Кујната во мансарда: идејата за создавање на индустриски краткост во внатрешноста

Дома » Вила » Кујна мансарда стил: идејата за создавање на индустриски краткост во внатрешноста
Куќа Нема Коментари

Кујната во мансарда: идејата за создавање на индустриски краткост во внатрешноста

Стилот првично беше роден во индустриски области на Њујорк, каде што зборот "мансарда", се нарекува на горните катови на индустриски објекти и фабрики. Кујната во мансарда стил стана популарен во почетокот на XX век. Главната карактеристика на оваа област се смета за голем простор во кој најмалку партиции, опремени со современи материјали. Кујна фасади разликуваат возраст финиш, присуството на гроздобер водовод и антички мебел.

Кујната во мансарда: идејата за создавање на индустриски краткост во внатрешноста

Главната карактеристика на мансарда стил е недостатокот на ѕидови и партиции во собата

Како да им овозможат на кујната во мансарда во стан или куќа

Зборот мансарда во превод од англиски значи "сведување". Затоа, ѕидови од тули се користат во процесот на регенерација на дизајн во кујната мансарда или извршуваат своите симулација. При донесувањето на просторот не се користи ѕидови и партиции. Просторот треба да се пространи и големи, дури и вратите се стави само во случај кога тие не можат да сторат без.

Во кујната, една мансарда, пожелно е да се имаат високи тавани и големи прозорци

Во кујната, една мансарда, пожелно е да се имаат високи тавани и големи прозорци

Важно! Тоа е многу полесно да се рекреираат на стилот на кујната мансарда со високи тавани.

За кујна дизајн во стилот на една мансарда не мора да се купуваат скапи украси и мебел. Тука се поттикнува самоизразување, се препорачува да се користи мебел со своите раце. Zoned простор не треба да биде со користење на партиции, и преку употреба на различни бои, текстури и декор предмети. Во организација на мансарда стил во внатрешноста на кујната се важни особини кои личат на индустриски објекти.

Ако ѕидовите се направени од тули ѕидарски, тоа не треба да се крие под малтер, и е најдобро да се остави во својата оригинална форма, само што уредни рабовите. Мебелот треба да биде функционален и имаат груба изглед, во исто време може да се комбинираат со модерната технологија. Други карактеристики на стил вклучуваат:

Zoned простор во мансарда, можете да користите различни бои и материјали

Zoned простор во мансарда, можете да користите различни бои и материјали

 1. Комбинирање на најновите материјали, реновирана подови, груб малтер и изложени цевки. Толку повеќе поени комбинација од стари и нови, толку подобро.
 2. Високи тавани. Мошне едноставно организира кујна, мансарда стил во "Stalinka" или "ekaterininke" четири метри високи тавани.
 3. Зони. Просторот е поделен на различни функционални групи со користење на елементи на мебел (на пример, бар), или различни бои на истата осветлување.
 4. Огромни прозорци, не се спречи навлегувањето на уличното осветлување. Тие ретко го покриваат масивни завеси често ги користат ролетни, ролетни и светлина текстил.
 5. Нестандардни декорација. Добредојдовте слика со необични слики и натписи.

Поправка Доградба кујна: материјали, ѕидни и тавански

Кога гледате мансарда внатрешни фотографија може да се чини дека поправка и декорација не бара многу време и пари. Но, тоа е само на прв поглед. Санација и декорација на ѕидови, поправки подот и таванот треба многу време и доволно инвестиции, дури и ако ѕидовите првично биле изградени од тули. Главните точки да се разгледа кога поправка на:

А карактеристична црта на мансарда е ѕид од тули

А карактеристична црта на мансарда е ѕид од тули

 1. На таванот се препорачува да се направи неколку нијанси посветла од подот, да се визуелно зголемување на соба.
 2. Најдобрите материјали кои се сметаат за малтер и боја.
 3. Совршен ентериер надополнување ќе биде метални или дрвени греди на периметарот на таванот, насликани во црна или сребрена боја. Направете зрак или постави пропустливи цевки, кои потоа може да се користи за поставување на осветлување извори, по можност во присуство на високи тавани.
 4. Употреба на различни осветлување. Кујната треба да биде максималниот број на природни и вештачки светлина, се смета за добар избор на песна светла.

