JETESA PROJEKTIMIT standardi apartament

Faqja kryesore » Villa » DESIGN të gjallëve Standard Apartment
Cottage No Comments

Të jetosh në shtëpi - ky është vendi në të cilin, si emri nënkupton, janë duke pritur. Megjithatë, pronarët e tyre janë pushimi këtu duke kaluar kohë në frontin e TV apo një libër, një pije, bisedë të mirë dhe aktivitete të tjera. Prandaj, të gjallët duhet të jetë vendi më i rehatshëm në shtëpinë tuaj.  

Nëse familja juaj është e përbërë nga disa njerëz, kjo është e rëndësishme për të marrë parasysh interesat e secilit. Është e mundur që dikush nga anëtarët e familjes në zhvillimin e një brendshme dhomë të gjallë në apartament do të duhet të jepet një vend për punën e kompjuterit, aktiviteteve krijuese, madje edhe sportive. Të gjithë këta faktorë duhet të planifikoni edhe në fazën e projektimit të dhomës.  

Përcaktoni qendër të dhomen e ndjenjes

që jetojnë dhomë dizajn është e pandashme nga planifikimi kompetente. Shih shembuj të foto dhomë gjallë e banesës, ju mund të shihni opsionet e ndryshme për planifikimin hapësinor. Sigurisht, zgjedhja varet nga preferencat tuaja, si dhe madhësia dhe funksionalitetin e dhomës.  

Sofas dhe karrige të vendosura nëpër dhomë në çdo rast nuk ia vlen. Së pari, ajo është e shekullit të kaluar, dhe dizajn modern jetojnë kategorikisht hedh poshtë një plan të tillë. Përveç kësaj, ju vetëm do të rrëmujë objekteve hapësirë ​​tjetër, duke lënë hapësirë ​​për fusha të tjera funksionale.  

Opsioni më i mirë për të brendshme të dhomen e ndjenjes është ndarja e një grupi kryesor rreth të cilave janë grupuar në pjesë të tjera të mobiljeve. Në mënyrë tipike, si një zonë përbërje të zgjedhur shtrojë qendër me divan dhe TV.  

Si element qendror mund të jetë një fireplace, e cila është nestled pranë një karrige, figurë, apo edhe lëkurat luks për pjesën tjetër.  

Një standard të vendosur të mobiljeve për hartimin e dhomen e ndjenjes në apartament:

 • divan;
 • disa armchairs;
 • kafe ose kafe tryezë;
 • raftet për artikuj dekorative dhe / ose libra.

Në qoftë se dhoma është e madhe, ose ajo do të duhet të marrë në ngarkesë të larmishëm funksionale, natyrisht kjo nuk duhet të jetë i kufizuar. Në dhomë gjallë mund të jetë kompjuteri desktop, zemrat e mbathje dhe kabinete, bar.  

Për të shmangur shumë rrëmujë në dhomë imët, japin përparësi modeleve të njohura transformator sot. Kjo mobilje është shumë funksionale dhe ju lejon të gjobë ruajtur hapësirën pakta.  

Zgjedhja e ngjyrave

Në qoftë se dhomën tuaj të jetesës është e vendosur në anën e diell, ju nuk janë të kufizuara sidomos në zgjedhjen e ngjyrave për dekorimin e saj dhe mobilimin. dhomë të gjallë të projektimit të brendshëm kontrast do të duket shumë interesante. Për shembull, muret dhe dyshemeja janë dekoruar në ngjyra të ftohtë dhe mobilje në kontrast - të ngrohtë.  

Shumë stile bashkëkohore brendshme design janë dhomë të mirëpritur të gjallë e banesës "në një fletë të pastër." Kjo teknikë përfshin dekorimin e mureve dhe tavanit të një suva të thjeshtë të bardhë ose bojë. Dhe mobilje dhe dekor artikuj të mund të kap një shumëllojshmëri të gjerë të ngjyrave: të errët të ndritshme ose të pasur - për të krijuar një brendshme spektakolare dhe me stil, delikate dhe pastel - për dizajn të lehtë, të rehatshme dhe elegante.  

Për dhomë që jetojnë me dritare në veri, pothuajse i lirë të ditës, është e nevojshme për të zgjedhur në fund në ngjyra të ngrohta. Kjo dhomë të gjallë brendshme design kompenson mungesën e diellit, ajo do të bëjë vend komod dhe të relaksuar pavarësisht nga çdo gjë.  

