Bashkëpunimi: designers tona të cilët punojnë me të markave të huaja

Faqja kryesore » News » Bashkëpunimi: designers tona të cilët punojnë me të markave të huaja
News No Comments

Bashkëpunimi: designers tona të cilët punojnë me të markave të huaja
  • Catherine Elizarova dhe Preciosa
  • Dmitry Loginov dhe AXO Lehta
  • Olga Podolskaya dhe Senio
  • Mukomelova studio dhe Riva 1920
  • Leroy Moisiu dhe Berto
  • Ilya Potemin dhe DCW Éditions
  • Ekaterina Sokolova dhe Ligne Roset

Në shtator, tema kryesore e Mate Dizajnit - «Projektimi pa Kufij", dhe ne pastaj do të flasim për hartimin lokal në një kontekst ndërkombëtar. Në këtë artikull ne tregoni rreth designers ruse-folëse të cilët bashkëpunojnë në mënyrë aktive me të markave të huaja. Ajo hap një listë të një nga designers më të famshme ruse, editor mysafir Mate Dizajn këtë muaj Ekaterina Elizarova.

Catherine Elizarova dhe Preciosa

Catherine Elizarova bindur: "Bashkëpunimi me kompanitë e huaja e bën të mundur për të mësuar aftësitë që janë honed master qindra vjet, për të pasuruar njohuritë e tyre dhe për të sjellë ato në krijimet e tyre. Entuziazmi për procesin e përmirësimit të vazhdueshëm dhe ju lejon për të krijuar një dizajn të vërtetë unik. " Catherine - një përvojë e madhe duke punuar me të markave të huaja: Bosa, Asko, De Gournay, Giulia Novars, Smania, Matlight Milano, RM, Mbledhja Capital. Në të kundërtën, për të prodhuar diçka me një prodhues rus për risi projektuesi - bashkëpunimi i parë i tillë është shfaqur vetëm në vitin e fundit: a salcë nën markë Manhattan erdhi Giulia Novars fabrikë.

llambë gjeometrike, Catherine Elizarova

llambë gjeometrike, Catherine Elizarova

Një nga projektuesi fundit të projektit të huaj - llambat gjeometrike për markë çeke Preciosa. Emri i mbledhjes së të marra nga "geometricity" formë elemente: një cilindër xhami dhe një bazë bronzi me një katror seksioni kryq. Ai kontraston bukur me xham kalimtar. prerë xhami cilindër është paraqitur në disa mishërime: linja si rrethore, qelizave dhe lozenges. Mbledhja u shfaq së pari në tetor në ekspozitë Salone del Mobile mbarë botën në Moskë.

Lexo më shumë:   jet e re private me Cobalt

Dmitry Loginov dhe AXO Lehta

Dima Loginov bën koleksione për VITRA, Microsoft, Elle Dekorimi, Studio Italia Design dhe markave të tjera. Vitin e kaluar, ajo prezantuar disa produkte të markave ruse, duke përfshirë mbledhjen e mobiljeve për dhomen e ndjenjes dhe linjë Yachtline e pllakave qeramike për NEFRIT qeramike. Jashtë vendit, ka të paktën dy markave, të cilat shpesh bashkëpunon Loginov, kjo mallrave markë italiane Studio Italia Dizajn dhe ndriçimit AXO Lehta.

Llambë Mountain View, Dima Loginov

Llambë Mountain View, Dima Loginov

Nën markë AXO Drita disa nga më të njohur objekte projektuesi, për shembull, llambat, matryoshka Fedora dhe llambë me siluetë e Mountain View Mountain. "Mountain" Drita u shfaq në vitin 2015 dhe menjëherë fitoi disa çmime ndërkombëtare, duke përfshirë edhe më i miri i Vitit prestigjioze Awards në Nju Jork.

Olga Podolskaya dhe Senio

Olga Podolskaya angazhuar në dizajn të brendshëm që nga viti 2007, dhe mbledhja e tyre mobilje debutimin ajo e paraqitur në vitin 2016. Mobilje, llambat dhe pajisje brendshme Olga hyri midis Mood à la Coco - si ju mund të me mend, subjektet ishin të frymëzuar nga stili i patëmetë e Coco Chanel dhe legjendar "fustan pak të zi" të saj. artikuj honed dhe të sofistikuara janë prodhuar në bazë të markës Moda italiane, një mermer llambë Chic - AXO Dritës në fabrikë. Vitin e kaluar, Olga zhvilluar një koleksion për një tjetër markë të huaj, këtë herë një seri të pllakave për kompaninë italiane SENIO.

