Cilat duhet të jenë të brendshëm të një dhomë të vogël të gjallë

Faqja kryesore » Repair » Çfarë duhet të jetë brendshëm të një dhomë të vogël të gjallë
Repair No Comments

Cilat duhet të jenë të brendshëm të një dhomë të vogël të gjallë

Një shtëpi pa një dhomë të gjallë duket i vetmuar dhe të pakëndshme, ndoshta, kështu që ne përpiqemi për të pajisur një dhomë të tillë, madje edhe në një zonë shumë të kufizuar të strehimit. Bëni ajo shpesh nuk është e lehtë.Regjistrimi i hapësirës së kufizuar - kjo është një sfidë e vërtetë për pronarët, si një dhomë të vogël të gjallë e brendshme duhet të japin përshtypjen e hapësirës, ​​rehati dhe për të krijuar dëshirën e të ftuarit dhe familjeve për të kaluar në dhomën e sa më shumë të jetë e mundur.

Zgjidhja më e thjeshtë për të marrë një dhomë luksoze të gjallë - është për të hequr ndarjen dhe për të zgjeruar zonën nga kuzhina apo të tjera të dhomës ngjitur. Por, mjerisht, nuk është gjithmonë e mundur që të përdorin një metodë thjesht fizike. Çfarë duhet të bëni? Para së gjithash - mos e humbni shpresën dhe të përpiqet për të shtuar volumin e dhomen e ndjenjes në një nivel vizuale. Ka teknika të veçanta.

Që fsheh designers?

Në designers profesionale kanë sekretet e tyre për të transformuar edhe dhomën më të vogël në një hapësirë ​​mjaft të madhe. Njohja e tyre, ju do të jetë shumë më e lehtë për të përballuar me detyrën. Momenti kryesor dhe më efektive në këtë mister është përdorur në një tone të lehta të brendshme. Mos harroni se Wallpapering me shkronja të vogla apo pikturë e mureve në ngjyrat pastel do të bëjë më shumë hapësirë ​​vëllimi është e garantuar. Shmangni të madhe, të ndritshme, edhe nëse ajo është tepër e harton bukur në materialet e mbarimit. Ata kanë tendencë për të compress hapësirën, muret qethje. Ka një numër të nuanca që janë konsideruar vlerë në më shumë detaje.

bashkëkohore gjallë-dhomë (6)

printime me lule në brendësi të një dhomë të vogël të gjallë

Sekretet e krijimit të hapësirës në brendësi të një dhomë të vogël të gjallë

Ajo thekson punën në hartimin e disa zona të vogla:

  1. Zgjedhja e ngjyrave;
  2. zgjedhja e ndriçimit;
  3. Zgjedhja e mobiljeve;
  4. zgjedhja e aksesorëve.

Lojë e ngjyrave dhe printime

"pasqyra Trim tavan. Kjo teknikë nuk është vetëm për të hequr e fundit, por edhe për të shtuar një hapësirë ​​të vogël të brendshme të jetesës të humbur. "

Fakti se sfond themelor në një dhomë të vogël të gjallë duhet të jetë ngjyra të ndritshme, kemi thënë, megjithatë, se dhoma nuk ka punuar shumë "i butë", ajo është e rekomanduar për të holluar dekor e tyre shkollore. Psikologët thonë se zgjedhja e saktë e paleta ka një efekt pozitiv në humor, mirëqenien dhe madje është në gjendje për të stimuluar aktivitetin e punës. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se dhoma duhet të bëhet larmishme. jo më shumë se pesë hije duhet të përdoret kur kombinuar ngjyrat.

home-zyra

dhomë të vogël që jetojnë në të bardhë

ide e mirë për të shtuar në paleta e verdhë sfond. Kjo ngjyrë simbolizon gaz, pjellori, pasuri, por në kombinim me jeshile stimuluar aktivitetin. Në qoftë se keni ndërmend për të përfunduar e brendshme e letër-muri të tij të vogël dhomë të gjallë, pastaj zgjidhni cilësi lejuar për konfigurimin e dhomës. Nëse problemi kryesor ishte tavan të ulët, atëherë ju mund të zgjidhin atë me ndihmën e letër-muri me vija vertikale. Kur dhomë ka një formë drejtkëndëshe, por ishte një zonë të vogël, të blerë lëndën e duke përfunduar me vija horizontale. Kjo pritje e thjeshtë do të krijojë efektin e dëshiruar e vëllimit. "Zgjasë" dhomë katrore mund të ngjit foto-muri me imazhe peisazhit.

