MUND CI për soundproofing Apartament PËRDORIMI Promt lesh xhami Tepiha

Faqja kryesore » Misc » MUND CI për soundproofing Apartament PËRDORIMI PROMT qelqi leshi Tepiha
Ndryshme No Comments

izolimi zhurma, pa të cilën ajo nuk mund të bëjë, dhe në privat (tingujt karakteristike e tualet shumë pak njerëz janë në gjendje për të frymëzuar arritjet krijuese) në një pallati dhe, sidomos në një qytet i madh është thjesht një çështje e shëndetit dhe mirëqenien.

Duke menduar se si saktësisht po ju do të mbrojtur veten nga tingujt padëshiruar dhe negative, është e rëndësishme që në fillim për të kuptuar natyrën e zhurmës. Pra, televizion një grua fqinj të vjetër, familja grindavece, fëmijës i shqetësuar, vazhdimisht leh qeni krijon zhurmë ajrore , por fqinji që edhe duke fjetur në një përqafim me stërvitje e tij të preferuar, vazhdimisht duke lëvizur nëpër mobilje apartament, rritur topochuschy dhe qëlloj kupë e foshnjë tjegull krijuar shok zhurmë. Në varësi me atë që është zhurma që të luftohet, të zgjedhur metodat e duhura: si një zhurmë goditje është e mirë për të përballuar materiale të paturit e një strukturë qelizore mbyllur, dhe për të luftuar zhurmën e ajrit është e nevojshme për të përdorur materiale poroze ose fijor, por mënyra më e mirë për të përballuar me të multilayer Hartimi i materialeve të buta dhe të forta.

Për mbrojtje nga zhurma ajrore më shpesh përdoret lesh xhami, lesh guri apo fibrave silicë.

Për izolimin e zërit të ndikimit përdorur plastik, fletët probkorezinovuyu substrate prej tape presion natyral, extruded shkumë plastik dhe shkumë polietileni.

Për të matur potencialin materiale soundproofing përdor indeks akustike (dB), e cila tregon se sa material ndihmon për të reduktuar zhurmën, si dhe koeficienti absorbues (0 deri në 1), vlera maksimale e përthithjes, e cila mund të arrihet në këtë pikë, - 0 95.

LCD iHome ndarëse të brendshme mund të jetë ngritur në tuaj, kështu që të përpiqet një kuptim të vogël të asaj se si ajo do të rritet ndarëse është më mirë të mos për të dëgjuar se çfarë po ndodhte prapa murit.

Muret e gazuar konkrete me një trashësi prej 80 mm ajrore izolimit të tingullit përmirëson me 37 dB.

pazogrebnevye-plitymuret e brendshme të paneleve ndarje gips kanë indeks të shëndoshë izolim - 41-47 dB.

ndarëse plasterboard supozojmë se brenda izolimit të tingullit do të jenë të përcaktuara leshi mineral, dhe në bazë të profileve edhe një kasetë të shëndoshë-provë (nga rruga, ajo duhet të përdoret për të izoluar pjesë të mureve, tavanet, kati gjithmonë, pasi përndryshe profili do të plotësoj vetëm dridhjet e tingujve) . Të tilla struktura multi-layer, me një trashësi prej 125 mm në fund do të sigurojë indeks të shëndoshë izolim - 48 dB. Në mënyrë që të bëjë një mur plasterboard më të fuqishme (veçanërisht nëse ajo është planifikuar për të ul receptorin e telefonit raftet rënda) dhe për të përmirësuar izolimit të tingullit, në malin fletë plasterboard në dy shtresa.

Me kosto, koha e instalimit dhe stresi tepërt në tavan muret me tulla humbur tre versionet e mëparshme, dhe, megjithatë, nganjëherë, konsumatorët këmbëngulin në nevojën për ndërtimin e mureve të bërë me tulla. Index soundproofing trashë mur me tulla, pa suva 120 cm (dhe kjo do të duhet disa) në një frekuencë prej 200 Hz është 45 dB.

Natyrisht, suva vetë gjithashtu ndihmon në përmirësimin e izolimit të tingullit, si dhe indeksin e izolimit të tingullit suvatuar në të dyja anët e murit është rritur me 2-4 dB.

