Како да направите од балконот Спална соба Фото

Дома » Отворен работа " КАКО ДА од балконот Спална соба Фото
улица работат Нема Коментари


содржина

Спална соба на балконот

Спална соба на балконот

Многу жители на модерните градови се жалат на недостаток на простор во станот. За да се прошири просторот за живеење, не мора да се уништи ѕидовите или да се комбинираат два апартмани во една. Доволно место правилно. Пример за таква рационално решение - употребата на балконот во дневната соба. Во овој напис ќе научите како да го конвертирате вашиот балкон во пријатна спална соба.

Предности и недостатоци

Таквите идејно решение има свои предности и недостатоци. Предностите вклучуваат фактот дека оваа соба веднаш да го реши вашиот главен проблем - недостиг од простор. Ако сте поширокото семејство или постарите деца, има балкон на дополнителни спиење дефинитивно ќе биде од корист.

Оваа опција е добро за оние кои имаат потреба од една спална соба за кратко време - да се стави да се живее со роднини или пријатели, на пример. Оваа соба, тогаш може лесно да се претвори во дневната соба или место за одмор. Друг плус на овој повторен развој - спална соба на балконот, без оглед на неговиот дизајн, таа ќе изгледа оригинален и необично.

Покрај тоа, на балконите се обично големи прозорци и многу светлина, а со тоа, дури и во тмурното време сите зраци на сонцето ќе се акумулираат на жителите на оваа мала соба.

Ве молиме спалната соба на балконот и љубителите на минимализмот. Во мал простор, само ќе бидат во можност да се инсталира се што ви треба, а потоа можете да се расфрла со сите непотребни детали. И ред во толку мал простор, многу полесно.

Но, постои една компактна спална соба балкон и недостатоци. Прво на сите, ние не смееме да заборавиме дека на балконот - обично тоа е одвоена од областа на станот. Не постои ниту лесен ниту централно греење, така што инсталацијата на сите потреби за живот ќе треба да се грижи кога ре-планирање, прави се што е "од нула".

Покрај тоа, за ова ќе треба посебна дозвола за да не може да даде. И на време ќе треба да поминат. Друг негативен - дури и ако вашиот балкон е стаклен, се уште нема да има доволно ниво на звучна изолација. Затоа, потребно е да се изолира на нормално спиење.

7 слики

Очигледно е дека мал простор - е плус не е за секого. Многу едноставно се фрустрирани поради фактот дека новиот спална соба се претвора мала големина. Во некои случаи, можно е да се одржи само еден кревет и неколку надворешни полиците.

Сепак, таму е исто така психолошкиот фактор - некои луѓе непријатно во таква средина.

подготовка на проектот

Ако, по тежина од сите добрите и лошите страни, сепак одлучи да се направи неговата спална соба дом, потребно е претходно да се запознаат со сите нијанси на постапката.

Најтешкиот процесот - добивање на сите потребни дозволи. Со цел да ја објавите на не-станбен простор во спалната соба, мора да се јавите на локалната ОТИ. Ова треба да се направи веќе со празно проект, кој ќе бидат наведени сите постапки кои што планираат да се направи.

Запомнете дека во согласност со правилата на балконот на опремата спална соба е дозволена само ако е поголема од два метри во должина.

Балконот на кој планирате да го организира во спалната соба, бидете сигурни да бидат застаклени . Застаклување е најдобро да се користи двојно стакло. Ова ќе ви овозможи да не замрзне дури и во зима, особено ако дополнително се изолира на собата. Да се зачува простор, прозорецот мора да биде или лизгање или на друго место со крилја кои се отвораат кон надвор. Страничните ѕидови се најдобро лево за глуви.

Карактеристики затоплување зависи целосно од тоа што го пишуваш балкон. Вие не треба само да се изолира на ѕидовите и на прозорците, но, исто така, подот до таванот. До денес, постојат голем број на материјали за топлинска изолација на собата. Најчестите на овие различни видови на пена, минерална волна и фолија изолација.

7 слики

Од балконот обично нема стандард за греење, инсталација на греење уреди, исто така ќе треба да се грижи посебно. За греење треба да се користи или convector радијатор. Но, се сеќавам дека тие мора да бидат како безбедно е можно. Користејќи домаќин на балконот на греалка е забрането!