Tile Deco, Olga Podolskaya

Tile Deco, Olga Podolskaya

Mbledhja quhet Deco, ajo përfshinte dy linja: Pavone dhe Glicine. Projektuesi prirur për një formë të thjeshtë gjeometrike. Tile është bërë në formën e hexagons, plotësuar me rectangles hollë. Vija e parë, në ndeshjen e pallua, pas të cilit është quajtur - është ngjyra të ndritshme dhe të ngopur, plotësuar me elemente të arit - rectangles me 24K kromuar. Glicine, në të kundërt, i formuar në ngjyrat pastel. Inserts mund të zgjidhen veç e veç - për të rrahur e një tjegull ose në kontrast me të. Mbledhja mori dy vjet, dhe një vit ajo ka punuar në bashkëpunim të ngushtë me fabrika.

Lexo më shumë:   Një webcast jetojnë e tryezës së rrumbullakët

Mukomelova studio dhe Riva 1920

Themeluesit e studios - Alexander dhe Elena Mukomelovy përfshirë rregullisht në majat më të rinj dhe më premtuese designers ruse. Në mesin e kompanive për të cilat Mukomelov Studio zhvillon dizajn, - International Kikkerland Design, gjermane Moree dhe Schock, franceze Roche Bobois. Në vitin 2013, designers punuar me kompaninë italiane Riva 1920. Markë e specializuar në krijimin e objekteve nga druri dhe Mukomelovy shpikur për të bërë një tryezë prej druri bërë nga kedri në formën e fasule kafe për të. Subjekti është quajtur Kava.

Tabela Kava, studio Mukomelova

Tabela Kava, studio Mukomelova

Leroy Moisiu dhe Berto

Leroy Moisiu në Moskë studiuar sociologji, dhe në Madrid - Projektimi. Ajo e filloi karrierën e saj me projekte të përbashkëta me italian Luca Nichetto. Megjithatë, në bazë të "Dymov Qeramikë", ata së pari lëshuar një sërë enë kuzhine ngrënie Cheburashka, dhe pastaj të shërbimit porcelani kafe Sucabaruca për galerinë kanadez Mjölk. Në vitin e kaluar ajo mori një tjetër bashkëpunim Lera (këtë herë pa Luka) - projektuesi kanadez, i qeramikës Alyssa Coe. Vajzat bërë një shandan prej Lu hedhur porcelani. Përveç kësaj, ata pyesin kanë përvojë me fabrikën e mobiljeve italiane Casamania. Për markë ajo ka bërë një DOT druri tryezë. Dhe për një kompani tjetër italiane, e Berto, një vajzë doli me një koleksion të vendeve, dy sofas dhe një kolltuk Sofa4manhattan.

Sofa Sofa4manhattan, Leroy Moisiu

Sofa Sofa4manhattan, Leroy Moisiu

Ilya Potemin dhe DCW Éditions

Ilya Potemin lindur në Krasnodar, por kaloi fëmijërinë e tij në Torino. Ai nuk kishte jetuar në Rusi, dhe jep mësim në shkollën Milano Instituto Europeo di Design - pavarësisht nga fakti se ai mësoi. Fama Botërore solli llambë Ilya ISP. Shpikur për një kompani franceze DCW gjë të re për të bërë pa çelsin e zakonshme dhe dimmers. Të kthehet në llambë, ju duhet të anim kapakun e tubit dhe të shtyjë atë jashtë tub dritë për të fikur - mbyllni kapakun. Në të njëjtën mënyrë që ju mund të rregullojë intensitetin e ndriçimit - dritë memec ose të bëjë atë të ndritshme. Imazhi i referohet pasionit e dizajnuesit luminaire për aviacionin dhe teknologji, dhe në emër të modelit shtrihet emrin akronimin e projektuesi - Ilia Sergeevich Potemine.

Lexo më shumë:   marrjen e deklaruar të punimeve në konkursin e parë vjetor Rug Design Award

llambë ISP, Ilya Potemin

llambë ISP, Ilya Potemin

Ekaterina Sokolova dhe Ligne Roset

projektuesi Industrial Ekaterina Sokolova, një vendas i Kharkovit. Që nga viti 2011 ajo bashkëpunon me prodhuesit francez dhe projektuesi i audio Jarre Technologies Elektronikë, dhe më shumë kohët e fundit edhe me markë Ligne Roset. Items ata bëjnë, duke përfshirë Alain Gilles, por markë është gjithmonë e hapur për bashkëpunim me designers të rinj. Para se të filloni një bashkëpunim, Kate nisi dy duzinë e koleksioneve të saj, dhe në fund të fundit në prodhim mori disa sende, duke përfshirë edhe dy modele tavolina kafe Oxydation. Emri përkthehet si "oksidimit" - në krye të tabelës janë bërë të metaleve të oksiduar. Tabelat bazë prej guri - subjekt kombinon teknologjitë tradicionale dhe të reja.

Tabela Oxydation, Ekaterina Sokolova

Tabela Oxydation, Ekaterina Sokolova

Lënë një koment