Dhe, sigurisht, në qoftë se dhoma është pak e errët, është e nevojshme për t'u kujdesur për dritë të mirë artificiale. aftë të mirë të saktë të vendosur Spotlights që do të ndriçojë çdo cep të dhomës tuaj të jetesës.  

Sigurisht, zgjedhja e ngjyrave për dekorimin e dhomës duhet të varet në atë të efektit vizual dhe emocional që ju dëshironi për të arritur.  

Në qoftë se dhoma është projektuar për partitë e dhunshme dhe kalim kohe aktiv, kjo ka kuptim për të rregulluar atë në të ndritshme, ngjyra të ngopura.  

Nëse pronarët janë të gatshëm për të kënaq në një pushim të qetë dhe relaksuese, pastaj e brendshme e dhomë gjallë duhet të krahasohen mirë. Në këtë rast është e nevojshme të japë përparësi për tonet e buta të lehta ose, në të kundërtën, të thellë dhe të qetë, por në çdo rast jo të bërtas.  

materialet e mbarimit

Zgjedhja e përfunduar materiale për një masë të madhe do të varet nga stilin në të cilin ju do të donte për të duruar jetuar në një dizajn të sheshtë. Pra, për të përmbledhur të teknologjisë së lartë ose minimalism aspak të përshtatshme sfond letër me lule romantike. Dhe me të brendshme në stilin e Provence, apo vendi nuk do të jetë e kombinuar me qilima të ndritshme printime psychedelic dhe mbulesa ultra-moderne mur me lesh apo cilësi lëkurë.  

Gjithashtu, rëndësi të madhe është formën dhe madhësinë e dhomës. Duhet të përfundojë zgjedhur të përkryer të qetë nga të metat e dhomës dhe të fokusohet në meritat e tij. Ndërsa dizajn zgjedhur mindlessly edhe mund të rrënojat një dhomë gjërë dhe të ndritshme.  

muret

Klasik Rregulli - për dhoma të vogla është më e mirë për të zgjedhur ngjyra të lehta. Ajo gjithmonë punon njësoj. Megjithatë, nëse një zgjidhje e tillë duket shumë i mërzitshëm, ju mund të provoni të gjitha llojet e interesante opcioneve të projektimit mure. Shembuj spektakolare e hartimin e mureve në dhomën e ndenjjes, një foto të cilat janë të paraqitura në këtë artikull do t'ju ndihmojë të lundruar dhe zgjidhni opsionet më tërheqëse për veten e tyre.  

Për shembull, edhe muret e bardhë të qetë mund të bëjë pjesën spektakolare të brendshme, në qoftë se ju shtoni atyre apo vetëm të ndritshme të kundërta thekse ngjyra. Shih këto pazakontë dhomë të gjallë idetë e brendshme të projektimit në foto më poshtë.  

Shumë elegant shikoni çdo vend të mundshëm të drywall. Ata jo vetëm pasurojnë brendshme, por edhe të bëhet pjesë e saj shumë funksionale. Pas të gjitha, ata mund të strehojë dhe sende dekorative, dhe sende të nevojshme në ekonomi. Dhe në qoftë se një vend i tillë bukur mësoj brenda, ajo krijon një efekt interesant të thellë.  

Lexo më shumë:   siguresën në ngrohës uji

opsion tradicionale për të përfunduar muret e dhomë gjallë - kjo është muri. Përfitimi e sotme ka një larmi të madhe të tyre: letër klasik dhe modern jo të endura, dhe lahet dhe tekstil me fije qelqi, dhe madje edhe inovative letër-muri të lëngshme. Nëse ju - një dashnor i ndryshimit, është e mundur që të i kushtoj vëmendje të letër-muri për pikturë. Me këtë fund, ju lehtë mund të ndryshojë pamjen e dhomës, të paktën disa herë në vit. Shënim, megjithatë, se, si rregull, këto Wallpapers janë të dizajnuara për një numër të kufizuar të repainting.  