Tani për materialet kryesore të shëndoshë-izolues.

material Indeksi i shëndoshë izolim Features Vlera e $ per m²
leshi mineral gur (densitet 100-125 kg / m²) 34-39 dB Materiali më popullor nuk është e ndezshme. leshi Hydrophobized guri nuk thithin lagështi. Përdoret për të shëndosha (bateri dhe zhurma e avionëve), dhe për izolimin termik. Me kalimin e kohës ajo nuk humb vetitë e saj të shëndoshë izolim. Një kusht i domosdoshëm - në brendësi të lesh mineral duhet të izolohet! Blera nga prodhuesi diskutueshme leshi mineral nuk mund të përputhen me normat sanitare dhe shëndetësore dëm. 2-10
lesh xhami (dendësi prej 60-80 kg / m²) 37-37 dB Elastik, material të qëndrueshme me përçueshmëri ulët termike, jo-të ndezshme, jo frikë nga myk dhe myk, të ndjeshëm ndaj tkurrje. Shkrihet në 4500. fragmente të vogla të fibrave të qelqit të aftë për të shkaktuar dëm të madh për të lëkurës dhe të rrugëve të frymëmarrjes. Ajo thith shëndoshë përmes voids në mes të fibrave. Jeta e shërbimit - 5-10 vjeç, në nevojë për hidroizolim shtesë përfundimisht zvogëlohet. 6
tape shtresë natyrore 12 dB Materiali është presion tape thërrime, material natyror që lidh - nga leh pemë. një substrate të tillë nën një petëzuar nuk lëshojnë toksina dhe nuk grumbullohen në vetë alergeneve. Jeta shërbim është të paktën 100 vjet. Me kalimin e kohës, deformuar - stampuara, jo të përshtatshme për dhoma me lagështi të lartë. 2
probkorezinovaya substrate 18-21 dB Ajo përbëhet nga kokrrizave të tape ose gome sintetike. Të përshtatshme për të gjitha llojet e katit që mbulon. Për të parandaluar myk ka nevojë për shtesë film shtresë hidroizolim. Të përshtatshme për sistemin e "kat të ngrohtë". 2
bitum-polimer substrate 23-27 dB materiale bitum-polimer janë konsideruar të jetë miqësore me mjedisin, për të siguruar efikasitet të lartë në trashësi relativisht të ulët të siguruar një hidroizolim të mirë. 3.5
plastik extruded 21-28 dB Materiali polimerik përdoret për izolim termik dhe akustik (sidomos zhurma ndikim). Edhe pse në plastik zgjeruar dhe retardants shtuar flakë (preparate mbrojtjen kundër djegies), por me kalimin e kohës ata të humbasin pronat e tyre dhe plastik jo vetëm që mund të shkrihet, por vijnë më. Jeta e shërbimit - 50 vjeç. 1.1
shkumë polietileni (dendësi prej 30-40 kg / m²) 18-22 dB Material bazuar në polipropilen dhe polietileni. Shpesh e përdorur për "lundrues" kate dhe substrate nën dysheme. Ndër-lidhur shkumë polietileni, në krahasim me jo-Crosslinked, rezistent ndaj ngarkesa compressive - nuk humb trashësi me kalimin e kohës. 1
i përbërë 18-21 dB Materiali konsiston në dy shtresa e filmit polietileni me granula plastik ndermjet tyre. film jashtme siguron mbrojtje kundër mbulon kat lagështi, poshtë - të kalojë lagështi në brendësi të substratit - është krijuar shtresë vented. Jeta e shërbimit - 20 vjeç. 3
fibra silikat 27 dB përshtatshme edhe për hapësirat me kërkesa të larta për sigurinë nga zjarri, mjedisin materiale miqësore - është i sigurt për të marrë frymë. 9
hardboard 18-20 dB Të bëra nga druri grimcuar shtuar hydrophobizing dhe rritjen agjentët forcë, antiseptics dhe kështu me radhë. Pllaka përdoren për të shëndoshë dhe të ngrohjes izolimin e mureve, dysheme, tavan. Materiali nuk shtrembëroj me kalimin e kohës, ajo është e qëndrueshme, për shkak të impregnations veçantë lagështia rezistente, por nuk toleron luhatjet lagështi. 2-8

Natyrisht, në këtë tabelë nuk janë të gjitha materialet e përdorura për izolim, megjithatë, është më e përdorur zakonisht, e lejuar për përdorim në zonat e banimit dhe materiale të përballueshme.

