panele para për shtëpi jashtme e finishit: varieteteve dhe 80 zgjidhje praktike për një jashtme me stil

Shtëpi » Repair » Front panele për shtëpi jashtme e finishit: varieteteve dhe 80 zgjidhje praktike për një jashtme me stil
Repair No Comments

panele para për shtëpi jashtme e finishit: varieteteve dhe 80 zgjidhje praktike për një jashtme me stil

Për shkak të pronave të saj dhe një gamë të gjerë të paneleve para kanë marrë shumë popullaritet

Për shkak të pronave të saj dhe një gamë të gjerë të paneleve para kanë marrë shumë popullaritet

Ajo është e njohur tashmë për shumë panele para për dekorimin e jashtme e shtëpive private dhe cottages . Jo të gjithë prej tyre të gjetur një të përsosur fund për fasadat  dhe pjesët e jashtme të strukturave të ndryshme, dhe të gjitha sepse njohja e tyre është mjaft i fragmentuar, jo urdhëruar, dhe në disa raste kritike paplotë. Prandaj, për të kompensuar mungesën e informacionit, ne ju sugjerojmë të zhytet në leximin e materialit.

Përmbajtja:

 • Gama e produkteve
 • vetëm dekor
 • tulla
 • masoneri
 • bazament
 • prodhuesit

Stylish, fasada modern i një shtëpie të vendit

Stylish, fasada modern i një shtëpie të vendit

panel të ndritshme do të bëjë jashtme tuaj të papërmbajtshëm

panel të ndritshme do të bëjë jashtme tuaj të papërmbajtshëm

panele para siguruar që shtëpia juaj është jo vetëm e bukur, por edhe të ngrohtë

panele para siguruar që shtëpia juaj është jo vetëm e bukur, por edhe të ngrohtë

Duke instaluar fasadat drejtuar në fazën përfundimtare të objekteve dekorative përfunduar. Në disa mënyra kjo është edhe më mirë në aspektin e teknologjisë, pasi ky proces mund të vonohet për një periudhë të pacaktuar, si dhe të përdorin atë edhe gjatë operacionit aktive të ndërtesave. Por jo vetëm komoditetin e këtyre materialeve në dekorimin është përparësi e tyre. Avantazhi i tyre kryesor në shkathtësi, që do të thotë mbrojtje ndërtesa të tjera kryesisht kundër lagështi, të ftohtë dhe era. Disa mishërime sipas materialit të përdorur mund të sigurojë izolim të mëtejshëm zhurmës. Por gjërat e para të parë, dhe të vazhdojë të klasifikimit.

Gama e produkteve

Shtëpia bardhë borë vend në stilin klasik

Shtëpia bardhë borë vend në stilin klasik

Tregjet e ndërtimit, supermarketet dhe dyqane DIY ofrojnë një shumëllojshmëri shumë mbresëlënëse të blerësit. Për të blerë ato, ju do të duhet mjaft kohë, por çmimi i tyre shumë mund të jetë frustruese, sepse ajo është shumë e lartë për blerjet e vëllimit të mëdha.

Kombinimi i paneleve të llojeve të ndryshme dhe textures do të ndihmojë për të arritur origjinalitet në projektimin e jashtme tuaj

Kombinimi i paneleve të llojeve të ndryshme dhe textures do të ndihmojë për të arritur origjinalitet në projektimin e jashtme tuaj

Kjo është veçanërisht e vërtetë e paneleve që janë të bazuara në materialet natyrore, të tilla si dru. Por materialet artificiale mund të përzgjidhen dhe opsionet më të lirë. Megjithatë, kriteret e përzgjedhjes nuk mbaroi këtu. Modele nga prodhues të ndryshëm ndryshojnë në kompleksitetin e projektimit, nga ajo që mund të thjeshtohet ose anasjelltas komplikuar instalimin. Prandaj është e nevojshme të marrin në konsideratë në mënyrë më të detajuar dhe varg e variante dhe klasifikimit bazë, në mënyrë që mos të bëjë një gabim në zgjedhjen.