Дополнителна предност во спалната соба ќе бидат изолирани кат. Тоа најчесто се инсталира под плочка. Оваа комбинација се смета за најдобро за балкон. А поедноставно опција - инфрацрвена филм подот. Тоа е сосема можно да се стави под ламинат.

Како да се направи кревет

Кога планирате спалната соба, тоа е важно не само да го опреми во вистинскиот начин, но исто така и во прашање стил. Постои балкон со пристап до дневна соба, спална соба. На кое соседната соба, зависи од стилот на новиот спални.

Пожелно е дека собата е во ист стил со балкон простор. Потоа, за внатрешни работи ќе биде повеќе органски и привлечни.

Вашата спална соба на балконот започнува со дефинирање на општа идеја, што ја постави тонот за целата внатрешност. Визуелно се прошири просторот, тоа е најдобро да се користи светли бои за ѕидови, подот и таванот. Оваа соба, па дури и во комбинација со големи прозорци се направи вашата соба повеќе пространа и убаво.

Да ви во утринските часови не се разбуди упорни зраци на сонцето, и во текот на ноќта не се меша со спиењето фарови и улични светилки, се залага да ги собереш на ролетни или завеси. Изборот на завеси или ролетни зависи од тоа дали вашата соба ќе биде украсена во било кој стил. На пример, во внатрешноста на модерен мансарда стил или подобро да се вклопи лаконскиот ролетни. И во една мала соба во стилот на Прованса ќе изгледа добро светлина завеси со цветни или растителни мотиви.

Во принцип, завесите што се ѕидови, исто така треба да биде светлина - тоа е одличен начин да се зголеми вашиот простор и додадете внатрешноста на леснотија.

Следниот, подеднакво важна фаза - изборот на мебел. Од простор имаш малку, секој детал за внатрешни работи мора да биде не само стилски, но, исто така, функционални. Нема дополнителни маси или кабинети на мал балкон нема да одговара.

Најважниот елемент на секоја спиење - кревет. Можете да ја инсталирате еден кревет, кауч или дури и на каучот да се зачува простор. Ако сакате, можете дури и да се направи легло на барање. Во овој случај, тоа е точно одговара на големината на параметрите на вашиот балкон. Ако имате доволно широк, може да се обидете да го инсталирате, и брачен кревет. Само да бидат подготвени за фактот дека е потребно речиси сите на просторот.

Исто така, вие само може да се стави на подот или на специјална дрвена рамка на конвенционалните пролетта душек. Во соба во Art Nouveau стил оваа одлука ќе се појави стилски и модерно.

Класичен кабинети и маси во толку мал простор е малку веројатно да се вклопи. Затоа е подобро да ги собереш виси полици и агол кабинети. Тие не заземаат многу простор и може да се стави директно на ѕидот над креветот.

Читај повеќе:   КОЛКУ стави на плочки

Завршна фаза на регистрација на нови простории ќе биде декор. Наредете убава кревет ќебе, полици и се украсуваат со вашите омилени книги, рамки со фотографии, слики, цвеќиња во саксии и други предмети. На подот може да се додаде за да се загрее боја тепих кој не само што ќе ги красат вашата соба, но, исто така, да се направи простор поудобно. Тоа е сите овие мали нешта кои прават поединецот стан на навистина "нашите", и затоа тие треба да се користи, дури и во толку мал простор.

Како што можете да видите, во модерни апартмани нова соба може да се создаде од ништо. Replanning претходно неискористени балкон, тоа затоплување и мала лице-лифт ќе ви овозможи да се создаде атмосфера за спиење простор за дете или возрасен. Користат мудро секој квадратен метар на нивните домови, се покаже имагинација и вашиот удобно станбена површина ќе се восхитуваат на сите познати.

Може да организира спалната соба на балкон: добрите и лошите страни - ROOMBLE ...

