Како треба да се зајакне вратите на кабинетот

Дома » Градежништво » Како треба да се зајакне вратите на кабинетот
Изградба Нема Коментари

предлог

содржина

Правила за панта инсталација кабинет врата, нијанси на процесот

Правила за панта инсталација кабинет врата, нијанси на процесот 0 53 288

Работи на монтажа на мебел се смета за целосно штом врши инсталација шарка на вратата на кабинетот, откако на предната страна е многу важна. Тоа секогаш се обрне внимание кога ќе влезат во собата, па пропустите во инсталацијата почитување на сопственикот не го дозволи тоа. Милиметар miscalculations - и ефектот на нов мебел за ништо. Без разлика колку мала и едноставна може да изгледа да се работи, тоа е илузија. За извршување на нејзиниот квалитет, треба да биде господар. Естетска перцепција на готови вратата - само стапка на успех од 50 проценти. Важно е дека тие се правилно инсталирани: на билансот на вратата зависи од периодот на кабинетот без поправка.

Материјали и алатки

Започнете монтажа на мебел потреба со избор на материјали и алатки кои ќе бидат потребни за работа. Неопходно е да се земе во предвид структурата на материјалот, бидејќи постојат различни видови на дрвени површини. Тие ќе бараат различни видови на одредување на уредите и монтажа методи. Главните методи на одредување се долните и горните позиции. За масовно крила подолги од еден метар со тешка категорија додаде уште еден циклус во средината. За монтажа на врати повеќе од девет килограми. Максималниот број на јамки во тежината на производот 20 кг ќе имаат 5 парчиња.

Мебел собранието не бара сложени механизми. Потребните сет на алатки се состои од едноставен, познати работи. За монтажа тела на вратата следниве алатки:

 • завртки (4h16mm);
 • рулет;
 • чекан;
 • вежба;
 • шрафцигер;
 • шрафцигер;
 • молив;
 • ниво;
 • креда.

Пред да го инсталирате шарки, потребно е да го изберете материјал за работа. Главната материјал е за зацврстување. јамки сорти на пазарот голем број на додатоци, тие можат да бидат различни:

 • дизајн;
 • материјал;
 • дизајн;
 • функции;
 • стил.

Регулирање и утврдување на шарки мебел

да ги собереш, врз основа на материјали видови, димензии, тип на мебел. Посебен прицврстување уредот се користи за мебел, што одговара на одредени дизајн стилови. За нормална кабинети врата користат стандардни polunakladnye и надземни монтажа.

При изборот на уредот за прикачување е подобро да се даде предност на сертифициран индустриски стоки. Ова ќе се продолжи животот на мебел. Избор на јамки мора да биде интегриран со сите потребни материјали за прицврстување:

 • уреди за прицврстување за гломазна кабинети носат летоци отворање функција. карактеристики на изведбата на овој механички делови;
 • се исто така важни материјали од кој произведени врата еден од значајните параметри е дебелина;
 • исто така, се зема во предвид материјалните петелки: тие се направени од легури, се отпорни на деформација и корозија.

Надземни сврзувачки елементи со четири шарки имаат еден принцип монтажа:

 • чаша во основата на прицврстување уредот е поврзан на панелот;
 • Инсерти беа ставени во база фиксирана на страна на куќиштето.

Декоративни шарки мебелДекоративни мебел шаркиСо closers јамка картичкакартички Зглоб без сечењебез вратоврска

Животниот век на овие механизми надминува дозволените граници поради сигурноста на врски. За подобро разбирање на процесот на прицврстување јамка на кабинетот, потребно е добро да се разбере видови на одредување уреди. Универзална зависи од четири зглобовите имаат добра маргина на безбедност:

 • интервал Агол на отварање кога се монтирани на кабинетот на врата се движи од 90 до 165o;
 • тие може да се прилагоди на три различни нивоа;
 • уредот за прицврстување се состои од два елементи:
  • ленти ќе бидат инсталирани на страничниот ѕид на мебел;
  • Завртка шарки на вратата на кабинетот.

Карактеристики шарки мебел

Сорти прилог петелки

Во Собранието на кабинети со користење на различни петелки. Се со поголема веројатност да се задоволат уредот за прикачување, имаат четири шарка. Во секојдневниот живот, тие се нарекуваат жаби. Овие месеци се погодни за сите кабинети со врати:

 • гардероби;
 • на децата;
 • кујната;
 • за опрема;
 • книга.

