Bath e blloqeve shkumë vetë duart e ndërtimit faza FOTO

Faqja kryesore » Puna Outdoor " bato e blloqeve shkumë vetë duart e ndërtimit faza FOTO
rrugë punë No Comments

Si për të ndërtuar një dush të blloqeve shkumë

Bath është një strukturë, sipas definicionit të detyruar të jetë miqësore me mjedisin, të ngrohtë dhe të rehatshëm. Ajo ka qenë prej kohësh çiftëzohet ndërtuar nga druri, dhe ai ishte i tillë një dush tani është pjesa mbizotëruese e popullit. Por dush skeleti ose sauna e shkrimet druri në mjedisin e tanishëm - ajo është shumë e shtrenjtë, për shkak se materialet natyrore çmimet në vitet e fundit është tepër "skyrocketed." Dhe cilësia e materialeve të shitur të varfër. Prandaj, një alternativë e besueshme për të drurit u bë dush e blloqeve shkumë, të cilat janë prej betoni poroz. A konkrete celulare (gazuar konkrete) nuk përfundojnë në kimikatet përbërjen e saj të rrezikshme dhe ka një performancë të lartë.

Në këtë artikull ne do të flasim rreth asaj se si për të ndërtuar një dush të blloqeve shkumë me duart e tyre, japin udhëzime hap pas hapi, si dhe foto dhe video materialeve.

Karakteristikat e bllokut shkumë

bllok shkumë me pronat e të ngjashme me dru, por i qëndrueshëm ndaj zjarrit dhe ka një nivel të ulët të radioaktivitetit. Ai gjithashtu ka një masë të vogël, që madhësia relativisht e madhe e blloqeve shkumë është veçanërisht e dobishme për transportin, hedhjen dhe rritje.

Cili është dallimi nga tjetër bllok materiale shkumë
Cili është dallimi nga tjetër bllok materiale shkumë

Build dush e blloqeve shkumë effortlessly, në sajë të faktit se ky material është sharruar, të prerë dhe të planifikuar edhe sharrë dore tradicionale apo sëpatë (ekonomik / turizmit). Shkumë gjithashtu edhe fasteners janë të shtyrë.

I kushtoj vëmendje! E vetmja e metë e këtij materiali të lirshme - rezistenca e dobët ndaj lagështisë. Prandaj, për ndërtimin e banjës është më e mirë për të zgjedhur një shkumë të cilësisë me forca të lartë që përfshin një abetare papërshkueshëm nga uji. Këto mure Foam konkrete thithin lagështi në fakt nuk do të. markë popullor i produkteve dhe materialeve me cilësi të lartë shkumë parë duhet të vijë, sepse çdo Cenimi do të thithin lagështi si një sfungjer.

Fundam për dush

Shkumë dush themeli konkrete
Shkumë dush themeli konkrete

Gjatë ndërtimit të banjot betonosoderzhaschey shkumë duhet të vë themelet e duhur. Për këtë qëllim, sheh thellësinë gropë e 60 cm dhe një gjerësi prej 30 cm. Pas kësaj, duke përdorur nivelin lazer, është e nevojshme për të përzënë katër këmbët në skajet e vrimë të gërmuar, të shtrihet në litar, dhe madje arrijnë shufra shtesë të ndërmjetme, të gjithë gjatësinë e bazës çdo 1.9 m. Është e nevojshme që më vonë nuk ka pasur vështirësi në harmonizimin në ekuilibër e themelimit të shtetit të dy metrash.

Ajo do të jetë interesante:   PROJEKTET shtëpia në 150 m

qarqeve variant bazë për banjë
qarqeve variant bazë për banjë

Pas përfundimit të valvulave sipër-përshkruara (hekur me një trashësi prej jo më pak se 12 mm) është kornizë kënaqur. E bordeve, gjerësia e përafërt e cila duhet të jetë e barabartë me 20-30 mm, kallep ngjitur afër. Pastaj, në mënyrë të barabartë derdhur bazë konkrete, është e dëshirueshme për të shënuar 200 height Rezultuar Baza e 70-75 cm është e mjaftueshme në qoftë se ndërtohet konkrete vogla shkumë dush. Për më tepër, fondacioni duhet të jetë i trashë për të rregulluar desyatisantimetrovyh marrës ikjes kanalizime (shkallë). Në krye të çdo gjëje vënë rrjetë çeliku. Pas disa ditë ju mund të rifillojë punën në çimento saj shëruar plotësisht.