простор организација Дали е можно да се организираме на балконот од спалната соба: добрите и лошите страни 2018-10-09T14: 00: 00 + 00: 00 2018-10-09T12: 48: 27 + 00: 00 Дали е можно да се организираме на балконот од спалната соба: добрите и лошите страни Спалната соба на балконот - одлично за романтика. Сепак, создавањето на таков простор често е доведена во прашање, дури и меѓу љубителите на необични. Вие сте сигурни да се разбере дали ви треба спална соба на балконот, ако ќе го прочитате нашиот напис Дали е можно да се организираме на балконот од спалната соба: добрите и лошите страни

Организация пространства

Дали е можно да се организираме на балконот од спалната соба: добрите и лошите страни

Дома / Совети и идеи / организација простор / Дали е можно да се организираме на балконот од спалната соба: добрите и лошите страни

Tue, 09 Oct 2018 година 11:00:00 +0300 Во спалната соба на балконот - одлично за романтика. Сепак, создавањето на таков простор често е доведена во прашање, дури и меѓу љубителите на необични. Вие сте сигурни да се разбере дали ви треба спална соба на балконот, ако ќе го прочитате нашиот напис

Лето - прекрасен период од годината кога сите станува малку повеќе. Повеќе сонце, повеќе одмор, повеќе позитивни емоции. Сето ова, патем, може да се добијат преку создавање на спална соба на балконот или на балконот. Меѓутоа, во овој олицетворение, тоа има свои аргументи за и против. Што? Ајде да се испита.

Прво на: единствен простор

Балкон овозможува дури и во градот стан да се создаде простор со посебна атмосфера на вилата. Ако креветот се наоѓа на балконот, ќе биде постојано на располагање сончева светлина и свежина на летото, што значи дека секое утро е добро. Романтичен не исчезнува во зимските месеци, кога можете да уживате во паѓа снег.

Нашето мислење:

- Бидете сигурни да се забележи од карактеристиките на просторот. Балкон мебел треба да се тапацирани отпорни на бледнее во сонцето. Не го ставајте на креветот, така што тоа е постојано паѓа зраци на сонцето - тоа е подобро да имаат можност curtained балкон.

Второ за: плус една дневна соба

Ако вашиот стан не е многу соби, создавајќи една спална соба на балконот, ќе добијат дополнителни метри. Во тој случај, ако во спалната соба "се движи" на балконот, на простор кој претходно беше резервиран за спиење, да се здобијат со друга цел - да стане дневна соба или градинка.

Нашето мислење:

- Bed - најважното парче на мебел во спалната соба. Постојат неколку опции за место за спиење. Ако имате можност, тоа е вреди да се резервира кревет со големина на балконот. Или, можете да се одлучат за модел преклопен - кревет е лесно да се скрие и да го спаси неколку метри. Вода или воздух душек е погоден во случај, ако една спална соба на балконот на привремен феномен за вас.

Трето за: најважен

Најчесто, балкон - тоа е доста компактен простор. Еве каде да се шета, што значи дека во една мала соба може да се инсталира само потребниот мебел и мебел дома. Еве, вие едноставно не ќе бидат во можност да се создаде хаос.

Татјана Серов, "Прозорците во куќата":

- создавање на посебна просторија на балконот, бидете сигурни да се започне со инженер gager, ќе застане дали постојните таванот и балкон огради високи оптоварувања, имено, прозорци, изолација слоеви, хидро и пареа изолација и конечниот завршувањето. Откако ќе се потврди со балкон стручните способности претворање во посебен простор за живеење, треба внимателно да се избере застаклување.

Ако речеме дека тоа е една спална соба, изолација на топлина и звучна изолација треба да биде максимална висина. Најдобар во овој случај постои опција застаклување прозорци Рехау Intelio - ова шест-коморен профил од 86 mm, ова е најстариот "тивка" и топла прозорец. Сем застаклување да се избере не помалку внимателно, бидејќи 80% од топлина во собата е токму преку стаклото на прозорецот. Ширината мора да биде најмалку 40 mm, а стакло - посебен, ниска емисивност. Во овој прозорец преку нанотехнологијата претрпе Тенок очи и невидлив слој на сребрените јони што не ја поминува било ладно или топлина. Со овие прозорци, значително ќе заштедите на греење и климатизација објекти.

vdomokna.ru

Прво против: проблеми со комуникациите

Ако се создаде една спална соба на балконот, ќе треба да се изолира на ѕидовите и подот. Исто така ќе треба осветлување, и затоа ќе мора да го направите жици. Понекогаш е потребна и Шумоизолации простор. Целата оваа работа е потребно време. Запомнете дека инсталацијата на комуникација е можно само ако добиете дозвола да го направите некои организации. Во спротивно, ќе напише во ред, и ќе бара да се врати стариот изглед на собата.

