Si për të zëvendësuar një fishek toner në një mikser

Faqja kryesore » Villa » Si për të zëvendësuar fishek toner në një mikser
Cottage No Comments

Si për të zëvendësuar një fishek toner në një mikser

Si për të zëvendësuar një fishek toner në një mikser

Hidraulik në shtëpi është gjithmonë një lloj fetish, që pushon pronarët krenarë dhe subjekt për të ftuarit të mira nga lindin smira, miqtë, në shtëpi e të cilëve nuk është më e keqe, por ajo që gjërat-dryuchki jo aq në modë, nuk është të shkëlqejë, jo kështu ... Dhe vetëm shumë pak e di se çfarë lumturia në shtëpinë e lulezon-spouts, por nga një element jetik për dizajn, e cila nuk është e dukshme në të gjitha, por kjo është vetëm mikser. Dhe emri i këtij fishek nyjeve, që do të thotë "ngarkuar fishek", por thjesht - ". Unë jam në krye" Pikoj-pikoj, por jo në rrugë, dhe në banjo, nganjëherë bëhet një rast për të gjetur se kush ka çfarë dhe ku rritet ... Dhe në fakt të gjitha shumë e thjeshtë - për të fajësuar fishek.

 • 2 fishek - dhe projektuese të meta
 • 3 Si mund të zëvendësojë mikser fishek me duart e tyre
 • 4 zëvendësim videos cartridge
 • Llojet e Mixers

  Uji në banesë shkon pothuajse kudo nxehtë dhe të ftohtë, madje edhe në qoftë se ajo të përfshirë një ngrohës në shtëpi. Por këtu për gëzimin e saj është e përzier në përmasa të ndryshme dhe në prodhimin e mikser në kuzhinë ose në banjo, ne përdorim ujë të ngrohtë në kërkesën tuaj. kits sanitare, të cilat përfshijnë të gjitha këto valvulave të ajrit, nozzles, rregullatorët, vula dhe kthesë-vintki kanë vetëm një histori të vogël gjysmë shekulli më shumë se dhe thirrjen e tyre shumë të saktë - miksera . Por asambleja kryesor i mekanizmit mikser është rrjedhat e ujit rregullueshme ushqim për përzierjen. Ka tre harton e miksera:

  • levë , të cilat vetëm ju lejon të kontrollit çelës për të kontrolluar presionin e ujit dhe temperaturën e saj dhe me ngritjen / uljen dhe rotacionin e trajtuar. Një nyjë që kontrollon rrjedhjen e ujit në varësi të pozicionit të trajtojë, të quajtur një gëzhojë.
  • dvuhventilny , ku dy trajton mbivendosen njëri një rrjedhje e ujit me një gome ose pjesëve qeramike kokës. Rrotulloni çelësin e kontrollit, ne të rritur ose ulur rrjedhjen përkatëse për përzierje dhe për të marrë në dalje. Këto miksera janë të mira, sepse ata nuk janë të ndjeshëm ndaj ujit klor dhe janë të thjeshta të mjaftueshme për të riparuar.
  • çezmat thermostats - shpëtim e kaluar, më saktësisht, bujë - për para-ekspozuar nga vlera e mbështetjes dëshiruar temperaturës se pa marrë parasysh çfarë.

  Më e përdorur gjerësisht miksera vetme-levë me kartridzhem- duket shumë e thjeshtë, dizajn tërheqës dhe të lehtë për t'u përdorur. Ata janë në dispozicion në një shumëllojshmëri të gjithë prodhuesit - dhe markë, dhe jo shumë.

  Lexo më shumë:   Dekoroj BOX

  Cartridge - ndërtimit dhe disavantazhet

  Nga ekzistencës së saj shumë fishek është projektuar për përzierjen e ujit nga të dy rrugët, që do të thotë ajo është njësia kryesore e pajisjes. Ka dy dizajne: topi fishek dhe disqe qeramike. Ball janë më pak të zakonshme për shkak të çmimeve të larta dhe mungesës së avantazhe të dukshme. Konsideroni më në detaje pajisjen disk fishek.