walling

Pas vendosjes hidroizolim (filmat GRP polimer ose shtresa) në krye të hapin bazë dush ndodh strukturat mur. pranimi universal në banjot ndërtuesit meritojnë shkumë bllok M25 klasën me një dendësi prej D700. Dimensionet e tij janë më të mira për çdo stroyrabot - 10 × 30 × 60 cm.

izolimin Skema dhe veshja
izolimin Skema dhe veshja

Duke ndërtuar nivelin përcaktohet nga struktura më të lartë nga këndi dhe muret e mëvonshme beton shkumë ndërtimi është kryer prej tij.

I kushtoj vëmendje! blloqeve shkumë duhet të jetë hedhur në buzë dhe seams të bëjë minimumin - është e nevojshme, në mënyrë që përmes tyre ndërtesa nuk ka humbur nxehtësinë e saj. Në të vërtetë, pavarësisht nga fakti se shkumë - një nga më të materialeve të ngrohjes për të shpëtuar, avull ngrohje çmuar ende mund të "shkojnë" në të ashtuquajturat "ura ftohtë".

përzierje rërë-çimento
përzierje rërë-çimento

Hedhjen rreshtin e parë është hapi më i rëndësishëm dhe vendimtar. Në këtë seri të blloqeve në rritje së bashku është kryer duke përdorur një mortajë konvencionale çimento-rërë. Pas përfundimit të një numri të llogaritjeve të nevojshme me zell për sipërfaqe plotësisht të nivelit dhe të kompensuar të gjitha variacionet e lartësisë themelimit dhe vrazhdësi me xhungat. Dhe kjo është për shkak të organizojnë të dhënat si udoboispolnimoy do të ndjekin-up punë. Prandaj, niveli lazer duhet të përdoret rregullisht, dhe të gjitha njësitë duhet të jetë i instaluar në vend të saj duke përdorur një çekiç druri me një çelës gome. Për të ndërtuar ajo ishte e rehatshme, është e mundur për të tërhequr tojë mes qoshet e sauna ardhmen.

Ajo do të jetë interesante:   Riparimi i apartamenteve KUZHINA PICTURES

Hedhjen rreshtave dytë dhe të mëvonshme kërkon shtyrë mbi zam të veçantë - ajo mund të jetë i holluar me ujë direkt në vendin e ndërtimit. Blej një zam ju mund shpesh në qese të përzierje të thatë. Në përgatitjen e tij zakonisht zgjat rreth 5-10 minuta. Shpenzimet e këtij zam është minimale, dhe trashësia e saj, kur hedhjen është kurrë më shumë se gjysmë centimetër.

Features murature
Features murature

Bath e betonit shkumë, e ndërtuar me përdorimin e një ngjitës të tillë, një mure të trasha, pothuajse pa nyjeve dhe "urat tranzicionin."

Master-profesionistët këshillojnë vënë blloqe betoni në tre rreshta, duke vendosur midis tyre një shtresë përforcuar prej çeliku rrjetë gjobë. Kjo është e sigurtë për të bërë për të forcuar plotësisht integritetin e strukturës. Një bllok off dyerve dhe dritareve mjaft e vështirë Foam muret e betonit, kur mbushur me kallep konkret ose të përdorin elemente si model të prodhimit të fabrikës.

Për të hedhur një grup fillestar të blloqeve mur bllok shkumë duhet të zgjidhen prilazhivaya maksimale densitet nga forcimi i tyre. Për serinë e mëposhtme kërkojnë një zam të veçantë. Është përgatitur nga përzierjet e grimcuar përmbajnë ngjitës. Për të përgatitur kapacitetet e nevojshme të stërvitje të vogël diametër me lëvizje.

I kushtoj vëmendje! Njëri nuk duhet të presin një ngjitës të përsosur shërimin. Ajo shpejt smeared rreth perimetrit të njësisë, janë hedhur në krye të blloqeve të betonit, ata menjëherë barazoi me një çekiç druri.

