh mund të gjeni oferta, të cilat mund të aplikohen për absolutisht çdo model sipas klientit.

Wallpapers të nonwoven

Kjo shtresë është bërë jo nga letër, dhe i një material të përmirësuar që ka një sipërfaqe të lëmuar dhe një cilësi shumë të hollë. ashtuquajtura interlining tij. Materiali bazë është fije mëndafshi i njohur, duke rritur fleksibilitetin mur dhe forcë. Megjithatë, performanca e kundërta shprehu, jo të endura muri nuk kanë prona tkurrje, si dhe ata thjesht nuk mund të zgjas kur zbatohet në mur.

jo e thurur muri

Një tjetër avantazh në zgjedhjen e këtij lloji të tapestries është një mundësi e errësirë ​​shumëfishtë. Ky avantazh e ka bërë këtë mur mbulon më të njohura në mbarë botën. Vetëm imagjinoni - herë mbërthyer, dhe ngjyra të paktën çdo ditë është e ndryshme. Lodhur nga muri, dhe ju keni vendosur për të aplikuar suva? Nuk ka problem! Jo të endura letër-muri shqyer off lehtë pa asnjë përpjekje, dhe mos lënë shenjat në muret, edhe pas një jetë të gjatë shërbimit.

Lexo më shumë:   Chlorophytum (foto 55): houseplant dobishme dhe të gjallë

Jo të endura letër-muri të lehtë të përballojë shtresa të shumëfishta bojë

Ju keni rënë në dashuri me këtë sfond? Atëherë ne do të përfundojë një tjetër plus caktuar - materiali ka bazën e vet ngjitës, kështu që kur ngjitje e tyre në sipërfaqe do të duhet të aplikohet vetëm për të ngjitur në mur, duke anashkaluar procesin përhapjen vetë piktura.

Kjo mrekulli e industrisë moderne është i ndarë në dy nëntipe:

Duke pasur vinyl spërkatje - janë të veshja delikate vinyl, duke lejuar muret te frymë me poret mikroskopike. Sixhade e këtij lloji janë bërë gjithmonë të bardhë të pastër, pa as edhe një aluzion e ngjyrat e tjera.

muri jo e thurur me vinyl-veshura

Vetëm nonwoven - uncoated vinyl ata janë më pak breathable, por gjithashtu i shkëlqyer pikturuar dhe nuk e humbasin pronat e tyre i forcës, qëndrueshmëri dhe bukuri.

pëlhurë muri

Në fakt muri tekstilit nuk është e përbërë tërësisht nga pëlhurë - ata kanë një pëlhurë ose jo të endura mbështetjen, dhe shtresa tekstili tashmë ajo është aplikuar. Fabrics përdoret ndryshe nga mëndafshi dhe kamoshi, liri dhe ndjerë më parë. Ajo është përdorur ndonjëherë pëlhurë jute. Ky lloj i qëndron për ngjyrat e saj origjinale dhe pastërtinë ekologjike.

mur tekstilit në të brendshme

Ka dy lloje të veshjeve të indeve: të prodhuara në mënyrë integrale dhe e hollë. Këto Wallpapers duken në mure vetëm e përkryer për shkak të mungesës totale të seams. me një shtresë të tillë dhomë do të duken mrekullueshëm - një copë, pamja monolit i jep një dhomë smoothness përsosur dhe bukuri. Natyrisht, i vetmi, i syth fillestar do të vazhdojë të jetë. Por profesionistë me përvojë do të jetë në gjendje për të fshehur atë në mënyrë që askush nuk do të kushtoj vëmendje për të.

Fije e hollë pëlhurë muri

Çfarë avantazhet sjell materialin rreshtim muret? Avantazhi i parë dhe më e rëndësishme - kjo është një e ngrohjes shkëlqyer dhe izolimit të tingullit. Mirë dhe së dyti, sixhade e pëlhura luksoze, origjinale, unike dhe tepër të bukur.

Meta janë kostoja e lartë dhe mbrojtja e varfër nga pluhuri dhe ndotesve tjera.