Në brendshme moderne duken muret e mëdha suvatuar pa probleme apo pikturuar. Përveç kësaj, në qoftë se ju jeni një dashnor i dizajn origjinal, ju mund të marr të gjitha llojet e llaçit me textures të bukura dhe të pazakonta. Me ndihmën e saj, ju mund të shtoni gjallëri për të dizajnit tuaj dhe për të krijuar një brendshme të vërtetë të bukur të dhomen e ndjenjes.  

Një nga tendencat e modës e projektimit bashkëkohor - një kombinim i materialeve. Është shumë e rëndësishme që të përdorin të njëjtën dhomë si një kombinim i disa përfundon: lloje të ndryshme dhe hije të suva, bojë plus një muri apo edhe një kombinim i të dy llojeve të letër-muri me modele të ndryshme dhe textures. Shih shembuj të kësaj të hartuar dhomë gjallë në foto më poshtë.  

Me një pritje të tillë, ju jo vetëm që mund të bëjë brendshme tuaj një të ndritshme, elegant dhe origjinale, por edhe me sukses të përballen me zonimin e lokaleve. Siç e dini, për zonimin e duhur nuk është e mjaftueshme për të mbledhur disa grupe të ndryshëm të mobiljeve në një dhomë. Për të gjithë kjo nuk duket si një "turli", ju duhet të zgjidhni secilën nga fushat funksionale të elementeve të tyre të projektimit. Dhe këtu është e mirë pjesë aftë Pastrimi i mureve në ngjyra të ndryshme dhe madje edhe textures të ndryshme.  

tavan

Kur zgjedh hartimin e tavanit në dhomë gjallë në vendin e parë është neveriten nga madhësia e dhomës. Si do të të pëlqente ndonjë strukturë spektakolare pirg, në një dhomë të vogël të tejmbushur bllokuar me orenditë e nevojshme, ata do të duken qesharake. Në asnjë rast nuk do te trupezuar me mbeshtjelljen e projektimit dhomë.  

Nëse dhoma është i vogël, atëherë opsioni më i mirë - një të thjeshtë dritë tavan hije me të ndërtuar në dritat e tavanit. Një vizatues i mirë do të lëvizë një parvaz të vogël rreth perimetrit, ajo do të shtojë një ndjenjë të thellë.  

Një zgjidhje interesante për të rritur hapësirën vizuale - të ashtuquajturat "lundrues" tavanet. Kjo strukturë dy-shtresore me një lartësi të vogël rënie dhe ndeshjeve recessed lehta instaluar brenda nivelit "e sipërme", në mënyrë që ata vetë nuk mund të shihet. Kjo metodë krijon një dritë të butë përhapet dhe efekt interesant të thellë. Si rezultat, dhomë të duket më me sy të lartë dhe i gjerë.  

Megjithatë, mbani mend se këto truket projektimit të gabuar për dhoma të vogla me tavane të lartë. Nëse një dhomë e tillë që të përpiqen më shumë "armiqësohet" tavan për shkak të teknikave vizuale, ju do të ndiheni si në fund të humnerës.  

Në dhomën e ngushtë me një tavan të lartë, kjo ka kuptim, në të kundërtën, të reduktojë lartësinë - në kurriz të mjeteve vizuale ose me ndihmën e strukturave të varet. Pastaj dhomë të gjallë menjëherë duken më të rehatshme dhe të përshtatshme për një qëndrim të rehatshëm.  

Nëse ju jeni me fat, dhe dhomën tuaj të jetesës është e gjërë dhe ka një tavan mjaft të lartë, ju mund të sigurtë të eksperimentojnë me dizajnin e tyre.  

Këtu, në kurs mund të shkojnë dhe të projektimit multi-nivel pezullimi është forma konciz dhe ndërlikuar dhe mbulesave, dhe kolona, ​​dhe festoons, dhe sistemin e sofistikuar ndriçim.  

Gjëja kryesore - nuk e teproj dhe të qëndrojnë si pjesë e dizajnit të planifikuar të dhomës. Në qoftë se dhoma është e dekoruar në një paradë stil klasik, në frymën e barok ose të Perandorisë, nuk ka dyshim, dhe Bas-reliefs dhe kolona do të jetë e përshtatshme. Por për stilin më lakonike modern është që të zgjidhni një dizajn të thjeshtë dhe rigoroz të tavanit.  

Në qoftë se dhomën tuaj të jetesës do të ndahen në disa fusha funksionale, zonimi mund të "mbështesë" me ndihmën e tavanit dekoruar në mënyrë të përshtatshme.  

