DESIGN korridor PROJECT dhe kuzhinë në Hrushovi

Faqja kryesore » Ndërtimi » DESIGN korridor PROJECT dhe kuzhinë në Hrushovi
Ndërtimi No Comments

Korridor ose korridor në Hrushovi është shpesh një dhomë të ngushtë, e cila duket të jetë e vështirë për të zbatuar idetë e projektimit. Por edhe për një të vogla, dhoma të tilla pavënë re mund të organizojë dizajn origjinal. Për të riparuar fotografi projektimit korridori hruschevke që është paraqitur në mbledhjen duhet të provoni, sepse ajo është një proces kompleks, gjatë së cilës kërkojnë një shumë e imagjinatës dhe një tru të mirë, por krejtësisht e realizueshme. Si rezultat i kësaj, ju mund të bëni një stil, brendshme origjinale me duart e tyre, kjo nuk është më e keqe se dhomat e tjera apartament të vogël. Dhe në këtë rast do të ndihmojnë njohuritë e tiparet e këtij procesi.


karakteristika të projektimit

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa është e mundur në një zonë të vogël, shpesh për shkak se korridori është vetëm madhësia e 2,5-3 metër katror, ​​diçka për të përmbushur. Por, çdo gjë mund të bëhet, madje edhe në një hapësirë ​​të vogël. Shumë designers janë të këshilluar për të parë një shumëllojshmëri të fotografive me opsione për regjistrimin e objekteve. Është më mirë për të filluar me një plan. Në skemë duhet të kini parasysh vendndodhjen e pjesëve të mobiljeve, të shfaqur të gjitha kërkesat në lidhje me trim jashtme. Megjithatë, ia vlen të kujtohet disa karakteristika të rëndësishme të dizajnit në korridor Hrushovit:

 • sepse hapësirë ​​në tokë është i vogël, vetëm 3,5-4 metra katror, ​​ju duhet të përpiqen të përdorin materiale ndërtimi që vizualisht të rritur në dhomë;
 • përpiqen për të vendosur një shumë prej pajisjeve të ndriçimit me një ngjyrë dritë të bardhë apo të lehta blu. Në tavan ju mund të vendosni pajisjet pikë të lehta, do të shikoni dritat e bukura mur;
 • rritet hapësira mund të arrihet duke fut pasqyrë në tavan apo mur. Tavani mund të jetë çështje plotësisht të pasqyruar ballafaqohet;
 • Kombinuar ndriçim do të bëjë një dizajn elegant dhe do të rrisë madhësinë e dhomës;
 • Muri është e dëshirueshme që të përdorin hije të lehta. Ngjyra Optimum: të bardhë, ngjyrë bezhë, krem. Nuk është e nevojshme që të përdorin materiale me ngjyra të ndritshme dhe modelet e mëdha;
 • nuk është e nevojshme për të instaluar në tavan pezulluar strukturën multi-nivel, ata të reduktuar lartësinë e dhomës;
 • nëse përdoret në vend të bojës muri, tavani, muret janë pikturuar një ton më të mirë;
 • por sa i përket elementeve të mobiljeve, është e nevojshme për të blerë një mobilje të vogla. Bukur do të përshtaten në projektimin e strukturave të ndërtuara;
 • si përfundon dysheme mund të përdorin çdo shtresë. Nëse kjo është për të vënë përtej salla e hyrjes, kuzhinë, e brendshme e dhomës do të duken më të mëdha.

Gjatë përfunduar korridor me duart e tij duhet të eliminojnë materiale të papërshtatshme. Në brendësi të dhomës nuk përshtatet panele plasterboard mur të plastikës dhe materialeve prej druri, guri, allçie përgatitur artificialisht. Për këtë dhomë opsioni ideal do të jetë pikturë, Wallpapering e jo të endura dhe vinyl bazë. Ju mund të shikoni në fotot nga opsionet dizajn të brendshëm në korridor Hrushovit.

korridori ngjyrë bezhë

variant Dizajni i korridorit në Hrushovit

Projektimit në një sallë të vogël në Hrushovit

Dizajni korridor në një apartament në Hrushovi foto

Hartimi i një sallë shumë të vogël

përfundon

Gjatë përfunduar në sallë, duhet të marrë parasysh se zona e lokaleve është vetëm 3,5-4 metra katrorë, kështu që është e rëndësishme çështja jo vetëm e bukur dhe me stil të projektimit, por edhe të kurseni hapësirë. Nuk është e nevojshme për të vendosur të gjitha sendet që janë të përcaktuara për dhomën e ndenjes, përkatësisht chandeliers të mëdha, elemente dekorative, të mëdha dhe panele të trasha. E gjithë kjo do të çojë në rrëmujë hapësirë. Ju gjithashtu mund të përdorni një foto me një pamje të dizajnit të këtij llojeve të dhomës. dizajn dekoratë sallë përbëhet projektin e mureve, tavan dhe dysheme.

Paul

Paul mund të jetë bërë nga ndonjë material. Për dysheme në dizajn të brendshëm linoleum ideal, tjegull, parket, parket laminat. Gjëja kryesore është se materiali është i cilësisë së lartë.

Është e rëndësishme të kushtëzojnë zbatimin e katit që mbulon - është më mirë për të përdorur të njëjtën strukturë si për dhomë tjetër ngjitur. Nëse kat është salla e hyrjes do të bëhet e materialit të njëjtë, atëherë kjo do të duket se korridori duket shumë më e madhe dhe më gjerë. Kur perceptimi vizual i të gjitha fytyrat janë të paqartë në mes të dhomave, të cilat do të ofrojnë një zgjerimin vizuale të dhomës. Ngjyra e parket nuk duhet të përdoret shumë e errët, është më mirë të rrinë në tone të lehta.

