Светлина + Зграда 2018 година: изложба на светлината во Франкфурт

Почетна » Новости » Светлина + Зграда 2018 година: изложба на светлината во Франкфурт
Вести Нема Коментари

Светлина + Зграда 2018 година: изложба на светлината во Франкфурт

На секои две години, германската Франкфурт претвора во град на светот: дизајнери, архитекти и инженери го светлината + Градење, најголемата изложба во областа на осветлување технологија. Главните насоки - осветлување, електрична опрема, инженеринг дизајн, и интелигентни системи за дома, главниот вектор - енергетска ефикасност и удобност на светот.

Овој пат на изложбата се однесува на дизајн и технологија на иднината, во обид да се предвиди и да ги содржат. Светлината + Building - ова е точката во која се наоѓаат дигиталната технологија со дизајнот, организаторите веруваат. Оваа година иновативни производи во областа на осветлување, електрична опрема и автоматизација - од "паметни" употреба на електрична енергија за дизајнер светилки - се 2.700 излагачи од целиот свет. Бројот на посетители - 210 000 луѓе, а речиси половина од нив од надвор од Германија.

NEMO кабина на светлината + Градење на 2018 година, на левата страна - светлина TITIA, десно - светилки DAPHNE Роберто Паоли и sconces цевки Чарлс Kalpakyan

NEMO кабина на светлината + Градење на 2018 година, на левата страна - светлина TITIA, десно - светилки DAPHNE Роберто Паоли и sconces цевки Чарлс Kalpakyan

Традиционално, еден од клучните сектори на Саемот на иновации - "осветлување", другите две - "електрични" и "Автоматизација во зграда". LED диоди се сврте светот на дизајнот и им овозможи на дизајнерите да се создаде, и покрај ограничувањата. Ново осветлување НЕМО, кои се претставени како дел од фабриката Светлина + Зграда 2018 без оваа технологија се замисли дека ќе биде невозможно. Таванот светилка TITIA, проект Arihiro Miyake јапонски - тоа е како изопачено ролна блескав мрежа со големи клетки. Ова е трет проект за НЕМО Miyake - првиот модел беше светлина на ветрот, а вториот - светилка Кеплер, направени во согласност со принципот на аритметички Мебиусовата лента. Аматерски лаконскиот форми, тој дури и не знае како да се претвори обична лента, така што тоа возбудува на имагинацијата. Дизајнерот вели дека да се работи со италијанскиот бренд веќе долго време сонував. Сега тој е растргнат помеѓу Хелсинки, каде што дипломирал Алто универзитет, и Милано, каде што голем дел од неговата работа на проекти. Во неговите дела тој се однесува на традицијата на двете земји дизајн, но повеќето од сите се исти во својата родна Јапонија, главната работа во неговото гледиште е дека тоа се однесува на сите 360 степени. Во прилог на светилка Miyake НЕМО фабриката воведе светлина DAPHNE Роберто Паоли и sconces цевки Чарлс Kalpakyan.

Прочитајте повеќе за:   јапонски дизајнер Tokujin Yoshioka направи виножито во галеријата во Токио

Покрај тоа, фабриката продолжи развојот на техничките системи за осветлување Linescapes. Тој додаде центарот на вниманието и linzovannaya модули.

Лево - AMBRA светилка, во право - EGO, Лумен центар на Италија

Лево - AMBRA светилка, во право - EGO, Лумен центар на Италија

Тела Жил, Лумен центар на Италија

Тела Жил, Лумен центар на Италија

Неговата колекција на светилки претстави италијанскиот бренд Лумен центар на Италија. Ова е, прво и основно, новото издание на двете столни ламби, дизајниран од страна на Жак Adnet во 1929 и 1930 година, соодветно. Двете светилка, Quadro и ЗНМ, доби нов позлата и Quadro е исто така на база на бели Карара мермер. Покрај тоа, брендот воведе нов собирање на предмети во дизајн VillaTosca: подредени естетика на минимализмот ЕГО, Жил и AMBRA. ЕГО - издолжен зрак на светлината затворени во куќиште од сребрена или црна елоксирани алуминиумски, Жил - ѕидни ламби серии на геометриски форми со заоблени ќошиња. Многу минималистички и лаконскиот, тие се насликани бела боја. Во AMBRA паѓачки сосема поинаков дизајн: тоа е како еден куп на грозје од златен гранки месинг и транспарентен борсиликатно стакло бобинки.