Për shembull, zona qendrore shtrojë me divan dhe band TV mund të dallohen nga nivelin e dytë të tavan të rreme. Në varësi të stilit e përgjithshme të dhomës mund të jetë e përshtatshme si forma strikte drejtkëndëshe dhe linjat e buta të rrumbullakosura.  

Tavani nuk duhet të jetë e bardhë. Butë, hije të ngrohta pastel do të duken të përkryer në pothuajse çdo dhomë.  

Dhe pasuesit e opsioneve më ekstravagante, ju mund të eksperimentojnë me ngjyra të ndritshme. Nuk është e nevojshme për të bërë nga të gjithë tavan në ngjyra të pasura. Megjithatë, nëse ju nxjerrë në pah një hije spektakolare të një pjese apo një prej niveleve, ju merrni një pamje të mrekullueshme.  

Sa për materialet, ajo është e mirë për të braktisur lyerjen e mureve dhe pikturë. Pas të gjitha, kjo do të kërkojë një kohë të gjatë dhe me kujdes të lidhur në sipërfaqe. zgjidhje e madhe moderne - pezulluar tavanet plasterboard dhe model elegant shtrirje. Ata janë të shpejtë për të instaluar, të sigurojë një sipërfaqe të përkryer të qetë, dhe përveç kësaj, ju mund të krijoni një shumëllojshmëri të opsioneve të projektimit.  

ndriçim

Edhe vetëm pak vite më parë, kur zgjedh një çështje Ndriçimi është vendosur gjithmonë në favor të tavan llambadar madh. Sigurisht, sot ka një shumë të tifozëve të pajisjeve të tilla të ndriçimit, duke përfshirë zbukuruar me të shumta pendants "kristal". Por mos merrni varur deri në këtë opsion, sepse prodhuesit moderne ofrojnë një shumë opsione interesante, elegant dhe i përshtatshëm.  

Lexo më shumë:   Si të përdorni një serë mini

Nëse ju jeni - për shkak të respektimit të traditave ose të krijuar një stil të veçantë të brendshme, zgjodhi një llambadar masive, nuk duhet të jetë i kufizuar në këtë. Në çdo dhomë do të jetë e përshtatshme për burime shtesë të ndriçimit: sconces mur, llambat kat, llambat këmbë, portative.  

Burime të tjera të lehta kryejnë disa funksione:

 • Lejo dritë të mirë të gjitha qoshet e dhomës, duke i lënë atij asnjë terra incognita tokë, ku në natën e errët, të errët edhe katran.
 • Krijo një ndriçim të veçantë dhe rehati në çdo fushë funksionale. Falë vendosjen e suksesshëm të llambadar ose një kasolle, dikush në familje me të gjitha lehtësitë mund të lexojnë ose të përdorin kompjuterin në një cep të sallës, ndërsa të tjerët janë "Picture Show" ose në mbrëmje relaksim në hije në shtrat.
 • Mund të krijojnë ndriçimit dekorativ në një vend në afërsi të objekteve të artit, etj
 • Janë elemente të tjera dekorative.

Nëse ju jeni një përkrahës i dizajnit ftohtë, ajo është e mirë ndërtuar në dritat e tavanit të dalë. Ata gjithashtu ju lejon të krijoni një mbulim të veçantë në fusha të ndryshme funksionale të dhomen e ndjenjes. Përveç kësaj, me ndihmën e tyre, ju gjithmonë mund të rregullojë nivelin e shkëlqim dhe shkëlqimin e dhomës. Dhe për të gjithë se ata janë praktikisht të padukshëm, nuk mbingarkoj projektimit dhe të përshtaten pothuajse të gjitha stilet e brendshme.  

 Ne mund të themi me besim se Ndërtuar në llambë tavan - zgjidhja më e mirë për një dhomë të vogël me një tavan të ulët. Por, në të njëjtën kohë, në një sallë të gjerë, ata gjithashtu do të jenë të rëndësishme.  

Zgjedhja e stilit

Kur zgjedh një stil është i bazuar në preferencat shije të gjithë familjen. Shikoni në foto shembuj të projektimit të jetojnë në një revistë, në internet, të mësojnë një shumëllojshmëri të stileve, e cila ka një sot e madhe shumë.  