Тие се поделени на подвидови, во зависност од тоа како тие се инсталирани. Производите имаат широк спектар на апликации, се користи за сите видови на кабинети.

За децата комплетЗа децата Кујна Кабинетот и на шаркиво кујната Јамка за библиотеказа книга Јамка за гардеробаза гардероба

Пред ставање на прицврстување уред, тоа е потребно да се разгледа карактеристики на врати:

 • за агол кабинети или пиедестали било конфигурација избрана јамки кои за време на собранието ќе бидат обезбедени под агол од 45 °;
 • за владата во која вратата е поставен на внатрешните ѕидови на мебел, без затворање, треба да се избере внатрешниот циклус;
 • за кабинети, во која и двете врати се надредениот на заеднички страничниот ѕид, потребно е да го вградите polunakladnuyu јамка;
 • врата прилагоден да ја затвори процепот страничните ѕидови се фиксни надземни јамки;
 • освен јамки состои од шарките 4, во практиката на собранието на мебел со користење на уреди за прицврстување, кој се состои од два дела, што ги поврзува левата и десната страна;
 • за да може да ја отвори вратата под агол од 180 °, уредот треба да се дефинира со петелки инверзна;
 • пијано шарки со едноставен механизам се користи за кујнски елементи. Тие се состојат од челик или месинг ленти поврзани со жица. Овој тип на прицврстување на елементи може да се инсталира само во кујната кабинети, како и за другите мебел е тела да биде нестабилен.

При изборот на мебел додатоци е важно да се запамети дека при инсталирањето јамки со четири шарки тие се монтирани на страничните ѕидови на завртки кабинет, димензии 4x16 mm. Во овој случај чашата се качи во дијаметар треба да биде 26 mm, ист дијаметар ќе имаат отвори.

Видови на шарки мебел, во зависност од начинот на мешање видови на јамки

Како да се трошат за Селектирај

Пред да го инсталирате панта мебел ќе се одржи означувањето направени и празни места за следните фази: ископување и поставување на уред за прицврстување. За извршување на Селектирај е важно да се знае бројот на јамки на вратата. Одговорот на ова прашање произлегува од тежината и димензиите на кабинети. Да го издржат тешките, целокупната кабинети, треба 3 или повеќе рунди. Светлина виси гардероби стојат две монтажа. Сметката дадено во табелата на препораки не ќе се грижи за силата на приклучоците.

Читај повеќе:   Кујна на балкон: како правилно да се зголеми од областа на собата
Број n \ n врата Димензии тежина врати Број на јамки
1. 200-250 см 20 kg 5
2. 200 см 20 kg 4
3. 100-150 см 15 kg 3
4. 100 см 9 кг 2

Проред е потребно со помош на либела, молив и лента мерка. Усогласеност со следниов редослед на претставата ќе помогне да се направи прецизни пресметки:

 • уреди за прицврстување се монтирани во 20-22 mm од работ;
 • Одалеченост од краевите на шарките на вратата треба да биде 70-120 мм;
 • ако ви треба да се стави повеќе од два елементи, прво проверете полето на крајности, а потоа го одбележи остатокот рамномерно.

За да Селектирај биде попрецизно, со користење на посебни обрасци. Поставување на неколку елементи, бидете сигурни дека тие не се на ниво на внатрешните компоненти на владата (на краевите, полици).

означувањеточна назнака

досаден

Кога ќе завршите со обележување, се врши ископување. Соберат мебел со свои раце, врз основа на следниве препораки:

 • должината на линиите на ознаките на вратите на дупки дупчат панта чаша;
 • уредот за прицврстување е ставен во процепот aligned до 180 степени;
 • Фитинг се врши знак укажува јамки;
 • дупчат дупки, кои се неопходни за поврзување на уредот за прицврстување на вратата;
 • усогласување на вратата каде што ќе бидат поправени. На кабинетот се забележува;
 • подготвени дупка;
 • дупчат дупки за парење ремени.

вежбаВежба со дијаметар вежба од 35 mm Fostnera досадендупчење Насловна

дупка

Дупка за јамкаНа готовиот дупка

Поставување приврзаност јамки

При инсталирање на прицврстување уредот, важно е да знаете како да го организираме, се утврдува на услугата живот на кабинетот. Ви препорачуваме да го поставите на елементи на една линија да се вчита беше униформа јамка. Неуспехот да се во согласност со барањата на јамка нема да се одржи живот. Сите зглобови означени со шило или остри ноктите, треба да биде јасно видлива. За овие цели, на работната површина е избришана. За да го направите сите работи потребни за да се детали: прекумерна суета може да стане причина за брак.

