DESIGN apartament RIPARIMI-dhoma gjumi në shtëpi panel

Faqja kryesore » Puna Outdoor " DESIGN apartament RIPARIMI-dhoma gjumi në shtëpi panel
rrugë punë No Comments

pikturë në mur

Shpesh, në tregun e pasurive të patundshme ka pak banesa në shtëpi panel ose studio, duke kërkuar në të cilin lind pyetja: "Si në një dhomë të tillë për të jetuar". A nuk nënvlerësojnë potencialin e Hrushovit zonës 40-60 sq.m. në shtëpinë e ndërtesave të vjetra. truket e vogla do të ndihmojë për të krijuar një dizajn të bukur dhe moderne apartament 2-dhoma.

mangësi

Në një zonë të vogël apartament dhomë gjumi prej 40 katrore. . M, të vendosura në shtëpi panel, një numër i mangësive:

 • pasazh i ngushtë nuk lë vend për mobilje. Asnjë i projektit të projektimit nuk do të jetë në gjendje për të korrigjuar standardet Layout 2 pronat gjumi.

korridor
- kursen zonën, por jo gjithmonë pasqyrojnë edhe në komoditetin e banorëve.

 • Kombinimi banjo

tualet dhe dush

 • Kuzhina është gjithmonë një zonë të veçantë të punës duhet të jenë të theksuara. Nuk ka rëndësi nëse e brendshme të zhvilluara 1-dhomë apo dy dhoma apartament 40-60 sq.m.

bar
tavane të ulët janë të ndryshme "Stalinka", "Hrushovi" dhe "brezhnevki".

 • Projekti i zhytur në mendime të projektimit do të ndihmojë për të korrigjuar këtë mangësi.

divan dhe TV

Re-planifikimi është bërë gjithmonë pas një analizë të detajuar të lokaleve, si dhe përfaqësitë e banorëve të rehati.

 • Për çdo anëtar të familjes duhet të ndahen në hapësirë ​​private në një apartament të vogël me dy dhoma në shtëpi panel. Nëse zona e kati nuk i kalon 40-60 metra katror, ​​zona personal duhet të ndahen për mobilje, perde apo teknikave të tjera.

tryezë dhe karrige
pastaj të zhvilluar një projekt të projektimit dhe të mendojnë përmes të brendshme të Hrushovit.

 • Së pari, stilin e dhomës është zgjedhur,

divan të bardhë
Para se ju të zhvilloni një projekt të projektimit duhet të marrë parasysh mundësitë teknike të lokaleve të banimit në shtëpi panel.

 • Mosha e ndërtesës, vendndodhjen e mureve, dritareve dhe dyerve - e gjithë kjo ndikon në planin e rizhvillimit.

karrige dhe jastëk

Stalini

Disponimi BR "stalinki" handikap ndryshon asnjë zonë standarde, tavane të lartë dhe mungesa e mureve mbajtëse. Kjo mundëson zhvillimin e projekteve të ndryshme. Ju mund, për shembull, një apartament dhomë gjumi për të bërë 3-dhoma. Por zakonisht, projekti dizajni është menduar për të rritur zonën. Prandaj, shumica e dhomës 40-60 sq.m. të bërë studio. Për këtë zonë kuzhinë bashkangjitur në dhomë ose dhomë të kombinuar me një korridor.

pikturë në mur

Khruschovka

Hrushovi karakterizohet me kuadraturë të vogël, tavane të ulët, banjo kombinuar dhe dhoma komunikimit. Prandaj, pjesa e brendshme e lokaleve me një sipërfaqe prej 40-60 metra katrorë, janë konceptuar në mënyrë që të korrigjuar porotë gabim. Për të filluar në qoshet e duke doorways muret transferuara. Në qoftë se dhoma është projektuar për dy banorët, atëherë ai bëhet një studio. Banjo Area rrit për shkak të korridorit.

Nëse 2-dhoma Hrushovi do të akomoduar një familje të madhe, është e nevojshme për të ndarë një pjesë të korridor, rritjen e korridorit. Nëse vendndodhja ju lejon të banjo, ju mund të shtyjë në mur.