pollartësi tavan në LCD iHome është 2.7 m, megjithatë, duke humbur centimetra çmuar, vështirë se dikush do të duan. Sigurisht, ju mund të bëni një tavan pezulluar, dhe ajo vë materialin shëndoshë-izolues, por në shtrimin e kabllove elektrike në tavan në një rast të tillë, ju mund të harrojmë. Mishërimi ideal mund të jetë një fqinj më sipër. Nëse ai nuk është duke shkuar për të hedhur izolimit të tingullit nën mbulon tuaj kat, ju mund të përpiqet të negociojë me të dhe të paguajnë atë për substrate (4mm mjaft të mjaftueshme), ndërsa ju nuk ka më nevojë për të humbur lartësinë 7 cm i tavanit të saj!

Lexo më shumë:   betoniere 100 litra

steklopakety-i-formuly-steklopaketovNatyrisht, izolimit të tingullit nuk është i kufizuar në dysheme, tavan dhe mure. Një rol shumë të rëndësishëm në mënyrën se si banesën tuaj do të jetë i mbrojtur nga zhurma e jashtme, luan një dritare të dyfishtë-xham. Zgjedhja është i madh, por që ne jemi duke folur në mënyrë specifike në lidhje me izolimin, ju keni nevojë për të larguar një nga mitet e zakonshme rreth përparësitë e padiskutueshme mbi një dhomë dopio-xham: të njëjtin profil trashësi dhe të njëjtën trashësi totale prej qelqi xham xham të dyfishtë do të kenë një indeks më të lartë të izolimit të tingullit. Në fakt, në përmirësimin e performancës izolimit të tingullit mund të jetë vetëm një distancë më të madhe në mes të qelqit (trashësia e dritares), në rastin e dritareve trefishtë-pane (nga rruga, në LCD iHome zhvilluesi i instaluar lustrim të dyfishtë mbushur me argon), distanca të ndryshme në mes të qelqit (në qoftë se ajo është e njëjtë, dmth, xhami mesatare është e vendosur në mes të profilin, frekuenca e zërit në dhomën e ajrit do të shtohet, dhe kështu humbin dritaren në pronat e tyre akustike), si dhe rëndësinë e trashësisë së xhamit. Për të kuptuar më mirë se çfarë është në rrezik, shikoni në foto e qelqit me formulat e mësipërme. Më vete ne tërheqim vëmendjen për rëndësinë e boshllëqeve duhura trim midis dritarja dhe murit: instaluesit zapenivayut këtë boshllëk me shkumë, por kjo është një dirigjent të mirë të shëndoshë bindëse për të zëvendësuar atë me një probabilitet prej 99% ju nuk e sukses, kështu që duhet të kihet kujdes që të mos leveling hapjen e dritares plasterboard dhe nuk zbatohet shpatet plastike, pasi që këto materiale të kryer zë shumë të mirë.

Një tjetër pikë e dobët në shtëpi në lidhje me të izolimit të tingullit janë dyert. Nëse dera pragut dhe çamçakëz vulë, indeksi i shëndoshë izolimin rënë pothuajse dy herë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për banjo, si një audibility shtesë është absolutisht e papranueshme. Por dera e përparme pak më e vështirë. Në këtë rast, një prag vula dhe nuk mund të bëjë. Edhe dera e trashë të blinduara nuk është gjithmonë e ka izolim të mirë të shëndoshë. Në këtë rast është e mundur trim në derë, më të mirë të materialit të njëjtë dhe të njëjtin stil si dyert e brendshme.

Banesa LCD iHome ka një shfrim dhe dy zgjohet inxhinieri me ujërat e zeza (kjo është bërë në mënyrë që të lejojë banorët të planifikuar në kuzhinë në çdo apartamente dhomë). risers inxhinieri janë të fortë dirigjent zhurma të ndryshme nga fqinjët më poshtë dhe nga lart, kështu që është e rekomanduar për të nënshkruar hendekun midis mëngë, ku tub hedhur dhe zgjohet ngrohjes-rezistente sealant silikoni dhe akustike materiale të përfundojë tub.

SI DO izolimin më të lirë dhe më të mirë të shëndoshë e mureve kundër depërtimit ...