Анастасија Topoev, архитект:

- Во тесна услови на градот станови, мислам дека сè е можно, дури и во спалната соба балкон. Се разбира, тоа е важно да не ги кршат правилата и прописите. Но, да бидам искрен, да се спроведе целосна спална соба на балконот - ова е нешто што јас лично ми доаѓа на ум во најмала рака. Ова се должи на фактот дека, како по правило, за целосна спиење човек треба тишина и мрак. Кога се користат материјали за изолација кои не дозволуваат да се целосно отсечени на бучава на улица, и присуството на Windows прави соба премногу светла за спиење. Ако сеуште стана неопходно да се создаде една спална соба, советуваат организацијата на приближување структура балкон користи не само за изолација, но, исто така, материјал за звучна изолација. Како и завеси да се затемни прозорци и не пренесува светлина ролетни со ефект на намалување на бучавата.

facebook.com/anastasia.topoeva

Второ против: малку простор

Ние веќе споменавме дека на балконот, најверојатно, ќе биде во можност за да се приспособат само најпотребно. Ова, плус и минус - можеби вашиот балкон е толку мала што ќе има место само за еден кревет и гардероба, масичките покрај постелите, кафе маси и други внатрешни пријатни работи треба да заборавиме. Покрај тоа, не сите луѓе се чувствуваат психички удобно во мал простор.

Александар Fedorov, архитект:

- Во спалната соба на балконот ми изгледа сомнително претпријатие. Прво, таму обично е премногу светло за спиење, но овој проблем може да се реши завеси. Второ, тоа е ладно (особено во зима). Вода батерии не се дозволени да се направи, па само elektroprogrev, и тој беше многу сув воздух - исто така, негативно за спиење. Единствената можност за сместување спалната соба на балконот - тоа е ако вашиот балкон најмалку 15-20 метри, и ќе живее некаде во топла земји. Или ако балкон спроведен во собата и е нејзино продолжување.

facebook.com/fedorova.arh

наодите

Искрено се запрашате што е тоа што го сакате. Вие навистина треба да се создаде една спална соба на балконот? Не плашете се дека тоа ќе бара многу време? Ако сте сигурни во своите способности, повелете: инспиративни фотографии балкони, загреани, поминуваат комуникација, мислам дека повеќе од дизајн. Кога ќе се разбудите со првите зраци на сонцето, ќе сфатите дека напорите не беа залудни. Ако се двоумите, тоа можат безбедно да одат на спиење секоја ноќ на балконот, не се мачи со создавање на спалната соба. Едноставно кажано, постои креветче или висат на импровизирана лежалка.

Читај повеќе:   одгледување на зеленчук на високи кревети

pinterest.com; clubexpert.su; remoplan.ru; obalkonah.ru; uutvdome.ru; architector.ua; avkube.ru;


Сподели:

Зачувај колекција

Оцени го овој член:

Ви благодариме за вашето разбирање! Вие сакате да оставите коментар? не испрати Ви благодариме за напуштање на глас.

Следете нас:

Претплатете се на Facebook Претплатете се на В.К. по e-mail

Коментари: Откажи одговор

Вие треба да се најавите за да напишете коментар.

Повеќе статии на тема:

Категорија: Организација на просторот Соби: Балкон

Roomble класифицирани Реклама

Идеи на тема:

Ние препорачуваме:

 • Организация пространства Како да го користите мал балкон или чардак: 3 опции и примери Ако сте мал балкон и се користи за да ја разгледа бескорисни додаток на затворен, да се прочита овој материјал. Ќе видите дека дури и мал простор може да се направи функционална
 • Организация пространства Најубавиот балкон во Москва Ако сте секогаш сакаше да се организираме на дивиот свет на балконот област, летото - најдобро време да го сторат тоа. И инспириран нудат спектакуларни балкон на Чемберлен, кој цвеќарницата и декоратер Кирил Lopatinsky се претвори во вистинска цветна оаза
 • Организация пространства Балконот на моите соништа - идејата за дизајн и декорација Со малку фантазија, можете да го претворат секоја балкон во многу шармантна простор да се релаксирате

Спалната соба на балконот - што треба да биде? 88 слики ...

Во последниве години стана популарен за користење на балкон, како простор за живеење, на пример, поврзувајќи го со кујна или дневна соба, или тоа се претвори во место за одмор.