Пред да закачите спроведе темелна проверка на сите поставки на полиците локација, вратата. Идеална варијанта е да се направи монтажа скица. Ако сите елементи се подготвени, можете да започнете со инсталацијата:

 • клапи треба да се обиде на страните на кабинетот на места означување;
 • заклучи вратата од сината боја. Дупчат дупки во чаши вметнете, поврзани со врата. Не дозволуваат грешки: Сите предмети мора да биде поврзан токму според големината, така што вратата може да се отвори без напор;
 • монтажа плоча може да биде прикачен вертикално;
 • примена на уреди за прицврстување мора да биде поставен "слепи", тие не треба да биде грешки. Тоа е подобро да се направи со одредување асистент;
 • инсталирање на шарките на вратата, се обиде нив во плакарот. Тие мора да се повтори точно. Точка марка на двете страни. се правилно ќе го направи работа кавга-бесплатно вратата;
 • финализирање испитни соединенија.

Нема потреба да се грижите кога за прв пат се отвори вратата нема да се движи лесно. Лист врати со нема време да се развие, и по завршувањето на машинско масло јамка подмачкани и се фаќа со мека, абсорбента крпа.

усогласување јамкаУсогласување на плоштадот и обележување на монтажа дупки со молив јамка Поставување на јамкаПостави јамка дупка

приклучок

монтажа заврткиЗатегнување на шрафовите подготвени фасадаШарки поставен на фасадата

Видови прилагодување уреди за прицврстување

Што е регулирање и она што беше за. Овој проблем, кој е спречување на инсталација на елементи. Пред нејзиното спроведување е неопходно да се направи дијагноза со цел откривање на проблеми. Се утврди причината и треба да биде малку ослабени прицврстување на завртките или затегнете повеќе. Приспособување треба да се врши секогаш кога вратите се почнуваат да дисторзии. Оваа постапка има три варијанти:

 • е потребно прилагодување на длабочината во области со нерамна подови, олабавете го шрафот за прицврстување или пресврт. навистина одат на вообичаениот шрафцигер за работа;
 • е потребно хоризонтално усогласување, особено ако подот е нерамен да се елиминираат разликите формиран помеѓу кабинетот и на вратата;
 • потребно е вертикално прилагодување, да ги обесува на вратата на соодветно ниво. Постапката е систематски: тоа е потребно да се прилагоди на позицијата на вратите на кабинетот, па тие не дисторзии.

опции за прилагодување

Нијанси на инсталација на стакло прозорец

Тип на уреди за прицврстување, специјално произведени за вентили од стакло, различен од претходните уреди. На стаклени врати, ќе треба да се откажам посебна телефонска линија со одличен дизајн, прилагодување во три различни рамнини. Апаратот вклучува:

 • запечатување прстен, која е неопходна за да се зацврсти на стакло;
 • escutcheon, (тоа мора да биде прицврстена на страничните ѕидови);
 • јамка прицврстување на елементи;
 • приклучок, затворање на јамка од предната страна.

А едноставна за врати на стакло може да стане шарки се состои од два дела: пластични печат и јамка. Таа е поврзана со дупка за шарката и на стакло.

Инсталација на стаклени врати треба да се врши земајќи ги во предвид карактеристиките на материјалот. Таа се разликува од другите видови на сврзувачки елементи, има свои карактеристики:

 • Повлечете Селектирај за инсталирање на сврзувачки елементи;
 • на кабини вежба вежба дупки;
 • Користење на завртки, вметнете јамка во лажат;
 • со помош на стеги за прицврстување се поврзете со стакло или огледало;
 • за заштита на површината од оштетување помеѓу стакло и монтажа на инсталација гумена заптивка;
 • Конечно заостри споите.

Тоа е подобро да не се вежба на стакло за да се спречи случајно chipping и оштетување. Тоа е полн со губење на вратите.

Поставување на широк петелки погодна за кабинетот на врата направен од иверица, како што е растресит материјал, кој на крајот почнува да се распаѓа. Механизми за безбедноста во работењето, тие треба од време на време да се подмачкува масло на моторот за да се заштитат од сушење и корозија. Во случаите од слегнување поради локацијата на вратите на кабинетот во влажна соба со нерамна подови, прилагодување треба да се врши механизми за одредување.

Инсталација на уредот за прикачување на вратата на кабинетот - барајќи работа, но тоа е можно да се спроведат свои раце. нејзините чекори се остварливи. Посвети посебно внимание треба да се преземат за означување на производот пријатен за око, и за долго време беше без грешки и дефекти.

