Si të përdorni serrë MINI

Faqja kryesore » Villa » SI TË PËRDORET MINI serë
Cottage No Comments

Serrë për fidanëve. serrë MINI për fidane në dritareje. risjell

↓↓↓ ❀ zgjeruar! ❀ ↓↓↓

Nuk ❀PODPISATSYA humbasë reja Video KETU: https://www.youtube.com/user/Anastasi3d

❀YA VKontakte: https://vk.com/id338261179

❀YA në Google +: https: //plus.google.com/u/1/b/1104261 ...

Listat e dëgjimit me video interesante:

❀ KETU SHIKO PRO Physalis: https:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

❀ KETU SHIKO fidanëve në Pro: https: //www.youtube.com/playlist listë ...?

❀ e shikoni për bukurinë: https: //www.youtube.com/playlist listë ...?

❀ e shikoni interesnenko: https: //www.youtube.com/playlist listë ...?

Prodhimi Video CDO JAVE !!!

Subscribe!

Ashtu si!

Share këtë video me miqtë tuaj!

Të lënë komentet tuaja më poshtë video!

FALEMINDERIT për të shikuar!

fat të mirë! 🙂

SERRË MINI me tabletë torfe: TIPARET ...

Një grup i 36 qelizave
Një grup i 36 qelizave

Ata cirk që rriten fidane të tyre, janë të vetëdijshëm se sa përpjekje që ju duhet të bëni për të siguruar që të gjitha kushtet për mbirjes së farërave dhe rritjen normale të bimëve të rinj. Në dimër dhe pranverën e hershme, kur mungesa e ngrohjes dhe rrezet e diellit për të bërë të lehtë.

Lehtësuar këtë detyrë mund të jetë një serë mini. Në qoftë se ju përdorni atë së bashku me fishekëve torfe, ju mund të presin jo vetëm një fidane të forta dhe të shëndetshme, por edhe në transplantim të suksesshëm në terren në të ardhmen.

Cilat janë serat mini me pilula

Shumë lule dhe perime rritur në zonën tonë, të ketë një sezon të gjatë në rritje dhe nuk kanë kohë për të kaluar atë 2-3 muajve të ngrohtë. Prandaj, ata janë rritur fidane nga mbjellje fara në shkurt-mars dhe mbjellja në tokë, vetëm pasi të kalojë probabilitetin e acar.

Sigurisht, ju mund të blej të gatshme fidane pranverë, por çmimi i saj është shumë më e lartë se kostoja e një qese me fara, dhe apelon për cirk shumë për t'u kujdesur për bimët nga fillimi.

Megjithatë, jo të gjithë rezulton edhe mbin fara, për të mos përmendur të marrë nga ajo filiz të fortë dhe të shëndetshme. Arsyeja për këtë nuk është vetëm mungesa e eksperiencës, por edhe pamundësia për të krijuar kushtet e duhura.

sprouting fara

Çfarë ju duhet fara për të marrë në proces në rritje? Lagështi dhe ngrohjes. Gjatë mbirjes së temperaturës së ajrit dhe tokës lagështi të është e nevojshme për të monitoruar në mënyrë të vazhdueshme, por kjo nuk është gjithmonë koha.

Çfarë duhet të bëni? Përgjigjja është e thjeshtë: blej një serë mini për fishekëve torfe.

Ajo do të jetë interesante:   shtëpitë më të mira të rimeso laminuara lëndë druri FOTO

Parimi i "punës" së saj është e thjeshtë:

 • tableta të ngopura me ujë janë instaluar në serë të qelizës;
 • Në çdo farës tabletë mbjellë;

Mbjelljes farat e prodhuar nga nje ne cdo tablete
Mbjelljes farat e prodhuar nga nje ne cdo tablete

 • Greenhouse mbuluar nga nje kapak transparent tabletave dhe vendoset në një vend të ngrohtë. Kapaku nuk e pengon depërtimin e dritës, por ruan nxehtësinë dhe nuk do të shpejt të zhduket lagështi;
 • Kur të korrat kanë nevojë për ujë, uji është derdhur në tigan, ku tableta të marrë sasinë e nevojshme të saj. Kështu, norma e ujitjes ul, dhe substrate lëndë ushqyese nuk është e thatë.

Siç mund ta shikoni, çdo gjë është e thjeshtë dhe i përshtatshëm. Parnichok i ngjashëm mund të bëhet me dorë, thjesht duke derdhje terren në ndonjë kapacitet dhe mbulon atë pas mbjellëse film ose qelqi.

Por tallaze në këtë rast do të ketë në krye rrezikuar larë terren me farë ose jo të mendoj sasinë e ujit.