Dizajni Hall në një apartament të vogël

Hall dizajn hruschevke

Dizajni i një korridor të ngushtë

dollap pasqyruar në korridor brendshme

Pasqyruar rrëshqitje veshjet në korridor

tavan

Marrja tavan në korridor është e njëjtë si në dhomat e tjera të banesës. Ai nuk duhet të reduktojë në dhomë. Prandaj, gjatë rregullimin e sipërfaqes tavan është e nevojshme për të marrë në konsideratë karakteristikat:

 • jo në sipërfaqen e tavanit të instaluar struktura multi-nivelit të materialit gips. Këto elemente të reduktuar lartësinë tashmë të vogël në hruschevke sallë;
 • Sipërfaqja mund të jetë zbardh ose bojë me bojë latex. Gjëja kryesore është që të zgjidhni ngjyra të lehta - ngjyrë bezhë, të bardhë, krem. background dritë rritje tavan dhomë të brendshme me një sipërfaqe prej 3.5-4 metra katrorë;
 • në tavan e tensionit sipërfaqësor korridori mund të vendosen ndërtimit. Një variant ideal një variant me një sipërfaqe të shkelqim dhe të butë;
 • mbarimit të përballet tavan pasqyrë do të rritet në masë të madhe hapësirën e sallës. Përveç kësaj, kjo shtresë do të bëjë dizajn më elegant.

Next ka një shumë të fotografive me opsione për dekorimin e tavanit në korridor Hrushovit. Ata do të të ndihmojë të organizoni sipërfaqja tavan është e bukur, elegant dhe funksionale.

korridor Brendshme në Hrushovi

Brendshëm të një korridori të vogël në Hrushovit

korridor Brendshme në apartament

korridor Brendshme dhe korridor hruschevke

Pjesa e brendshme e një korridor të ngushtë në Hrushovit

muret

Për muret në sallën e mirë për të zgjedhur letër-muri praktike. Në këtë dhomë ka një derë nga hyrja, nëpërmjet ajo shpesh merr shumë njerëz të cilët zakonisht lëndojnë duart muret. Pas kësaj, në sipërfaqen e letër-muri njollë mbetet, të cilat mund të prishin dizajn shumë të dhomës.

Features zgjedhjen e veshje për mure në korridor Hrushovi:

 • si muri shpesh do të merrni të pista, ajo është e mirë për të zgjedhur një material të lahet. Desirably fitojnë muri me sipërfaqe të lehtë të lahet;
 • muri letër kanë një look elegant, por ky opsion nuk është praktike për korridorin;
 • Prania e një model të madh. Zona Korridor i 3.5-4 metra katrorë do të jetë version i duhur i një model të madhe në sfond, i cili nuk është i përshtatshëm për dhomë gjallë ose gjumi. Përshtatshme nuk do të zhvesh;
 • nuk është e nevojshme për të përdorur letër-muri me vija të trasha, trashësia e tyre duhet të jetë jo më shumë 5 cm;
 • si muret mund të pikturuar me bojë latex. Ajo do të jetë mirë për të parë kur muret dhe tavani të njëjtën ngjyrë. Ky opsion do të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur hapësirën e vogël të dhomës. Për të qenë Look Fotografitë më bindëse me pamje të dekorimin e mureve dhe tavanit.

dizajni apartament100vw, 599px" height="449" width="599">

Kombinuar muri korridor

Korridori Apartament me dy dhoma

Korridori në hije e gri

Korridori në Hrushovi në tonet ngjyrë bezhë

mobilje

mobilje Korridor duhet të zgjidhet në varësi të shtrirjes së dhomës. Për shembull, mobilje të forta të përshtatshme për cep të dhomës. Që praninë e qoshe nuk do të lejojë instalimin e disa strukturave, kështu që është e mirë për vendin e ndërtimit një-copë për veshjet, por pjesët më të ulta janë ideale për ruajtjen këpucë.

Mobilje duhet të jetë praktike dhe kanë kapacitet të mirë, sepse ajo është shpesh në korridor mbajtur gjërat që nuk mund të ruhen në dhomat e tjera.

Elementet Mobilje në korridor janë të ndarë në disa lloje:

 • elemente praktike me një hapësirë ​​të mirë magazinimit kapacitet. Ky lloj përfshin kabinete Coupe, kabinete të ndryshme dhe mbathje;
 • Elementet për pjesën tjetër. Ky lloj përfshin një shumëllojshmëri të karrige dhe vende;
 • sende të tjera të vogla. Këto përfshijnë raftet vogla montuar pasqyra, tavolina. Këto elemente do të jetë e mundur për ndryshimin e nevojshëm dhe ruajtur çelësat.

Por ia vlen të kujtohet se zona e sallës është i vogël, vetëm 3.5-4 metër katror, ​​në mënyrë që tërësia ajo është e vendosur në nuk do të funksionojë. Prandaj, fokusi kryesor duhet të jetë në mobilje multifunksionale. Gjegjësisht raft për këpucë mund të përdoret si një vend në vend të karrigeve, në qoftë se dyert janë salcë fut pasqyrë, ato mund të përdoren si një pasqyrë. Ngjyra e elementeve të mobiljeve duhet të jenë të lehta, ngjyrat e errëta do të zvogëlojë zonën korridor. Për shembull, ju mund të shikoni fotot nga rregullimin e mobiljeve në korridor.