Сепак, може да се претвори дури и на балкон во спалната соба. Оваа идеја ќе им се допадне на оние кои треба да се спаси област и креативни, креативни поединци кои сакаат да се создаде единствен простор околу него.

При одлучувањето како да се направи во спалната соба на балконот треба да одлучи за нејзината судбина.

Потоа можете да одлучите дали ви треба една спална соба на балконот, бидејќи спроведувањето на дизајнот на проектот може да наиде на некои проблеми, да се надминат која нема да биде лесно.

Содржина член

Балкон, спална соба

Свртете балкон идеја во спалната соба победа во однос на заштеда на простор, но ќе мора да работиме напорно за да се претвори во пријатна чардак, спанко.

Со создавање на една спална соба на балконот на прво место треба сериозно да се размислува за тоа, сите што се предвидени, како и во текот на зимата имаме е ладно време, исто така, мора да се изолира балкон, исто така, бара жици. Покрај тоа, важно е да се создаде во оваа мала соба удобно и атрактивен ентериер, како и во спалната соба, ние трошиме многу време.

Типично, специјална изолација на бучава и за изолациони материјали се користат во спалната соба, така што во собата беше пријатна и тивка атмосфера, една спална соба на балконот не беше исклучок, така што процесот на промена на балкон во спалната соба тоа е потребно да се земат предвид овие карактеристики.

Покрај тоа, организациите треба да се дизајнира спална соба да се користи мека тапацир текстил или кожа, затоа што тоа е декорација може да се направи соба повеќе домот и повеќе домот, како и во фотографијата на балконот од спалната соба од каталогот.

минимализмот

Најоптимална опција во формирањето на внатрешноста спални на мал балкон област - е да се користи минималистички дизајн.

минималистички стил е повеќето релевантни кога ќе се создаде една спална соба во толку мал простор. Покрај тоа, таков стил значи удобност и функционалност.

Идејата на минимализмот - е, пред сè, на отсуство во внатрешноста излишни. Сите што треба да биде во собата да се има сопствен функционален оптоварување.

Hi-Tech

За стилски решенија карактеризира со користење на модерната технологија. Во последниве години, овој стил стана толку популарна што тоа беше се користи дури и во спалните соби.

Спална соба дизајн во балкон може да биде во стилот на хај-тек, како балкон да го затворите ролетни со систем за контрола на ѕидот да го инсталирате плазма монитор.

На соби, декорирани во стилот на hi-tech, најчесто се користи монохроматски шема на бои што совршено се вклопува во мирна, лечи атмосфера во спалната соба.

Кога ќе се создаде дизајн на hi-tech мора да се има на ум дека завршна обработка, треба да биде најмодерниот, како што ѕидни површини може да ги красат позадини во 3D перформанси, и како и еден кат покривање е најдобро да се користи течна подови.

модерен

Стилски правец Нову се карактеризира со едноставни, некомплицирано форми мазна површина и минимум на декорација.

 • Секс на балкон - преглед на најдобрите можности за дизајн чекор по чекор инструкции + + фотографии
 • Витраж балкон - повикувајќи се на ум! +55 застаклување опции прекрасни фотографии.
 • Мали балкон - шармантна и пријатно дизајн (88 слики)

Се должи на фактот дека во насока на уметност - е користењето на напредни решенија за дизајн, во комбинација со удобност атмосфера, оваа линија може да се користи не само на балконот конвертира во спалната соба, но ако планирате да се дизајнира спална соба со балкон.

исток

Мистериозно источен правец за внатрешни работи за долго време на врвот на популарноста, и сето тоа е благодарение на својата разновидност, бидејќи концептот на источниот дел од муслиманскиот и арапскиот свет и култура на Јапонија, а тоа е да се спомене земјите како што се Турција и Кина.

Најчестите украсување една спална соба во ориентален стил е да се користи навивачи, троседот перници рачно изработени керамички садови оригинални форми со ориентални орнаменти.

Спална соба со излез на балкон

Мошне интересен дизајн да се комбинираат во спалната соба со балкон, а со тоа зголемување на трансформирање соба непрепознатлив.

На пример, една спална соба со балкон може да се врамени во еден стил и боја простор.

 • Дизајн чардак - 45 неверојатни фотографии на дизајнот опции
 • Балкон во Хрушчов - пријателски дизајн план за мал балкон (75 слики)
 • Мали балкон - 84 фотографии од најдобрите начини да се погодни аранжман

Со овој дизајн идеја спална соба претворена во кревет и беседка која е оградена со исклучителни завеси.