Читај повеќе:   простор за системот за водоснабдување: опис на функциите и чекор по чекор водич за да го направиме свои раце

стакло ШаркиМебел панта за стакло Шарки за стаклени врати на кабинетимебел за инсталација зависи од стакло

видео

Како да се одреди кабинетот на врата? - SERVICEYARD.NET

Удел во социјалната. мрежи:

содржина:

 • дефекти врати
 • Како да поправите врата панта кабинет?
 • Ние се поправи нашите магнет
 • Што да се прави со пенкало?
 • механички оштетувања
 • Поправка вратата направен од иверица
 • Новиот циклус
 • дрво тули
 • посебни фондови
 • Дрвени или метални умре
 • Кога е потребно да се вежба преку?
 • Дека вратата не се крши,
 • снимки

Иверица, честички одбор се користи за да се направи мебел многу често. Мебел може да изгледа како да е направена од скапоцени дрва, но цената ќе биде многу поевтино. Во честички одбор има еден непријатен функција - неговата структура е таква што прилогот метал не е секогаш добро чувани. Најмногу страдаат од тоа Предметите што се врати. Како да се одреди врата плакарот? Сега ние ќе разговараме за тоа.

на содржината ↑

дефекти врати

Секое мебел треба постојано внимание, во спротивно - таа почнува предизвикува сопственици проблеми. За хардвер постојано треба да бидете сигурни дека тие не се кородиран. Дрвени маси, столици и кабинети конечно почнуваат да скрибуцам, и тие треба да ги залепиш или напнати. Најмногу од сè, непријатни изненадувања претставува мебел од честички одбор, особено кабинети.

Сепак, некои проблеми се заеднички за сите мебел материјали, освен пластичните:

 • вратата ќе почне да скрибуцам;
 • вратата не сакаат да бидат затворени;
 • Пен не сакаат да работат или скршени;
 • врата изгребани.

на содржината ↑

Како да поправите врата панта кабинет?

Некои јамки дефекти може да се отстрани со свои раце, а во други случаи, тоа е подобро да се замени јамка или врата. На пример, при отворање или затворање на вратата звучи непријатни крцкавиот.

Граната може да започне како врата направен од иверица и дрво и метал и не издаде одвратно штракаат. Всушност, не creaks кабинет и шарки од вратата. Соодветно на тоа - и тие треба да се "лек".

За да го направите ова ќе треба да:

 • машина масло или масло јамка;
 • шприц.

Важно! Посебно масло за петелки во овој случај е подобро, затоа што се продава во погодно аеросол.

Како да се поправи на вратата на кабинетот на:

Доволно е да се подмачкува на телефонска линија, и тоа ќе престане да ја иритираат вашите уши. Па, моторното масло се применува повеќето склопот од страна на мал шприц (на пример, дијабетес). За превентивно одржување што треба само неколку капки.

на содржината ↑

Ние се поправи нашите магнет

Невообичаени ситуација кога на вратата на кабинетот е постојано отворена. Затвори бескорисни. Нашата баба излезе од ситуацијата е едноставна - дојдов до неколку пати на парче хартија и затворен под вратата. Ефикасен, но не е особено убава.

Но, други начини, но за да поканите дрводелец, па го возел бунтовен дел, и тоа не беше. Сега тоа е многу важно да се види она што го имате за дизајн:

 • со магнет;
 • без магнет.

врата магнети

Повеќето модерни врата мебел одржа затворен од страна на мал магнет и метална плоча. Ако комплет е постојано отворена, магнетни монтирање треба да биде лесно да се прилагоди.  

Само алатка што е потребно за тоа - Шрафцигер:

 1. Олабавување на завртки, кои во прилог на магнет, но не ги отстрани целосно.
 2. Преместете ја малку напред.
 3. Стегнете ги шрафовите.

Проверете дали сте успеале. Типично, ваквите едноставна поправка е многу добра, но тоа се случува како резултат на тоа не се случи. Тогаш ќе треба да се промени планината.

Вратата без магнет

Во овој случај, може да се користи искуствата на баба и да се направи мала рампа. Само, се разбира, не на хартија. Најпогодни мал дел од гума дебелина од 1 до 5 mm, во зависност од ширината на празнина.

Исто така, треба:

 • нож или ножици;
 • линија;
 • пенкало;
 • универзален лепак;
 • чекан и мали ноктите.