Soundproofing muret në apartament me duart e tij të lirë

Në këtë artikull unë do të përpiqem të përfundimisht t'iu përgjigjur pyetjes nëse është e mundur për të bërë një mur soundproofing në banesë me duart e tij të lirë.

Features raft rritje një veshja shpalosur në detaje në një artikull të mëparshëm, kolonë, dhe sot ajo do të jetë rreth të plotësojë hapësirën e brendshme e materialeve të shëndoshë-thithjen dhe një rreshtim me dy shtresa.

Zë-thithjen e materialeve për mure

Si me izolimin qëndrueshëm të tavan në banesës si zhurma kryesor thithjen e materialeve jane perzgjedhur Mats akustike fibra qelqi me kordon akrilik, që është pa rrëshira fenol-formaldehyde.
shumoizolyatsiya stenyi svoimi rukami deshevo 300x225
A përdoret për materiale mure fletë me dendësi të ndryshme: GVLV dhe Knauf plasterboard, distanca ndërmjet profilin trupin e trupave të pajetë janë ekspozuar vetëm nën madhësinë e drywall dhe gips fletë.

Muret shëndosha izolim

Plotësimi i hapësirës së brendshme të zhurmës kornizë thithjen pllaka 50 mm të trasha. Ngritur pjatë brenda profilin, për shkak të karakteristikave të pranverës të materialit ata janë të fiksuara në mënyrë të përkryer pa asnjë shtojcë. Prerje të dimensioneve të bërë një thikë të zakonshëm.
shumoizolyatsiya sten v panelnoy kvartire 225x300
shumoizolyatsiya stenyi svoimi rukami 225x300

pengesë avull

Një nga muret e banesës sime është e jashtme. joints panel ndryshuar pas ndërtimit në fazën e riparimit përafërt dhe ngrirje, pasi që nuk u vu re. Por të shmangur papritura në formën e mykut dhe kondensimit në muret pas mbushjes fletët akustike kornizë hapësirë ​​shtesë rregulluar shtresë e izolimit nga avujt e ujit. Si një pengesë avull aplikuar Izovek.
shumopogloshhayushhie materialyi dlya Sten 300x225

Rreshtim muret për apartamente të izolimit

Për shtresën e parë kam përdorur Gols trashësi maksimale prej 12.5 mm, siç u diskutua më parë në pjesën teorike, një nga treguesit peshë me të cilat për të përmirësuar muret e ulëta izolimin zhurmë në apartament.
Zvukoizolyatsiya Sten v kvartire 300x126
shumoizolyatsiya kvartiryi svoimi rukami 225x300
Një pikë e rëndësishme, e cila rritet fletë e parë nuk duhet të bëhen për të mbivendosen dhe compress copë litari elastike.
Për këtë qëllim, koha e instalimit të vendosur në fund jastëk të fletës.
shumoizolyatsiya dlya stenyi 300x225
I përdorur një rreshtim plastike, e cila mbeti pas instalimit të dritareve plastike, trashësia e tyre të përgjithshme prej rreth 5mm. Pas përfundimit të instalimit janë pastruar të natyrshme.
vida hap për të parë 500mm shtresa Gols. kapem drywall kryesor duhet vidë mbështjellë në një kënd të drejtë dhe është pjesë e profilit është jo më pak se 10mm.
joints Pranë horizontale duhet të kompensohet nga 40cm ose më shumë.
Pas instalimit të të gjitha fletëve, I de-dusted bashkueset e tyre primed depërtimit abetare të thellë. Dhe do të mbushin joints, të çara dhe vendet e gapping, sealant akustike.
shumoizolyatsiya kvartiryi svoimi rukami kak deshevle 300x225
Vetëm pas kësaj ka filluar instalimin e shtresës së dytë
shumoizolyatsiya sten v kvartire svoimi rukami deshevo foto 3 225x300
për të përfunduar shtresa drywall moistureproof është përdorur, një hap i vida fiksim jo më shumë se 250 mm
kompensuar joints vertikale hap profilet dhe nyje horizontale, si shtresën e parë.

Pas diplomimit në rritje copë litari qethur shkurt në perimetrin dhe me kujdes të mbushur sealant përbashkët. Përsëri, për të shmangur zbatimin e sealant mbi bazën e pluhur, Unë jam të gjithë para-primed.
Pasi që ne do të shkojmë në vulosjen e seams drywall.
A do të kryejnë izolimin e mureve në banesë me duart e tij të lirë? Shuma e përgjithshme e çështjes kontestuese të kostove të kursit. Por nëse marrim parasysh efektivitetin e këtij projektimi, unë jam i sigurt se ajo është më e lirë, të njëjtin nivel të izolimit të tingullit për të arritur.

izolimin zhurmë në apartament LCD «iHome». TIPS.