Lexo më shumë:   Ngrohja ballkone me duart e tyre: hap pas hapi instruksionet dhe 30+ nga Implementimi më të mira

Një mundësi e madhe për të luajtur me realitetin vizual të japë një pasqyrë. Vetëm një mur pasqyruar është në gjendje të dyfishtë hapësirë! Nuk më pëlqen vazhdimisht pengohen në reflektimin e tij? E madhe! Trim pasqyron tavan. Kjo teknikë nuk është vetëm për të hequr e fundit, por edhe për të shtuar një hapësirë ​​të vogël të brendshme të jetesës mungon.

Sukses vizualisht shtytje dhomë do të ndihmojë të zgjeruar hapjen e dyerve, ngritur me dyer të pasqyruar.

Mbulesa

Duke marrë me sfond të dhomen e ndjenjes, Stump saktësinë e ndriçimit të tij. Mos u mundoni për të zbukuro dhomë qendrore me masive, chandeliers rënda. Këto "monsters" vjedhin hapësirë që ju keni dhe nuk e bëjnë më të madhe. Shënim Spotlights. Kjo nuk është vetëm e rëndësishme dhe në modë, por edhe një mundësi e madhe për të krijosh iluzionin e fluturimit hapësirë. Fillimisht duket brendshme një dhomë të vogël të gjallë, ku dritat janë stivosur nga një tavan multilevel perimetrit .

shutterstock_5551837

llambat me stil, si ndriçim shtesë në dhomë të vogël të gjallë

Megjithatë, këto llamba nuk janë të vendosur detyrimisht në tavan. Ata janë të përkryer të përballen me detyrën, duke u fiksuar në mure. Nga rruga, foto e theksuar apo foto shumë, do të zgjerohet në dhomë.

Ajo kursen një shumë hapësirë ​​dhe një TV montuar në mur. Efekti i thellë, mister dhe qetësi mund të rikrijuar duke vendosur një prej mureve të tank të madh dhe të sheshtë, të pajisur me një LED të butë.

bashkëkohore ndjenjes dhome (3)

TV montuar në mur, duke kursyer hapësirë ​​dhomë të vogël të gjallë

Roli i elementit qendror në hartimin e dhoma të vogla është caktuar shpesh në dritare. Hapësira rreth tij nuk ka rrëmujë deri mobilje dhe dekoroj një shumëllojshmëri të pëlhurave. Jo, natyrisht, në qoftë se ju mund të, atëherë ju mund të dekoroj dritaren në një stil tradicional, por në një hapësirë ​​të kufizuar është më e mirë për të vepruar praktikisht.

Të bëjë jashtë dritares tuaj pa pretentiousness. Kjo është e mjaftueshme për të perde tyl atë të lehtë apo perde të rënda. ky i fundit mund të bëhet blinds romake që nuk shtrembërojnë formën e dritareve, japin të brendshme një dhomë të vogël të gjallë me stil.

Ndërtimi-e-vogla jetojnë-dhomë-Si-to-Design-a-jetojnë-dhomë e vogël (12)

perde, një dhomë të vogël të gjallë si një element qendror të brendshme

Një alternativë e mirë për dritaret e apartamenteve, zbukuruar në një stil bashkëkohor, do të jenë perde japoneze. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet atyre që banojnë në katin e parë. Ky element dizajni nuk është vetëm origjinale, por edhe të sigurt fshehin atë që po ndodh në shtëpi nga sytë prying pa penguar depërtimin e dritës.