Breznev

2-dhoma "brezhnevki", një sipërfaqe prej 40-60 metra katror, ​​më shumë kushte për të krijuar një dizajn modern: kuzhinë deri në 8 m, e përgjithshme dhomë, banjë të veçantë. Pengesë kryesore e lokaleve të tilla - një peshë të madhe në muret e ngarkesës-duke. Ata jo vetëm që nuk mund të shkatërrohet, por transferimi rresht. Prandaj, projekti dizajni i rizhvillimit është reduktuar për të bashkuar banjo, sallë dhe dhomë ngrënie. menduar më tej se brendshme që vizualisht do të rrisë madhësinë e dhomave.

Objektet ndërtesat moderne janë të rrallë në nevojë për rizhvillimit. Ata ndërtuan një pjesë të madhe-sized dhoma të veçanta. Shumë shpesh ekziston një lozhë që mund të kombinohet me një dhomë të gjallë.

divan blu

designers Këshilla

Sekreti i suksesit në çdo art është duke menduar me detaje. Prandaj, dizajni i banesave 2-dhoma të përshtatura për preferencat personale të pronarëve.

Ju mund të ekzekutojë të gjitha lokalet në stilin e njëjtë ose të ndryshme, madje të kundërta dhe të papajtueshme. Mundësia e parë është përdorur në qoftë se dhoma të veçanta dhe janë të bashkuar vetëm nga një korridor. Për apartamente polustudiynoy paraqitjen në të cilën zonë kuzhinë është e kombinuar me një sallë dhe një korridor në një hapësirë ​​të vetme, ajo është më mirë për të përdorur dy stile të ndryshme. Në zonën e banimit duhet të përqendrohen në të mëdha dhe hapësirë, dhe në dhomën e gjumit për të përdorur stilin e butë, duke krijuar një ambient të rehatshëm.

zonimi i lokaleve

zonimit funksional mund të ndihmojë më i përshtatshëm për të rregulluar çdo dhomë. Thelbin e saj qëndron në një marrëveshje logjik të disa zonave të punës në të njëjtën zonë.

Kuzhinë-dhomë të gjallë. Metoda më e zakonshme e zonimit, në të cilën zona ngrënie është e vendosur në kufirin e kuzhinë dhe sallë. Në lidhje me kuzhinë në një qoshe të largët ju mund të pajisur një zyrë ose bibliotekë. Një shembull i dizajnit të tillë është treguar në foto më poshtë.

divan dhe jastekë

Living-dhomë. Për regjistrimin e zonimit të tillë është më mirë të përdorni një ekran apo ndarje ndan. Një shembull i dizajnit të tillë është treguar në foto më poshtë.

tavolinë dhe kompjuter

kabineti gjumi. E vetmja mënyrë për të kombinuar këto lokalet - instalimin e një krevat kompakt që mund të jetë fshehur në dollap. krevat dopio si objekt mobilje rëndë zë gjithë hapësirën në dispozicion. Pjesa e brendshme e dhomës është menduar jashtë në mënyrë që të nxjerrë një zonë të vogël të punës ekran.

krevat dhe tavolinë

Living dhomë (dhomë gjumi) -garderob. një element i tillë plotësues për çdo zonë relaksim. Kabineti mund të shërbejë si një dhomë salcë, e vendosur në pjesën e prapme të dhomës apo dhomën e përbashkët në zona.

shtrat dhe jastëkët

Colors

Çdo stil ofron paleta. Pajisja një dhomë të vogël-mesme, fokusi kryesor duhet të bëhet për të rritur hapësirën. Për këtë menduar brendshme në hije të lehta me një tekstil i tejdukshëm, pasqyra dhe sipërfaqeve me shkëlqim. Studiot mund të përdoren materiale textured, perde dhe mobilje masive.

Ndihmë ftohtë paleta të vizualisht zgjeruar hapësirën, por ato krijojnë formal dhe presentable. Prandaj, ata janë të plotësuar me dekor etnike dhe ngjyra të ndritshme.