А карактеристична елемент на декор во кујната се смета за на ѕид од тули, но не ги исполни сите ѕидовите во собата на овој материјал. Исто така, не се препорачува употреба на тули за декорација на престилка за кујна, мансарда, затоа што е тешко да се грижи за него. Значително повеќе практични за употреба на керамички плочки, како и што е можно на ѕидот со позадина паста модел имитира цигла, и затворете ги трајни стакло што е лесно да се грижи. Плочки треба да бидат избрани на таков начин што тоа се вклопува во добро со општа позадина на стан, а не да се привлечат непотребно внимание.

Красат таванот на кујната во мансарда може да биде дрвени греди или цевки

Красат таванот на кујната во мансарда може да биде дрвени греди или цевки

Идејата! Пожелно е да се развие дизајн кујна ѕид да се користи комбинација на различни материјали и бои.

Што позадина да се даде предност, и како да се избере материјалот за внатрешни стил на подот мансарда: фото

Позадина дизајн простор ретко се користат, бидејќи на нејзината кревкост и нестабилност на механички стрес, но тоа е сосема можно еден од ѕидовите покриени со позадина. Тапет имитира ѕидање, се смета за добра опција кога ќе се направи мала кујна, мансарда.

Читај повеќе:   Коментари за машини за перење

Оригиналноста на собата ќе даде сива позадина со графити, кои се разредува грубо внатрешни работи со светли бои. Необичен дизајн решение ќе биде еден од ѕидовите црн филм, на кој може да се подготви со креда, оставајќи важни снимки или на друго место да ја користите за креативност на децата. Подолу се слика дизајни ѕидови во кујната со користење на различни текстури и материјали.

Универзална материјал за подот во кујната е линолеум една мансарда стил

Универзална материјал за подот во кујната е линолеум една мансарда стил

Тротоарите материјали кои се користат се различни, со што уште повеќе простор zoned. Забелешка, сепак, тоа не е профитабилен за да се спроведе ламинат или floorboard простор, бидејќи нивниот заштитен слој е изложен на механички стрес: брзо избришани, тоа добива изгребан. Идеална комбинација се смета за комбинација на високо-квалитетни плочки во работата област и дрво во јадење област.

Ако можете да изберете помеѓу ламинат и паркет, неопходно е да се земе во предвид фактот дека дури и со висок квалитет ламинат полошо толерира изложеност на влага од други материјали. Линолеум, благодарение на различни бои и дезени, се смета за универзална покриеност. Покрај тоа, тоа е лесно да се соберат, се грижи за нив не предизвикува тешкотии. Слој не се плаши од влага и го задржува топлина. Предностите на линолеум може да се припише на цена: тие се опфатени во кујната ќе биде многу поевтино и побрзо од други материјали. Испис се смета од суштинско значење нестабилност на механички стрес и изложеност на штета, бидејќи на линолеум е лесно да им наштети дури и еден стол нога.

Како да се направи осветлување и изберете боја во кујната во мансарда стил: фото успешни примери

Организација на правилно осветлување - една од главните задачи во внатрешноста. Кујната во мансарда треба да биде како светлина, без оглед на време од денот. Со право на осветлување не само што може да се потенцира карактеристиките на индустриски стил, но исто така се пополни удобноста соба.

Невообичаени светилник во центарот на кујната ќе изгледаат стилски и импресивен

Невообичаени светилник во центарот на кујната ќе изгледаат стилски и импресивен

Рефлектори на периметарот на работната површина, спојувајќи со дополнителни светилки, вграден во аспираторот. Над трпезариска маса обично е поставена се користи моќен извор на светлина и мноштво на светилки на жица чија должина е избран според висината на таванот. страничните светла со употреба на следење на прожектор, ѕид или стандард светилка. Правилата за организација на светот:

 • светилки се избрани со минимални прекини и малку неуреден дизајн;
 • добро ќе изгледа виси светилки со металик нијанси правилен облик во форма на овална, квадратна;
 • се смета за соодветно светилка без таванот, виси на кабел од таванот;
 • една кујна тела може да се инсталира во различни форми и големини.

Важно! Да се направи соба атмосфера, се препорачува да се користи топла светлина.

За кујна осветлување во мансарда, можете да го користите ламби, светилки или висечки светилки

За кујна осветлување во мансарда, можете да го користите ламби, светилки или висечки светилки

Традиционално, тоа се зема за извршување на кујната дизајн мансарда во меки бои. Претежно дизајнери претпочитаат бела или сива боја и нејзините различни нијанси. Пристап во дизајнот на кујната дизајн во стилот на една мансарда и темно зелена, црна, кафеава и графит бои. Нијанси може да премине од една на друга, создавајќи остар контраст. Успешно да ги извршува во фокусот е можно, со користење на црвена, сина, виолетова, па дури и жолта боја. Нијанси на ѕидовите може да биде дополнет со живописни текстил за мебел, како и од straddling на боја садови полиците.

