Drita + Building 2018: Ekspozita e dritës në Frankfurt

Faqja kryesore » News » Drita + Building 2018: Ekspozita e dritës në Frankfurt
News No Comments

Drita + Building 2018: Ekspozita e dritës në Frankfurt

Çdo dy vjet, Frankfurt gjermane shndërrohet në një qytet të botës: designers, arkitektët dhe inxhinierët merr Lehta + Ndërtimi, ekspozitën më të madh në fushën e teknologjisë së ndriçimit. Drejtimet kryesore - ndriçimi, pajisjet elektrike, projektimit inxhinieri, dhe sistemet inteligjente për shtëpi, vektor kryesor - efikasitetin e energjisë dhe komoditetin e botës.

Këtë herë ekspozita referohet për projektimin dhe teknologjive të së ardhmes, duke u përpjekur për të parashikuar dhe të parandalojnë ato. Dritë + Building - kjo është pika në të cilën teknologjitë digjitale janë gjetur me projektimin, organizatorët besojnë. produkte të reja e këtij viti në fushën e ndriçimit, pajisjeve elektrike dhe automatizimi - nga përdorimi "zgjuar" të energjisë elektrike për llambat projektuesi - janë 2700 pjesëmarrës nga e gjithë bota. Numri i vizitorëve - 210 000 njerëz, dhe gati gjysma e tyre nga jashtë Gjermanisë.

NEMO kabinë të Lehta + Building 2018, të majtë - dritë titia, e drejtë - Lamp Daphne Roberto Paoli dhe sconces tuba Charles Kalpakyan

NEMO kabinë të Lehta + Building 2018, të majtë - dritë titia, e drejtë - Lamp Daphne Roberto Paoli dhe sconces tuba Charles Kalpakyan

Tradicionalisht, një nga sektorët kyç të Panairit Inovacionit - "Ndriçimi", dy të tjerë - "Elektrike" dhe "Automatizimi Ndërtimi". LEDs kanë bërë rrëmujë botën projektimit dhe mundësuar designers për të krijuar, pavarësisht nga kufizimet. ndriçimi NEMO New, të cilat janë paraqitur si pjesë e fabrikës Drita + Building 2018 pa këtë teknologji të imagjinojmë se do të ishte e pamundur. llambë tavan titia, projekti Arihiro Miyake Japanese - kjo është si një roll përdredhur me ngjyra të ndezura rrjet me qeliza të mëdha. Ky është projekti i tretë për Nemo Miyake - modeli i parë ishte një dritë në erë, dhe e dyta - një Kepler llambë, bëhet sipas parimit të aritmetike Möbius shirit. Format Amateur lakonike, ai madje e di se si të kthehet në një kasetë të zakonshëm në mënyrë që ajo excites imagjinatën. Projektuesi thotë se për të punuar me markë italiane e kishte ëndërruar gjatë. Tani ai është grisur në mes të Helsinkit, ku ai u diplomua nga Universiteti i Aalto, dhe Milanos, ku shumë nga projektet e tij të punës. Në shkrimet e tij ai i referohet traditës së të dy vendeve të projektimit, por mbi të gjitha të njëjtën gjë për vendlindjen e tij Japoni, gjëja kryesore në pikëpamjen e tij është se ai vlen për të gjitha 360 gradë. Përveç llambë fabrikën e Miyake Nemo futur dritë Dafne Roberto Paoli dhe sconces tuba Charles Kalpakyan.

Lexo më shumë:   Japanese projektuesi Tokujin Yoshioka ka bërë një ylber në një galeri në Tokio

Përveç kësaj, fabrika ka vazhduar zhvillimin e ndriçimit teknike sistemeve Linescapes. Ajo shtoi qendër të vëmendjes dhe linzovannaya module.

Majtas - llambë AMBRA, e drejtë - EGO, Lumen Center Italia

Majtas - llambë AMBRA, e drejtë - EGO, Lumen Center Italia

Regjistrimet GILLES, Lumen Center Italia

Regjistrimet GILLES, Lumen Center Italia

mbledhjen e tij të ndriçuesve paraqitur markë italiane lumen Center Italia. Kjo është, para së gjithash, edicioni i ri i të dy llambat tavolinë, projektuar nga Jacques Adnet në vitin 1929 dhe 1930 respektivisht. Të dy llambë, Quadro dhe MJA, mori një plating re ari dhe Quadro është edhe bazë prej mermeri të bardhë Carrara. Përveç kësaj, markë ka prezantuar një koleksion të ri të objekteve në VillaTosca Design: estetikë vartëse të egos minimalism, Gilles dhe Ambra. EGO - një rreze drite e zgjatur mbyllur në një strehim të bërë prej argjendi apo të zi alumini anodized, Gilles - Wall llambat seri të formave gjeometrike me qoshe të rrumbullakosura. Shumë minimalist dhe lakonike, ata janë pikturuar bardhë. Në downlights Ambra dizajn krejtësisht të ndryshme: ajo është si një bandë e rrushit nga një degë të artë bronzi dhe transparente manaferrat qelqi borosilicate.