Lexo më shumë:   Si për të ndarë një dush në djalë dhe larjes FOTO

Korridori në Hrushovi

korridor të vogël dizajn hruschevke

Korridori hruschevke vogël

Mobilje në korridor në Hrushovit

Një sallë e vogël në një apartament të vogël

ndriçim

Duke e bërë riparimet në banesë me duart e tij, nuk do të humbasë marrëveshjen ndriçim. Ajo duhet të kihet parasysh se korridori brendshme mjaft të errët dhe nuk ka dritare, kështu që është e rëndësishme që të jetë i pajisur me ndriçim të drejtë, drita ra mbi ta tërë hapësirën e dhomës së.

Për ndriçim të korridorit duhet të përdorni llambat e ndryshme.

Dhe në mënyrë për të rritur madhësinë e dhomës, ju keni nevojë për të vendosur ato të saktë:

 • Zona korridor prej 3.5-4 metra katrorë duhet të përdorni një llambë mur, i cili ndriçim do të drejtohen përpjetë;
 • është e dëshirueshme që të përdorin një korridor të ngushtë ndriçim një drejtim;
 • në qoftë se ju përdorni pajisje të lehta me e shpërndarë dhe pasqyruar të lehta, ajo është me sy të rritur volumin e dhomës;
 • është e rëndësishme që ndriçimi, ndriçimi në harmoni dhe të përshtaten në hartimin e përgjithshme të dhomës me një sipërfaqe prej 3.5-4 metra katrore.

Për ta bërë atë të drejtë ju mund të shihni një foto me opsione për vendndodhjen e ndriqimit në korridor Hrushovit.

Korridori Wallpaper Hrushovi

Wallpaper në muret në korridor

Finish korridor hruschevke

Materialet e mbarimit për korridor

Marrja korridorin artificiale guri

Zgjedhja e ngjyrës

Madhësia modeste e korridorit Hrushovi detyruar t'i drejtohen me kujdes zgjedhjen e ngjyrave. Për këtë hapësirë alternativa më e mirë është që të zgjidhni ngjyra të lehta, sepse ata kanë aftësinë për të vizualisht zgjerimin e hapësirës. Megjithatë, shumë nuk duhet të keqpërdoret ton të lehtë, për shkak se brendshme e këtë dhomë ka një natyrë të brendshëm. Dhe vështirë se një zonjë e këndshme vazhdimisht larë njollat në sfond.

Për korridorin përshtaten ngjyrat e mëposhtme:

 • ndritshme green color;
 • ngjyra e qumështit të ngrohtë;
 • hije ngjyrë bezhë;
 • hije e ngjyrë ari zbehtë;
 • krem hije.

Marrja hartimin e korridorit në Hrushovit me duart e veta - ky është një proces mjaft kompleks, që kërkon një marrëveshje të madhe të përgjegjësisë. Sepse përmes kësaj hapësire shpesh shkon një shumë të njerëzve, ajo duhet të ketë praktike të lartë dhe funksionalitetin. Nuk është e nevojshme për të rrëmujë të brendshëm të një numri të madh të artikujve. Çdo gjë duhet të jetë konciz dhe funksionale. Shikoni në mundësitë e ndryshme të projektimit me sallë photo Hrushovi, ata mund të shohin mundësitë për përfundon dysheme, tavan, mure dhe të brendshme të përgjithshme. Atëherë ju mund të bëni riparimin e korridorit në Hrushovit, zgjidhni mobilje të saktë, pa ndonjë problem.

Marrja e një korridor të ngushtë

Ne bëjmë një korridor të gjatë të ngushtë

muri shirita në korridor Hrushovit

kuti praktike do të ndihmojë për të ruajtur hapësirën në ruajtjen e këpucë apo aksesorë

Ngjyra të lehta në hartimin e korridor

korridori lehta

Bëni një dhomë të vogël të rehatshme dhe të bukur - nuk është një detyrë e lehtë

Duke kombinuar hije të ndryshme të arit dhe duke shtuar baguette të bardhë, ju mund të krijoni një dizajn klasik Anglisht

Dizajni modern korridor

Kombinimi i materialeve të errët dhe të lehta mbarimit

korridor të ngushtë Standard

style Provence, edhe dhomë të vogël do të shtojë rehati

korridor të ngushtë në ngjyra të ndritshme

korridor të ngushtë Hrushovi, regjistrimi

korridor të ngushtë Hrushovi

Përmirësimi i korridor Brendshme në Hrushovi

Fotografitë dizajn të brendshëm korridor

thekse të ndritshme në korridor brendshme

muri Bright në korridor

theks të ndritshme në korridor Hrushovit

 • ngjyrë portokalli në korridor brendshmengjyrë portokalli në korridor brendshme
 • Brown për sallën e regjistrimitBrown për sallën e regjistrimit
 • Metodat Si për të fshehur korridor elektrikeMetodat Si për të fshehur korridor elektrike
 • Rregullat e përzgjedhjes për dyer qilim në korridorRregullat e përzgjedhjes për dyer qilim në korridor

Asnjë mesazh i lidhur.

DESIGN korridor të ngushtë në Hrushovi

dizajn të veçantë për korridorin e ngushtë

dizajn të veçantë për korridorin e ngushtë

Tani e ndërtuar në mënyrë aktive shtëpi të reja me një plan urbanistik të përshtatshëm të apartamenteve. Por shumica e vjetër nuk është duke shkuar larg, dhe apartament sovjetike-style karakterizohet nga një korridor të ngushtë, e cila është e nevojshme për të rregulluar në mënyrë që të lënë sa më shumë hapësirë ​​për lëvizje të lirë dhe se të gjitha mobilje ishte vendosur më funksionale. Dhe sigurisht, mos harroni në lidhje me dizajn modern. Bëni një korridor të vogël praktike dhe me stil është e mundur.