Ditë të tjera kam ndodhur për të vizituar miqtë në Cherry - dhe unë e shfrytëzova rastin që edhe një herë të parë në LCD "Misto Evropeyske" dhe shikoni se si tani jetojnë në këtë kompleks. Hera e parë që kam ardhur këtu, kur "Evropeyske misto" është vetëm fillimi për të ndërtuar - dhe pastaj kjo përshtypje kompleks të veçantë për mua nuk është prodhuar.

Pyes veten se si ai ka ndryshuar në tre vjet?

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

LCD View "Evropeyske misto." Fotografitë zyrtare

Më lejoni t'ju kujtoj, kjo është një LCD "Evropeyske misto" në fshatin Kryukovshina - në atë pjesë të saj e cila kufizohet me Qershi. Gjegjësisht - Balukova përgjatë rrugëve, të cilat, në të vërtetë, është "kufiri" midis qershi dhe Kryukovshina. Vendndodhja e tillë lejon qiramarrësit "Misto evropiane" dhe fqinjët e tyre për të përdorur infrastrukturën si qershi dhe Kryukovshina - përveç infrastrukturën e vet të kompleksit.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

LCD "Evropeyske misto" dhe fqinjët e saj

Nga rruga, fqinjët se "Misto evropian", shumë: nga Cherry është RC "Patkoi", "Watercolor-2", "çerek Pioneer", dhe nga Kryukovshina - LCD "Sakura", "The iHome" dhe "Qyteti Rinisë ". Nga njëra anë kjo është e mirë: nuk ka ndjenja e shkëputjes nga jeta, dhe nga ana tjetër - krijon disa bezdi në aspektin e përditshme. Në veçanti, në mënyrë të konsiderueshme ngarkesa rrugët që çojnë në kryeqytet. Për të shkuar nga kompleksi në orë e pikut në drejtim të Kievit - një sherr shumë. Edhe pse unë nuk mund të përmendim faktin se largimi i kompleksit në rrugën e duhur është e pajisur me dritat e trafikut, e cila në fillim, e bën jetën më të lehtë për shoferët dhe, së dyti, lejon këmbësorët të sigurtë kalojnë një rrugë mjaft të zënë për të shkuar në stacionin e autobusit.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

semafor në dalje të kompleksit në shumë të volitshëm

Gjatë tre viteve të fundit, kompleksi është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Kur isha në RC "Misto Evropian" për herë të parë, zhvilluesi tha se kompleksi do të përbëhet nga pesë ndërtesa 10-katëshe. Gjatë kësaj kohe janë ndërtuar shtëpitë e planifikuara dhe madje e banuar, por ky ndërtim nuk është ndalur - përveç të parë "pesë", i ka ndërtuar dy shtëpi më shumë. Dhe pesë të tjerë në ndërtim e sipër. Që është, një kompleks i përgjithshëm do të përbëhet nga 12 shtëpi, të vendosura në një rrugë Zhulyansky dhe Evropë.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Plani i përgjithshëm LCD "Evropeyske misto"

Me kalimin e kohës, kompleksi nuk është vetëm rritur, por gjithashtu mori infrastrukturën e vet, dhe mjaft e pasur. Pastaj hapur dyqanet "e tyre", club për fëmijë, "Firefly", një palestër me pishinë - jo çdo LCD mund të mburremi një bollëk të tillë. Këtu ka pasur pothuajse çdo gjë që tre vjet më parë premtoi qiramarrësve të ardhmen zhvilluesi. Unë mendoj se kjo qasje është e denjë për respekt - shpesh është në premtimin shitjes departament për investitorët vetëm e bëri malet e artë, por jo në një nxitim për të përmbushur premtimet.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Puna Kompleksi objektet e tilla të dobishme, Kids Club dhe palestër

Është e qartë se shumë përpjekje u vënë në përmirësimin e territorit: mbjellë shumë pemë, zonë të pajisur për të relaksuar me një burim dhe ndriçimit, e pajisur me një sport shumë të mirë dhe lojrash për fëmijë.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Territori është i pazhvilluar me shije

