Сива кујна ИКЕА: популарни модели и дизајн опции за внатрешни аранжман

Дома » Поправка » Греј кујна ИКЕА: популарни модели и дизајн опции за внатрешни аранжман
ПОПРАВКА Нема Коментари

Сива кујна ИКЕА: популарни модели и дизајн опции за внатрешни аранжман

Скандинавските функционализмот во внатрешноста на кујната објекти

Скандинавските функционализмот во внатрешноста на кујната објекти

ИКЕА производи тргување мрежа вообичаено се смета за пристапни и квалитетни, вклучувајќи мебел и кујнски сетови . Вторите се одликува со предвидливост и модерен дизајн, суптилноста на линија, и затоа се вклопуваат совршено во модерен ентериер. За да дознаете како да се користи на шведскиот производител на мебел се разгледа вашата кујна сами, без помош на дизајнер гости - ќе се разбере заедно!

содржина

 • Неколку зборови за производителот
 • сива бои
 • Специфичност на брендот кујна
 • Предности и недостатоци
 • Воведувањето на внатрешни работи

Концизен и практичен мебел во пастелни бои

Концизен и практичен мебел во пастелни бои

Неколку зборови за производителот

ИКЕА бренд е познат уште од 1943 година и до ден денес не губи популарноста. Се започна во Шведска и во моментов е водечки производител на кујни во буџетот сегмент на пазарот . Во овие слушалки се обединети заедно:

 • На располагање на потрошувачите.
 • Сигурност.
 • Функционалност.
 • Интегриран пристап.

1 5

Важно! Меѓу клучните карактеристики на продавници под добро познат бренд не е само можност да купат вашиот омилен кабинети или countertop , но позадина , кујнски апарати, кат покривање , што е хармоничен изглед со овие ставки ситуацијата соба.

Мазни светнати површината визуелно ќе ја зголеми кујната област

Мазни светнати површината визуелно ќе ја зголеми кујната област

Во моментов, опсегот на сива кујна Икеа не е толку голема, но ако сакате да ги собереш сенка за фасадата, тогаш сè уште се случуваат.

сива бои

Тоа е претставена од страна на бојата на модуларни системи "Knokskhult" - готови кујна со countertops , фиоки , мијалник и миксер допрете . Тоа беше испорачуван unassembled сет, но пакет вклучува се што е потребно за монтажа. Постојат различни конфигурација, односно, со различен капацитет и бројот на монтиран и кат кабинети . Исто така вреди да се одблизу на линијата «Sektion» и «Bodbyn» .

1 5

Меѓу важните потрошувачите квалитети:

 1. На можноста за прилагодување на висината на нозете од страна на присуство, кое може да се стегне или одвртете.
 2. На предниот дел на кабинети и фиоки се покриени со трајни меламин. Овој материјал обезбедува леснотија на заштита, отпорност на гребење. Поради ова ќе изгледа како нов за долго време и да се молам на сопственикот.
 3. Лесно да се соберат и да се приспособат на врата, поради можноста да се прилагоди на висината на јамка, длабочина, ширина.
 4. Отворање на кабинети може да биде и десно и лево.
 5. Сите фиоки функција на непречено функционирање на моторот .

Компактен пакет на мебел за стан - студио

Компактен мебел во собата за Апартман-студио

Важно! Продавницата нуди целосно опремени апартмани со плашило , екстрактор вентилатор , рачки . При купувањето на комплет се состои од кабинети, мијалник и тапа, се друго мора да се купи одделно.

Модел кујна во собата во класичен стил

Модел кујна во собата во класичен стил

Слушалки цена зависи од нејзината големина: поголем гардероби, така што е поскапо. Егзекутирани линија во истиот стил: нема потреба да се грижите дека новата влада ќе изгледа вонземјанин.

Совет! Она што е интересно, на поединечни елементи во овој модуларен спектар се презентирани за продажба - подот и ѕидот. Ова го прави можно да се дополни на просторот со нови системи за складирање .

1 5

Специфичност на брендот кујна

Ги слушалките на кујната има голем број на функции. Меѓу оние кои се идентификувани потрошувачите, може да се утврди како што следува:

 1. Фасади од frameless технологија. Таа користи табла со висока цврстина влакна. Во заеднички идиом тоа се нарекува ситни делови или МДФ .
 2. Прицврстување врати се одвива со помош на специјални вентили и приклучоци - да обезбедува сигурност и структурни сила.
 3. На врвот на МДФ покриени со дрво или меламин, која обезбедува сигурна заштита на фасадата на штета поврзани со времето.
 4. Постои богат асортиман на сврзувачки елементи и системи за фиоки. Тие се направени исклучиво за бренд мебел. Преку употреба на посебни системи на отворање и затворање се јавува лесно во едно движење.
 5. Цврсти пластични нозе, кои можат да го издржат тежината на до половина тон.

