Како да се организира една соба, така што беше во него сите

Почетна » Совети » Како да се организира една соба, така што беше во него сите
Совети Нема Коментари

Како да се организира една соба, така што беше во него сите

Денес ние ќе ви покаже собата на Москва комунални станови, каде што има речиси сè што е потребно за живот. Освен, се разбира, кујна и бања. Многу од идеите можете да го користите во своите домови

Во Москва, на булеварот Божиќ за повеќе од три години отстрани домување млади архитекти, дипломираните студенти на Московскиот Архитектонски Институт (Marchi). На 100 метри квадратни момци се создаде не-стандарден стан, што не е дури и само да се претвори во филмски сет на домашни и странски филмови.

Во оваа четири комунални дневна архитект, секоја соба - посебен свет. Патем, дури и опис на нивните бањи ќе биде интересна приказна, но се погледне наоколу и денес во една од спалните соби, каде што ќе може лесно да се фрлам во соништата на морето и бранови lapping на карпите. Зошто е лесно? Да, бидејќи морето во овие 12 квадратни метри - не каде било, туку директно на таванот.

Антон Семенов, архитект

Тоа создава проекти за станови, но почесто - за кафулиња и барови. Тој е автор на ентериерот на музејот на Советскиот слот машини во Санкт Петербург. Нејзиниот сон е да се изгради вода кула за домување или стар хангар. Тој смета дека самата зграда доведува до идејата за внатрешни аранжман.

Сопственикот на оваа соба - една весела архитект Антон Семенов, на continuer на династија на архитекти. Тој е уметник, кој во секој момент може да оди никаде да се работи на нов проект, главната работа што тој беше интересно.

На 12 квадратни метри Антон вклопуваат во неговата соба кауч, огледало целосна должина, маса за компјутер со столици, кревети, па дури и на морето ... И сега во ред.

Канцеларија во бои: жолта, сива, бела, беж.  Канцеларија во стилот на минимализмот, поп-арт.

додадете колекција

Море над главата и кревет под таванот

Прочитајте повеќе за:   внатрешни работи, во кои би било пожелно да се исполнат на Стара Нова Година

Откако Антон одлучи да се спаси неговата мала соба на тапост и здодевност. И студено ноември ден одлучи да се направи поправки тука. Од снимката не е особено задоволен со претстојните организира собата, така што овој мал простор се што ви треба и повеќе има место за реализација на нови идеи.

Да се ​​откаже од големиот кревет Антон не сакаше да, па тоа поставени право во таванот. Дизајн себе се прави со купување на потребните материјали во вообичаените хардвер продавница. Од позиционирање на таванот ништо друго не беше планирано, креветот може да се направи било кој - на крајот се покажа 160 x 200 сантиметри. Нејзината нова локација - на таванот. Па, скоро. Таа сега се наоѓа директно над влезот - будење, можете да уживате во изгрејсонце и нека сончеви зраци.

Дневна соба, сала во бои: сива, светло сива, беж.  Дневна соба, сала во стилот на минимализмот, еклектицизам.

додадете колекцијаКанцеларија во бои: тиркизна, сива, светло сива, бела.  Канцеларија во стилот на минимализмот, скандинавските стил.

додадете колекција

Практична идеја: да заштедите на заеднички простор од собата и ги заштитува од топлина. Впрочем, на топол воздух се зголемува, што значи дека во зимските денови на спиење во кревет е многу поудобно, и романтично.

Кога се појави прашањето дали да се преслика на таванот, одговорот е недвосмислен - да. Бела одамна пречи, и се чинеше премногу банално. Сакав да го наслика таванот сино. Но, повеќето прекрасна, нежна сина боја на бојата, боја на т.н. облак, според Антон, премногу бледи, а тој сакаше нешто светло и необично.

Тиркизна изгледа токму тоа. Тиркизна таванот визуелно зголемување на просторот, што го прави соба повеќе волумен. Во спалната соба има одредена длабочина и илузија на поголем простор. Патем, сега во тиркизна мода - како во облека, и во ентериери.

Читај повеќе:   Каде да одиме во Москва во есен: работниците Grohe го споделат нивното искуство

Канцеларија во бои: црна, сива, светло сива, сина и зелена боја.  Канцеларија во стилот на минимализмот, поп-артот, еклектицизам.

додадете колекција

Мебел и дизајнер мода

Антон направи кревет со пријатели, тоа е во внатрешноста беше единствениот вештачки работа. Маса, столици и троседот купи на ИКЕА . Заварени скали што водат до креветот, отиде Антон наследен од едни на други. Врежан дограма - од старата куќа и плочка со името на улицата е пронајден во дворот.

Тоа обесени во аголот на следната врата на куќата, а откако таа се отцепи од мало парче. Сепак, со среќни случајно, наместо фрлање тоа бил пријател на Антон, кој го заработи своето откритие. Меѓу архитектите општоприфатените да споделат идеи и совети архитектонски решенија. Антон сум дека постојат необични во сè, само треба да се погледне повеќе од страните, во секоја работа да се забележи нешто на свој, индивидуален.

Во овој стан често се случува на многу луѓе никогаш не се досадуваат и осамен. А во последно време поранешниот комунални стан на Божиќ е се повеќе станува платформа за време на снимањето на филмовите. Имаше снимањето епизоди за неколку ленти: "Во спортот, само една девојка" (премиерата на оваа година), "Dyatlov задоволува", "За фудбалот" и други. Се чини дека дизајнот на овие простории не е случајно толку привлечени директори - бидејќи станот и вистината се чини дека "филмски" и сосема необично.

Нов вид на Антон спални соби се целосно задоволни, тоа е убаво и удобно, таа знае дека животот промени лесно, главната работа - не плашете се. Креативни луѓе - тие се, тие муза удари без распоред.

Канцеларија во бои: тиркизна, сива, бела, беж.  Канцеларија во стилот на минимализмот, поп-арт.

додадете колекција

Оставете коментар