japonez

panele japanese para me textures të ndryshme imitim

panele japanese para me textures të ndryshme imitim

Ashtu si shumë produkte të tjera të vendit, i cili është i pari për të përmbushur diellin, panelet para japoneze për dekorimin e jashtme e shtëpisë janë ndër më të mirat. Ata kanë një numër të cilësive pozitive, duke i lejuar për të nxjerrë në pah panelit të përparmë. Përparësia kryesore është se ata janë eko-miqësore dhe jo-të ndezshme. Madhësitë e tyre janë standardizuar, e cila thjeshton operacionet e montimit në minimum, të cilat përjashtojnë arsyeshme. Gjatësia e 3 metra dhe gjerësia - 3 ose 5 cm, në varësi të llojeve. Trashësia gjithashtu varet nga modeli dhe është në varg 14-21 mm. Bashkëngjitur të njëjtin lloj për të gjitha modelet, e cila u lejon atyre të zëvendësohet pa ndonjë problem, edhe nëse modeli juaj nuk është në shitje. Veçori e këtyre specieve është se ato ofrojnë izolimit të tingullit dhe izolimit të tingullit në një nivel të pranueshëm, sigurinë ndryshme zjarri, qëndrueshmëri dhe rezistencë ndaj faktorëve të tjerë të mjedisit, duke përfshirë, për të djegur në diell dhe lagështia e tepërt. Shumë gjithashtu theksoi peshën e tyre të lehta, e cila zvogëlon ngarkesën në themelet, lehtësinë e përdorimit.

Lexo më shumë:   24 Ide e perde në të brendshme: trendet aktuale dhe rregullat e përzgjedhjes

Kombinimi harmonik e paneleve me cilësi të ndryshme në hartimin e fasadës

Kombinimi harmonik e paneleve me cilësi të ndryshme në hartimin e fasadës

panel Japanese nën tulla

panel Japanese nën tulla

Megjithatë, këto panele janë gjithashtu ideale nuk mund të quhet. Ka karakteristika të teknologjisë që është e nevojshme për të marrë parasysh. Një prej tyre - nevoja për instalimin në fasadën e arka.

mur anësor

shtëpi e bukur modulare në një stil modern

Beautiful shtëpi modulare në një stil modern

Ngjyra krem ​​në hartimin e një rezidencë vend me një kat papafingo

Ngjyra krem ​​në hartimin e një rezidencë vend me një kat papafingo

Ky material është mjaft popullor, dhe shumë njerëz e dinë se ai është. Për ata që nuk janë të njohur, ne vëmë re me të: ajo është sipërfaqja e një cilësi prej druri. Ajo do të japë ndërtimin e gabimeve të rregullt dhe të saktë të projektimit në ndërtimin e saj, ose t'i bëjë ata më të dukshme, nëse nuk instalohet. Vlen të përmendet se  mur anësor nën gur  është i përshtatshëm për objektet e të gjitha madhësive: për cottages, dhe për bimët të mëdha apo depo. Përparësia e saj të veçantë në një larmi të ngjyrave dhe formave, të cilat janë drejtpërdrejt të varur në materialin e përdorur. Plating procesi / instalimit merr një minimum të kohës. Nëse marrim bazën e zonës së një shtëpie të vogël, ju mund ta bëni atë me duart tuaja në vetëm një ditë, trajnim të cilësisë dhënë.

panele druri para duken shumë mbresëlënëse

panele druri para duken shumë mbresëlënëse

fasada plastike

Kombinimi spektakolare e gri dhe të verdhë në hartimin e fasadës së një shtëpie private

Kombinimi spektakolare e gri dhe të verdhë në hartimin e fasadës së një shtëpie private

Çfarë e mirë para panele plastike për të përfunduar jashtme e shtëpisë, është fakti se ata janë ndoshta forma më e zakonshme e paraqitur në tregun e materialeve të ndërtimit. Ai ka shumë avantazhe. Më të rëndësishme prej tyre - mbrojtje nga fenomenet atmosferike - era dhe reshjet. ata gjithashtu nuk zbehet nën ekspozimit të zgjatur ndaj rrezatimit ultravjollcë dhe përballimin edhe me ndryshimet e temperaturës sezonale. Një avantazh i paçmuar për projektuesi lindur - Paleta e gjerë ngjyra nga të cilat ju mund të luajnë një kohë të pacaktuar, duke krijuar kombinime të pabesueshme. Përveç kësaj, ata vijnë në madhësive të ndryshme dhe struktura, të cilat mund të përfshijnë shtresa të shumëfishta.

Panele plastike me masoneri simuluar

Panele plastike me masoneri simuluar

Por të metat që ai është ende atje. Ata janë në një teknologji që përfshin përdorimin e hidroizolim shtesë. Si ajo e përdorur letër dylli ose glassine.

