Како да го замени на касета со тонер во миксер

Дома » Вила » Како да го замени на касетите со тонер во миксер
Куќа Нема Коментари

Како да го замени на касета со тонер во миксер

Како да го замени на касета со тонер во миксер

Водовод во куќата е секогаш еден вид на фетиш, престанува горди сопственици и се предмет на добра завист гости, пријатели, чиј дом не е полошо, но она што работи-dryuchki не е толку модерен, не се свети, не толку ... И само многу малку знаете што среќа во куќата на цвета-грлата, но од витален елемент за дизајн, кој не е видлив на сите, но тоа е само миксер. И името на овој јазол кертриџ, што значи "задолжен кертриџ", туку едноставно - ". Јас сум задолжен" Капка по-капка по капка, но не на улица, и во бањата, понекогаш станува повод за да дознаете кој има што и каде расте ... И всушност многу едноставна - да се обвинува кертриџ.

 • 2 касета - и дизајн недостатоци
 • 3 Како можам да го замени миксер кертриџ со своите раце
 • 4 замена Видео кертриџ
 • типови на мешалки

  Водата во станот оди речиси насекаде топла и ладна, дури и ако тоа се вклучени дома грејач. Но, тука за уживање и се меша во различни пропорции и на излез на миксер во кујната или во бањата, ние ги користиме топла вода на вашето барање. Санитарни колекции, кои вклучуваат сите овие воздушни вентили, дизни, регулатори, печати и пресврт vintki имаат само малку историја повеќе од половина век и да ги наречеме многу точно - миксери . Но, главниот собранието на механизмот за миксер е прилагодлив храна водотеци за мешање. Постојат три дизајни на миксери:

  • рачката , што само им овозможува на копчето за контрола за контрола на притисок на водата и неговата температура и со зголемување / намалување и ротација на рачката. А јазол кој го контролира протокот на вода во зависност од положбата на рачката, наречен кертриџ.
  • dvuhventilny , назначена со тоа, две рачки се преклопуваат едни со проток на вода со гума или керамички делови на главата. Вртете го контролното копче, ние ја зголемите или намалите соодветните проток да се меша и се дојде до излезот. Овие миксери се добри затоа што не се чувствителни на хлорирана вода и се едноставни доволно за да се санираат.
  • чешмите термостати - Последниот квичат, поточно, на бес - за претходно изложени од страна на вредноста на саканата температура поддршката што без разлика што.

  Најмногу се користи еден лост миксери со kartridzhem- изгледа многу едноставно, атрактивен дизајн и лесен за употреба. Тие се достапни во асортиман на сите производители - и бренд, а не многу.

  Читај повеќе:   Украсете BOX

  Кертриџ - изградба и недостатоци

  Со нејзиното постоење кертриџ е дизајниран за мешање на водата од два автопати, што значи дека е главниот дел на уредот. Постојат два дизајни: топката кертриџ и керамички дискови. Топката се поретки, бидејќи на повисоки цени и отсуство на очигледни предности. Разгледаме подетално уред дискот кертриџ.

  • Структурно, тоа е пластика барут , кој содржи сет на дискови со дупки.
  • Топ барел штрчи контрола рачката прачка, и кој се носи рачката миксер. Таа има два степени на слобода - ротација и вертикално движење нагоре и надолу . На долниот крај на прачка влезе во ритам на горниот керамички диск. Ако рачката се раселени, а тоа доведува до поместување на дискот.
  • Две керамички регулирање на водотеците, се вози, има многу рамна површина за парење. Горниот диск слајдови на фиксна стационарни дното, која има отвори за премин на водата : два влеза и еден излез. Овој диск е поврзан преку заптивка прстен со дното на касетата. Во овој случај водата храна на долниот диск отвори преклопуваат горниот диск во различни степени, во зависност од вртење на рачката, и на тој начин го регулира протокот на вода донесувањето. Пред да замине во каналот за испуст, овие потоци се мешани . За нормално функционирање на дискот треба да се елиминира било празнини помеѓу дисковите и дно - само во овој случај се елиминира истекување на вода.
  • На дното на касетата е затворен дно , каде што има три отвори - две за влезни линии и еден од излез струја која е емитираат кон надвор. Секоја дупка има spacer прстен направен од полиуретанска пена.
  • Надворешното куќиште и на дното на барел поврзани за време на собранието прилепува во тензија.

  Касети миксери се разликуваат во големина и се класифицирани од страна на дијаметар - d 40 и г 35. Во зависност од надворешните димензии на касети, исто така се разликуваат во големина и конфигурација на пиновите прачка седење локација, така што кога на местото на патронот во миксер секогаш е потребно да имате примерок за споредба.