Features

Në përgjithësi, një standard hyrje Hrushovi është një, korridor të ngushtë ndonjëherë tepër të gjatë. Dhe në hartimin e dizajnit të tij duhet të jepet çdo detaj. Gjëja më e mirë për të bërë para se të riparimin e vizatim, e cila do të jetë e dukshme për vendosjen e mobiljeve, vendosja e ndeshjeve të nevojshme ndarjen prizë të mundshme në zona, elementet e ornament. Çdo send, e vendosur në një pasazh të vogël duhet të punojnë në zmadhim e tij vizuale, dhe për të kryer një funksion të veçantë. gjëra të padobishme në një dhomë të vogël nuk duhet të jetë.

Kur vendosjen e mobiljeve duhet të marrë parasysh se gjerësia minimale rresht duhet të jetë rreth 80 cm. Nuk mund të largohet më pak. Ekziston edhe një riparim nga kjo dhomë duhet të trajtohet me një pamje të pranisë në kafshët e shtëpisë. Nëse kafshët shtëpiake pronarët janë mashkull apo femër, është e këshillueshme për të braktisur muri në mure, përndryshe ata së shpejti do të zhveshur pa mëshirë off. Ajo duhet të marr më rezistente ndaj dëmtimit të jashtme të materialit.

Le të mos harrojmë për dëmin që mund të shkaktojnë muret e vogël, por të cilët janë në gjendje për të nxjerrë fëmijët. Mendoni se ju shpesh mund të keni për të larë sipërfaqen.


Si të vizualisht zgjerimin e hapësirës?


Problemi i hapësirë ​​të vogël në korridor mund të zgjidhet në disa mënyra. Gjëja kryesore për të marrë parasysh paraqitjen dhe racionale organizoni mobilje, bie në ndriçim të mirë, me sukses të kombinuar katet e ngjyra, muret dhe tavani, siç vendosni elementet që do të dekoroj dhomë. Disavantazhi kryesor i një korridor të ngushtë është e nevojshme për të rrahur në mënyrë që çdo pjesë të ftuar të mund të zili e saj dhe të marrë atë për dinjitet.

Në shikim të parë duket se dhomën e 80-90 cm e gjerë dhe rreth tre metra në gjatësi është e vështirë për të rritur vizuale dhe të koordinojë në mënyrë që nuk ka shumë vend për lëvizje. Mos e humbni shpresën, është e pamundur në kohën tonë, pothuajse asnjë. Krijo një draft të sallës së saj, bazuar në rekomandimet e mëposhtme:

 • Zonimi. Korridori mund të ndahet në dy fusha funksionale: input dhe hyrja aktuale, holl. Ato dallohen nga materiale të ndryshme, ngjyra, të ngjashëm me mobilje. Për shembull, në zonën e hyrjes, ju mund të lënë varëse rrobash për rroba, obuvnitsu dhe poof, dhe në zemrat holl postare e mbathje, pasqyrë, raftet për elemente dekorative, dekorime muri. Në hyrje të hedhur pllaka dysheme e ngjyrë të errët, dhe pjesa tjetër e mbuluar, për shembull, laminat, parket ose pllaka e një ngjyrë të ndryshme. Ju gjithashtu mund të përdorni jastëk për të ndarë.

 • ngjyra të ndritshme. Të përfshihet në të bardhë nuk është e nevojshme, por përdorimi i këtyre hije si zbehtë rozë, ngjyrë bezhë, dritë blu, bruz do të bëjë bashkia e një shikimi më të gjerë.
 • Kontrasti. Nëse muret dhe tavani janë bërë me ngjyra të buta pastel, dyshemetë, dyert, mobilje mund të vijnë në kontrast me ta. Në anën tjetër, në qoftë se ju zgjidhni sfond të errët pokleit, mobilje, zgjidhni një dritë, si dhe dyert.
 • Reflection. Ajo gjithmonë luan në hapësirën vizuale zgjerimit. E vendosur në korridor disa pasqyra pak, të bëjë derë më derë kabinetit veshjet pasqyrë, vendin e fut pasqyrë derë, përdorni sipërfaqe me shkëlqim të mobiljeve, dysheme, tavan. Ju mund të zgjidhni diçka një nga pikat e mësipërme ose të kombinuar disa opsione.


 • kati Diagonal dhomë vizatim më afër formën e një katror.
 • ndriçim të mirë. Ruaj për këtë nuk është e nevojshme. Shpërndarja drita është e nevojshme të mendoni me kujdes para fillimit riparime. Është e rekomanduar për të përdorur Spotlights të vogla. Ata mund të jetë ndërtuar në tavan, mur apo dysheme.


tavanet


Tavan Finish varet nga lartësia e tij. Të përshtatshme për tavane të ulët nuk ka ndonjë materiale, kështu që nuk duhet të jenë të kujdesshëm:

 • Nëse tavan është i ulët, ajo është e mirë për të përdorur një opsion tension. Sipërfaqja e llak e sipërme do të rrisë hapësirën. Edhe pse kjo mund të shihet dhe materiale matte.
 • Nëse lartësia e bën të mundur, zgjedhja mund të bjerë në strukturat e pezullimit, pas të cilit ju mund të fshehin dhe instalime elektrike, nivelin e pabarabartë tavan. Në një tavan të tillë është e mundur për të ndërtuar në ndriqimit. Gjithashtu vlen të përmendet është ngrohjes dhe zhurma funksioni i saj izolim.
 • ndërtimi Multilevel e plasterboard janë të përshtatshme për dhomë që jetojnë me një tavan të lartë. Numri i niveleve të varet nga preferencat tuaja dhe aftësitë financiare. Shumica e mishërime konsiderohen luksoze tre nivele të konfigurimit, kolona dhe harqe. Forma më e zakonshme dhe të njohura - një tavan me dy nivele. Me kërkesë të niveleve mund të dallohen nga ngjyra të ndryshme, për të ndërtuar sërë llambat, drita neoni.
Lexo më shumë:   si të prerë bllok në AutoCAD

Në qoftë se korridori është mjaft e gjatë, tavani mund të ndahet në fragmente, si dhe dysheme, duke theksuar hije të ndryshme ose duke vendosur në krye të trare për ndeshjen dyert dhe baseboards ndan zonë.


Ngjyra është më e mirë për të zgjedhur ngjyra të lehta të mureve, një opsion të shpeshta - të bardhë. zgjedhje e mirë - Ndërtuar në ndriçim vend tavan , të vendosur të gjithë gjatësinë e sallës. Për lehtësi, ju mund të bëni dy çelsin për dy fusha funksionale ose të instaluar detektor lëvizje në hyrje.


mobilje


Vendosja mobilje në një korridor të ngushtë - kjo është shumë të përgjegjshëm, dhe keni nevojë për qasje atë me të gjithë seriozitetin. Kjo do të përcaktojë se si të rehatshme ju do të jetë i veshur, të vënë në këpucë e dikujt, mbledh, lëvizë, dhe kështu me radhë. D.

Në një shtëpi private, për shembull, shpesh prania e një holl të vogël, ku ju mund të marrë off këpucët tona, lakuriq dhe vetëm pastaj të mbahet në sallën, e mobiluar me mobilje. Në apartament, këto zona janë të kombinuara në një, dhe e bëjnë atë komoditet - një punë e konsiderueshme.

Ajo është e mirë që të rrinë me konceptin minimalist. Ju duhet të bëhet vetëm më e nevojshme, duke marrë parasysh praktike dhe funksionalitetin e çdo pjese.

Nëse hapësira e lejon, është e përshtatshme për të vënë në veshjet. opsion të shpeshta - dizajn kombinuar kabineti që kombinon një gardërobë, një kat i ndërmjetëm, racks këpucëve, raftet për pajisje, të gjitha llojet e kutive, shpesh stol. Mos harroni në lidhje me mundësinë e vendosjes pasqyra në dyert e kabinetit. Një zgjidhje e mirë do të ishte për të vendosur në projektimin ndriçim për dhomat e brendshme . Kjo është një dizajn të mirë kurs, dhe një burim shtesë i dritës.

Nëse hapësira është shumë pak, të heqë dorë kabinetin dhe për të marrë hallkë. Disa grepa në mur do të jetë e mjaftueshme. Ndër nevojat themelore në korridorin gjithashtu përfshin obuvnitsa. Ajo mund të vendoset nën raft. Për të ruajtur kabinetit hapësirë ​​për këpucë të përshtatshme për të kombinuar me stol.


Vendosen në raftet mur varur - një zgjidhje e mirë për të brendshme. Ato mund të jenë të nevojshme për disa gjëra të vogla, bizhuteri, dhurata, kozmetike, çelësat dhe gjëra të tjera. Për këto qëllime është e mundur për të vënë një tavolinë të vogël. Përveç kësaj, ajo është e rregulluar në mënyrë të përkryer në një telefon fiks.

Për të zgjeruar hapësirën, përdorni një mobilje shkëlqim apo objekte me fut xhami.

sipërfaqet reflektim nga njëri-tjetri do të luajë në favorin tuaj. Është e lejueshme për mobilje kontrast me pjesën tjetër të dhomës. Mundohuni të mbani derën e përparme të pavlefshme, veçanërisht nëse ajo hapet në banesë. Mos harroni gjithashtu se thellësia e kabinetit, gjoks e mbathje apo kabinete nuk duhet të kalojë 40 cm.


ndriçim


Në qoftë se në një rrezet e diellit private në shtëpi mund të hyjë në holl, banesa nuk është e mundur. Për shkak të mungesës së korridorit dritareve të privuar nga dritë natyrore. Prandaj është e nevojshme për të siguruar atë me ndriçim të mirë artificial.

Kjo mund të ndihmojë jo vetëm llambën. Nëse ju hiqni disa nga dyert e brendshme, për shembull, duke çuar në dhomë gjallë apo kuzhinë, korridor në një farë mënyre drita do të vijë. Sa për ndeshjeve, vendndodhja e tyre, numri dhe stilit varet nga dizajnit të përgjithshëm të brendshëm.

Në varësi të stilit në tavan, ju mund të vendos një llambadar të vogël varëse, llampat montuar njolla a rrip LED. Në çdo rast, nga një llambadar i madh, është e dëshirueshme që të heqin dorë dhe të zgjedhë për disa burime të vogla të lehta.

Fixtures mund të vendoset rreth perimetrit ose ne mes te tavan.


Duke përdorur chandeliers varur është e mundur vetëm me kusht që kufiri në të lartë dhomë. Në muret var bra lejuar elegant. Particularly advantageously, ata do të shohin afër reflektues sipërfaqet ose në frontin e tyre. Por mbani në mend gjerësinë e korridorit - llambë mur nuk duhet të ndërhyjë me lëvizjen. Pozicionimin e tyre ajo është e rekomanduar në një lartësi prej dy metrash mbi dysheme. Përdorni burimet më të mirë të dritës së shpërndarë. Për ta bërë këtë, tavan i aftë matte, lart.