  • Strukturore, kjo është një fuçi plastike , e cila përmban një sërë disqe me vrima.
  • Top fuçi zgjatet një shkop kontrollit levë, dhe e cila është e veshur trajtuar mikser. Ajo ka dy grada lirie - rrotullimit dhe lëvizje vertikale lart dhe poshtë . Në fund të saj të ulët shufra hyn zakon e diskut sipërme qeramike. Nëse trajtojë është zhvendosur, dhe kjo çon në zhvendosjen e diskut.
  • Dy rrjedhat qeramike ujit rregullon, makinë, të ketë një sipërfaqe shumë të sheshtë çiftëzimit. Disku i sipërm slides në një fund të caktuar të palëvizshme, e cila ka hapje për kalimin e rrjedhës së ujit : dy inpute dhe një dalje. Ky disk është e lidhur via një rondelë-unazë me pjesën e poshtme të cartridge. Në këtë rast ushqim uji i makinave më të ulët disk përputhen disk sipërme në shkallë të ndryshme, në varësi të rrotullimit të trajtuar, dhe kështu rregullon fluksin e kalimit të ujit. Para se të shkoni në kanalin e shkarkimit, këto streams janë të përziera . Për funksionimin normal të diskut duhet të eliminojnë çdo boshllëqet në mes të disqe dhe fund - Vetëm në këtë rast eliminuar rrjedhjet e ujit.
  • Pjesën e poshtme të fishek është e mbyllur me fund , në të cilën janë tre hapje - dy për linjat hyrëse dhe një qarkullimin e prodhimit e cila është outputted për jashtë. Çdo vrimë ka një unazë ndarës bërë prej shkume poliuretani.
  • Strehimit jashtme dhe në fund të një fuçi të lidhur gjatë kuvendit snaps në tension.

  Fishekë miksera ndryshojnë në madhësi dhe janë klasifikuar nga diametër - D 40 dhe d 35. varësisht nga dimensionet e jashtme e fishekë gjithashtu ndryshojnë në madhësi dhe konfigurimin e këmbët lokacionit shufra shtrojë, kështu që kur zëvendësuar fishek në mikser është gjithmonë e nevojshme që të ketë një mostër për krahasim.

  Nga vetë, fishek ka një ndërtim të thjeshtë, është disassembled lehtë, por nuk mund të riparohet, sepse shkaku kryesor i dështimit - veshin e pjesëve për shkak të fërkimit . një defekt i tillë shfaqet vetëm në se uji fillon të del në shesh, por jo në mënyrë të veçantë për shkak të disa pjesëve në çdo vend të formuar "xhoko" nuk mund të përcaktohet. Një arsye tjetër - marrjen e pluhur gjobë, kokrra e rërës, ndryshk në çifte fërkimit. Fishek përmban një numër të vogël të pjesëve , por shitjen e tyre nuk është, t. Për. Besohet se ajo është më e lehtë për të zëvendësuar të gjithë gjë që shumica e artistëve të bëjë. Disa kontribut për të dhe e bën strukturat kontrast në detaje, por megjithatë ...

  Lexo më shumë:   lidhja e dritë mbi pasqyrë në banjo

  Si për të zëvendësuar mikser fishek me duart e tyre

  Për të filluar riparimin duke zëvendësuar fishek mikser duhet vetëm duke qenë i sigurt që shkaktojnë rrjedhjet në fishek, dhe jo dobësuar arrë banale në tubacionet e ujit të furnizimit.

  Shih kjo është shumë e thjeshtë: "fajtor" fishek kalon ujë nga levë kontrollit. Diagnoza përfundimtare mund të bëhet në qoftë se për të përqafuar slot fishek në perimetrin e gishtit të madh dhe gisht tregues - edhe rrjedh më të vogël së shpejti do të ndihet nga nën krah.

  Përveç rrjedhjet primitive dhe gabimet e tjera të mundshme:

  1. Levë lëviz me përpjekje të madhe.
  2. Rregullimi i ujit nuk është kryer - presioni dhe / ose temperatura e ujit nuk varet nga pozita e levë.
  3. Nuk janë të përfshira vetëm ftohtë apo ujë të nxehtë vetëm në pozitat ekstreme të levë mikser.
  4. Nuk ka ujë plotësisht jashtë.

