Соработка: нашите дизајнери кои работат со странски брендови

Почетна » Новости » соработка: нашите дизајнери кои работат со странски брендови
Вести Нема Коментари

Соработка: нашите дизајнери кои работат со странски брендови
  • Кетрин Elizarova и Preciosa
  • Дмитриј Логинов и Axo светлината
  • Олга Podolskaya и Senio
  • Mukomelova студио и Рива 1920
  • Leroy Мојсеј и Berto
  • Илја Potemin и DCW изданија
  • Екатерина Соколова и Ligne Roset

Во септември, главна тема на дизајн Мате - «Дизајн без граници", и тогаш ние ќе се зборува за локалните дизајн во меѓународен контекст. Во оваа статија ние кажам за која зборува руски дизајнери кои активно соработуваат со странски брендови. Се отвора листа на еден од најпознатите руски дизајнери, уредник гости Дизајн Мате овој месец Екатерина Elizarova.

Кетрин Elizarova и Preciosa

Кетрин Elizarova убеден: "Соработка со странски компании, прави можно да ги научат вештините кои се исполирана мајстори стотици години, да го збогатиме нивното знаење и ги доведе во своите креации. Ентузијазам за процесот на континуирано подобрување и ви овозможува да се создаде навистина уникатен дизајн. " Катерина - одлично искуство во работа со странски брендови: Bosa, Asko, Де Gournay, Giulia Novars, Smania, Matlight Милано, Република Македонија, Капитал колекција. Напротив, да се создаде нешто со руски производител за дизајнер новина - прва ваква соработка се појави само во последната година: облекување под брендот Менхетен дојде Giulia Novars фабрика.

Геометриски светилка, Кетрин Elizarova

Геометриски светилка, Кетрин Elizarova

Една од последните странски проектант - Геометриска светилки за чешкиот бренд Preciosa. Името на колекцијата добиени од "geometricity" форма елементи: стакло цилиндар и месинг база со квадратен пресек. Тоа е во контраст убаво со ефемерни стакло. Стакло цилиндар намалување е претставен во неколку отелотворувања: како кружни линии, клетки и таблетки. Колекцијата се прикажани прв во октомври на изложбата Salone del Mobile во светот во Москва.

Читај повеќе:   Новиот приватен авион од страна на кобалт

Дмитриј Логинов и Axo светлината

Дима Loginov прави колекции за Vitra, Мајкрософт, Elle Декорација, Студио Италија Дизајн и други брендови. Минатата година, воведе неколку производи на рускиот брендови, вклучувајќи собирање на мебел за дневната соба и Yachtline линија на керамички плочки за Nefrit Керамички. Во странство, постојат најмалку две марки, кои често соработува Loginov, овој италијански бренд стока Студио Италија Дизајн и осветлување Axo Светлината.

Светилка во Mountain View, Дима Loginov

Светилка во Mountain View, Дима Loginov

Под брендот Axo светлината некои од најпрепознатливите објекти дизајнер, на пример, ламби, matryoshka Fedora и ламба со силуета на Mountain View планина. "Планина" Light се појави во 2015 година и веднаш го освои неколку меѓународни награди, вклучувајќи ја и престижната најдобар на годината награди во Њујорк.

Олга Podolskaya и Senio

Олга Podolskaya вклучени во дизајнот на ентериер од 2007 година, како и нивната наплата деби мебел таа претставен во 2016 година. Мебел, ламби и внатрешни додатоци Олга влезе во расположението собирање à la Коко - како што претпоставувате, предметите биле инспирирани од беспрекорен стил на Коко Шанел и ја легендарниот "мал црн фустан". Исполирана и софистициран предмети се произведени врз основа на италијанскиот бренд Мода, мермер светилка Шик - Axo светлина во фабриката. Минатата година, Олга развиено собирање на друг странски бренд, овој пат серија на плочки за италијанската компанија Senio.