Disa elemente dekorative gjithashtu mund të jetë i ndriçuar. Për shembull, spotlights vogla mund të vendoset në piktura apo fotografi. Backlight mund të jetë e pajisur me parashikimet dhe niches në korridor. Gjithë gjatësinë e mureve të përbashkëta dhe dysheme do të japë rrip origjinale LED. Vlen për të i kushtoj vëmendje të ngjyrës dhe nxjerr në pah. Maj të mirë - të verdhë. Ajo nuk e irriton shkëlqimin e tepërt dhe nuk ka presion mbi psikikën.

ngjyrë


Dizajni i bukur i korridorit të ngushtë të brendshme do të ndihmojë për të krijuar ngjyrën e saktë. Classic mishërim - nga drita në tone të errëta poshtë. Tavan, për shembull, muret e bardhë janë ngjyrë bezhë, ngjyra krem, dhe ngjyra e dyshemenë e përafërt të natyrshme, si një opsion - një pemë natyrale.

Rekomandimet Universale për zgjedhjen e ngjyrave:

 • Muret duhet të jetë pak më e errët se tavani. Ngjyrat më të përshtatshme të tilla si drita gri, të verdhë i zbehtë, i zbehtë rozë, blu, nenexhik, bukuroshe, e gjelbër të lehta.
 • Kati i duhet të jetë i errët se muret. opsionet e mundshme për fotot apo modele në dysheme. Shpesh nuk është një opsion - kat, i ngjan një fushë shahu. Ngjyrat në dispozicion: kafe, kafe të errët, gri e errët, e zezë, një kombinim i zi dhe të bardhë, blu të errët.
 • skemë interesante ngjyra - mur ndarje në dy pjesë horizontalisht me anë të derdhur. Pjesa e sipërme është përgjithësisht e lehtë se në fund. Kjo zgjedhje do të ndihmojë të hequr qafe të efektit tunel të një korridori të gjatë. Derdhur është zakonisht e bardhë ose të njëjtën ngjyrë si të zgjedhur

 • Vizatimet dhe harton duhet të jenë në përputhje me stilin e përgjithshëm të korridor Brendshme. vija vertikale në sfond është më mirë të mos e përdorin atë, ajo do të ngushtohet në dhomë. Gjëja më e mirë do të ishte për të ndaluar një zgjedhje në sfond me një figurë dhe vinyl vogla thërrimet që do të ndihmojë të fshehur parregullsitë e mureve.
 • Mos kini frikë për të kombinuar ngjyrat. Wide mur mund të jetë projektuar me tone të ngrohtë dhe të ngushta - ftohtë.
 • Mobilje dhe dyert nuk duhet të bashkohet me sipërfaqet. Është më mirë në qoftë se ata do të kontrast me mure.


regjistrim


Hrushovi në shtëpitë panel riparimi i aftë për dëshirat dhe preferencat e pronarëve shpesh është e vështirë. Ka një numër të karakteristika që duhet të merren parasysh në hartimin e çdo dhomë e këtij apartament:

 • Kur riparimi është e nevojshme për të eliminuar mungesën e ngrohjes dhe izolimit të tingullit, që është e natyrshme në shtëpi panel. Në korridor, kjo mund të bëhet me ndihmën e një tavan të rreme dhe mënyrë cilësore derën e përparme.
 • Në kohën e përfunduar muret do të duhet për të eliminuar parregullsitë e tyre. Në atë që është më i përshtatshëm për këtë lojë, siç përshkruhet më sipër.

 • Re-planifikim shpesh nuk është e mundur, pasi që shumica e strukturave të load-duke pasur.
 • Për shkak të pranisë në muret e paneleve të betonit të korniza metalike mund të ketë probleme me dekor mur, në qoftë se ju vendosni për të dekoroj strukturat e tyre lart, piktura apo fotografi. Rrjedhimisht, gjatë riparimit të një fillim ju duhet të, para së gjithash, aftësitë dhe vetitë e shtëpisë.

Pavarësisht zonë relativisht të vogël të dhomës, opsione të ngushta projektimit korridor, ka shumë. Ajo të gjitha varet nga imagjinata juaj.

Nëse korridor është e gjatë, atëherë është e mundur që të ketë dyert e brendshme apo hapje pa to. Për shembull, në një apartament me tre dhoma është e mundshme të gjitha dhomat do të jetë jashtë nga salla, pastaj në korridor, ne shohim të paktën tre dyer, plus një tjetër hyrje në kuzhinë. Siç është përmendur tashmë, mungesa e dyerve në dhomë gjallë apo kuzhinë visually mund të zgjerojë hapësirën. Në këtë rast, aperture pa dyer të kërkojë një regjistrim të veçantë.

Lexo më shumë:   Si për të llogaritur instalimin më të madhe të strukturave metalike


kalon përfunduar duhet të kryhet me të njëjtën delikatesë dhe saktësinë, dhe se regjistrimi i çdo detaje të tjera. Në vend, ju mund të krijoni një derë hark, të përshtatshme për formën e saj dhe madhësisë në të gjithë brendshme. Për veshja mund të përdoret drywall, guri artificiale, plastike, panele fiberboard, në varësi të stilit të dhomës. Trims duhet të kombinohen në ngjyrë me baseboards.

Një zgjidhje interesante është tani kati vetë-leveling. Ai do të fshehin parregullsitë dhe për të kryer funksionin e një element të dekor.