Të menduarit përmes të brendshme nuk është një hapësirë ​​e madhe në shtëpi panel, konsiderojnë këto detaje:

 • Mobiluar 2-dhoma Hrushovi duhet të krijojë një të vogël-mesme, modulare: një tryezë e ulët që, nëse është e nevojshme, do të transformohet në një tavolinë ngrënie, krevat kanate, veshjet qoshe.

veshjet dhe krevat

 • Për të shtuar funksionalitetin ose ujdisje një apartament me një ose dy dhoma gjumi mund të përdoren tavanet. Për shembull, ju mund të vendosni në dhomë gjumi LCD-TV mbi shtrat.

TV në tavan
Në qoftë se një dhomë gjumi Hrushovi, 60 metra katrore, ka një ballkon, ajo duhet të jetë i lidhur me një zonë banimi.

kuzhinë në ballkon
Nëse është e mundur, është e nevojshme për të zhvilluar një projekt të projektimit 2-dhoma ose dhoma të vogla në shtëpi së bashku me specialistët.

Design dhe DHOMA 2 FLATS 45m2

Një apartament dhomë gjumi - një nga opsionet më të zakonshme të banimit. Pavarësisht zonë të vogël, ajo është mjaft e gjerë dhe të rehatshme. E madhe për të jetuar si një person i vetëm, dhe familjet me fëmijë. dhoma gjumi apartament lejon për një shumëllojshmëri të ideve të projektimit. Është transformuar rrënjësisht dhe të shndërrohet në një hapësirë ​​moderne dhe të rehatshme të jetesës.

Krijo një apartament modern dizajn 2-dhoma është e thjeshtë. Përzgjedhja e ideve për strehim të tilla është i madh dhe të ndryshme. Për të realizuar ato nuk është e vështirë. Sidomos në qoftë se të kërkojnë ndihmë nga profesionistët.

2 ide dhomë të ndritshme e brendshme të banesës
Në tryezë në kuzhinë ju mund të vënë lule

version i dizajnit origjinal të banesës
Në mur në korridor që ju mund të ul receptorin e telefonit fotot

opsion style pazakontë apartament
Kombinimi i të brendshme të bardhë dhe çokollatë me ngjyrë

Me zgjedhjen e një projekti të projektimit duhet të trajtohen në mënyrë inteligjente dhe të marrë në konsideratë një numër të pikave. Shefi në mesin e tyre është gjeometria dhomë dhe rregullimin e hapjeve dritare. Që nga ky ndryshim është i vështirë, dhe në shumë raste e pamundur. Design Brendshme apartament 2-dhoma duhet të jetë rënë dakord me të dhënat e karakteristikat e tij. Kjo do të lejojë atë për të marrë një konciz, e bukur dhe moderne.

Jo më pak i rëndësishëm roli i luajtur në këtë proces, uron pronarët e pronës. Se si të rehatshme është ajo varet nga atmosfera në dhomë. Nuk është e nevojshme për të rrëmujë mobilje brendshme dhe sende të tjera. Është e nevojshme të marrin në konsideratë të gjitha detajet. Kjo do të sigurojë vendin e funksionale dhe të rehatshme për të qëndruar.

ideja e një apartament të bukur të projektimit me 2 dhoma
Stil modern në brendësi të dhomen e ndjenjes me mure të lehta

ideja e një banese të pazakontë style me 2 dhoma
Në kuzhinë, TV mund të jetë montuar në mur

Projektimi i një apartament pa rizhvillimit

Ky mishërim supozon apartamente plan që ka dy dhoma të cilat janë të izoluara nga njëri-tjetri. Ata kanë një zonë të vogël, por të përshtatshëm dhe të rehatshme. Shpërndarja e hapësirës mund të zgjasë disa mishërime.

Më e zakonshme përfshin përdorimin e një dhomë të vogël, si një fëmijë, dhe një dhomë të madhe të jetesës. Ky opsion është e madhe për familjet me fëmijë. Gjithashtu praktikuar një mënyrë tjetër të organizatës. Në këtë rast, një dhomë të madhe, e cila është e vendosur larg nga hyrja, qëndron një dhomë gjumi. Hapësira lejon për të pajisur:

 • një vend për të pushuar;
 • salcë;
 • një shtrat i fëmijës.

