Што треба да биде внатрешноста на една мала дневна соба

Дома » Поправка » Што треба да биде внатрешноста на една мала дневна соба
ПОПРАВКА Нема Коментари

Што треба да биде внатрешноста на една мала дневна соба

А куќата без дневна соба изгледа осамен и непријатно, веројатно, па ние се стремиме да им овозможат на таква соба, па дури и на многу ограничен простор за сместување. Направете го тоа често не е лесно.Регистрација на ограничен простор - тоа е вистински предизвик за земјопоседници, како мала дневна соба внатрешни работи треба да даде впечаток на пространост, удобност и да се создаде желба на гостите и домаќинствата да го поминат во собата колку што е можно.

Наједноставно решение за да се добие луксузни дневна соба - е да се отстранат партиција и се прошири на површина од кујната или на друг на соседната соба. Но, за жал, не е секогаш можно да се користи чисто физичка метод. Што да направам? Прво на сите - не очај и да се обиде да го додадете на обемот на дневната соба на визуелна ниво. Постојат специјални техники.

Кои ги кријат дизајнери?

Во професионални дизајнери имаат свои тајни за да се трансформира дури и најмалата соба во прилично голем простор. нив знаејќи, ќе биде многу полесно да се справат со задачата. Главната и најефикасен момент во оваа мистерија е да се користи во внатрешноста на светлината тонови. Запомнете дека wallpapering со мали печати или бојадисување на ѕидови во пастелни бои ќе се направи простор повеќе волумен е загарантирана. Избегнувајте големи, светли, дури и ако тоа е неверојатно убави дизајни на завршувањето на материјали. Тие имаат тенденција да се компресира простор, смолкнување ѕидови. Постојат голем број на нијанси кои вреди да се размислува во повеќе детали.

современите-дневна соба (6)

цветни отпечатоци во внатрешноста на една мала дневна соба

Тајните на создавање простор во внатрешноста на една мала дневна соба

Тој ја нагласува работи на дизајн на неколку мали области:

  1. Изборот на бои;
  2. избор на осветлување;
  3. избор на мебел;
  4. избор на додатоци.

Игра на бои и отпечатоци

"Трим огледала таванот. Оваа техника не само да ги укинат последните, но, исто така, да додадете еден мал внатрешни работи простор за живеење недостасува. "

Фактот дека основните позадина во една мала дневна соба треба да бидат светли бои, ние сме, сепак, рече дека во собата не работат премногу "вулгарни", тоа е препорачливо за да се разреди нивното училиште декор. Психолозите велат дека правилен избор на палетата има позитивен ефект врз расположението, благосостојба, па дури и е во состојба да стимулира работна активност. Сепак, тоа не значи дека во собата треба да се направи разновидниот. не повеќе од пет нијанси треба да се користи комбинација на бои.

домашна канцеларија

мала дневна соба во бело

Добра идеја да го додадете во жолтилото позадина палета. Оваа боја ја симболизира бодрост, плодноста, богатството, но во комбинација со зелена стимулира активност. Ако планирате да се заврши во внатрешноста на неговата мала дневна соба позадина, а потоа изберете текстура овозможува конфигурација на собата. Ако главниот проблем беше ниска таванот, тогаш може да се реши со помош на позадина со вертикални ленти. Кога соба има правоаголна форма, но не беше во една мала област, купи завршувањето материјал со хоризонтални ленти. Оваа едноставна прием ќе се создаде посакуваниот ефект на волумен. "Проширување" плоштад соба може да се додадат фото-позадина со пејзаж слики.

Читај повеќе:   Затоплување балкони со рацете: чекор по чекор инструкции и 30 + од најдобрите имплементации

Една одлична можност да си играат со визуелна реалност даде огледало. Само еден огледува ѕид е во можност да се зголеми двојно во вселената! Не ми се допаѓа постојано се сопнуваат на својот одраз? Одлично! Намали огледала таванот. Оваа техника не само да ги укинат последните, но, исто така, да додадете еден мал внатрешни работи простор за живеење за исчезнати.

Успешно визуелно им помогнам на соба ќе помогнат да го продолжи отворање на вратите, се монтира со огледува врати.