Megjithatë, i impresionuar nga të gjithë këtë bukuri shumë e prishin makina që përmbytura oborrin e kompleksit. Unë mendoj se të gjithë do të përfitojnë nëse parking i është ndarë një seksion të veçantë, në vend se hapësirat e parkimit të organizuara në shtëpi. Nga rruga, në frontin e shtëpive të fazës së dytë është vetëm një zonë të madhe për parkim, por ajo është ende e mbyllur për makinat.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Makina në një shumë

Një tjetër detaj i cili bëri mua ndjenja disi të përziera - vendndodhja e shtëpive në kompleksin. Për shkak të faktit se ata janë mjaft të larta dhe janë ndërtuar pothuajse në mënyrë paralele në njëri-tjetrin, unë personalisht mendova se shtëpia është fjalë për fjalë varur mbi oborr dhe ia ngul sytë në njëri-tjetrin përmes dritareve. Edhe pse distanca aktuale nuk është shumë e vogël (në vlerësimin tim, rreth 50 metra) mes tyre.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Ndërtimi vazhdon

Megjithatë, përmbledhur eksperiencën e shëtitje tonë në kompleks, të themi, jashtë RC "Evropeyske Misto" Unë bëra një përshtypje mjaft të mirë për mua. Duke ecur nëpër kompleks, unë nuk mund të besoj se unë jam në Kryukovshina - ndjehet si unë isha në një nga "fjetur" zonat e Kievit.

Të jetë i sigurt për të kontrolluar:   LCD Silver House, i njohur edhe si "Kvitnevy", i njohur edhe si "40 vjet të tetorit, 74" (përmbledhje e shkurtër)

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Admirojnë kompleksi mund të jetë online

Çfarë është brenda?

Shtëpi LCD "Evropeyske misto" - një ndërtesa tulla-10-11-katëshe, shkumë izoluar dhe ngjyra, jeshile të bardhë, të verdhë dhe të lehta pikturuar fasadave. Skema ngjyra e shtëpive është mjaft e bukur, edhe pse, si për mua, pak yarkovata. Shfaqja Grace shton më shumë shtëpi, dritaret pothuajse panoramike.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Fasadat e shtëpive dhe dritë të ndritshme

Një total prej 12 shtëpi do komplekse (të paktën nga të dhënat e sotme) e cila do të ndodhen më shumë se dy mijë. Apartamente. Prandaj, ndryshe vë këtu në masë. Apartamente këtu, në thelb, 1- dhe 2-dhoma, ka 3 dhoma gjumi apartamente duplex.

Në departamentin e shitjes së kompleksit ofron apartamente në shtëpitë e ndërtuar tashmë: në rrugë. European 2-A, Evropa, 2-B dhe Zhulyansky, 1-D.

zona gjumi fillojnë nga 37 metra katror, ​​dy dhoma gjumi - 60 metra katrorë, që është, strehimi është mjaft e gjerë. Rregullimi i hollësishëm është në dispozicion në faqen e internetit të kompleksit - mundësitë këtu është me të vërtetë shumë.

Por, pavarësisht nga diversiteti, planifikimi i apartamenteve janë mjaft standarde: forma e saktë e dhomës me një banjo te bollshme dhe kuzhinë. WC Size gjithashtu nuk është e vogël (4 metra katrorë), por disi në ndërtesat e reja në shumicën e një dhomë gjumi apartamente vetëm një banjo është dhënë, edhe pse në pjesë më moderne LCD kopeck në dizajn apo banjë të veçantë, apo edhe dy banjo të plotë.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Në shumë njësi me dy banjo

Por në kuzhinat e parashikuara "polulodzhii" (I thirrur për shkak të faktit se ata janë të ndarë nga projeksionet kuzhinë të vogël, pa blloqe ballkon) në të cilën është vendosur një bojler të gazit. Ky strehim është me të vërtetë të rehatshme: bojler nuk ndodh në kuzhinë. Ndërsa nga ana tjetër, blinds në dritare pranë dritares gazit nuk do të var - Unë mendoj se kjo mund të jetë e rrezikshme, ajo është e mirë për të përdorur blinds apo perde.