Përveç kësaj, markë paraqiti një koleksion të LUUM lehta teknike, subjektet të cilat janë tashmë dritë kryeveprat Caravaggio në Milano Pinacoteca Ambrosiana. Kjo dritë ka një spektër të gjerë të dritës dhe uniforme, dhe simulon dritë natyrore në të cilën shkroi kryeveprat e tyre të së kaluarës. Ajo është projektuar posaçërisht për muzetë dhe galeritë.

Qëndroni Nobile Italia Spa në dritë + Building 2018 tëQëndroni Nobile Italia Spa në dritë + Building 2018 tëQëndroni Nobile Italia Spa në dritë + Building 2018 të

Qëndroni Nobile Italia Spa në dritë + ndërtesën 2018 të.

dritë të sofistikuar në hapësirën publike - të tilla si një pjesë integrale e planit. Modular luminaire Solo32 markë Nobile Italia SpA mund të krijojnë strips pafundësisht të gjatë të lehta - një zgjidhje interesante për ndriçim zyra, dyqane, shkolla dhe institucione të tjera publike. Kompozime dhe vija e formuar nga modulet e gjatësisë të ndryshme, nga 853 mm deri 2816 mm. Me ndihmën e aksesorëve ndihmëse për të vendosur këtë llambë mund jo vetëm brenda tavan. Ajo mund të jetë për të ul receptorin e telefonit nga tavani si një llambë zakonshëm tavan, mund të jetë ndërtuar në mur - vetëm tre opsione rritje. sistem i projektuar posaçërisht optik lejon dritën të mbeten të rehatshme edhe në një dhomë me shumë ekranet që janë gjithashtu shumë të rëndësishme për mjedisin e punës. Dhe ende një nga tiparet më interesante Solo32 - mundësinë për të rregulluar intensitetin e dritës dhe ngrohtësinë e një ritmet circadian njeriut.

Lexo më shumë:   Crosby Studios Designers bërë jargavan mobilje

Lighting, personifikuar konceptin e HCL (Human Centric ndriçimit), ekspozita paraqitur disa kompani. Llampat e tilla të imituar rrezet e diellit gjatë ditës. Në mëngjes ata japin një dritë të ftohtë blu që invigorates dhe përmirëson koncentrimin - që është e nevojshme për punë produktive. Gjatë ditës, drita bëhet ngrohtë, të qetë dhe relaksuese, dhe gradualisht çon në përgatitjen për shtrat. Përdorni ndriçim të tillë nuk mund të vetëm në zyrë apo në shtëpi, por edhe, për shembull, në spitale, shkolla dhe madje edhe dyqanet: drita është në gjendje për të treguar sende me një dorë të mirë, të bëhet edhe një mjet për të ndikuar në konsumatorit.

Llambë Pong Simon Diener

Llambë Pong Simon Diener

panele të lehta mur Nyubling Florian dhe Daniel Real

panele të lehta mur Nyubling Florian dhe Daniel Real

llambadar UNIC, Steve Lehota

llambadar UNIC, Steve Lehota

Shikoni në shpenzimet dritë + të ndërtimit dhe për të sapoardhurit, designers relativisht të rinj, të cilët gjithashtu prezantoi zhvillimet e tyre në fushën e teknologjisë së ndriçimit dhe dizajnit. Pra, Simon Diner, një student në Shkollën e Arteve HFG Karlsruhe, prezantoi ndryshim e tij në temën e retro. Në Pong varur llamba, i projektuar në estetikën e llambat mesin e shekullit XX, katër metër kabllo që mund të, për shembull, plagë në një degë peme. Vetë PONG shkon në një bateri dhe është plotësohen nëpërmjet USB. A nuk heqin qafe e telave në të gjitha, dhe të bëjë atyre një objekt të dizajnit - kjo është ajo Diener kërkuar. Nga ana tjetër, duo projektuesi nga Berlini, Florian dhe Daniel Nyubling Real, doli me një sistem ndriçimi inteligjent në formën e mozaikë qelqi. ngjyra panel dhe intensiteti të lehta mund të vendosen me app celular - kanavacë mozaik kthehet në një ekran të plotë. Përveç kësaj, multi-touch dhe përgjigjet për të shprehur. projektuesi zviceran Steve Lehota, diplomuar ECAL shkollë arti, të paraqitur për herë të parë në shfaqje jashtëzakonisht të lartë UNIC Kati llambë, e cila mund të përdoret në vend të instalime tavan ose mur llambat - intensiteti dhe drejtimi i dritës është i rregulluar me një switch të veçantë.

Lexo më shumë:   Alberto Torsello zhvilluar markë kuzhinë pasqyrë Abimis

Mëso më tepër rreth ekspozita mund të jetë 4 prill në prezantimin e ARCHISTUDIO kompanisë. Ekspertët markave, akuzat e kompanisë, do të flasim në lidhje me aktuale trendet Dritës + Building 2018 dhe zhvillimet e reja të pajisjeve të ndriçimit.

Në kopertinën: llambë ELLISSE Federico Palatstsari (Nemo).

Lënë një koment