Фото спалната соба на балконот

 • Завршувањето на балкон clapboard - популарна идеја за внатрешни трајни 79 прекрасни фотографии
 • Кујната на балкон: 85 слики од најдобрите решенија за дизајн за дизајн на чардак
 • Цвеќе на балкон - преглед на најдобрите видови на цветни сите лето! 75 за фотографијата!


Исто така препорачуваме - свежи вести на тема: Секс на балкон - преглед на најдобрите можности за дизајн чекор по чекор инструкции + + фотографии ... Неодамна, нашите луѓе почнаа да сфаќаат дека балкон или чардак (особено големи) може да се користат ... Витраж балкон - повикувајќи се на ум! Варијанти убава застаклување 55 фотографии .... Витраж и валкани концепти не се компатибилни едни со други. Единственото нешто што им е заедничко е ... Мали балкон - шармантна и пријатно дизајн (88 слики) Ако вашиот балкон е мал, тоа не е причина да бидат вознемирени или за чување на тој непотребни работи (sled velosipe ... Дизајн чардак - 45 опции слика прекрасен дизајн Чардак во нашата земјата е поврзан со дополнителен простор, тоа е навистина вид на ... балкон во Хрушчов - пријателски дизајн план за мал балкон (75 слики) ... Khruschovka - најмалку удобно сместување, што не ги задоволува сите потреби cheloveka.N ...

Прочитајте тука!   Завршувањето на балкон ПВЦ панели - стилски, модерен и вкусно! 80 вистински фотографии!

Дневна соба на балконот, 23 Слики на пример, каде што најдобро се ...

Никој од нас не ќе одбие да се смени на чардак во своето дискреционо право. Сауна, библиотека, сала за вежбање, или едноставно да се релаксираат област - не постои ништо непрактичен доволно само глазура и топло балкон.

Читај повеќе:   ШТО завртка ореви на собирачите

Покрај тоа, може да се направи трансфер на балкон спална соба или кујна. Тоа може да изгледа тешко да се исполни, но всушност тие измени не бараат големи финансиски трошоци. Промени во соба балкон, фотографии и опис на кои се собираат во статијата да ви помогне да се потврди оваа - сите што можете да направите со вашите раце.

А мал балкон дневна Балкон претворена во магацин Голем балкон соба може да биде поделен на зони Оригиналниот дизајн на собата на балконот Спортски област и седење можат да се сместат прилично голем балкон Една мала кујна може да се стави на балконот

Мини-сауна

Поголемиот дел од нашите loggias и балкони - правоаголна форма и релативно мали димензии, но тоа не стане пречка за промена. нема да бидат опремени со џакузи, парна соба, но со "чекалната" совршено се вклопуваат. Едноставно, тие се наоѓаат во различни делови на балкон. Сауна само овој тип е прикажано на сликата.

Еве сауна може да биде поставен на балконот

Сауна на балконот. Сликите на пареа.

"Соблекувалната" мини сауни може да биде опремен со систем за чување да има сè на страна: .. климатизација, бар, итн Еден добар пример за оваа промена може да се види на сликата подолу. Место за лента на врвот, на дното полиците заедно и сè друго.

Можност за простор за складирање на балкон, сауна

Сауна на балконот со рацете. На сликата пример на простор за складирање.

Ограничувања за конверзија на балконот на сауна има малку, освен дека греењето може да има само на електрична енергија: централно излез греење на балконот невозможно. Ова се однесува на било какви промени.

Важно:  Кога вршите измени на балконот на сауна е потребно да се грижи за квалитетот на вентилација и водоотпорност. Инаку можно влошување на здравјето во време на се во соба со пареа и ѕидот во непосредна близина на станот ќе биде постојано влажна. 

Кујната на балконот

Кујна, која се наоѓа на балконот, како во слика - тоа е можност да се добие екстра слободни соби, како трпезарија. Вообичаено, ова луксуз не е на располагање на повеќето од нас, поради малата големина на имотот. Ако станот е на првиот кат и има можност да се прошири и да се зајакне чардак плоча, во кујната ќе биде на располагање на балконот, фотографија, каде што може да се види:

Кујната на чардак

Преработка на чардак. Во фото комплетно опремена кујна.