PVC

Panele PVC janë shumë të zakonshme, jo vetëm në mesin dekorimin e brendshëm, por edhe fasadat

Panele PVC janë shumë të zakonshme, jo vetëm në mesin dekorimin e brendshëm, por edhe fasadat

Një shtëpi e vogël vend për shitje clapboard

Një shtëpi e vogël vend për shitje clapboard

Ky material është i njohur si veshja rreshtim. Ajo ndryshon në atë që është po aq e mirë e përdorur dhe për të brendshme dhe të jashtme, që e bën atë ideal për të përfunduar hapësira unheated. Është rezistent ndaj acar dhe ngrohjes, jo deformuar. Pengesë e vetme e saj - rezistenca e dobët ndaj diellit. Kjo vlen edhe për opsionet më të lirë pa shtresë shtesë llak, i cili disa prodhues nuk përdorin.

fasada metalike

Panele Metal duken shumë elegant

Panele Metal duken shumë elegant

Jo shumë kohë më parë u bë e famshme dhe panele metalike para për dekorimin e jashtme të shtëpisë. Ato janë të bazuara në alumini ose çeliku e galvanizuar, e cila e bën shpuar, textured ose të qetë, duke pasur parasysh rezultatin e dëshiruar. Metal gjithmonë ka një shtresë mbrojtëse, në mënyrë që panelet e tilla të qëndrueshme, i papërshkueshëm nga uji, dhe në varësi të cilësisë Veshje dhe tjetri Fireproof.

Kulmi bordurë panele metalike

Kulmi bordurë panele metalike

Vështirësi në instalimin dhe peshë të lartë - të metat kryesore të paneleve metalike

Vështirësi në instalimin dhe peshë të lartë - të metat kryesore të paneleve metalike

Disavantazhi kryesor i paneleve galvanizuar - një peshë të konsiderueshme në themel, kështu që është më mirë për të zëvendësuar alumini, por kostoja në këtë rast është e lartë. Por në këmbim ajo do të marrë shtuar dobi të stabilitetit të acar të përsëritura. Gjithashtu, për shumë ajo do të jetë një sfidë për të filluar panele të tilla, si këto harton kërkojnë furnizime të veçanta dhe mjetet.

Lexo më shumë:   hapësirë duke e bërë për martesë (90) fotoidey: Trending dhe këshilla për zgjedhjen e stil, ngjyra dhe dekor

fasada sanduiç

panel sanduiç do të ndihmojnë në të ngrohjes shtëpinë tuaj

panel sanduiç do të ndihmojnë në të ngrohjes shtëpinë tuaj

Ky opsion mund të konsiderohet si një lëkurë të përsosur është kur keni nevojë për të mbrojtur jo vetëm ndërtesën nga shiu, por edhe në temperatura të ulëta gjatë periudhës vjeshtë-dimër. Dizajni i tyre është më komplekse dhe me kosto më të lartë, për shkak se një nga shtresa - një shtresë të izolimit pjesa më e madhe. Pjesa e jashtme dhe e brendshme e lëkurës të tillë do të jetë i përshtatur. Përveç kësaj, edhe më tej mund të përbëjnë një shtresë e avullit pengesë.

shtëpi Magnificent ndritshme në një stil bashkëkohor

shtëpi Magnificent ndritshme në një stil bashkëkohor

Përveç paneleve izoluese japin soundproofing tillë prekshme dhe madje edhe zvogëlimin e zhurmës. Kapem ato thjesht, pa përgatitje të veçantë të mureve, e cila është gjithashtu një avantazh i padiskutueshëm. Shumica e opsioneve në treg, ka një siguri jetë të gjatë shërbimi, mjedisore dhe zjarri.

Instalimi i paneleve sanduiç në bodrum

Instalimi i paneleve sanduiç në bodrum

Në të njëjtën kohë ka një numër i disavantazheve të rëndësishme të cilat përfshijnë dëmtimin e mushkërive në instalimin hap dhe para saj, si dhe probleme me izolim termik në mjedisin e ashpër të veriut ekstreme.