Останува само да се издлаби заптивка - правоаголник околу 2x3 см Во исто време, тоа не е важно колку тој ќе биде уште .. Понатаму, за да го надминете вратата на кабинетот на:

 1. Нацртајте правоаголник на парче гума за големина.
 2. Намалување на образувам со остар нож (подобро да го направи тоа на линија) или еден пар ножици кога гумени структура дозволува.
 3. Лепак парче од долната лента од кутијата, или шајка мали ноктите него.  

на содржината ↑

Што да се прави со пенкало?

Враќање на пенкало не прави никаква смисла доколку нема никаква уметничка вредност. Ако тоа е стандард, што треба да се замени со иста. Ова бара шрафцигер и мала кутија или лист бела хартија (завртки се во процес не се изгуби).

Прв за поправка на вратата:

 1. Отворете ја вратата.
 2. Внимателно одвртете ги завртките.
 3. Отстранете ја рачката.
 4. Прикачи нова.
 5. Зашрафете ги завртките лабаво.
 6. Точни рачката.
 7. Стегнете ги шрафовите.

на содржината ↑

механички оштетувања

Ако вратата на кабинетот е изгребан или истиот паднал поставата, тоа може да се врати. Со петелки тоа е подобро во овој случај да се отстрани - со дрвена или метална парче таа секогаш доаѓа. Но, што се иверица - тоа е подобро да не се преземе ризици, да се врати на тежината.

Важно! За жал, на местото на прицврстување на овие врати успеваат доста често, и поправка не секогаш дава посакуваниот резултат.

на содржината ↑

Поправка вратата направен од иверица

Најчестиот проблем со такви детали - завртки, навртки или завртки лета, а често и со парчиња од одборот. Формирана дупка, која не внесете ништо. Како да поправка на кабинетот на врата направен од иверица, ако се случи да такви проблеми?

На неколку начини:

 • стави друга структура јамка;
 • запечати отвори со посебен комерцијален состав;
 • запечати отвори импровизирани раствор на пилевина и лепак;
 • ставање дрвени ракав;
 • поставување на дрвена или метална плоча.

Лепак и завртки

Иверица, кои се користат да се направи мебел, може да биде тешко и мека. ПОПРАВКА методи во овие случаи ќе бидат различни. На пример, ако владата е направена од мек плоча (обично модерен мебел ова е направено), ја запечати дупки може да се прекине со помош на струготини, туку и за старите советски мебел, тоа не е опција.

Читај повеќе:   позеленување

Ако елементи одбиени, и формираше "лацерација" во своето место, може да се обидете да се закрпи до неговиот состав, кој вклучува:

 • пилевина;
 • PVA лепак.

Во овој случај, вратата не мора да се отстранат вториот циклус:

 1. Измешајте струготини со лепак да се направи густа и релативно хомогена маса (важно е да се избегнат големи грутки).
 2. Backfill дупката со оваа смеса.
 3. Оставете го да се исуши.
 4. Штрафови натопи во истиот лепак и завртка.

Важно! Овој метод е погоден за мали кабинети чии врати се доволно светлина.

berlin1-1

епоксидна

Оваа опција е посигурен од претходната, бидејќи епоксидна по лекување има релативно голема сила:

 1. Се меша со епоксидна смола со голема пилевина.
 2. Истурете ја повреди.
 3. Оставете го да се исуши, која може да трае околу 24 часа.
 4. Одбележување на локации на дупките за прицврстување - ако не си оди за да се промени на јамка, тие ќе бидат на истото место каде што беа.
 5. Дупчат дупки со тенок вежба.
 6. Вежба под завртки дијаметар.
 7. Безбедно на вратата.

Ако падне голем дел

Таа, исто така се случува, дека точката на прикачување паднал голем дел од иверица, но тоа не се распадне во одделни фрагменти. Во овој случај, можете едноставно да го залепите со додавање на PVA лепак мала количина на пилевина. Останатото е исто како и во претходниот случај.

Кога вратата само паднал

Како да се одреди плакарот вратата направен од иверица, ако паднал, но прилично уредни, а не пилевина не е формирана? Во овој случај, ви помогнеме пластични типли.

Исто така ќе треба алатка која може да се намали сидра - тие се веројатно да биде подолг отколку што е потребно. Спојници не треба да ползи надвор. Градинарски може да биде нож. Откако ќе ги внесете, да се откажам завртки на шарките на вратите.  