Furnizim salla nuk duhet vetëm praktike, por edhe elegant. Për të mbyllur korridorin janë të projektimit të përshtatshme modulare, e cila është gjithashtu për të modernizuar atë. Tribute to modernizmit gjithashtu mund të paguani duke përdorur një backlight në dollap, në piedestalet, raftet, guva, kornizë pasqyrë.

Gjerësia e vogël e korridorit mund të rrahur me ndihmën e fotografive ose fotografi të familjes, duke e kthyer në dhomë në një galeri komod. Ku tjetër, por në një dhomë të ngushtë për të dekoroj elementet mur-si. Ata, nga ana tjetër, mund të sigurojë ndriçim shtesë. Dekoroj muret dhe duke përdorur gur. Ai jep origjinalitet dhe përcakton tonin për të gjithë shtëpinë. Është gjithashtu e mundur që të përdorin afreske.


Nëse mjaftueshme raftet, vendin e tyre në një shumëllojshmëri të aksesorëve, shpërblimeve, libra, art, qirinj dekorative, bimëve në vazo në shijen tuaj.


stile të ndryshme


harton moderne janë të mbushura me një shumëllojshmëri të stileve, kështu që zgjidhni më të përshtatshme nuk është e vështirë. Ne zgjidhni disa prej tyre:

 • Klasik. Ajo krijon efektin e aristokracisë, moderim. Në mesin e materialeve të përdorura - dru, një mermer imitim. ngjyra natyrore. Të shkurtojë Boiserie këndshëm druri me elementet e linjat e qetë përshtatet mirë. Arch në aisles, ideal për ambient klasik.
 • Minimalism. Shumë në kërkesën këto stil ditë, sidomos kur është fjala për apartamente të vogla. zgjidhje e shkëlqyer të projektimit për hapësirat e vogla. Të paktën mobilje më themelore funksionale, kombinimi i të lehta dhe të errët hije, ndriçimi i afër natyrore. mobilje të përshtatshme gloss.

 • Provence . Dhomë duhet të duket si një shtëpi në një fshat të vogël francez. Karakterizohet nga prania e ngjyrave të bardhë dhe të tjera të lehta. Mobilje me qëllim të japë pikëpamjet e nevrikosur, i veshur jashtë. Zakonisht ajo është gjithashtu e bardhë. Karakterizohet nga prania në brendësi të artikujve të falsifikuara.

 • Loft. stil modern industrial dhe urban të brendshme, duke i dhënë Shiko banesën e lokaleve fabrikës. Karakterizohet nga një bollëk të hapësirë të hapur, tavane të lartë, mureve me tulla, trarëve dhe prania e gypave të hapura, dysheme betoni. Stilizoj apartament sovjetik-style në papafingo mjaft e vështirë dhe e kushtueshme. Është më e lehtë për të bërë atë në një shtëpi private. Muret e korridorit mund të përfundojë me një gur dekorativ, simulojnë dysheme çimento, ose ajo mund të vërtetë të jetë e ftohtë dhe konkret. Pastaj mat është e nevojshme.

Loft është e përshtatshme për shtëpi dy nivele dhe apartamente. Shkurtohet me korridor dekorative tulla çon në shkallët me një kornizë metalike, - një zgjidhje të mirë për dashamirët e këtij trendi në të brendshme.

Mundësitë në të brendshme

gjëra të ndryshme të vogla në brendësi të sallës mund të jetë e dobishme dhe funksionale, si dhe të bëhet pjesë e dekor. Këtu janë disa ide reale dhe zgjidhjet:

 • qëndrim ombrellë. Floor vazo.

 • Wall xhepat për sende të vogla.

 • shporta thurje dhe kuti në raftet.

 • racks metalike për veshjet.

Për më shumë informacion rreth asaj se si për të krijuar një dizajn harmonike për një korridor të ngushtë, ju do të gjeni videon e mëposhtme.Hrushovi vijnë në duart

salla e hyrjes paraqet përshtypjen e parë të ushtrisë, kështu që shpesh është referuar si "kartë". Për fat të keq, jo të gjitha korridoret mburremi mjaft hapësirë ​​të lirë. Ky problem u përball me banorët Hrushovi, sepse në këto shtëpi zonë korridor është nga 1 deri në 4 katrore. m. Krijimi i një ambient të rehatshëm në një korridor të vogël nuk është e lehtë. Këtu janë disa zgjidhje për të hartuar një korridor të vogël në Hrushovi, do të ju ndihmojë për të përfunduar riparimet.

Riparim Hrushovi në korridor me duart e tij

Dera e përparme

Ajo duhet të plotësojë të gjitha kërkesat moderne: të jetë një i besueshëm dhe i papërshkueshëm nga zëri. Tregu është furnizimi pasur dhe të ndryshme të dyerve me cilësi të lartë dekoruar. Mos përdorni dyer të shumta hyrje, atëherë ju do të kurseni hapësirë ​​me rreth 50 cm.

Ajo duhet të plotësojë të gjitha kërkesat moderne: të jetë një i besueshëm dhe i papërshkueshëm nga zëri. Tregu është furnizimi pasur dhe të ndryshme të dyerve me cilësi të lartë dekoruar. Mos përdorni dyer të shumta hyrje, atëherë ju do të kurseni hapësirë ​​me rreth 50 cm.

kat i ndërmjetëm

Për komoditetin e vendosjes gjëra në Hrushovi mund të gjenden në korridor pranë tavan kat i ndërmjetëm. Shfaqja e strukturave të tilla nuk është shumë tërheqëse, në mënyrë krejtësisht të çmontimit gjatë riparimit dhe të bëjë kat i ndërmjetëm të re. Sot, të bëjë një kat i ndërmjetëm të madh nën forcën e edhe duart e tyre, duke përdorur OSB ose kompensatë bordet. Baza duhet të jetë e qëndrueshme, kështu muret e kundërta bashkëngjitni Bars diametër 40-50 cm. Uklozhite fletë të lartë të kompensatë dhe të bllokohet në mënyrë të vendosur.