Sigurisht, kjo duhet të merret parasysh dhe madhësia e lokaleve. Në një dhomë të vogël të vogël në Hrushovi do të ishte e papërshtatshme për të parë barok madhështore apo ndonjë tjetër "Palace" brendshme. Për një dhomë të vogël të gjallë është e mirë për të zgjedhur dizajn të lëmuar në stilin skandinave, elegancën klasike dhe një të rreptë të teknologjisë së lartë ose minimalism. Perfectly Vendi përshtatshme dhe Provence, pasi këto stilet sugjerojnë rehati dhe ndjenja të rëndomtë theksuar.  

Në qoftë se dhomën tuaj të jetesës - i madh, nuk ka, ku carousing. Në parim, dhomë të madhe mund të organizohet në pothuajse çdo stil që të apelojë për ju dhe shtëpinë tuaj.  

Kur zgjedh një stil dhomë të gjallë të projektimit karakteristika të sigurt për të shqyrtuar pjesën tjetër të dhomave të brendshme. Ndiqni konformitetit stilistike dhe harmoni.  

klasik

Klasik brendshme style përfshin përdorimin e materialeve natyrore sa më shumë që të jetë e mundur. E gjithë situata ka nevojë për të marrë frymë cilësinë dhe shije të mirë. Si pjesë e këtij stili do të jetë e përshtatshme mobilje tradicionale bërë me dru të ngurta, ose, të paktën, cilësi më të MDF.  

Ngjyra e brendshme klasik - e butë, të qetë, zakonisht të lehta. Por, në parim, do të ishte e përshtatshme pothuajse të gjitha hije (me përjashtim të ndritshme dhe të bie shumë në sy) si pjesë e stilit, nëse kompetencë mundi.  

muri elegante, piktura, vazo, chandeliers tradicionale, perde të bukura - e gjithë kjo është një mjedis të përsosur për brendshme klasike.  

Pavarësisht nga disa rregulla të projektimit, ka zona të ndryshme të ornament dhomë të gjallë në frymën e klasike. Në kuadër të stilit klasik mund të ekzistojnë disa variacione:

 • pasur rafinuar dhe "Palace", e cila do të jetë prarim formë të përshtatshme dhe më të përmbajtur çuditshëm;
 • style solid dhe të besueshëm Anglisht, përfshirë mobilje me cilësi të lartë e formave të thjeshta dhe dekor nevychurny;
 • Neoclassic, duke nënkuptuar forma lehtë dhe e thjeshtë, elegancën shtrenjtë pa salltanet.

Minimalism dhe të teknologjisë së lartë

Sipas këtij trendi të përgjithshëm mund të kombinohen si hi-tech dhe constructivism. Të gjitha këto stile të kërkojë të përfundojë shkurtësia, theksoi modele të thjeshta dhe moderne e mobiljeve, ndriçimit recessed, shumë të pajisjeve.  

Ngjyra Minimalist natyrshme e butë, kombinim i qetë, forma elegante dhe të thjeshtë.  

Të teknologjisë së lartë, si për të gjitha ngjashmëritë e tyre janë më karakteristike e ngjyrave të ngopura, famë metalike dhe një shumë prej qelqi. Mobilje ose dekor në stilin e të teknologjisë së lartë mund të jetë shumë e pazakontë, por në të njëjtën kohë formë koncize dhe të efektshëm.  

dhomë minimalistic brendshme është më e përshtatshme për njerëz të rinj dhe energjik, duke mbajtur deri me herë, të cilat nuk i japim shumë rëndësi për një mjedis luksoze, duke preferuar thjeshtësinë dhe elegancën e linjave.  

Por nuk mendoj se e brendshme në stilin e hi-tech ose minimalism - kjo është diçka nga kategoria e "lirë dhe i gëzuar". një dizajn i tillë mund të jetë shumë më shtrenjtë se një perandorie madhështore.  

Vendi dhe Provence

Këto stile janë të përshtatshme të përkryer për tifozët e rehati, antike dhe thjeshtësi fshatar. Nëse ju doni të gëzojnë plotësisht paqe, të relaksoheni dhe të harrojmë për nxitim të qytetit, kjo është një mundësi e madhe për dhomën e ndenjjes.  