Покрај тоа, бренд претстави збир на технички светлина LUUM, субјектите кои веќе се запали Караваџо ремек-дела во Милано Pinacoteca Амброзијана. Оваа светлина има поширок спектар на светлина и униформа, и симулира природното светло во кое напишал своите ремек-дела од минатото. Тоа е специјално дизајнирана за музеи и галерии.

Стенд Нобиле Italia SpA на светлината + Зграда 2018Стенд Нобиле Italia SpA на светлината + Зграда 2018Стенд Нобиле Italia SpA на светлината + Зграда 2018

Стенд Нобиле Italia SpA на светлината + Градење на 2018 година.

Софистицирани светлина во јавниот простор - како што се составен дел на планот. Модуларен светилката Solo32 бренд Нобиле Italia SpA може да се создаде бескрајно долги ленти од светлина - една интересна решение за канцеларија осветлување, продавници, училишта и други јавни институции. Композициите и на линијата формирана од модули на различни должина, од 853 mm до 2816 mm. Со помош на помошни додатоци да се одржи оваа светилка може да не само внатре во таванот. Тоа може да биде да се откажам од таванот како обичен таванот светилка, може да биде вграден во ѕид - само три монтажа опции. Специјално дизајнирани оптички систем им овозможува на светлина да остане удобно дури и во соба со многу екрани кои се исто така многу важно за работната средина. И уште еден од најинтересните карактеристики Solo32 - можност да се прилагоди на интензитетот на светлината и топлината на човечкото деноноќниот ритми.

Читај повеќе:   Крозби Studios дизајнери направени мебел јоргованот

Осветлување, отелотворување на концептот на HCL (Човекови Centric за осветлување), на изложбата се претставени неколку компании. Таквите светилки имитираат сончева светлина во текот на денот. Во утринските часови се даде кул сина светлина која оживува и ја подобрува концентрацијата - што е потребно за продуктивна работа. Во текот на денот, светлината станува потопло, мирен и релаксирачки, и постепено води кон подготвува за кревет. Се користи како осветлување не само што може во канцеларија или дома, но, исто така, на пример, во болници, училишта, па дури и продавниците: светлината е во можност да се покаже на предмети со подобра страна, стана уште едно средство да се влијае на клиентите.

Светилка понг Симон Diener

Светилка понг Симон Diener

Светло ѕид панели Nyubling Флоријан и Даниел Реал

Светло ѕид панели Nyubling Флоријан и Даниел Реал

Кат светилка UNIC, Стив Lehota

Кат светилка UNIC, Стив Lehota

Погледни трошоци светлината + Градење и за новите, релативно млади дизајнери, кои, исто така, го претстави нивниот развој во областа на осветлување технологија и дизајн. Значи, Симон Вечера, студент на Факултетот за уметности HfG Карлсруе, презентирани неговите варијации на тема на ретро. Во понг виси светилка, дизајниран во естетиката на светилки средината на XX век, четири метри кабел што може, на пример, рана на гранка на едно дрво. самата понг работи на батерија и се полни преку USB. Не се ослободи од жици на сите, и да ги направи предмет на дизајн - тоа е она што бара Diener. За возврат, дизајнерот дуо од Берлин, Флоријан и Даниел Nyubling Реал, излезе со интелигентен систем за осветлување во форма на стаклени мозаици. боја панел и интензитетот на светлината може да се постави со мобилен стан - мозаик платно претвора во полн екран. Покрај тоа, мулти-допир и реагира на глас. Швајцарската дизајнер Стив Lehota, дипломиран уметничко училиште ECAL, го претстави првиот во шоуто невообичаено висока UNIC кат светилка, која може да се користи наместо на тела таванот или ѕидот светилки - интензитетот и насоката на светлината се уредува со посебен прекинувач.

Читај повеќе:   Алберто Torsello развиена огледало кујна бренд Abimis

Дознајте повеќе за изложбата можат да бидат април 4 на презентација на ARCHISTUDIO компанијата. Експертите брендови, трошоци на компанијата, ќе се зборува за актуелните трендови светлината + Градење на 2018 година, а новите случувања на опрема за осветлување.

На насловната страница: светилка ELLISSE Федерико Palatstsari (НЕМО).

Оставете коментар