Како да изберете кауч во станот? Тајните на добар купувачите и дизајн совети

Дома » Поправка » Како да изберете кауч во станот? Тајните на добар купувачите и дизајн совети
ПОПРАВКА Нема Коментари

Како да изберете кауч во станот? Тајните на добар купувачите и дизајн совети

Затоа комбинација на црвени и бели цвеќиња во внатрешноста

Затоа комбинација на црвени и бели цвеќиња во внатрешноста

Софа - ова мебел, кој е во секој стан. Понекогаш се користи како дополнителен простор за седење и одмор, а понекогаш и како основна место за спиење. Во секој случај, со цел да се избере вистинскиот троседот, што треба да знаете голем број на важни критериуми и карактеристики.

содржина:

 • Најважните точки
 • софа тапацир
 • механизам
 • Други критериуми за избор
 • заклучок

Греј во модернизмот дизајн стил

Греј во модернизмот дизајн стил

Најважните точки

При изборот на троседот критична маса на мали детали кои може да се види и да се согледа само специјалист, но за значајни се следниве критериуми најобичните купувачот.

1 4

 1. Квалитет на приспособување. Ова е нешто што ќе се забележи со голо око. Вреди да се обрне внимание на равномерност на линии, недостиг vytrepannyh теми, густината и силата на насловната страница , ако ги има. Впрочем, софата е само стоеше во продавницата, и ако почнете интензивно да се искористат, тој само може да се распадне.
 2. Материјал труп. Опциите се: иверица, иверица, дрво, метал. Првата опција не е сигурен, задолжен премногу материјал не може да биде, но по цена слична на троседот треба да биде значително поевтини. Иверица - е подобра опција, и метал обично се совршени. Меѓу најдобрите професионалци и корисници од дрвена рамка. Ова е најдобрата вредност за парите.
 3. На видот на полнење. Нејзиниот квалитет и густина се многу важни и имаат влијание врз употребливоста. Полиуретанска пена и нејзината густина не треба да биде под 25 денес главно се користи.

Мала спална соба со работното место

Мала спална соба со работното место

Каучот, која се состои од поединечни делови

Каучот, која се состои од поединечни делови

Важно! За намалување на трошоците во софи, кои имаат одличен изглед, пена кутии. Ова е најлошата опција, бидејќи тоа многу брзо дава начин.

софа тапацир

Бидејќи тоа е во постојан контакт со лицата со користење на кауч во станот. Затоа, тепих треба да се обрне посебно внимание. Плус, ова е неговата структура, боја на собата поставува тон: поддржува стилот или да падне надвор од неа.

Читај повеќе:   Архитектура недела: градење на панели на карамела

А огромен спектар на материјали за помош на тапацир да го изберат најсоодветен опција

Од огромен спектар на материјали за тапацир, можете да изберете најпогодни опција

Опции за тапацир ткаенина:
 1. Сомотски или кадифе. Тие имаат сличен изглед - предниот дел на реброто, грбот не се изедначи. Во ткаенината има убава претекување и густината на различни опции. Овие материјали се смета дека се долготрајни, а сепак тие се пријатни на допир. Со нив тоа е лесно да се отстрани контаминација со помош на специјални средства.
 2. Стадото - ова е најтрајните, еко-пријателски и безбедна за ткаенина на троседот. Однадвор многу слична на кадифе, но 65 11e15564f06cb0abf38e11308b60d579bb9c3690f3a4ff7b068faa1c3a296516} {состои од синтетички влакна, што обезбедува високи перформанси. За боење користи Хипоалергично материјали, при што е можно да се купи софа со чаша, дури и во куќата, каде што има алергии. Единствениот недостаток - акумулација на статички електрицитет, и скрибуцам на повеќето лесни ткаенини. Исто така, треба да се направи со ќебе, бидејќи нејзината примарна форма на материјал губи доволно брзо. 1 4
 3. Жакард - дебела домот ткаенина која често се користи за тепих. Тој едвај носи и не изгори поради, како што е како нов, многу тесни за многу години. Но, во исто време софа тапацир да изберете само кога таа е поставена во стан со класичен дизајн. Покрај тоа, ако едно семејство има мали деца или домашни миленичиња, не изберете оваа опција - тоа не може да се чистат.
 4. Кожа. Материјал скапи и вредни, но тоа не е погодна за секој стан. Нејзините често се користи за софи кои се инсталирани во училниците или канцеларии .