Мебел, кој се фокусира на карактеристики на мансарда дизајн

Во организирањето на просторот потребно да се купи нов мебел. Ако во арсеналот на старата маса или кабинет, можно е преку употреба на различни технологии на мебел даде нов изглед. Стариот фасади лакирани или да се третираат со шкурка. Работна површина на табелата, ако е направен од дрво, може да се полира и го стави на нејзиниот посебен масло. Ре-креира саканата слика на кујната помош мебел направен по мерка.

Кујна, мансарда стил карактеристичен кога мебел фасади се во спротивност со ѕидови

Кујна, мансарда стил карактеристичен кога мебел фасади се во спротивност со ѕидови

Ако ги погледнеме слика мансарда кујната, можете да видите дека во производството на мебел не му се дава предност на некој посебен материјал. Постојат дрвени и железни маси и столици за кујна мансарда, кои се разликуваат необични грб. Единствениот материјал кој не е добредојден во кујната дизајн, - пластика, од неговата употреба е подобро да се воздржат. За декоративни кујна ѕид, можете да го користите едноставни полици и плоштад лажат задните ѕидови се украсени со вкрстен ленти.

За да се избегне монотонијата, кујна фасади се препорачува да се подели на бојата и текстурата на ѕидовите. Некои врати може да биде украсена со помош на тип постер и класично етикети сликата. Мебелот треба да биде функционален. Поздрави голем број на вграден во кабинети, лизгачки маси. Фасадите на кујната кабинети често се украсени со голем леано железо рачки и се заклучува. Крај ќе изгледа антички мебел и современа висок бар столици. Софа кујна може да се направи независно, користејќи специјални пепелниците, перници и ќебе.

Важно! Во собата, дури и голем, не постави многу на мебел.

За мебел една мансарда стил е соодветно да се користи на различни материјали

За мебел една мансарда стил е соодветно да се користи на различни материјали

Читај повеќе:   Септички свои раце без транспорт на 10 години затвор за домот и градината: дизајн изградба

А карактеристична црта за внатрешни работи во стилот на една мансарда во кујната се смета за голем број на апарати. Предност е дадена на модерната технологија, која на фасадите се направени во гроздобер или ретро стил. Пожелно е дека поголемиот дел од апарати е изградена и не средена собата, бидејќи тоа е важно да се задржи на слободен простор што е можно.

Поврзани член:

Дизајн на мали кујна 6 m: слики од најубавите ентериери

Добри и лоши одлуки. Како да се спроведе на изгледот и се што е потребно. Карактеристики кујна дизајн во различни стилови.

Каков вид на мебел може да се направи со свои раце, со користење на евтини материјали

Ако немаше соодветен мебел, и луѓето имаат добра имагинација и имаат право на опрема, можете да бидете сигурни елементи за внатрешни работи предмети направени независно. Главната работа е дека мебел се фокусира на општата атмосфера на собата, и во согласност вкус на сопственикот. Со популарна материјал кој се користи за рачно работење, вклучуваат:

 • стари метални цевки;
 • грубо обликуван одбори;
 • пепелниците;
 • големи вентилација цевки;
 • конкретни предмети;
 • Различните елементи од камен.

Вклучуваат фантазија и користат импровизирани материјал, можете лесно да се направи необичен парчиња на мебел со своите раце

Вклучуваат фантазија и користат импровизирани материјал, можете лесно да се направи необичен парчиња на мебел со своите раце

Во внатрешноста во мансарда не треба да користат скапи природен камен како што се мермер, ниту е добро, за да се исполнат пластични делови. Најлесен начин да се создаде од материјали во рака софа за дневната соба и кујната маса, која е направена од страна на поврзување на повеќе палети третираат со лак. Голем дрвени ролна на кабел е исто така погоден за производство на табелата. Можете да ги користите метална рамка, но тоа треба да поседувате заварување технологија за производство на троседот или стол.

Чаир и Отоманската, исто така, се направени од палети, но во овој случај е дозволено употреба на метални или дрвени буриња и стари куфери. Некои дизајнери нудат за производство на столици да се користи некои стари гуми. Тие се меѓусебно поврзани, и да се обезбеди врвот дрвени седишта, кој за погодност се поставени перници.