Ky dizajn është një standard apartament dhomë gjumi dhe të përbashkët. Me rregullimin e tij është më mirë të përdorni ngjyra të lehta për mure. Për shembull, ngjyrë bezhë, rërë dhe të tjerët. Ata do të krijojë një atmosferë të qetë dhe relaksuese në një dhomë të vogël.

version i banesës origjinale brendshme
Mbi shtrat për të ul receptorin e telefonit llambadar

variant dhomë e bukur style 2 apartamente
Në mur të rri një foto të një modulare

ide të ndritshme apartament të brendshme
ngjyrë të bukur çokollatë në brendësi të dhomen e ndjenjes

Se ajo nuk duket i mërzitshëm dhe monoton, është e nevojshme që të përdorin një thekse të ndritshme. Ata ringjallë situatën dhe të japin brendshme individualitetin dhoma gjumi. Për ta bërë këtë, të përshtatshme të përkryer ngjyrë të gjelbër dhe blu. Ata nuk duhet të jetë shumë e ndritshme dhe të mbytur. Ky apartament i brendshëm-dhoma gjumi është universal. Nëse është e nevojshme, është e mundur për të plotësuar, përmirësuar dhe ri-pajisur. Kjo dhomë do të jetë e lehtë për të mitur vetëm fëmijë të lindur.

Tavan më mirë të përdorni ngjyra që do të kontrast me mure. Kur ky material duhet të jenë të kualitetit të lartë, rezistente konsumuarit dhe të errët. Përndryshe, nuk do të ishte mjedisi shumë e rehatshme. E pra, në qoftë se ajo reflekton rrezet e diellit gjatë ditës dhe mbushjen dhomë me dritë.

Ju gjithashtu mund të përdorni mat, e cila i jep coziness dhomë. Kërkesa kryesore është për atë në madhësi. Mirë për të zgjedhur një qilim të vogël të lehta me ngjyrë. Kështu, e brendshme është e gjërë, një apartament dhomë gjumi me buzë pafundësi që vizualisht rrisë volumin e saj.

Tavani është formuar në stilin klasik dhe ngjyra të ndritshme. Kjo e bën dhomë gjërë dhe të rehatshme. përshtatshme edhe llambat e vogla, të zhduket rrezet ngrohjes e dritës. Për këtë dhomë nuk është e nevojshme për të përdorur strukturat pezull, si centimetra të marra nga tavani. Si rezultat, ajo do të reduktojë lartësinë e saj dhe për të krijuar efektin e grumbullim.

Si elemente dekorative janë perfekte për piktura, fotografi, dhe më shumë. Ata duhet të krahasohen si duhet në hapësirën e përgjithshme të brendshme. Kështu, ajo do të jetë një vështrim të kombinuar dhe harmonike. Caktoni atyre në mënyrë që vëmendja e personit gjatë pjesës tjetër është e shpërndarë në hapësirë.

Apartamenti ndritshme dizajn ide
Kombinimi i ngjyrave të bardhë dhe të zezë në të brendshme dhomen e ndjenjes

2 mishërim dizajn të pazakontë dhoma
Modern brendshme style kuzhinë në gri

Studio: Karakteristika të projektimit

Shumë shpesh, këto apartamente kanë një kuzhinë të vogël. Për të fshehur këtë mangësi, ju mund të përdorni Opcionet e Avancuara planin. Në këtë rast, një zgjidhje e shkëlqyer për problemin është një projekt të projektimit apartamente në studio.

Një mundësi e tillë e brendshme favorizuar njerëzit kryesisht krijuese. Që ata nuk ndihen rehat në një hapësirë ​​të vogël. Rritja në zonën është arritur nëpërmjet përdorimit të efekteve vizuale dhe ndryshimin e shtrirjes apartament. Transformimi i hapësirës për të krijuar një vend të rehatshëm dhe të përshtatshme për të qëndruar, kohën e lirë dhe kreativitetin.