на насловната

Откако се занимаваа со позадината на дневната соба, трупецот коректноста на нејзиното осветлување. Не обидувај се да се украсуваат централната соба со масивна, тешка лустери. Овие "чудовишта" украде просторот што треба и не се во вишок. Обрнете внимание на рефлектори. Тоа не е само важно и модерен, но исто така одлична можност да се рекреираат на илузијата на летање простор. Првично изгледа внатрешноста мала дневна соба, каде светлата се влечкаат со повеќе нивоа таванот периметар .

shutterstock_5551837

стилски светилки, како и дополнителни осветлување во мала дневна соба

Сепак, овие светилки не мора да се поставени на таванот. Тие се совршено се справат со задача, да бидат снимени на ѕидовите. Патем, означената слика или слика исто така, ќе се прошири во собата.

Тоа заштедува многу простор и телевизор монтира на ѕид. ефект на длабочина, мистерија и спокојство може да се пресоздава со поставување на еден од ѕидовите на големи и рамен резервоарот, која е опремена со мека ЛЕР.

современите-дневна соба (3)

ТВ монтиран на ѕидот, заштеда на простор мала дневна соба

Улогата на централен елемент во дизајнот на мали соби често е доделен на прозорецот. Просторот околу тоа не се натрупува на мебел и декорација на различни материјали. Не, се разбира, ако можеш, а потоа можете да ги красат прозорец во традиционален стил, но во ограничен простор е подобро да се направи нешто практично.

Направете од вашиот прозорец без претенциозност. Тоа е доволно за да го завеса лесно тул или тешки завеси. таа може да се одржи римски ролетни кои не го нарушуваат форма на прозорци, се даде на ентериерот мала дневна соба стилски.

изградба-на-мала дневна соба-Како-да-дизајн мала дневна соба (12)

завеси, мала дневна соба како централен елемент за внатрешни работи

А добра опција за прозорците на становите, декорирани во современ стил, ќе биде јапонската завеси. Посебно внимание треба да се посвети на жителите на првиот кат. Овој дизајн елемент не е само оригинални, но, исто така, безбедно скрие она што се случува во куќата од љубопитните очи, без попречување на пенетрација на светлина.

Ако зборуваме за прозорецот, пожелно е да се постоечки стандард варијанта се заменува со двојно застаклените прозорци, која зафаќа речиси целиот ѕид. Тоа не функционира? Не грижете се, висат на прозорецот полицата и голем околина ѕид, во близина на завеси. Овој метод исто така ќе бидат корисни во постигнување на главната цел. Само не се ревносни со возбудува и завеси. Вишокот ткиво ќе доведе до фактот дека дневната соба ќе изгледа заостанато.

Читај повеќе:   Гледајте Како да се ослободите од молови

Што треба да биде во внатрешноста

"Највпечатливи внатрешноста ќе изгледа малку дневна соба, опремени со многу светлина мебел»
внатрешни работи дури и на најмалите живот не може да го направи без мебел. Меѓутоа, во овој случај, бројот на предмети што треба да биде минимално. Стави тука само најважен. Не чекан областа убава, но сосема непотребни детали за ситуацијата. За одржување на удобност во дневната соба е речиси секогаш се трудам да се стави мека агол троседот и фотелји, како што е многу удобно да седат на семејството, но во овој случај треба да се остави простор за слободно движење, според тоа, рационално да се поклонуваат на апсолутна минимализмот.

современите-дневна соба (11)

минималистички внатрешни мала дневна соба

Во овој простор, таму е тешко место и тежок слушалки. Многу повеќе практични за употреба на трансформирање на мебел. Тоа може да биде:

  1. модуларен мебел;
  2. виткање столици;
  3. виткање софи;
  4. Лизгачки маси.

Сите овие елементи е мал во големина и максимална функционалност. Ако се стави на троседот - па изберете нејзината мултифункционален модел: Кутија за виткање перење, вграден во полици, па дури и мини бар. Како и тоа треба да биде лесно да се отпакува и ќе се соберат. Кога гости пристигне на троседот, секогаш може да се движат нагоре на масичката и Турците да го изнесам на спалната соба, што е одлично да се справат со улогата на седишта.