  Сам по себе, кертриџот има едноставна конструкција, е лесно да се расклопи, но не можат да се поправат, бидејќи главна причина за неуспех - носат на делови поради триењето . Таков дефект појавува само во тоа водата почнува да излегуваат во јавноста, но не конкретно се должи на некои делови во било кое место формирана "затишје" не може да се утврди. Друга причина - добивање на парична казна прашина, песок, 'рѓа во триење парови. На кертриџ содржи мал број на дела , но ги продаваат не е, т. Да. Се верува дека тоа е полесно да се замени целиот нешто што повеќето уметници се направи. Некои придонес за тоа и го прави разлика структури во детали, но сепак ...

  Читај повеќе:   ПРИКЛУЧУВАЊЕ НА СВЕТЛИНАТА НА огледало во бања

  Како да го замени миксер кертриџ со своите раце

  За да започнете со поправка со замена миксер кертриџ само што треба да се сигурни дека протекување причина во кертриџот, а не ослабе банални орев за снабдување со вода цевки.

  Види ова е многу едноставен: "виновен" кертриџ поминува вода од рачката за контрола. Конечната дијагноза може да се направи ако да се вратиме кертриџ слот на обемот на палецот и показалецот - дури и на најмалите браздичка наскоро ќе се почувствува од под рака.

  Покрај примитивни протекување и други можни грешки:

  1. Рачката се движи со голем напор.
  2. Прилагодување на вода не се врши - под притисок и / или температурата на водата не зависи од позицијата на рачката.
  3. Не се вклучени само ладна или топла вода само во екстремни позиции на рачката миксер.
  4. Нема вода целосно исклучени.

  Понатаму - класичен жанр: оневозможи вентилите на влезот во испораката на станот на ладна и топла вода. Право на алатки за поправка, горд сопственик, како по правило, секогаш на самото место:

  • мал стан сечилото шрафцигер или хексадецимален клуч (премногу мали на сет);
  • прилагодливи до 40 мм или отворен вилушкаст клуч ;
  • клешти (само во случај);
  • течност WD-40 "да стане прикачени конец."

  Ние се добие случајот, кој се нарекува "прва помош комплет за поправка", сите споменати алатка таму, се разбира, е, и ... да започне. Што треба да направам?

  Чекор 1. Извадете ја рачката миксер

  Под рачката е декоративни капа на "борба" боја - ладно / топло. "Удар врз" тоа со обичен шрафцигер или нож не постои тешкотија.

  Дупка под размавта дава пристап до заклучување завртки што обезбедува на рачката. 3-4 претворање на шрафцигер или клуч - и раката со игла на касетата е отстранета. Но, ова не е секогаш: ако рачката не сака да се појави "за добро", се пробие , а ако метал вратило, само монтажни машина за да се справат со него, се нарекува во "бугарски" луѓе.

  Чекор 2. Отстранување на навртката обезбедување на касетата

  Под рачката е декоративни орев . Многу внимателно одвртете треба - тоа обично не седат тесни и извртени со рака, а ако не, тогаш е можно да ги собереш на клешти за работ и извадете го. Потоа, тука е за затегнување на орев. Неговата големина зависи од типот на касетата, но ние ги собереш неговиот клуч и одвртете. Ако одвртете ја навртката не работат и да почне да се распаѓа во делови - тоа едноставно се пробие и промени во нов - за продажба и да се.

  Читај повеќе:   Се канализација приватни домови Предјадења

  Чекор 3: Заменете ја касетата

  Со стариот кертриџ на рака, оди до продавница. Во изборот се обрне внимание на садење иглички во дното на - може да се разликуваат во дијаметар и обликот на запечатување прстени. Кога инсталирате нов кертриџ комбинираат со иглички во дното на лого седиште во миксер. Една мала празнина за време на инсталацијата ви овозможува да "чувствуваат за" слетување место без никаков напор.

  Потоа, како што велат, правиме се што е во обратен редослед. За сè што е потребно за еден или два часа на време и водоводџија справат за половина час.

  Што ќе чини замена керамички кертриџ? Одговорот е прилично нејасен. Бренд славини за бања или кујна чини неколку стотици долари на цената на касети имаат сто зелена и гаранција од 10 години.

  Замена на таков скап "клиент" е исто така еден натпревар - 30-50 долари во најдобар случај. Во исто време, евтини "кинески" ретко се чини повеќе од 3 долари, но предизвик да го совладате чини уште 10-15. И колку долго ќе застане на производот на кинески стоки за широка потрошувачка? Тоа се случува дека 3-4 месеци, но во основа тоа е доволно за 2-3 години .

  Единствениот совет за продолжување на периодот на работа на касета - филтрирање на водата , но често тоа ќе ви помогне не само на кертриџот, така што на совети корисни. Се разбира, компанијата за пазарот одржа својата заби, она што се нарекува "смртта", така што тие миксери "кинески" не се вклопуваат, но основните разлики во структурата меѓу нив. Затоа, ако не лопата пари бродот, тоа е најдобро да се научат да ги поправат своите раце и секогаш ќе биде случај да се докаже дека во рацете на земјата и нема протекување мастило касети во станот не се страшни.

  Видео замена на касетата

  Оставете коментар