Плочка Деко, Олга Podolskaya

Плочка Деко, Олга Podolskaya

Колекцијата е наречена Деко, тоа се вклучени две линии: Pavone и Glicine. Дизајнерот одлучија за едноставни геометриски облик. Плочка е направен во форма на шестоаголници, надополнета од страна на тенки правоаголници. Првата линија, за да одговара на паунот, по кого е именувана - е светла и заситени бои, надополнети со златни елементи - правоаголници со 24k позлата. Glicine, за разлика, која е формирана во пастелни бои. Влошки можат да бидат избрани одделно - во ритамот на плочка или да и се спротивставиме со него. Колекцијата траеше две години, а една година таа работеше во тесна соработка со фабриката.

Читај повеќе:   А живеат предавањето на тркалезната маса

Mukomelova студио и Рива 1920

Основачите на студио - Александар и Елена Mukomelovy редовно вклучени во врвовите најмладите и најмногу ветува руски дизајнери. Меѓу компаниите за кои Mukomelov Студио развива дизајнот, - меѓународен Kikkerland дизајн, Германски Мории и ШОК, француски Roche Bobois. Во 2013 година, дизајнери работеа со италијанската компанија Рива 1920. бренд специјализира во креирањето на предмети од дрво и Mukomelovy измислени за да се направи една дрвена маса направени од кедар во форма на зрна кафе за него. Предметот бил наречен Апликација.

Табела Апликација, студио Mukomelova

Табела Апликација, студио Mukomelova

Leroy Мојсеј и Berto

Leroy Мојсеј во Москва студирал социологија, а во Мадрид - дизајн. Таа ја започна својата кариера со заеднички проекти со италијански Лука Nichetto. Сепак, врз основа на "Dymov керамика", тие прво објави сет на прибор за јадење Cheburashka, а потоа порцелан кафе Sucabaruca услуга за канадски галерија Mjölk. Во изминатата година го зеде уште една соработка Лера (овој пат без Лука) - Канадскиот дизајнер, ceramist Алиса Коу. Девојките направи светилник на Лу фрли порцелан. Покрај тоа, тие бараат да имаат искуство со италијанската фабрика за мебел Casamania. За брендот што го направила една дрвена маса ДОТ. А за друг италијанската компанија, на Berto, една девојка излезе со собирање на седишта, две софи и една фотеља Sofa4manhattan.

Софа Sofa4manhattan, Лерој Мојсеј

Софа Sofa4manhattan, Лерој Мојсеј

Илја Potemin и DCW изданија

Илја Potemin роден во Краснодар, но го поминал детството во Торино. Тој не живеел во Русија, и предава на Милан училиште Instituto Europeo di Design - и покрај фактот дека тој предава. Донесе светска слава Илија интернет провајдер светилка. Измислен за една млада француска компанија DCW нешто да се направи без вообичаените прекинувачи и нежните. За да го вклучите светлото, што треба да се навалите на капакот на цевката и да се поттикнат од светлината цевка за да го исклучите - затворете го капакот. На ист начин можете да ја прилагодите интензитетот на осветлување - светлина неми или да го посветла. Сликата се однесува на дизајнерот светилката страст за воздухопловство и технологија, како и во името на моделот лежи акроним име на дизајнер - Илија Sergeevich Potemine.

Читај повеќе:   Прогласена за прием на работи на првиот годишен конкурс награда Черга дизајн

ISP светилка, Илија Potemin

ISP светилка, Илија Potemin

Екатерина Соколова и Ligne Roset

Индустриски дизајнер Екатерина Соколова, родум од Харков. Од 2011 година соработува со францускиот производител и дизајнер на аудио Жар технологии за електроника, а од неодамна и со брендот Ligne Roset. Предмети се прават вклучувајќи Ален Жил, но брендот е секогаш отворена за соработка со млади дизајнери. Пред да се започне соработка, Кејт ги испрати дваесетина на своите збирки, и на крајот во производството се неколку предмети, вклучувајќи два модели оксидни кафе маси. Името се преведува како "оксидација" - маса блузи се направени од оксидира метали. На база на камени плочи - предмет е комбинација на традиционалните и новите технологии.

Табела оксидни, Екатерина Соколова

Табела оксидни, Екатерина Соколова

Оставете коментар