пиле-дневна соба дизајн

софа кревет во внатрешноста на дневната соба

Употреба на мала дневна соба внатрешни плакарот исто така ќе биде одлична идеја, особено ако го красат со стакло или огледува врати . Ова не само што заштедува простор, но исто така служат добра цел на проширување на просторот. Патем, во стаклени декор може да бидат генерирани полици, tabletops кафе или кафе маси. Транспарентноста на материјалот дава го подложува на надворешните леснотија. Мебел може да биде прилично стилски и, на пример, има работено во duheprovans или држава, додека кога беше создадена е забележана основното правило - kompaktnost.Poetomu често овие слушалки се направи за поединечни налози.

Удобно во затворен простор виткање маси. Тие обично може да се шират само кога е неопходно, и под услов на врвот на табелата е украсен со интересно, тогаш тие исто така може да игра улога на дополнителните завршувањето додатоци.

Во некои случаи, предност се дава на дизајнот на аглите на мебел. Ова е особено точно за области на неправилна форма.

современа семејна соба (2)

софата во внатрешноста на една мала дневна соба

Но, назад на естетската страна на прашањето. Најимпресивните внатрешноста ќе изгледа малку дневна соба, опремени со многу светло обоени мебел. Во прилог на веселат окото на убавина, нејзината мазна површина нужно ќе ја рефлектираат светлината и на тој начин ќе бидете во можност да се добие дополнителна кубни метри на просторот.

Не се негира задоволство да уживаат во елегантен мебел. Многумина сметаат дека е непрактично - и апсолутно ништо. Со модерни апарати за хемикалии е можно да си дозволат "прекумерна" луксуз, дури и ако едно семејство има мали деца кои сакаат "креативни" доаѓа до површината.

Читај повеќе:   воздух и светлина во изглед, но е многу силен и издржлив: Студио зони простор со стаклени ѕидови

Декоративни додатоци во мала дневна соба

Внатрешни мала дневна соба декор нема потреба од помалку од просторот на огромни згради. Затоа, по решение на проблемот со кабинетите мора да пресече главата на последната фаза на регистрација. Елемент на декор може да стане речиси ништо, се движат од вообичаените семејни фотографии поставена во живописната рамки. Најважно е да не претерувајте со детали и razmerami.Poskolku општа позадина светла соба, тоа ќе треба да се прошири. За да се привлечат оваа сочно и светли бои. На пример, бела троседот поставени спротивставени портокал или јаболко-зелени перници. Но, светли тепих на ѕидовите од дневната соба ќе биде излишно, бидејќи овие орнаменти димензионални чудна, со што учеството на удобност, намалување на просторот.

3-современа живеење

слика - на главната ствар е мала дневна соба декор

стилски мода

Борбата за сантиметри во внатрешноста на една мала дневна соба - благородна цел, но на крајот тоа не треба да се чувствуваат непријатно во собата . Размисли за тоа ново-fangled дизајн во минималистички стил, што значи речиси целосно се подвизуваше во средина и со модерен пресврт често се потсетува на вселенскиот шатл пилотската кабина, може да биде навистина одвратно. Но, за да ги отстраните овие обемни структури како на батеријата, рационална одлука, кој може да предизвика негативни. "Топол кат" го користат системот. Takoysposob греење не е само почит на модните трендови, и повеќе успешни тактички чекор, како во однос на проширувањето на простор, и во однос на финансиски заштеди.

заклучок

Како што можете да видите, мала дневна соба дизајн ќе ви поставам едно многу проблеми, па така, пред да почне поправки, не се мрзливи да се ревидира планините на внатрешни фотографии и да ги задоволи со постојните можно дизајн resheniyami.Vpolne, ако не и целата идеја дека некои аспекти од вас предлог корисни. И се сеќавам дека и покрај тоа што ќе се работи на во оваа соба, како и дневна соба, која сама по себе подразбира приемот, но сепак прво и основно што сакате да се создаде простор за себе. Ова значи дека сигурно ќе биде во него удобно.

Атмосферата на собата никогаш нема да се смета позитивно доаѓа, ако сопственикот не се чувствуваат во својот дом, велат тие, "на леснотија." Стори сé што полека, интелигентно, внимателно и што е најважно - на душата. Одлучува за стил, боја прашања и приоритети мебел, додека во внатрешноста на мала дневна соба беше не помалку луксузни и димензионални од палатата сала, но утеха тоа ќе биде многу повеќе.

 Фото галерија - мали ентериер дневна соба:

видео клипови:

Оставете коментар