Nëse ne flasim për dritare, është e dëshirueshme që të variant standarde ekzistuese është zëvendësuar nga një dritare dopio-xham, e cila zë pothuajse të gjithë muret e. Ajo nuk punon? Mos u shqetësoni, rri në parvaz të tij dritare dhe një mur të madh përreth, të mbyllur perde. Kjo metodë do të jetë i dobishëm në arritjen e qëllimit kryesor. Vetëm mos të zellshëm me ruffles dhe drapes. Indet e tepërt do të çojë në faktin se jetojnë dhomë do të duket zihet fryma.

Lexo më shumë:   Shikoj Si të shpëtoj e moles

Çfarë duhet të jetë në të brendshme

"Pjesa e brendshme më mbresëlënëse do të duket një dhomë të vogël të gjallë, të mobiluar me mobilje të lehta shumë»
Brendshme edhe më të vogël të gjallë nuk mund të bëjë pa mobilje. Megjithatë, në këtë rast, numri i artikujve që duhet të jenë minimale. Vendos këtu vetëm domosdoshme. Mos çekiç zonën e bukur, por detajet e gjendjes krejtësisht të panevojshme. Për të ruajtur rehati në dhomën e ndenjjes është pothuajse gjithmonë të përpiqet për të vënë një qoshe të butë të një divan dhe kolltuqe, pasi ajo është shumë e rehatshme për t'u ulur familjen, por në këtë rast ne kemi nevojë për të lënë hapësirë për lëvizje të lirë, pra, racional të përkulen në një minimalism absolute.

bashkëkohore të jetojnë-dhomë (11)

minimalist brendshme dhomë të vogël të gjallë

Në këtë hapësirë, nuk është e vështirë një vend dhe kufje rëndë. Shumë më praktike për të përdorur transformuar mobilje. Ajo mund të jetë:

  1. mobilje modulare;
  2. karrige në ajër;
  3. sofas palosshme;
  4. Rrëshqitje tavolina.

Të gjitha këto objekte është i vogël në madhësi dhe funksionalitetin maksimal. Nëse ju vendosni divan - kështu që të zgjidhni modelin e saj multifunksionale: Box për kanate lavanderi, ndërtuar në raftet dhe madje edhe një mini-bar. Si dhe ajo duhet të jetë e lehtë për të hapur dhe të mblidhen. Kur të ftuarit mbërrijnë në divan ju gjithmonë mund të shkojë deri një tryezë e ulët dhe osmanët për të sjellë jashtë dhomën e gjumit, e cila është e madhe përballen me rolin e vendeve.

Chick-jetojnë-dhomë-design

krevat divan në dhomë gjallë brendshme

Përdorimi i një dhomë të gjallë dollap të vogël të brendshëm gjithashtu do të jetë një ide e shkëlqyer, veçanërisht nëse ju dekoroj atë me xham apo dyer të pasqyruar . Kjo jo vetëm që kursen hapësirë, por edhe të shërbejë për një qëllim të mirë të zgjerimit të hapësirës. Nga rruga, në dekor qelqi mund të gjenerohet raftet, tavolinat kafe apo tavolina kafe. Transparenca e materialit i jep subjektet e butësi të jashtëm. Furniture mund të jetë mjaft elegant dhe, për shembull, ka punuar në duheprovans apo vend, për sa kohë që kur u krijua u vu re rregull bazë - kompaktnost.Poetomu shpesh këto Headsets bëjnë për urdhërat individuale.

Të rehatshme në një tavolina mbyllur hapësirë ​​kanate. Ata në përgjithësi mund të përhapet vetëm kur është e nevojshme, dhe me kusht që në krye tryezë është e zbukuruar me interesante, atëherë ata gjithashtu mund të luajnë rolin e aksesorëve shtesë mbarimit.

Në disa raste, preferenca mund të jepet për hartimin e qoshet e mobiljeve. Kjo është veçanërisht e vërtetë për zonat e formë të parregullt.

bashkëkohore-family-dhomë (2)

divan në brendësi të një dhomë të vogël të gjallë

Por përsëri në anën estetike të çështjes. E brendshme më mbresëlënëse do të duket një dhomë të vogël të gjallë, mobiluar me veshje shumë të lehta me ngjyrë. Përveç kënaqshëm syrin e bukurisë, sipërfaqja e saj e qetë do të reflektojnë domosdoshmërisht dritën dhe kështu ju do të jetë në gjendje për të fituar shtesë metra kub hapësirë.