Për papafingo dyert mund të jetë formuar nga çdo material ndërtimor. Ata kanë nevojë për të pikturuar në tonin e të brendshme, në mënyrë që dhoma ishte atmosferë harmonike.

tavan

Në Hrushovi tavanet kanë një lartësi prej 2.5 m. Ka një paragjykim në katin e fundit kështu që ju mund të përpiqet për të bërë një tavan të rreme për të qetë në sipërfaqe. Salla e vogël e hyrjes është e rekomanduar për të përdorur një tavanet me shkëlqim që janë të visually rritur hapësirën.

Në Hrushovi tavanet kanë një lartësi prej 2.5 m. Ka një paragjykim në katin e fundit kështu që ju mund të përpiqet për të bërë një tavan të rreme për të qetë në sipërfaqe. Salla e vogël e hyrjes është e rekomanduar për të përdorur një tavanet me shkëlqim që janë të visually rritur hapësirën.

 

muret

Për të mbuluar muret, ju mund të zgjidhni çdo material përfunduar. Është e dëshirueshme për të kryer të përfunduar në ngjyra gri ose kafe se nuk ishte ndotje e dukshme. qoshet e jashtme mund të jetë i mbuluar me qoshe plastike.

Për të mbuluar muret, ju mund të zgjidhni çdo material përfunduar. Është e dëshirueshme për të kryer të përfunduar në ngjyra gri ose kafe se nuk ishte ndotje e dukshme. qoshet e jashtme mund të jetë i mbuluar me qoshe plastike.

Paul

Të vizualisht zgjeruar dhomë, është e rëndësishme për të zgjedhur dysheme drejtë. Në qoftë se ju vendosni të përdorni të njëjtat blloqe ndërtimi, si dhe në të gjithë banesën, e konsiderojnë mënyrën në të cilën ai vë.

Të vizualisht zgjeruar dhomë, është e rëndësishme për të zgjedhur dysheme drejtë. Në qoftë se ju vendosni të përdorni të njëjtat blloqe ndërtimi, si dhe në të gjithë banesën, e konsiderojnë mënyrën në të cilën ai vë.hedhjen drejtë dhe e gabuar e opsioneve parket

Për shembull, tjegull ose parket mund të rritet ose ulet vizualisht hapësirën, në varësi të metodës së instalimit. Mos harroni se në katin e në korridor është nënshtruar shpesh ndaj stresit mekanike, kështu që ajo duhet të jetë e fortë dhe të qëndrueshme.

Electrics

Mjaft shpesh në Hrushovi gjetur elektroschetchiki. Për të fshehur ato, ju mund të blej një kuti të veçantë dekorative. Nëse ju vendosni për të fshehur në mbështetëse apartamente elektroschetchik mur, njofton punonjësit e energjisë elektrike.

Veçanti duhet të vendosin degët në një korridor të vogël atje. Ndriçim ju mund të kaloni në shijen tuaj, për aq kohë sa ajo është rritur më tepër se zvogëluar hapësirën.

Kabinete dhe Aksesore

Në korridoret e ngushta wardrobes dobishme qoshe. Ju gjithashtu mund të blini mobilje të gatshme në murin e korridor. Sot, prodhuesit ofrojnë një gamë të gjerë të mbledhjes modulare, kështu që marr vetëm sendet më të nevojshme të mobiljeve.

Në korridoret e ngushta wardrobes dobishme qoshe. Ju gjithashtu mund të blini mobilje të gatshme në murin e korridor. Sot, prodhuesit ofrojnë një gamë të gjerë të mbledhjes modulare, kështu që marr vetëm sendet më të nevojshme të mobiljeve.

Nëse marrim parasysh tiparet e regjistrimit të korridore të vogla, edhe në korridorin e Hrushovit do të jetë i lirë dhe të rehatshme. Riparimi në korridoret e vogla në Hrushovi ka karakteristikat e veta, kështu që në qoftë se ju vendosni për të bërë atë me duart e veta, në këshillat e designers me përvojë.

Video e dobishme:. Repair korridor 1 milion sq M. në Hrushovi

 

Marrja në sallën në Hrushovi. foto

hartuar një korridor të vogëlDizajn zezë dhe e bardhë e një korridor të vogël

ide për ujdisje sallën në Hrushovi

Minimalism në korridorInteresting zbukurim korridor pasqyra në korridoret e ngushtaDuke përdorur një pasqyrë në korridor në Hrushovit

një opsion interesant për dekorimin e sallës

Bordeaux në një korridor të vogëlBlack-bardhë-kuq sallë në Hrushovi Riparimi në një sallë të vogël në Hrushovit. fotoide 's për një korridor në Hrushovit në një stil modern një sallë të vogël në Hrushovi kërkon leje të veçantëthjeshtë dhe i shijshëm. Korridoret në Hrushovi Pink sallë të vogël katrorengjyra të ndritshme në një të vogël korridor Salla e bukur rinovuarfasadave me shkëlqim të mobiljeve në një korridor të vogël

mobilje në zonë korridor të vogël

 

 

Lënë një koment