1 4

Важно! Изборот на тапацир Варијанти нужно треба да се однесуваат на околните дизајн. Софа треба да ја дополнуваат.

механизам

Од станови не е секогаш можно да се одвои посебен различни функционални области, софа понекогаш станува место за спиење. Во овој случај тоа е корисно да се погледне на преклопен механизам .

Забелешка: најпримитивните меѓу механизми - на "evroknizhka" . Ова е стандардна и прифатлива опција.

Сепак, во удобноста на спиење на тоа сигурно, згора на тоа, тоа ќе мора да им помогнам постојано од ѕидот. Механизмот на "клик-klyak"  - речиси исто, само на грбот може да се инсталира во еден и во неколку позиции.

Читај повеќе:   Децата крпеница

Механизми трансформација троседот

Механизми трансформација троседот

Нешто друго - на "француски книга". Со цел таа да се шири, треба да се подготви да се на седиште со нозете. Ако тие не се многу силни, тогаш големината на голем човек, отстапи место во конзерва.

Светла слика за внатрешни работи монохроматски малку разредена

Светла слика за внатрешни разредена црно-бело

Светла станбена површина

Светла станбена површина

Лесен за користење што е механизам нерешено надвор . Нејзината главна предност - повеќе простор за спиење. А одлична можност за една голема соба, како и во ширевте форма потребно многу простор.

Забелешка: варијација на овој механизам е "хармоника" , кој се смета за најдобра опција.

Други критериуми за избор

Погоре се техничките критериуми, но, исто така, да се фокусира на трошоците и другите кои се директно зависи од начинот на живот, навики и други работи.

удобност

Кога купување на тоа не е неопходно да се побара од продавачот некој од повеќето смиреноста дивани. Удобност треба да се доживее за себе. Седнете на мебел, легнете - поголемиот дел од продавниците не го забрани. Важно е да се доживее на погодност, и ако тоа се случи, на троседот е вреди да одвоите.

1 4

Совет! Да го изберете повеќето удобно модел е вреди да се посети продавницата на крајот на работната недела во вечерните часови кога луѓето се доволно уморни и комотна позиција тоа е доста тешко да се избере.

начин на живот

Од тоа, како тоа ќе се користи софа, тоа зависи од многу работи. Значи, за оние кои сакаат да лежат пред телевизорот за да ја изберете мека модел со голем број на перници . За оние кои можат да работат и да седи на него - со исправениот грб.

На таванот е направен од бетон во модерен ентериер

На таванот е направен од бетон во модерен ентериер

3D-панели во камини зона

3D-панели во камини зона

современите трендови

Тие не треба да биде пресудно при посета на продавница, но се земе во предвид нивното можно. Значи, дизајнерите се препорачува да се:

 1. Кратки модели на едноставни форми.
 2. Светла -colored пастелни нијанси .
 3. Недостатокот на елаборат детали, кои ќе го носат на одреден стил.
Прочитајте повеќе за:   Машки дизајн во модерен стан

1 4

Типсот е сосема логично, затоа што со употреба на текстил, перници, софа може да се вклопат во секој ентериер. Овој мебел секогаш може да нареди нови или дополнителни капакот на саканиот бои и материјали .

заклучок

Изборот на троседот за стан не е така тешка задача. Главната работа - се сеќавам дека тој не е на располагање за една или две години, исто така евтини опции да се разгледа не е потребно, како тие можат да изгледаат атрактивно во продавницата.

Оставете коментар