Si për të zgjedhur letër-muri përsosur ngjyra

Zakonisht zgjedhja e formës së tapestries për banesën tuaj apo shtëpi nuk ka marrë aq kohë sa përcaktimin e ngjyrës ideale. Problemet fillojnë nga hyrja në dyqan - një gamë të gjerë të furnizimit për të ndalur një screeching edhe blerësit më me përvojë. Vështirësia e dytë është duke pritur në fazën e përzgjedhjes së dizajnit të brendshëm. Injoranca e bazat e rastit mund të çojë në pasoja katastrofale - pamja e dhomës nuk përputhet me stilin e përgjithshëm të lokaleve, si dhe ngjyra e mobiljeve.

Për lehtësinë tuaj ne kemi hartuar disa këshilla praktike për zgjedhjen e hije të përshtatshme të tapestries:

 • I kushtoj vëmendje të ndriçimit dhomë - e errët, të lehta duhet të jetë letër-muri.

Bright dritë muri dhomë Add

 • Emërimi i dhomës - funksionalitetin varet se çfarë lloj të kostum kafaz. Për shembull, në kuzhinë nuk mund të përdorin veshje konvencionale letër.

Set letër-muri varet edhe nga lloji i dhomës

 • Zona e dhomës, si dhe ndërtimi i saj (katror, ​​drejtkëndësh, studio).

Tani ajo është e nevojshme të marrin në konsideratë këto nuanca në detaje.

Ndriçimi në dhomë

Para se të zgjedhin veshja mur, të jetë i sigurt për të marrë parasysh këtë aspekt të rëndësishëm. Gjithashtu mos harroni në lidhje me numrin e hapje dritare dhe për të identifikuar pjesët e botës. Dhoma jugore kanë dritë të mjaftueshme në të cilën ju duhet të përdorni nuanca shumë të ftohtë (jeshile, gri ose blu). Këto ngjyra do të zgjerohet në dhomë me sy.

Blue letraveshëse muresh përshtatshme për dhomat jugore

Dhomat janë në anën tjetër, pa dritë të mjaftueshme është më e mirë për të ngjitur mbi vetëm të ndritshme, ngjyra të ngrohta. limon Perfect, ngjyrë bezhë (dhe variacion tjetër pastel), ngjyrë të artë.

Lemon-ngjyrë muri do të krijojë atmosferën e ngrohtësi

takim

Që çdo dhomë është qëllimi i tij, dhe llojet e letër-muri pa dyshim do të ndryshojnë sipas zonave funksionale dhe karakteristikat e tij të veçanta.

Le të fillojmë me korridore apo korridoret. Këtu është e nevojshme për të përdorur një lagështi-provë materiale janë të errët, ngjyra të ngopura. Kjo zgjedhje duhet të bëhet për shkak të rritjes së ndodhjes së ndotjes - kështu që ju mund të mbajë pastërtinë dhe rendin në vazhdimësi. Në mënyrë për të fshehur më mirë papastërtitë dhe pluhuri mirë për të zgjedhur një sixhade e kafe, blu të errët ose burgundy.

korridori Wallpapers duhet të marr tokës

Dhomë të gjallë do të duket e madhe në ngjyrë të errët dhe të lehta - e rëndësishme për të vëzhguar pajtueshmërinë me stilin e brendshme. Kjo zonë shpesh pret në mënyrë shumë të përgjegjshme Treat për këtë zgjedhje. Për të dhënë shprehje të ndihmuar kombinim perfekt i mobiljeve dhe mur mbulesë.

muri të ndritshme në të brendshme dhomen e ndjenjes

Për dhomën e fëmijës duhet të jetë i zgjedhur me kujdes letër vetëm për shkak se ngjyra e mureve dhe vizatimit do të ketë një ndikim në njeriun e vogël. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fillimet, kur fëmija nuk mund vetë të zgjidhni një ngjyrë të preferuar apo model. Në moshat më të vjetra, ju mund të jepni përparësi imazhet e karaktere vizatimor preferuar, dhe adoleshencë do të takohet me dritën, ngjyrat pastel, nuk shkëpusin nga studimet shkollore apo universitare.