Muret e bllokut shkumë
Muret e bllokut shkumë

Është e rëndësishme që të përmbahet në nivelin horizontal dhe vertikal. Ata mund të verifikojë ndërtesë apo nivelin lazer.

çati

Gable çati
Gable çati

Pas ndërtimit të mureve montuar mahi në derdhur (bordet e jo 10 × 40 cm) dhe të mitrës (trarëve tërthor për stolisje çati) e bordit 15 × 50 cm. Batten duhet të jetë fikse me një interval prej një gjysmë metër. Hendeku ideal mes mahi -. 10.2 cm preview druri derdhur 2.5 cm e gjerë është vendosur në mes të mitrës dhe shtresa pasuese ajo është e vendosur në shkumë 19 cm të trasha tej së mitrës papafingo dysheme druri trashësi pikë nga 2.5 cm ..

çati

Foam tavan konkrete në banjë me siguri do të duhet të bëjë një çift të vrima për ajrosje. Jashtë mbuluar çati floorings dëshirueshme dhe qep materiale Gable mbulim.

Ajo do të jetë interesante:   TOOLS për apartamente me qira riparim

përfunduar dush

Çdo shkumë betonosoderzhaschey për të krijuar një dush të pambrojtur ndaj lagështisë - edhe më të shtrenjtë. Nga kjo rrjedh se hidroizolim (mbrojtjes kundër hyrjes së ujit) është i lartë.

i papërshkueshëm nga uji izolim Foam sipërfaqe Sheer mur betoni është prodhuar nga ngopja dush e kompozime i qëndrueshëm ndaj ujit plotësohet brenda hedhjen film specializuar mbrojtëse.

Krijimi i një shkumë banja konkrete shpesh përfshin fund të jashtëm për qëllime estetike. Metoda optimale për mbështjellës shkuma e jashtme - fasada ventiluar fundit varet lloji, duke bërë të mundur ujin e tepërt hequr nga blloqet kolona në atmosferë. Më të përshtatshme për këto lloje të mur anësor (jo-materiale të djegshme për ballafaqohet muret), janë të fiksuara në kuadër:

gjendje e mirë
gjendje e mirë

I kushtoj vëmendje! Për të qenë në lëvizjen e ajrit të lirë, të lëkurës mbështetet spaced nga sipërfaqja e murit të paktën 5-7 cm. Në paroizolirovanie dhomë sauna organizuar nga membranat avullit ngushta sintetike ngulitur në hapësirën në mes astar dhe murit.

Brenda dush u qepen druri, të veshura me ngjyra sintetike ose të shpërndarë në keramoplitkoy suva. Shumë njerëz janë të kënaqur, në qoftë se ju ndiheni në aromë drurë dush. Sepse druri panel dhe muret konkrete shkumë brenda është mjaft popullore. Por jo çdo dru është i përshtatshëm për një dush për shkak të ungjillore të saj të veçantë lagësht temperaturë. Më e mirë për këtë qëllim - pishe, bredh apo pishe (përveç avullit). Por, në raste të rralla që mund të shkaktojnë alergji.

Për bluza me avull duhet të përdoret Aspen ose gëlqere, janë izolatorëve termike të shquar dhe janë të nxehtë në temperatura të larta. Është e rëndësishme që druri i zgjedhur ishte me cilësi të lartë, dhe nuk lindin më vonë disa deformime për shkak të rritjes lagësht. Gjithashtu, para se të plating e drurit duhet të përpunohen duke hequr shtresat e jashtme, më të prirur për ekspozimin e padëshiruar në ujë. Ata janë të prerë dhe të mbuluar tashmë të përgatitur pemë dedikuar përbërjen papërshkueshëm nga uji izolues.

Pra, në një kohë relativisht të shkurtër dhe pa asnjë përpjekje shtesë nga blloqeve shkumë duke u ndërtuar dhomën guximshëm, peshë e lehtë, të ngrohtë dhe të pastër, e cila mund të quhet një pasues i denjë për çifte tradicionale log.

video

Kushtoj vëmendje për mundësinë e ngrohjes dush jashtë:

Lënë një koment