A nuk e mohojnë vetes kënaqësinë për të shijuar veshje elegante të bardhë. Shumë e konsiderojnë atë praktike - dhe absolutisht asgjë. Me kimikate shtëpiake moderne është e mundur të përballojë "tepruar" një luks, edhe në qoftë se një familje ka fëmijë të vegjël të cilët si "krijues" që vijnë në sipërfaqe.

Lexo më shumë:   Air dhe të lehta në dukje, por është shumë i fortë dhe të qëndrueshme: zonimi hapësirës studio me mure xhami

pajisje dekorative në dhomë të vogël të gjallë

Brendshme dekor dhomë të vogël të gjallë ka nevojë për jo më pak se hapësira e ndërtesave të mëdha. Prandaj, pas zgjidhjes së problemit me furnizim duhet të goditur kokën e tij në fazën përfundimtare të regjistrimit. Element i dekor mund të bëhet pothuajse çdo gjë duke filluar nga fotot e zakonshme familjare të vendosura në kuadër piktoreske. Gjëja më e rëndësishme është të mos teproj me detaje dhe razmerami.Poskolku sfond të përgjithshëm dhomë të ndritshme, ajo do të duhet për të diversifikuar. Për të tërhequr këtë ngjyra lëng dhe të ndritshme. Për shembull, një divan të bardhë hedhur kundërta jastekë portokalli ose mollë-gjelbër. Por qilim të ndritshme në muret e dhomë gjallë do të jetë e tepërt, sepse këto stolitë dimensionale veçantë, duke sjellë pjesën e rehati, duke reduktuar hapësirën.

3-bashkëkohore-Living

Foto - pika kryesore është një dekor të vogël dhomë të gjallë

fashion stilistike

Lufta për centimetra në brendësi të një dhomë të vogël të gjallë - një kauzë fisnike, por në fund të saj që ju nuk duhet të ndjeheni pakëndshëm në dhomë . Mendoni për këtë dizajn të ri-fangled në stil minimalist, që nënkupton asketizmin pothuajse të plotë në një mjedis dhe me një kthesë moderne janë shpesh të kujton kabinë anije kozmike, ju mund të jetë me të vërtetë i pështirë. Por për të hequr këto struktura rëndë si bateria vendim krejtësisht racionale, jo duke shkaktuar një negativ. "Kat të ngrohtë" të përdorin sistemin. Takoysposob ngrohjes nuk është vetëm një haraç për trendet e modës, dhe hapi më i suksesshëm me takt, si në aspektin e zgjerimit të hapësirës, dhe në aspektin e kursimeve financiare.

përfundim

Siç mund ta shikoni, një dizajn të vogël dhomë të gjallë do t'ju kërkojë një shumë probleme, kështu që, para se të fillonte riparime, nuk do të jetë dembel për të rishikuar malet e fotografive të brendshme dhe do të takohet me ekzistuese dizajn resheniyami.Vpolne mundur, nëse jo e gjithë ideja se disa aspekte të të propozuar dobishme. Dhe mos harroni se edhe pse ju do të punojnë në këtë dhomë, si dhomë të gjallë, i cili në thelb nënkupton pritjen, por ende në radhë të parë ju doni të krijoni hapësirë ​​për veten e tij. Kjo do të thotë që ju me siguri do të jetë në atë të qetë.

Atmosfera e dhomës nuk do të jetë perceptuar pozitivisht vijnë, nëse pronari nuk ndjehen në shtëpinë e tyre, thonë ata, "i qetë". Të bëjë gjithçka ngadalë, inteligjente, me kujdes dhe më e rëndësishmja - për shpirtin. Vendosni për stilin, çështjet ngjyra dhe prioritetet mobilje, ndërsa i brendshëm i dhomë të vogël të gjalla ishte jo më pak luksoze dhe dimensional se sallën e pallatit, por rehati do të jetë shumë më tepër.

 Photo gallery - i vogël e brendshme dhomë të gjallë:

video:

Lënë një koment