Kur fara fillojnë të mbin, përveç të nxehtit dhe lagështisë ata kanë nevojë për një shumë të lehta dhe ushqyesve. E gjithë kjo do të sigurojë ata me pilula tona - serrat mini janë transferuar në dritareje ose në një raft me ndriçim, ku do të mbulohet bimët e rinj, ndërkohë që vazhdon të jetë nën një kapuç të ngrohtë, dhe të tretur në ujë, ushqyesve që përbëjnë pllakat, do të lejojë për të bërë pa mbarësuese dhe plehra.

Sa më shumë i përshtatshëm për të përdorur këtë pajisje të thjeshtë:

 • Fara mbin shpesh shumë të pabarabartë, me një interval prej disa ditësh. Krijoni gjitha fidane në rritje në tas të përgjithshme, kushtet ideale bëhet e vështirë.
  Por në qoftë se ata janë mbjellë në tableta, ata mund të hiqet nga "shtëpia e lindjes" parnika- dhe të transferohet në një tjetër pa shqetësuese fara nuk kanë germinated.

Foto tregon se jo të gjithë mbinë fara
Foto tregon se jo të gjithë mbinë fara

 • Shumë bimë nuk më pëlqen të laget rrjedh dhe lë - ata fillojnë të lënduar, të thahet. Lotim në teplichke torfe prodhuar nga poshtë - përmes paletë.
  Pllakat të nxjerrë një sasi e kërkuar të lagështisë, të cilat nuk dëmtojnë fidane.
 • Momentet më të rëndësishme në rritjen e fidanëve - një pikiatë dhe transplantimin në një vend të përhershëm. Udhëzimi kërkon fidane transplantin si ata të rriten në kushte më të gjerë.
  Ajo është e dëmtuar shpesh rrënjët, thyer rrjedh, bimët transplantuar shpenzojnë një shumë përpjekje për të përshtatur. Me gjithë këtë, pllakat mund të shmanget, sepse fidane janë transferuar në tenxhere ose në tokë së bashku me ta pa ndonjë dëm.

Për referencë tuaj. Kjo është veçanërisht i përshtatshëm për të rritet me ndihmën e pilula bimëve nga fara të vogla, si dhe kultura të çuditshëm nuk toleron manipulimin panevojshme.

Si të përdorni fishekëve torfe

Torfe ose torfe-plehrash tableta bërë nga torfe ngjeshur, të cilat janë shtuar në elementë gjurmë dhe përbërësit.

Ajo do të jetë interesante:   si për të llogaritur humbjet në kabllo

Ata vendosën një qese rrjetë gjobë, e cila mbron ata nga derdhjen. Open mbetet i vetmi aeroplan të lartë.

tableta e kompresuar
tableta e kompresuar

Shënim. Tableta të prodhuara me diametra të ndryshme - nga 2-3 në 7-8 cm për kulturat e fidanëve të dimensioneve të ndryshme. Nëse vatra blerë mini për fishekëve torfe ka një qelizë, i kushtoj vëmendje të madhësisë së tyre.

Për të përgatitur torfe për mbjelljen e farave, pilula derdhur disa minuta nga ujë të ngrohtë creamed. Mbajtja e diametër ata të rritet në lartësi nga 5-7 herë, duke e kthyer në një cilindër.

Pas kësaj, uji i tepërt është drenazhuar dhe pjesa e sipërme e kësaj cilindër bën pushim në të cilën është vendosur dhe pasardhësit.

Ngopur me ujë, tabletë rritje në vëllim disa herë
Ngopur me ujë, tabletë rritje në vëllim disa herë

Më tej, të gjithë siç përshkruhet më sipër: cilindër instaluar në tabaka celular ose serë, janë të mbuluara me një kapak dhe e dërgoi në një vend të ngrohtë. Detyra juaj - koha për të shtoni ujë si thahet shumë shpejt torfe.

Më lejoni të jap disa këshilla praktike:

 • Në qoftë se ju vendosni të përdorni pilula torfe - serrat mini mirë për të marrë huall mjalti. Tabaka solid me vendosjen intime rrënjët e bimëve cilindër si ata rriten mund të përputhen.
  Tableta ose të vendosur në një distancë nga njëri-tjetri.
 • Derdhje pilula e ujit të rritet, shtoni në të një Permanganat pak të kaliumit për të dezinfektoj terren.
 • Nëse sipërfaqen e tabletë, një pllakë të bardhë, ajo flet për një waterlogging përhershëm. Lotim duhet të ndalet përkohësisht dhe të hedh në serë.
 • Fidanë Transplantit nevojshme kur rrënjët rriten jashtë. Për këtë qëllim ato janë vënë në një filxhan të veçantë në tokë, pa ndarë nga tabletë.
  Por, para se është e nevojshme për të hequr ose të paktën ndonjë rrjetë peshkimi shqyer me rrënjët në tokë të buis lirisht.