Lexo më shumë:   betoniere 100 litra

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

kaldaja me gaz instaluar, gazi furnizohet

Banesat janë dërguar për klientët në "shell & core" kusht në mallë katin përfunduar në mure - suva, e tërë apartament është energjia elektrike Wired, të instaluar sistemin e ngrohjes dhe radiatorëve. I gjejnë të vështirë për të folur në lidhje me një punë të "fshehur", por jashtë çdo gjë duket e mirë: kënde në "lakuriq" të duket e drejtë, suva të qetë dhe nuk bie, ngrohjes në apartamente (kaldaja janë të përfshira tashmë). Megjithatë. duke gjykuar nga kritikat në forume, kjo ka kuptim për të qiramarrësve të ardhshëm në pranimin e turistik apartament me këshilla të ekspertëve - për të vlerësuar gjëra të tilla si funksionimin e ventilimit, instalimin e sistemeve të ngrohjes, niveli i zbatimit të mallë dhe suva dhe të rëndësishme të tjera, por pak i njohur me nuanca laik.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Përfunduar shkallën e banesave para shitjes - të lartë

çmimi çështje

Kosto për metër katror në banimi komplekse "Misto Evropeyske" tani qëndron në 16.200 mijë. UAH. Kështu, për shembull, studio zona apartament prej 37 sq kushtojë qiramarrësve të ardhshëm 600 ths dhe dvushka 60 m² -. 972 ths në ..

Bartja e pronësisë është bërë me anë të një kontrate të shitjes së pasurive të patundshme, e cila është në mes të individëve. Kjo është, të blej një LCD "Misto Evropeyske" Vetëm gatshme strehimit - apartamente në objektet në ndërtim nuk ofrojnë. Në kohën e transaksionit blerësit, përveç kësaj, vlera aktuale e banesës, dhe është i detyruar të paguajnë tarifa shtesë për ripërtëritjen e pronës:

  • Tatimi mbi të ardhurat për personat fizikë në shumën prej 5% të çmimit të blerjes;
  • Tax të fondit pensional në vlerë prej 1% të kostos;
  • Tarifa e shtetit prej 1% të kostos.

Nëse ju filloni nga vlera reale e banesës, shuma bëhet mjaft i rëndësishëm - në studio konsideruar është rritur nga 42 mijë UAH, dhe copë kopeck -. 68.000 UAH .. Megjithatë, në departamentin e shitjeve ata thonë se ka një mënyrë për të në thelb "zgjedh" këto kosto shtesë.

Përveç pagesës të plotë, ju mund të blej një apartament në këste deri në 2 vjet. Në këtë rast, nëse marrim këstet për një periudhë maksimale, ajo do të lëshohet në 7% në vit, dhe nëse viti, kësti do të mbartin interes.

Jetë i sigurt për të kontrolluar:   Një vit më vonë: "LCD Tremujori Cosy"

Shpenzimet e mbajtjes së një apartament qiramarrësit komplekse llogari për gati 5 UAH për metër katror. zona m - dmth mujore për "odnushku" në 37 metër katror do të duhet të paguajnë 185 UAH. Plus pagesa për metra gazit, ujit dhe energjisë elektrike. Dhe për banorët e energjisë elektrike, ndërsa paguajnë 0,789 USD kW si kontrata direkte me kompani të furnizimit me energji ende nuk janë përfunduar, kompleksi paguan mbi tarifat industriale, por zhvilluesi i kompenson banorët e çmimit të energjisë elektrike. Për më tepër, përveç këtyre pagesave, qiramarrësit të paguajë për mbrojtjen e kompleksit (rreth 100 UAH në muaj).

Si është jeta në kompleksin

Nuk do të thotë se jeta në RC "misto Evropeyske" ideal - si, në të vërtetë, në çdo ndërtesë, në çdo kompleks të madh banimi. Por disa horror të veçantë këtu nuk është vërejtur. Si gjithmonë, kur vizitojnë kompleksin e banuar, kam biseduar me vendasit. Dhe tërë populli me të cilët kam qenë në gjendje për të folur me një zë më siguroi që jetojnë këtu, në parim, nuk është e keqe.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Kompleksi ka disa terreneve sportive moderne