Wallpaper për t'u ngjyrosur një fëmijë

zonë

Këtu algorithm për të rregulluar letër-muri është shumë e thjeshtë - më e vogël dhomë, të ndritshme hije ju doni të aplikoni. Më mirë të japë përparësi për ngjyrat e saj të ngrohtë. Shkëlqyera ngjyra aftë pastel. Shmangni modelet të mëdha - në qoftë se ju doni të letër-muri me stolitë, model duhet të jetë sa më i vogël, pothuajse i padukshëm.

Lexo më shumë:   Rockery (foto 48): Plant-Stone tandem në një sipërfaqe të sheshtë

Wallpaper në ngjyrat pastel vizualisht rrisë dhomë

Por gjerë, dhomë të lartë mund të rifreskohen me ndihmën e ngjyra të ndritshme dhe modelet e pasur - më të mëdha se sa imazhin e zgjedhur, aq më mirë do të theksojë vlerën e lokaleve. Kështu është e mundur për të krijuar një stil luksoze dhe të shpëtoj nga përshtypja e boshllëkut.

Muri Bright është i përshtatshëm për dhoma të mëdha

Një disa këshilla shumë të dobishme

Në dyqan ju nuk duhet të mbështetet vetëm në llojin e letër-muri për roll. Të jetë i sigurt për të zgjeruar listën për të parë tablo të plotë. Gjithashtu, ajo do të ndihmojë më mirë të kuptojnë shtresë zgjedhur në muret e saj, për të përcaktuar momentin e cilësisë së materialit dhe një kuptim më të mirë të skemës së ngjyrave.

Para se të blej, zgjerimin e rrotull, në mënyrë që të marrin në konsideratë të mirë vizatim

Ju mund të marr një kombinim të veçantë. platformat e mëdha tregtare të bëjë të mirën e tyre për të dyqan në dyqan e tyre ishin më të rehatshme dhe të thjeshtë. Në mënyrë tipike, në departamentin e letër-muri në vëmendjen tuaj nuk është vetëm rrotullon, por edhe për të zgjedhur kufijtë, dekor të ndryshme, bordet skaj dhe pëlhurë për mobilje dhe dritare hapje.

Tutor dekoruar apartament, por nuk e di se si për të bërë atë si të mirë? A nuk ka frikë të mendoj një kombinim të ngjyrave? Pastaj zgjidhni ashtuquajturin muri sfond që nuk kanë një shifër të caktuar. Por ka një cilësi e bukur, e cila mund të plotësohet me një kufi të veçantë.

Solid-color background-muri brendshme

Muret vendosë gjithçka - të jetë i sigurt për të vëzhguar gjendjen e sipërfaqeve para pasting. Në muret e pabarabartë do të duken tmerrësisht krejtësisht të qetë, sixhade hollë dhe të ndritshme të veshura me model të saktë të drejtpërdrejtë (p.sh. vija). Në mënyrë që të mos të theksuar të metat e dhomës, të zgjedhur letër-muri me lehtësim. Nëse defekte nuk janë të forta, ju mund të zgjedhë për një rreshtim të ndritshme me model njolla. Kjo do të ndihmojë fshehin difekte të vogla dhe parregullsitë.

muri embossed do të fshehin të gjitha parregullsitë e mureve

Në dhoma me niches, kthina apo dëmtimit të dhëmbëve të tjera nuk kanë nevojë të instaloni trim me një model të madh. Pastër Veshje vetme ngjyrë do të duket shumë më mirë. Në rastin ekstrem, ju mund të bleni muri në uzorchik vogël.

Qëndrueshmëri dhe veshin - për të maksimizuar funksionimin e mbuluar muret, të jetë i sigurt për të paguar vëmendje në nivelin e hapësirës së ndotjes, si dhe banorët e saj. Për dhoma me fëmijë, kafshë ose rrezik tjetër në sfond, ju duhet të kujdeset paraprakisht e rritura iznosostokoysti, si dhe faktorin e pastrimit. Mirë për të zgjedhur një të lahet, i qëndrueshëm ndaj ujit sixhade. Për objektet diellore duhet të zgjidhen me mbuluar trim nuk zbehet.