2 personifikime dhomë pazakontë brendësi të banesës
tavan të bukur me një llambadar në dhomë gjumi

ideja e stilit origjinal të banesës
Hartimi dhoma gjumi të ndritshme në një stil modern

ideja e banesës bukur style me 2 dhoma
Së bashku me tavan shtrirje është e mundur për të bërë backlight

Detyra kryesore kur të krijuar dizajnin e një dy dhoma apartament-studio është që të sigurojë volumin dhe hapësirë. Kjo do të ndihmojë në ngjyra të ndritshme për mure, dysheme dhe tavan. Por ka një problem - dhomë ka disa funksione. Prandaj, zonat individuale duhet të ndahen. Ato janë të destinuara për qëllime të ndryshme:

krevat në kamare

Ideja e përdorimit të projektimit të lehta në figura stil të pazakontë në shtëpi

 • rekreacion;
 • gatim;
 • darkë.

Ju mund të përdorni stile si të ndryshme dhe hije. Kjo do të nxjerrë në pah çdo fushë shikimi. përshtatshme të përkryer ngjyra neutrale të kombinuara me elemente të tjera dekorative. Mund të përdoret dhe llojin e ndarëse celular. Për shembull, në një dhomë gjumi në zonën e destinuar për rekreacion apo punë. Ky mur mund të zhvendoset lehtësisht dhe në qoftë se ndryshimet e nevojshme zona e lokaleve.

2 personifikime dhomë të bukur brendësi të banesës
dhomë moderne të jetesës në një stil minimalist

2 mishërim i banesës origjinale dhomë të projektimit
Brendshme gjumi në stilin modern

Re-planifikimit: options

Projektimi një apartament dhomë gjumi mund të realizojnë idetë më interesante dhe origjinale. Sidomos në qoftë se ne po flasim për një zonë të madhe të dhomës. Shpejt dhe me lehtësi mund të konvertohet në një apartament me dy dhoma gjumi. dhomë shtesë ju mund të organizoni për të përshtaten të gjitha shijet. Ajo do të jetë një dhomë gjumi të shkëlqyer, çerdhe, zyra dhe kështu me radhë. E gjitha varet nga kërkesat dhe dëshirat e pronarëve.

Riparimin dhe rizhvillimit ka jo vetëm avantazhe por edhe disavantazhe.

dinjitet

mangësi

Rritja në hapësirë

riparim komplekse

Nje proces i thjeshtë nga shpërbërjen e muret. Që ata që janë përfshirë që nuk janë të mbante

Ndarja merr zonë dhomë

Layout i ri ofron një numër të mundësive për të hartuar riparim

Kostot shtesë financiare e çmontimit dhe ngritjen e mureve

Repair kërkon më shumë kohë. Shoqëruar me një shkallë të lartë të pluhur dhe i poshtër.

Ju së pari duhet për të kryer riparime. Ai sugjeron kombinuar disa lokalet, dhe pastaj ndarjen e hapësirës në përputhje me përmasa të caktuara. Ky opsion dizajn është e përkryer për një dhomë gjumi të madhe, një korridor dhe një lozhë. Kombinimi i tyre do të sigurojë një zonë të madhe të hapësirës, ​​e cila tashmë është e mundur për të punuar në diskrecionin e saj.

Për të ndarë një dhomë nga një tjetër, përdorin muret e plasterboard. përshtatje të mirë dhe muret e pajisur me dyer rrëshqitje. Kështu, drita do të depërtojnë në dhomë, ku nuk ka dritare.

dekor të bukur kuzhinë në stilin e avant-gardës fotot

ngjyrë të bukur burgundy në stilin e shtëpisë foto

version i shkallë bukur të brendshme në një fotografi të ndershme shtëpi

ideja e banesës të bukur stil
Jetesës dhomë është projektuar në një ngjyrë çokollatë

alternative Apartamenti ndritshme style
Kombinimi i të lehta dhe të errët ngjyra në dizajn dhomë të gjallë

ideja e projektimit të pazakontë apartament me 2 dhoma
Ujdisje muret e ballkon mund të bëhen gur fleksibël

Për ndarjen vizuale shpesh përdorin tavanet shumë nivele. Ato janë të pajisura me një numër të madh të llambat, të cilat janë të rregulluara. Për të rritur volumin e dhomës, ju mund të instaloni një tavan me shkëlqim. Ai do të fshehin rënien në nivelin e tij.