Внатрешни работи во стилот на една мансарда: слика со мала кујна простор

Се разбира, полесно да се реконструира карактеристиките на стилот во пространа соба со високи тавани. Сепак, дури и во мала кујна дизајн во мансарда стил може да биде идеален да се мисли, само да се применуваат некои добри практики:

Ако кујната е мал, пожелно е за практичноста на работната површина да се одржи форма на буквата У

Ако кујната е мал, пожелно е за практичноста на работната површина да се одржи форма на буквата У

 • да се зголемат површините со додавање на балкони или loggias, кој исто така додава потребната количина на природна светлина;
 • се прошири просторот со правење на кујна-студио;
 • подели функционални области со светлина или декорација.

Мала кујна во мансарда треба да се направи во светли бои. Оваа техника овозможува да се визуелно се прошири просторот и да се зголеми јачината на звукот. За таа цел, на ѕидање е покриен со бела боја, а акцентот е на кујната престилка. Кујна-дневна соба, мансарда стил зони се врши преку употреба на функционална мебел, на пример, со користење на распоредени троседот задниот која го дели на работната површина од дневната соба.

Ако собата е мал во големина, не ставајте кујна кабинети и други елементи кои работат заедно еден ѕид. Во мал простор подобри услови за вршење агол кујна мансарда или да издаде форма на буквата У работна површина, така што додека работат во кујната сите потребни елементи, ќе биде полесно да се добие. За мал простор добро решение ќе биде модуларен кујна, мансарда, која има голем број на изградени површини, функционални кабинети и полици.

За да се визуелно зголемување на просторот на мали мансарда кујна се препорачува да се регистрирате во светли бои

За да се визуелно зголемување на просторот на мали мансарда кујна се препорачува да се регистрирате во светли бои

Вие исто така може да видите некои слики ѕид декор во кујната, која се спроведува со помош на огледала, одделени со блек метал шини. Овој дизајн решение не е само визуелно зголемување на соба, но, исто така, ќе се создаде ефект на дополнителен прозорец. Во последниве години, популарноста стекнато од спроведувањето на панели огледалото аспект, што дури може да се користи на вратата лист.

Тоа е забавно! Ако областа на собата е прилично мал, може да се инсталира преклопен маса, кој ќе биде продолжение на праг.

Ако кујна се карактеризира со правоаголна форма, дизајнерите препорачуваат заедно еден ѕид да се инсталира основна опрема и мебел. На спротивната страна, да се подели работни места, ставете кујна остров или бар. Со цел да не се намали просторот, во мал простор е особено важно да се користи големи апарати. Во тој случај, добредојде маси и вграден во мулти-функционален кутии, каде што може да се скрие мали кујнски апарати, како и мебел, кој се трансформира.Мебел и ѕидовите треба да бидат во светли бои, но пожелно е да се користи црна countertop или кујнската маса мракот. Овие црна и бела кујна мансарда изгледа многу по големи, како и комбинација на бои создава чувство на цел. Главната работа што е неопходна за организацијата на малите простори - пост тука само на важни прибор за готвење. Еден смета за идеален уреди со која треба да се изврши неколку различни задачи.

Како да се направи бело внатрешни кујна мансарда стил: фото

Светлина кујна мансарда се смета за класичен дизајн. Главната предност на оваа кујна е леснотијата во поставување. Прво, поголемиот дел од опремата е направена со бели фасади. Второ, тоа е многу полесно да ги собереш на мебел во оваа боја. Се разбира, значителен недостаток може да се смета извалкани боја, но со соодветна грижа проблеми со загадување, може да се избегне.

Читај повеќе:   Таванот

Бела кујна во мансарда погледне со светлина, пространа и хармоничен

Бела кујна во мансарда погледне со светлина, пространа и хармоничен

Вајт, во контраст со светли или темни нијанси, се смета за понудената решение за дизајн на кујната, затоа што е полесно да се поврзат сите делови од внатрешноста и ги собереш додатоци, и светла боја не е иритирачки за очите. Подолу можете да видите слики на кујни, мансарда стил стан во куќата и направени со користење на бели и светли бои.

Бело е се смета за главен стил мансарда. Соба, украсени во овој начин, секогаш изгледа хармоничен. Пожелно е дека ѕидовите во кујната се безгрижно малтерисани и обоени бело, и може да се примени бела позадина. Истата функција стил е ѕид од тули. Ако ѕидарски се извршува во светли бои, тоа визуелно исполнува собата со светлина и придонесува за јачината на звукот.
За да се бела кујна во мансарда не изгледа досадно, препорачуваме фасади кујнски елементи се изврши под дрво или стави некои декорација на вратата. Кога се прави простор не треба да се користи секаде тоа е бел, тоа може да се комбинираат со светло сива, крем или сребрени нијанси. За да се визуелно зголемување на површина, таа е особено важно да се користат голем број на светлина во кујната, која е мал во големина.