Në këtë vend - një qëllim i përafërt, theksoi rural, me një të thjeshtë, mobilje praktikisht patrajtuar dhe tekstile themed. Ajo karakterizohet nga, hije natyrore natyrore: dritë e butë dhe zarzavate të errëta, spektër të tërë të Brown, dritë të verdhë, okër. Nga printime sidomos harmonik është qeliza të mëdha, si dhe variacione të modeleve të lules.  

style Provence është, siç i ka hije një francez i vërtetë, një bukuri rafinuar, elegant dhe të veçantë. Ajo karakterizohet nga hije të lehta të mobiljeve dhe përfundon: e bardhë, krem, i zbehtë blu, bruz, ngjyrë bezhë. Dekor dhe tekstile mund të jetë shumë flirtues: me ruffles, fiston, ruffles, etj  

Sot, drejtimi të dhënat e projektimit është shumë popullor jo vetëm në hartimin e shtëpive të vendit, por edhe në përfundimin e apartamenteve të qytetit. Prandaj, në dyqane, ju mund të lehtë të gjeni mobilje, stolisje dhe materiale të përfunduar, të përkryer korrespondojnë me këto stile.  

Lexo më shumë:   bare NORMAN HOLE Channel

skandinav

Ky stil tani është tepër popullor. Sekreti i suksesit të tij në një kombinim të harmonishëm e minimalism, rehati dhe komoditet. Ai sugjeron një dekor të thjeshtë dhe uncluttered, mobilje forma përshtatshëm dhe të rehatshme të thjeshta, elegant, por në të njëjtën kohë të butë dhe nuk shkakton dekor.  

Për stilin skandinave karakterizohet nga hije të qeta: të bardhë, ngjyrë bezhë, gri dritë, gri-jeshile, zbehtë blu, blu të errët. Shpesh, në ngjyrat e brendshme gjurmohen disa temë detar.  

që jetojnë brendshme dhomë në stilin skandinave - kjo është një ekuilibër ideal mes funksionalitetin, rehati, modernitetit dhe rehati. Kjo është e përkryer për mobilje me stil dhe moderne për dhomë të gjallë, një foto të cilat ju mund të shihni më poshtë.  

Zgjedhja e mobiljeve

Para se të filloni të zgjidhni mobilje për dhomën e ndenjes, e konsiderojnë me kujdes cilat fusha funksionale do të ofrohet në dhomë. mobilje të bukura për dhomën e ndenjes, ku fotografitë mund të shihet më poshtë, kjo nuk është e gjitha. Është e rëndësishme për të vënë atë në mënyrë korrekte për të gjithë banorët dhe vizitorët e banesës ishte komod dhe të rehatshëm.  

Në qoftë se ajo është vetëm për familjet, divan të rehatshme, karrige, racks për TV, dhe një palë e racks do të jetë e mjaftueshme. Nëse hapësira e lejon, ju mund të shtoni një tavolinë kafeje, si dhe tavolina të vogla, ku ju mund të vendos një shumëllojshmëri të artikujve dekorative.  

Nëse ju shpesh hedhin partive, duan të marrin dhe të argëtojë mysafirët, ajo është e dobishme për ju bar. Ajo duket elegant, modern, në mënyrë efektive, ajo mund të shërbejë si një vend për të ruajtur të gjitha llojet e artikujve dhe do të lejojë për të organizuar furnizimin e pijeve dhe pijeve freskuese për të ftuar në një zonë shumë të vogël. Përveç kësaj, bar mund të jetë një element i madh ndarje, nëse keni nevojë për zone dhomen e ndjenjes.  

Dimensionet e divan dhe numrin e vendeve është e rregulluar në varësi të numrit të anëtarëve të familjes dhe numrit të vizitorëve të mundshme. Nuk ka kuptim për të zgjedhur një divan dhe tre kolltuqe Airfield, nëse jetoni vetëm dhe rrallë të marrë mysafirët. Në këtë rast është e nevojshme për të kufizuar versionin më kompakt dhe të largohen nga dhoma më shumë hapësirë ​​- për të krijuar një ndjenjë të spaciousness ose për të akomoduar elemente të tjera funksionale.  