Естетика и функционалност - главна задача на производителот

Естетика и функционалност - главна задача на производителот

Важно! Друга карактеристика кујни - стандардни димензии и длабочина која се поедноставува инсталацијата во мали кујни на куќи.

Стилски и удобен мебел за мали кујна

Стилски и удобен мебел за мали кујна

Предности и недостатоци

Во сива кујни и секаков друг производствен ИКЕА има голем број на позитивни и негативни страни.

предности недостатоци
Висок квалитет се користат во производството на материјали. Сите од нив се сертифицирани и ги исполнуваат стандардите за производство на мебел. Стилот на кујна - минимализмот. Не секој е како. Дури и со функционалност и издржливост на некои потрошувачи се уште одбиваат да купат такви слушалки.
Трајност на хардвер поради извонредно стокмено дизајн. Вообичаено, на признавање, што исто така не е по мерка на сите. Во некоја мерка е можно да се поправи сето тоа на сметка на голем број на додатоци. Меѓутоа, за да се создаде навистина уникатен ентериер со кујна ИКЕА сигурно нема да работи, бидејќи се стандард.
Сите предмети одговараат на димензиите и дупки дизајнирани за нив, па Собранието нема да биде проблем. Стандардни димензии - тоа е, од една страна, предност, но од друга - проблем за нестандардни кујни, се вклопуваат не ќе работат за одредена соба.
Стилски дизајн поставува им овозможува да се вклопуваат совршено со апарати. На работ кој завршува додадат доволно тенка, тоа изгледа поприродно, но помалку трајни, проблеми можат да произлезат при контакт со вода.
Мебел е стандард, кој го поедноставува избор на модули за уникатен кујна се заврши тоа да одговара на вашите потреби. На ѕидот кабинети нема посебни елементи. Бидејќи мебел е фиксна, така да се каже, засекогаш. Од една страна, тоа е погодно, вие не треба да се грижите дека владата ќе падне или ќе се движат. Од друга страна, ја елиминира можноста за преуредување на мебел во кујната.
веб страната на производителот имаат способност да создадат свој мебел, земајќи ги во предвид дизајн решенија бренд. Тоа може да се полнат со цел да се биде удобно, наместо да се избере стандардниот сет. Корисниците кои имаат поплаки за квалитетот на материјалите и, генерално, кујни, како нивниот животен век не е ист како што е најавено од страна на производителот, особено за производи на економска класа.
Лесно да се соберат и да ја инсталирате. И ако немате време, постои зголемување на услуги од специјалисти. Премногу тесни контакт со ѕидот, без никакви празнини.

1 5

Нови примероци од мебелот е идејата на шведскиот дуализам: штедење во дизајн со максимална практичност

Нови примероци од мебелот е идејата на шведскиот дуализам: штедење во дизајн со максимална практичност

Воведувањето на внатрешни работи

И покрај недостатоците на ИКЕА кујни, но многу од нив се избере за себе, а не miscalculates, затоа што да се каже дека квалитетот на мебел од други производители на ултра висока - тоа е невозможно. Со цел да се точно вашата кујна стане соодветно и погодно, тоа треба да биде во право за да го поставите во внатрешноста.

Оптимално решение за област под агол на просторот кујна

Оптимално решение за област под агол на просторот кујна

Меѓу опциите:

 1. Агол - одлично решение за мали простории, како што е потребно минимум простор.
 2. Линија - оваа опција е најчест, што е лесно гардероби локација. Поради леснотијата на готвење во кујната во исто време може да биде две лица. Погодно за тесни издолжени кујни.
 3. Паралелно - во овој случај на работната зона ќе биде лоцирана спроти друг. Ова може да се инсталира во прилично голема соба, ќе треба да се земе во предвид дека помеѓу "линии" треба да биде на растојание од најмалку 1-1,5 м.

1 5

заклучок

Кујна ИКЕА во нијанси на сива боја - тоа е сосема оригинално решение за уредување на просторот за готвење храна. Фасадите на слушалки ќе бидат во можност да го издржат многу, но сепак со мебел треба да се ракува со внимание.

Читај повеќе:   Бесплатен софтвер за дизајнирање на куќи: сиот софтвер на избор да се создаде сложеноста на архитектонски модели

Оставете коментар