Големиот кујната во мансарда во селска куќа

Внатрешноста на голема кујна не може да се мачи со заштеда на простор и реализира сите замислени планови. Сепак, во кујната во мансарда во куќата се препорачува да се комбинираат со дневна соба, да се направи што е можно поголем простор. Во овој случај, се разбира, не е можно да се зачува простор и да ја инсталирате голем бел фрижидер, се занесе во една функционална кафемат, исполнете ја вашата соба со сите видови на опрема, која ќе ја олесни работата во кујната.

Во една голема соба совршено се вклопува кујна, разлика во боја и текстура во однос на ѕидови

Во една голема соба совршено се вклопува кујна, разлика во боја и текстура во однос на ѕидови

Убаво во средината на една голема соба изгледа кујна островот со врвот во контрастна боја во однос на ѕидовите. Со цел да се одделат на работната површина од јадење можете да го користите голем аквариум со убави зелени алги и шарени риби.

Важно! Стил Доградба поздравува комбинација на текстури и материјали.

Кога ќе се направи кујната треба да бидат одраз на целокупниот стил на собата. Ако за домашна декорација употреба дрво во кујната, исто така треба да биде многу дрвени елементи - тоа подови и големи дрвени греди на таванот, која успешно во комбинација со стаклени површини и inlays на метал и хром. Соба, која е значително различни во големина, не се стави мебел од ѕидовите. Во кујна-дневна соба, пожелно е да се постави убава камина, која ќе се пополни просторот со топлина и удобност.
Како да се избере соодветна и убави додатоци: фото мансарда кујна во станот и куќата

Секој детал, дури и ако многу мали, игра важна улога во внатрешноста. Се должи на фактот дека стил потекнува од Америка, повеќето елементи на декор се потсетува на местото на неговото потекло. Сите предмети кои се користат да се направи целосна кујната мансарда, мора да се разликува од страна на креативност и ги комбинира индустриски бруталност со урбаните шарм.

Се должи на широк ширењето на стил кој се користи не само за дизајн на станбени простории, но исто така и за украсување на канцеларии, ресторани и продавници, да се најде вистинската галантерија нема да биде тешко. Ако сакате, можете да се создаде декоративни елементи во кујната со рацете.

Кујна мансарда идеална форма е многу простор со високи тавани и отворен ѕидови. Како декоративни елементи се вклопуваат:

За декоративни кујна мансарда стил се идеални за стари индустриски производни единици

За декоративни кујна мансарда стил се идеални за стари индустриски производни единици

 • старата индустриска работите кои изгледаат како да се најде во депонијата;
 • сообраќајни знаци;
 • регистарските таблички на автомобилите карактери (по можност американски);
 • слики на познати личности и само сликата на секојдневниот урбан живот (црно-бело во овој случај најпогодни);
 • постери;
 • слики во модерен стил или ознака на бела позадина;
 • графити;
 • необични скулптури и статуи;
 • декоративни перници за софи, намерно возраст и заклани;
 • стари весници во рамките.

Треба да се запомни дека мансарда не му се допаѓа затворени кабинети. Ако имате кујнски елементи санираат фасадите кои ги исполнуваат општите стил на кујна, на спротивниот ѕид се препорачува да се одржи на отворени полици, кои ќе бидат поставени необични тегли со зачини, оригиналните шишиња или врамени фотографии.


Ако ова е кујната-студио, го поставува на троседот, покриени со текстил - ова може да се почувствува, велур или чувствува. Ова парче на мебел е украсен со ќебе и перница. Следна на троседот, ако дозволува просторот, можете да поставите неколку столчиња, кеси.

Мансарда стил, благодарение на неговата едноставност, стана многу популарна меѓу помладата генерација, кој не се плаши да вршат експерименти во дизајнот на соби и сака да живее во големи отворени простори. Овие простории ќе биде вистински триножник за лица со имагинација и да бараат да се преведат своите идеи во реалност. Тоа е од суштинско значење дека кујната во мансарда беше толку лесен и удобен, и сите предмети мора да бидат поставени во него е логично и не средена собата.

Оставете коментар