Ecopan

panel Ecopan do të ndihmojë në ndërtimin e zonjat tuaja në një periudhë shumë të shkurtër kohe

panel Ecopan do të ndihmojë në ndërtimin e zonjat tuaja në një periudhë shumë të shkurtër kohe

Katëshe shtëpi private me një çati të sheshtë

Katëshe shtëpi private me një çati të sheshtë

Në kontrast me paneleve sanduiç ECOPAN vetvete është një izolant. Ajo është e bazuar në polistiren është përdorur - një substancë kimike me përparësi të shumta, duke përfshirë kosto të ulët. Një tjetër plus - lehtë me volum të madh. Ajo luan një rol të rëndësishëm kur është e rëndësishme për të mbajtur ngarkesën në tokë përreth ndërtesës dhe murit. sigurinë nga zjarri është gjithashtu në nivel të lartë, pasi materiali mban zjarrin për një orë. Disfavor vetëm - nevoja për panelet shtesë dekorim.

fasadat klinker

Fasada dekoruar me pllaka qeramike duket shumë e bukur

Fasada dekoruar me pllaka qeramike duket shumë e bukur

Përfunduar një shtëpi të vendit nën tulla

Përfunduar një shtëpi të vendit nën tulla

Një tjetër opsion interesant - një material i përbërë komponent kryesor i të cilit është pllaka klinker. Ajo nuk vepron vetëm si një dekoratë, por materiali mbrojtëse, si dhe për të përballuar me ndryshimet e temperaturës sezonale. mbrojtje e tillë është shkaktuar edhe më tej nga pamja e myk , por kostoja e saj është shumë më e lartë se ajo e njëjta elementeve plastike.

Instalimin e pllakave qeramike mund të jetë bërë me duart tuaja

Instalimin e pllakave qeramike mund të jetë bërë me duart tuaja

panele çimento fiber

Një nga materialet më moderne janë fibra panelet çimento fasadë për dekorimin e jashtme të shtëpisë. Ato janë krijuar duke përdorur një teknologji të veçantë, e cila përfshin përdorimin e çimentos dhe celulozës fibrave. materiale të përbërë përftuara nga, është formuar si një mur anësor ose pllaka. Ata janë textured shpesh për të krijuar efekte speciale që simulojnë një sipërfaqe të veçantë. Gjithashtu në panel prodhimin polimer lyer për të marrë rezultatin e dëshiruar.

panel çimentos fibra - një material modern përdoret për fasadat

panel çimentos fibra - një material modern përdoret për fasadat

Front panel make shtëpish papërshkrueshëm një ndërtesë spektakolare

Front panel make shtëpish papërshkrueshëm një ndërtesë spektakolare

Nga ana klienti merr drita, flaka-rezistente dhe të qëndrueshme, tërheqës dhe të lehtë për të instaluar. Plotësuar me të gjithë këtë izolim të mirë të shëndoshë dhe sigurinë e mjedisit.

panele para për dekorimin e jashtme e shtëpisë: një dekor

dekor mur nën tulla duket shumë interesante

dekor mur nën tulla duket shumë interesante

Opsionet janë shumë panele dekorative, dhe të zgjedhin pamje më të mirë të tyre është e lehtë. Ajo është vetëm e nevojshme për të vendosur në se çfarë lloj e cilësi do të simulojnë dekor në natyrë. Kjo mund të jetë:

 • drurit ;
 • mur ;
 • pllaka;
 • Stone (Savage).

tulla

panele para me tulla të simuluar

panele para me tulla të simuluar

Banding, tulla stilizuar, ju lejojnë të shihni ndërtimin e një krejtësisht të ndryshme. Me ndihmën e saj, ju mund të kthehet edhe shtëpinë e vjetër prej druri në një ndërtesë me tulla. Por, para se ju planifikoni blerjen e materialeve të ndërtimit, është e nevojshme për të vlerësuar kapacitetet e tyre financiare, t. To. Kostoja e një fronti të tillë përballet lartë. Kostot shtesë duhet të planifikohet në një mjeshtrave pagesës. Megjithatë, ajo do të jetë shumë më e lirë dhe më shpejt se të gjithë tullave obkladyvat shtëpi. Përveç kësaj, një fund i tillë dekorative i fasadës mund të bëhet në çdo kushtet e motit, dhe kjo është e aplikueshme për të dy shtëpitë dhe për garazhe dhe gardhe .