Muret mund të bëhet në ngjyra të ndryshme. Hapësira lejon përdorimin e disa hije. Gjëja kryesore që ata shkrihen dhe të harmonizuar. Kështu, dizajni i dy dhoma gjumi apartamente do të jetë konciz dhe të bukur.

Remodeling - një operacion i madh, i cili duhet të jetë në përputhje me specialistët përkatës. Përndryshe, puna e tillë do të sjellë shumë telashe. Pronari do të gjobitet madh. Në disa raste, kjo nuk do të paguajnë për të bërë, nevojë për të rivendosur pamjen origjinale të strehimit.

ideja e banesës origjinale brendshme
Kuzhinë gjithashtu mund të duken bukur

2 personifikime dhomë të ndritshme brendësi të banesës
Një divan në kuzhinë është e përkryer të plotësojë brendshme

Zgjidhja për çiftet

Çifti shpesh zgjedh si apartament strehimit një dhomë gjumi. Kjo nuk është befasuese. Nëse jeni të saktë marr apartament përpilimin e projektit me 2 dhoma, ju mund të bëni atë si funksionale dhe moderne.

Zgjidhje e përkryer për çiftet është një apartament në studio. Kjo ju lejon të përdorni dhomë në mënyrë efikase. Set ndarje me aftësinë për të lëvizur larg, racks dhe kështu me radhë. Duket luajë mirë të dritës, ajo ndryshon dhe transformon hapësirën.

Gati projekt të projektimit apartament dhomë gjumi mund të jenë të përgatitur si specialistë, dhe në internet. Rrjeti hapësirë ​​të ofrojë një shumë opsione për rregullimin e strehimit. Secili prej tyre do të jetë në gjendje të zgjedhin opsionin që do të përshtaten atë.

projekte të gatshme të projektimit 2 dhoma gjumi apartamente janë mjaft të shtrenjta. Sidomos në qoftë se ato janë bërë nga ekspertë të nivelit të lartë. Në internet ju mund të gjeni të lirë. Përgjegjësia për këtë qëndron me pronarin e dizajnit.

2 mishërim dizajn të bukur dhoma
Në tavan, ju mund të vendosni backlight, duket i tmerrshëm

ideja e origjinale banesës brendshme me 2 dhoma
dizajn dhomë të gjallë është bërë në një stil modern

mishërim dhomë pazakontë style 2 apartamente
Harmonia e ngjyrave në hartimin e dhomen e ndjenjes

Brendshme për një familje me një fëmijë

Me ardhjen e fëmijëve në familje, në shtëpi, çdo gjë ndryshon. Sidomos kushtet e jetesës. Është e rëndësishme për të pajisur cep të fëmijës, ku ajo do të qetësohet, të luajë dhe të angazhohen. Për këtë është e përshtatshme edhe dhomë të veçantë. Ajo është në variante të tilla projektimit:

 • standarde;
 • rizhvillimit.

ideja e dizajnit origjinal të banesës
Mbi fireplace, ju mund të vënë në TV

2 mishërim dizajn të ndritshme dhoma
Një mundësi e madhe që jeton në një apartament të vogël

Kur është fjala për variantin standarde të projektimit apartament, dhomë ka një zonë të vogël, të pajisur si një çerdhe. opsion rizhvillimit përshtatshëm në tre rubla. dhomë shtesë ju mund të organizoni si një çerdhe. Kështu është më mirë të përdorni hije pastel në dhomë ishte e ndritshme dhe komod.

Design Brendshme apartament me 2 dhoma - kjo është një mundësi e madhe për të zbatuar ndonjë ide. Kur zgjedh një opsion të veçantë objekteve të përpunimit duhet të udhëhiqet nga preferencat e atyre që do të jetojnë në të. Ju mund të përdorni vendimin e papritur për të krijuar një atmosferë të qetë dhe modern.

Video: Riparimi dhe remodeling apartament 2-dhoma

50 fotot e brendshme të banesës ide 2-dhomë:

Ajo do të jetë interesante:   TOOLS për apartamente me qira riparim

Lënë një koment