Wallpapers për një fëmijë do të jetë i qëndrueshëm për

Ngjyra duhet të zgjidhet në varësi të efektit të dëshiruar - ju doni të jetë vazhdimisht në gishtat tonë dhe të ketë një ngarkesë pozitive dhe energji? Pastaj zgjidhni nga të ndritshme, ngjyra të ngopura. Ju jeni në kërkim të paqes dhe qetësisë? Pastaj hije pastel do të jetë alternativa më e mirë. Efekti i stimulimit mund të shkaktojë letër-muri ngjyra të gjallë me një model të madh. Zonat jugore, siç u përmend më parë, ju mund të "dridhura" me ngjyra përkatëse - blu, burgundy, e gjelbër. Por dhoma e veriut që mund të "ngrohtë" tones si pjeshke, ngjyra e kafe, portokalli dhe kështu me radhë. Duhet të theksohet se vizualisht zgjerimin e hapësirës do të ndihmojë për ngjyrat blu dhe blu, dhe muret mund të sjellë së bashku ngjyrave të pasura verdhë ose të kuqe.

Wallpapers blu vizualisht zgjerimin e hapësirës

Ata që filloi taping dhoma për herë të parë, mund të përdorni letër-muri vetë-ngjitës - ata janë shumë më të përshtatshëm, dhe puna është shumë e shpejtë dhe e lehtë. Zgjidhni të njëjtin lloj të modelit dhe për të shmangur një pjesë të madhe, sepse ata janë më të vështira për të lidhur në sipërfaqe. A nuk merrni shumë të shtrenjta apo, anasjelltas, sixhade shumë të lirë. Mbulimi i shtrenjtë do të jetë për të ardhur keq për të prishin, dhe veshje me dërrasa të lirë lot lehtë në duart e të papërvojë.

Zgjidhni muri për dhomën me kriteret e caktuara

 • Nëse ju doni të rritur visually lartësinë tavan, ju keni nevojë për të blerë një pallto me një model të rregulluar vertikalisht.

Wallpaper me një model vertikal vizualisht shtrihet muret

 • Të japin një model me një gjerësi prej predispozuar horizontalisht, model preferueshme si gjerë.
 • Për ndërtesa të larta duhet të zgjidhen duke mbuluar me elementet kryesore të dekor.

Letër-muri me një model të madh për dhoma të larta

 • Për materiale të gjerë të përshtatshëm të ndritshme si model të mesme apo të mëdha.
 • Plani për të rimodeloj riparimin në të ardhmen e afërt? Pastaj, përballet me make më të mirë të letër-muri të shtypura me një shtresë - ata janë shumë të lehtë për të thyer.
 • Mos blej mediokër shtresë, uniforme, dhe nuk është e nevojshme për të ndaluar zgjedhjen në një kontrast të madh.

Original muri dekoroj e brendshme

 • Dekoroj muret me piktura, printime apo dekorime të tjera? Kafaz duhet të jetë modele jo të mëdha, dhe të mirë të të gjitha njëngjyrësh.
 • Mos e merrni letër-muri me shqyer edges e paketimit. Ju gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje të një grumbull të mallrave - ajo duhet domosdoshmërisht të jetë e njëjtë.
 • Krahaso rrotullon shumta zgjedhura - cilësisë dhe dendësia duhet të jetë e njëjtë.

Sigurisht, zgjedhja e letër-muri ka shumë nuanca që kemi provuar për të përshkruar në detaje në këtë artikull. Pas leximit, ju mund të lehtë dhe të shpejt të marr variantin e rreshtim të mureve sixhade, e cila do të krijojë një rehati të plotë dhe harmoni në shtëpi. Dhe gjithashtu të ndihmojë për të fshehur ndonjë defekt dhe spote probleme.

video

 

Lënë një koment