Një kombinim i bukur i panele druri dhe panele për tulla

Një kombinim i bukur i panele druri dhe panele për tulla

Lexo më shumë:   12 këshilla për rregullimin e prag dritarja, countertop në kuzhinë

Sa më i lartë çmimi i paneleve, më e qartë që ata përcjellin cilësi e materialit

Sa më i lartë çmimi i paneleve, më e qartë që ata përcjellin cilësi e materialit

Kur përdorni paneleve të tilla gjithashtu mund të ruani të konsiderueshme në një ngrohës, sepse ka një variant ndërtimin e moduleve tashmë përfshin izolimin - plastik.

masoneri

Imitation murature në hartimin e fasadës së një shtëpie private

Imitation murature në hartimin e fasadës së një shtëpie private

shtëpi vend katëshe me një trim të bardhë guri

shtëpi vend katëshe me një trim të bardhë guri

Nëse tulla nuk i përshtatet stilin e përgjithshëm të hapësirës, ​​ju mund të zgjidhni një tjetër alternativë dekorative mbarimit - nën një shkëmb. Ashtu si në versionin e mëparshëm, panele të tilla kanë një pengesë të rëndësishme. Për instalimin e tyre kërkon pajisje speciale dhe ngjitëse, është ndezur në proces.

jashtme e bukur nuk do të pushojë për të kënaqur sytë tuaj dhe amaze kalimtarët

jashtme e bukur nuk do të pushojë për të kënaqur sytë tuaj dhe amaze kalimtarët

Këshillë! Një tjetër tipar i kësaj shtresë është në çmim. Cilësi bindëse simuluar, materiale më të shtrenjta. Prandaj, ne mund të marrë një opsion me kosto të ulët, dhe pastaj të modifikojë atë duke përdorur disa nga truket - tinting dhe toning shtresë.

bazament

Finish bodrum paneled me gurë imitim

Finish bodrum paneled me gurë imitim

Për të krijuar një bazë të imitimit nuk përdorin panele thjeshtë fasada, dhe të veçantë. Ata janë bërë nga të tjerë, më rezistente ndaj materialeve lagështi, dhe ata kanë një metodë pak më të ndryshme në rritje, e cila përfshin një izolim termik shtesë dhe hidroizolim. Kjo është arsyeja pse ajo është e vendosur vetëm në temperaturë zero.

Në katin e parë është më mirë të përdorni pjata të veçanta, rezistent ndaj lagështisë

Në katin e parë është më mirë të përdorni pjata të veçanta, rezistent ndaj lagështisë

Shpesh një mishërim i tillë dekoratë tej mbrojtur kundër ndikimit mekanike dhe korrozionit, kur ajo është krijuar që barazon jetës me materiale të tjera me të cilat përballet që përdoren për pjesët e mbetura të mureve.

prodhuesit

Backlighting ndihmon për të theksuar cilësi e paneleve tuaj

Backlighting ndihmon për të theksuar cilësi e paneleve tuaj

Më në fund ia vlen të përmendet prodhuesit më të cilët tashmë kanë fituar një reputacion në mes të konsumatorëve të shpeshta - kompanitë kontraktuesit kryejnë veshja dhe izolimin e ndërtesave.

 • Kompania prodhon shtresa panele Khol në bazë të materialeve polimer, në mënyrë që produktet e tyre janë të dizajne të ndryshme peshë, dhe kosto relativisht të ulët.
 • Kompania gjermane Docke-R prodhon një produkt të një klasë më të lartë, kështu që kostoja e tyre është shumë më e lartë.

Një shtëpi komod pak, dekoruar në hije e gri

Një shtëpi komod pak, dekoruar në hije e gri

panele para për dekorimin e jashtme e shtëpisë: zgjedhja e paneleve para është më mirë të japë përparësi për prodhuesit më të njohur

Kur zgjedh një panele fasada është më mirë të japë përparësi për prodhuesit më të njohur

 • Kompania FineBer specializuar në disa produkte të tjera. Ato bazohen nuk përdorin plastike dhe PVC, dhe t'i zbatojnë më shpesh për kapak, i cili kërkon mbrojtje më të madhe. Megjithatë, askush nuk ndalon të përdorin ato në të gjitha sipërfaqet e mureve. Por nëse janë apo jo, ka një kosto shumë më e lartë se mesatarja? Kjo kompani ka konkurrentë, prodhimin e produkteve të ngjashme, - Alfa-profil. Produktet e saj e ka pozicionuar atë si të përshtatshme për të gjitha kushtet e motit.
 • Nailite International - e kaluar, por vetëm në listë, prodhuesi. Ai është një nga të parët që filloi të prodhojë dekoratë ngjashme fasade. Prandaj, në qoftë se ju jeni tradicionalist, ju lehtë mund të zgjidhni saktësisht.

Lënë një koment