на содржината ↑

Новиот циклус

Можете да се излезе од ситуацијата на поинаков начин - не е потребен лепак. вратата шарки се сега доаѓаат во различни големини и со различни растојанија помеѓу дупки за шрафови. Во овој случај, не можете да го приклучиш на дупка од под паднатите елементи.

Подобро, се разбира, да го направите ова, намачкани со мебел восок - сите непотребни дупка намалува силата на целата структура. Значи, покривање на дупка со еден од следните начини, а потоа да продолжи како што следува:

 1. Со помош на специјален машина од 30 mm во дијаметар направи вратата панта жлебови под повисока или пониска од претходната.
 2. Зашрафете ја шарката завртки до вратата.
 3. Во вториот дел на шарката завртка на страна.

Важно! За поголема сигурност, можете веднаш да се стави на завртки на лепак - тоа ќе се зголеми јачината на монтажа.

на содржината ↑

дрво тули

Како да ја поправите на орманот врата, ако тоа е прилично тешко? Дури и многу силна лепак во оваа ситуација - не е особено сигурен помошник. Ќе ви треба:

 • парче тврдо дрво (даб е најдобар, но може да се земе и бреза);
 • нож;
 • PVA лепак;
 • облека или ткиво;
 • чекан.

Во овој случај, дупките затнат цевка има конусна форма:

 1. Исечете 2 дрвени приклучоци - нивниот дијаметар мора да биде поголема од големината на дупката.
 2. Promazhte дупка со бел лепак, така што на плочки се добро натопени.
 3. На истиот лепило маст приклучок.
 4. Возете го приклучокот во дупката.
 5. Отстранете го вишокот на лепак со влажна крпа или крпа.
 6. Чекај за лепак да се исуши.
 7. Завртка шарка во место со завртки

на содржината ↑

посебни фондови

Некои производители на мебел производство на специјални средства реставрација. Обично тие се во конзистентноста потсетува на пластелин. На пример, таков материјал нуди компанијата на своите клиенти ", Heinkel".

Како да се аплицира:

 1. Пасира состав.
 2. Посипете местото што се случува да се врати, вода.
 3. Удира неговата "пластелин".
 4. Чекај, додека на изградба е сува.
 5. Стави јамка во вообичаениот начин на завртки.

на содржината ↑

Дрвени или метални умре

Формирана од страна на паднатите завртка дупки не може да се запре, но во близина. Ова бара дрвена или метална умре.

Важно! Вуд е полесно да се направи и да се вежба, но метал е повеќе сигурен.

Како да ја поправите на вратата на кабинетот на:

 1. Извадете ја вратата и отстранување на шарки.
 2. Умре намали таква должина која таа ги опфаќа и отвори.
 3. Прикачи својата долга завртки во внатрешноста на кабинетот.
 4. Одбележување на просторот под завртки.
 5. Зашрафете ја вратата.

на содржината ↑

Кога е потребно да се вежба преку?

Во повеќето случаи, циклусот е во прилог на внатрешната страна на кабинетот. Дупчење дупки, мора да се внимава да не се направи дупка низ вратата. Но, понекогаш треба да се направи, и дека ако не постојат други методи не може да се примени и на владата да фрли уште милост;

 1. Земете 2 коцки.
 2. Завртете го еден од внатрешната страна, а од друга - од надвор.
 3. Вежба на внатрешниот умре болт дупки, и од надвор - орев.
 4. Стави јамка од нарезници неговата завртки.
 5. Надворешниот плоча во близина декоративни плоча.

на содржината ↑

Дека вратата не се крши,

Како што можете да видите, проблеми со поправка врата иверица доволно, и поправка не секогаш дава добри резултати. Па логично е да се применуваат некои превентивни мерки, особено затоа што тие се прилично едноставни:

 1. Кога мебел аранжман одеднаш, одберете ја локацијата за владата да се движат како што е малку што е можно повеќе.
 2. Не се повлече вратата, отвори без проблеми и без грчи.
 3. Не висат тешки предмети на рачката (за шопинг торба, може да се најде посоодветно место).
 4. Периодично подмачкува шарките.

на содржината ↑

снимки

Сега знаете на различни начини за тоа како да го надминете вратата на кабинетот. Се надеваме дека сте биле во можност да го направи тоа на свој, и резултатот е естетски префинета, а мебелот не ја изгуби својата сигурност и практичност.

Удел во социјалната. мрежи:

Мебел собранието. ИНСТАЛАЦИЈА НА ВРАТИ ЗА МДФ ѕид кабинет ...

Оставете коментар