Fidanë Transplantit në tenxhere individuale
Fidanë Transplantit në tenxhere individuale

 • Nëse pas mbjelljes të gjitha farërat që ju ende keni tableta shtesë, ju mund të ruani ato deri në sezonin e ardhshëm. Ata kanë një jetë të kufizuar raft, në qoftë se ruhet në një vend të thatë dhe të ftohtë.

përfundim

Merrni më shumë informacion mbi përdorimin e fishekëve torfe mund, shikuar video në këtë artikull. Dhe për të ndërtuar atyre një serë në shtëpi mund të zotërojnë, përshtatur atë për çdo enë me një kapak transparent, ose në e vjetër duke mbuluar atë me xham apo mbyllur plastike.

Provo dhe të sigurt se kjo metodë është e shkëlqyer për fidanëve në rritje, dhe për kultivimin prerje lule brendshme.

MINI SERRË për fidanëve - SUPERDACHNIK

Këshilla GazonPoleznye në faqen tonë të internetit Urozhay.urozhay.xyzSkryt Ads
Ajo do të jetë interesante:   log shtëpi FOTO brenda dhe jashtë

Shpjegoni se një serë shtëpi për fidane gjë është e nevojshme, unë mendoj se askush nuk dëshiron. Në serra dhe fara mbin shpejt dhe bimët rriten së bashku, si në gjerësi dhe në lartësi, pavarësisht nga kushtet e motit.

Nuk është një serat moderne mini për apartamente, të cilat mund të instalohet në një ballkon ose kundër një mur. Përdorni mini-serat përshtatshëm.

Si rregull, ata janë të paloset dhe mund të transportohet lehtë në vilë me fillimin e ditëve të ngrohta me diell. Por sot, unë dua të tregoj se si të bëjnë një serë mini për fidane me duart e tyre. Për kopshtar me përvojë ka zbulimet nuk do, dhe fillestar do të jetë në gjendje për të diversifikuar përvojën tuaj të fidanëve në rritje në serë, në një apartament.

serë Mini për fidanëve. Si për të bërë apartament një serë për fidanëve nga shishe plastike

Për një fabrikë të vetme do të duhet 2 shishe plastike, thikë të mprehtë, tokës për bimët. Të dy shishe prerë të gjithë. Merrni shishe me një tapë dhe një pak të heq kapakun atë për të dalë poshtë ujit të tepërt. Siç e dimë stanjacion e ujit në rrënjët e bimëve është jashtëzakonisht e dëmshme. Ne kemi vënë atë në fund të shishe dhe derdh në tokë dhe të mbjellë fidane.

serë Mini për fidane me duart e tyre
serë Mini për fidanëve

Pasi bimë do të rritet dhe ju keni ato mbjellë në terren të hapur, në një krevat ose në një serë, mos hidhni scraps e shisheve. Do të mbulojë ato svezheposazhennye bimëve - plastike do të shpëtojë ata nga nata e ftohtë dhe acar, e cila ndodhë në muajin maj.

Bëni parnichok për fidanë mund të jetë i një enë plastike për vezë. Në këtë rast është e arsyeshme për të përdorur për kultivimin e tableta torfe. Dhe pas lakër të rritet për transplantin e tyre në vilën e një serë apo kapacitet më të madh.

Parnichok për fidanëve të një enë plastike për vezë
Parnichok për fidanëve të një enë plastike për vezë

Kur farë në mini në shtëpi serë rriten, nuk është një pyetje ku ata ishin transplantuar. Njerëzit janë të dua e, fidanë mund të marrë të gjitha sills dritarja e banesës. Në këtë rast, repot bimore në një enë të madhe, dhe mbani mend se për rritjen e suksesshëm të bimëve nevojë për hapësirë ​​dhe dritë, vetëm në këtë rast është e mundur të rriten fidane domate me kërcell të trashë si një gisht. Një mbuluar të lartë me fletë metalike për mbjelljen serrë dhe të vendosur në një ballkon për të bërë shtëpinë një vend. Nuk është një film i tillë për serë si Svetlitsa, në të cilat një shumë avantazhe, dhe duke përfshirë një ngrohjes-mbajtur efekt të shquar. Pra, nëse mbulesa të tilla si batanije mini serë juaj për fidane një film të tillë, ajo do të ndjehen të madhe në ballkon, dhe ju të lirë deri hapësirë ​​në shtëpi.

Përdorimi Svetlitsa për serë
Përdorimi Svetlitsa për serë

Lënë një koment