Nëse dyshoni që të ftuarit tuaj mund të qëndrojnë gjatë natës herë pas here, nga zgjedhja e divan duhet të shkojë me shumë kujdes. Zgjidhni një model në ajër, që mund të fle natë e plotë, nëse është e nevojshme. Nëse shpenzimet e të ftuarit e natës mund të jetë pak, kjo ka kuptim për të shqyrtuar mundësitë, vende Transformers që mund të zbërthehet dhe të konvertohet në një shtrat.  

harton moderne zakonisht nuk përfshijnë vendosjen e veshjet ngurta në sallë. Supozohet se kjo traditë është për të qëndruar në të kaluarën sovjetike. Megjithatë, nëse ju nuk keni një dhomë salcë dhe hapësirë ​​të mjaftueshme për magazinimin e sendeve në dhomat e tjera, askush nuk mund t'ju detyrojë të heqin dorë nga një dollap gjerë në dhomën e ndenjjes.  

Në kuadër të brendshme klasike ajo mund edhe të jetë një mur solid. Megjithatë, nëse ju preferoni një trendet më moderne të projektimit, është më mirë për të i kushtoj vëmendje të wardrobes elegant. Për dhoma të vogla janë modele ideale me dyer të pasqyruar, ata mund të zgjeruar hapësirën vizualisht, dhe nuk do barrë e brendshme si homologët e tyre me dyer të verbër.  

Një dhomë e vogël nuk është e nevojshme të rrëmujë deri një numër të madh të artikujve mobilje. Ky mjedis "të bollshme" do të trullos, të shkëputur, dhe vetëm të marrë në mënyrë të lirë të lëvizë nëpër dhomë. Nëse ju nuk janë aq shumë gjëra, ai thjesht nuk duhet të vihet në dhomë gjallë një gardërobë të madh, të kufizojë të lehta dhe elegante raft. Nëse ju doni për të krijuar një dizajn të vërtetë të lehtë dhe elegant, i kushtoj vëmendje të mobilje dhomen e ndjenjes në një stil modern, foto ku mund të shihni më poshtë.  

Nëse ju nuk planifikojnë të shpesh të marrë mysafirët nuk ka kuptim për të blerë një tavolinë të madhe ngrënie në dhomë. Në mënyrë që të ketë një kafe apo një pickim për të ngrënë para TV, ajo do të jetë e mjaftueshme tryezë elegant kafe. Për të kursyer hapësirë, ju mund të zgjidhni një funksion tavolinë-transformator, i cili do të shërbejë si një mbështetje dhe një depo të librave dhe revistave, dhe, nëse është e nevojshme - për të hapur një kryeurë në mënyrë të drejtë të plotë për ushqim në shtëpi.  

Fireplace në brendësi të dhomen e ndjenjes

Nëse ju doni dhomën tuaj të jetesës për të marrë frymë rehati të vërtetë dhe mikpritjen, e konsiderojnë blerjen e një fireplace. Natyrisht, në një apartament të qytetit për të instaluar një fireplace të vërtetë është praktikisht e pamundur. Por sot në shitje është një masë e madhe e imitime, e cila do të theksojë elegancën e brendshme, krijojnë një atmosferë të rehati në dhomë dhe madje edhe të jenë në gjendje të ngrohtë atë.  

Për apartamente fireplace përsosur elektrike. A nuk mendoni se kjo është më shumë se një ngrohës bukur analog. Në fakt, prodhuesit moderne prodhojnë modele tepër të gjalla që imitojnë flaka e vërtetë të mahnitshme. Ka edhe modele me zë dhe shoqërim aromatik. Kjo është në frontin e ju nuk do të jetë vetëm një iluzion i zjarrit të hapur, por kërcitja e vërtetë dhe era e djegur dru.  

Zjarrit janë prodhuar në një shumëllojshmëri të stileve: klasike elegante, ultra-konciz modelit të teknologjisë së lartë, misterioze gothic, dekoruar me ari dhe mermeri rokoko, sobë komod në frymën e një vendi. Përveç kësaj, zjarrit në dhomë gjallë dhe mund të ndryshojnë nga lokacioni: e afërt-muri, qoshe, ishull.  

një shumëllojshmëri e tillë e modeleve do të ju lejojnë të zgjidhni për dhomën tuaj të jetesës është një opsion që të përkryer i përshtatet në faqosje dhe dizajn stil.  

foto

Një tjetër dhomë të gjallë 212 foto idetë e mrekullueshëm të projektimit, shikoni galerinë tonë.

Lënë një koment