Ndër avantazhet kryesore të vendasit festoi apartament të ngrohtë (të paktën, në një ndërtesat tashmë të banuara) dhe aftësinë për të rregulluar nivelin e kostove të nxehtë të ujit dhe ngrohjes (e cila tani është mjaft e rëndësishme), punën e shërbimeve publike (në korridoret dhe në territorin e pastërtisë), nivelin e shërbimit ( elektricist apo hidraulik vijnë Gasman në thirrje shumë shpejt) dhe, natyrisht, fqinji miqësore (për pjesën më të madhe). Edhe pse, natyrisht, si kudo tjetër, nuk janë të gjallë dhe jo të personit më të këndshme:)

Por disavantazhi prej banorëve që jetojnë këtu, ka pasur probleme me parkimin (jo gjithmonë e mundur për të gjetur një vend për një makinë), apartamente varfër soundproofing (ata thonë se ju mund të dëgjoni TV e fqinjit që transmeton), vetëm një Internet ofrues të shërbimit në kompleks. Gjithashtu, disa banorë thonë se do të ishte mirë për të bërë në territorin e kompleksit është e mbyllur për të huajt dhe për të forcuar mbrojtjen e saj. Për më tepër, në shtëpi të reja ndërprerje të ndodhë me furnizimin me ujë dhe ndryshime të menjëhershme të presionit në tubacionet e ujit, e cila nganjëherë çon në dështime lokale në apartamente.

Një vit më vonë: LCD "Evropeyske misto"

Sipas banorëve, faji reklama furnizimit me ujë të shfaqet shpesh

Problemi kryesor për njerëzit që punojnë në Kiev, nuk e mbajnë një makinë bëhet vështirësi të udhëtojnë për të punuar / nga puna - në orët e pikut në minibus mund të jetë e vështirë për të shtrydh.

Dhe moms me foshnjat dhe fëmijët e vegjël në mesin e shqetësim kryesor theksojnë probleme me trajtimin e pacientit: mjekët duhet të ngasin në Boyarka, dhe ka mjaft një kthesë serioze. Edhe pse, unë mendoj se mund të regjistrohen në klinikat e kryeqytetit - edhe pse ka një radhë, shpesh, jo më pak.

Në përgjithësi, ata që janë duke menduar seriozisht për të lëvizte në RC "Evropeyske Misto" Unë do të rekomandojë që të lexoj një qiramarrësit të mëdha dhe mjaft aktive forumin e kompleksit.

mbledhur up

Pavarësisht nga fakti se unë nuk "bie në dashuri" në LCD "Evropeyske misto", kompleks, unë kam qenë i kënaqur. Ai është ndërtuar në mënyrë aktive dhe të zhvilluar, populluar dhe zgjidh. Kur miqtë e mi dhe unë eci në territorin e saj, unë personalisht nuk kanë ndonjë kuptim të "provincializmi". Edhe pse, natyrisht, një gjë për të ecur këtu, dhe krejt tjetër - për të jetuar përgjithmonë. Megjithatë, mua më duket se qiramarrësve ndërtuar në mënyrë aktive rrethinat janë të ballafaquar me një numër të madh të vështirësive "përditshme" se banorët e kryeqytetit: të udhëtojnë për të punuar / nga puna, dhe duke përfunduar hartimin banal e fletë spitalit. Megjithatë, ajo dukej mua se "Evropeyske misto" - një nga më "miqësore" të qiramarrësve të tyre LCD periferike.

Apartament në Evropeyske Misto nga zhvilluesi i

Si në 02.19.2016 varg figurash çmim
1 dhomë gjumi nga 37 m 2 nga 599 000 USD
2 dhoma gjumi nga 61 m 2 nga 988 000 USD

Ajo që ne i pëlqente:

Koncepti i kompleksit, infrastruktura e saj, territorin e shtëpisë, planifikimin e banesave, shkalla e përfundojë dhe pajisjeve.

Që nuk e pëlqen:

makina dendur cluttered oborret, bllokimit të trafikut gjatë orë e pikut në rrugë në Kiev, kostoja e lartë për metër katror të apartamenteve, të vazhdueshme dhe të ndërtimit të planifikuara në lagje.

burim

Tags ndërtues "Savochka" Rrethi i ri Kiev Sviatoshynsky e rajonit Kyiv New New New klasë rehati Kryukovshina Pasqyrë e ndërtesave të reja në ndërtesat e ndërtimit të rajonit Kiev

FORUM DOMIK.UA PRONA • zhurmës. KOMENTE për materiale ...

Lënë një koment