  Më tej - zhanër klasike: të çaktivizoni valvulave në hyrje të një furnizim apartament me ujë të ftohtë dhe të nxehtë. Mjetet e drejtë për riparim, pronar krenar, si rregull, gjithmonë në vend:

  • vogël kaçavidë banesë teh apo pikëllim hex (shumë e vogël nga një grup);
  • rregullueshme deri në 40 mm, apo pikëllim të hapur-fund ;
  • pincë (vetëm në rast);
  • likuid WD-40 me "bëhet fije bashkangjitur".

  Ne kemi marrë një rast, i cili është quajtur "çantë e ndihmës për të riparuar", të gjithë mjet i tha atje, sigurisht, është, dhe ... të fillojë. Çfarë duhet të bëj?

  Hapi 1. Hiq levë mikser

  Sipas levë është një kapak dekorative për të ngjyrosur "luftuar" - ftohtë / e nxehtë. "Knock mbi" atë me një kaçavidë banesë ose një thikë nuk ka vështirësi.

  Vrimë në një përplasje jep qasje në vidë mbyllje që siguron levë. 3-4 kthyer një kaçavidë ose çelës - dhe krahun me një gjilpërë e fishek është hequr. Por kjo nuk është gjithmonë: në qoftë se levë nuk dëshiron të dalë "për të mirë", ajo shpërthen , dhe nëse bosht metali, vetëm makina e ndashëm për të përballuar me të, thirri njerëzit "bullgar".

  Hapi 2. Hiq arrë sigurimin e fishek

  Nën dorezë është arrë dekorative . Me shumë kujdes heq kapakun duhet - ajo zakonisht nuk ulen të shtrënguar dhe të shtrembëruar me dorë, dhe nëse jo, atëherë është e mundur të marr një palë pincë për buzë dhe për të hequr. Atëherë nuk është arrë fiksim. Madhësia e saj varet nga lloji i fishek, por ne marr pikëllim e tij dhe heq kapakun atë. Nëse ju heq kapakun arrë nuk ka punë dhe të fillojnë të prishen në pjesë - ai thjesht shpërthen dhe të ndryshojë në një të re - për shitje ata janë.

  Lexo më shumë:   Kanalizim shtëpi private Tapas

  3. Replace fishek

  Me fishek të vjetër në dorë, shkoni në dyqan. Në përzgjedhjen ne i kushtoj vëmendje për mbjelljen këmbët në fund të një - ata mund të ndryshojnë në diametër dhe forma e unaza nënshkrimin. Kur instalimi një fishek ri kombinuar me këmbët në fund të një ndenjësen duke mbajtur në mikser. Një hendek i vogël gjatë instalimit ju lejon të "ndjehen për" vendin e ulje effortlessly.

  Pastaj, siç thonë ata, ne bëjmë gjithçka në mënyrë të kundërt. Për çdo gjë ajo merr një orë ose dy kohë dhe një hidraulik të përballuar për gjysmë ore.

  Çfarë do të kushtojë zëvendësimin fishek qeramike? Përgjigja është mjaft i paqartë. faucets markë për banjo apo kuzhinë kushton disa qindra dollarë për çmimin e fishekëve të ketë njëqind të gjelbër dhe një garanci prej 10 vjetësh.

  Zëvendësuar një "klient" të tillë të shtrenjtë është gjithashtu një ndeshje - 30-50 dollarë në të mirë. Në të njëjtën kohë, të lirë "kineze" është rrallë kushtojë më shumë se 3 bucks, por një sfidë për mjeshtër të kushtojë një tjetër 10-15. Dhe sa kohë do të qëndrojnë produktin e mallrave të konsumit kineze? Kjo ndodh se 3-4 muaj, por në thelb ajo është e mjaftueshme për 2-3 vjet .

  E vetmja këshillë për zgjatjen e periudhës së funksionimit të fishek - filtrimit të ujit , por shpesh ajo do të ndihmojë jo vetëm fishek, në mënyrë që këshilla të dobishme. Natyrisht, kompania për dhëmbët e saj në treg mbajtur, atë që quhet "vdekje", kështu që ata Mixers "kineze" nuk përshtaten, por dallimi themelor në strukturën mes tyre. Prandaj, në qoftë se ju nuk lopatë anije të holla, ajo është e mirë për të mësuar për të riparuar duart e tyre dhe gjithmonë do të jetë një rast për të provuar se duart në terren dhe nuk ka fishekë boje rrjedh në banesë nuk janë të tmerrshme.

  zëvendësim Video fishek

  Lënë një koment