Се разбира, во повеќето случаи, со големина на чардак или состојба на плоча на превозникот не му дозволува да ја преправите во целосна кујна. Исто така, тоа не секогаш имаат можност да се врати на вода и потоне на неа. Па понекогаш тоа е само за вадење плоча, ѕид кабинети, машина за перење и / или машина за миење садови, маса останува на истото место. Сепак, дури и со оваа промена, како на сликата, трпезарија област проширува значително.

Мала кујна во новата балкон

Тесна балкон, комплетна преработка на тоа не е можно.

Како што може да се види на фотографијата, се инсталира преку капакот на шпорет. Ако неговата инсталација не е во неволја, тоа е потребно да се направи посебна вентилација за време на готвењето стои многу влага.

Важно:  Кога вршите измени на балконот на кујната треба да се запамети дека инсталацијата на шпорет на гас каде што е забрането. Сето тоа може да се користи тука - тоа е електричен шпорет. 

Спална соба или дневна на балкон

Најголемата предност на опрема легло на балконот е дека тоа е речиси надвор од станот, што значи дека дома е на бучава е речиси нечујни. Сепак, ќе имаат корист од адаптации лесно да се претвори во неповолна положба, ако не е однапред да се грижи за висок квалитет на изолација - сите звуци од улицата ќе се чуе јасно. Исто така потребно е да се обрне внимание на изолација и застаклување топло, бидејќи ќе се спие право надвор од прозорецот рамки. Кревет на балконот, фотографија на која се прикажани подолу, сместени само така.

На балконот можете да го поставите на кревет кралица големина

Спалната соба на балконот. Ширина овозможува да се сместат само 1,5 кревети.

Спалната соба на балконот, фотографија, каде што може да се види, сосема тесен пристап до креветот само со стапалото. Во принцип, ова е само недостаток rework на балкон во спалната соба. На спротивниот крај на собата може да се стави на стол или мала маса на работа - сето тоа зависи од областа на собата.

Прочитајте исто така: како да се избере мебел за балкон.

Просторот на балконот е украсен во ориентален стил Од балконот можете да направите оставата, чајната кујна Додади сауна на балконот не е проблем На оригиналниот дизајн на собата на baklone Оставата, чајната кујна на балконот со рацете Една мала фитнес област отстранети на балкон

И не заборавајте на дебели завеси, ако балкон е на јужната страна. Тоа може да се конвертира во чардак и дополнителен простор. Софа дејствува како дополнителен кревет ако е потребно. Можете да го поставите на троседот или висат на импровизирана лежалка - тоа е за сите вашата имагинација и дизајн претворена соба.

Опции за салоните на балконот

Replan балкон во собата да се релаксираат. Фото промени од различни агли.

Соба за бебето

Детето треба малку простор, па промена на неговиот балкон во собата треба да се обиде како што е малку што е можно да се зачува простор. Користење на компактен спортски игри или делови и обука (фото), ќе биде начин за излез. Во кревет - ако се претпоставува нејзината локација во истиот - можете да изберете трансформирање на мебел. На пример, можете да инсталирате на стол-кревет.

Детско катче на балконот

А детска соба на балконот. Фото аголот за игри.

Ако на балконот реновиран и ќе се користи како соба на игри, што треба да се грижи за системот за складирање во нејзината соба за екстра играчки. Ова може да биде или решетката монтирани на крајот на балкон, и кутија со шарки капак. Таа може да се користат како места, вие треба само да ги направи перници. Тоа е исто така добра опција - збир на фиоки (види слика).

Игри на балконот

Балкон, игра соба.

Важно:  детска соба - особено ако детето е мал - мора да биде безбеден. Особено, сите прозорци треба да се инсталира посебен брави, кои детето не може да се отвори себе. Истото важи и за мрежи против комарци - тие мора да издржи многу притисок врз нив. Овие правила мора да се почитуваат без оглед на целта на собата - тоа ќе биде една спална соба или игра. 

Балкон гардероба или оставата, чајната кујна

Таквата промена - добра можност да се ослободи дополнителен метри од станот и да ги користат на нивната дискреција. И како што во собата не би живееле тука е можно да се направи без топла стакло. И покрај неговата очигледна мала тераса област, каде што ќе може да се одржи многу работи. Главната работа добро обмислен систем за чување направи функционална до максимум. Еден добар пример за тоа како да се користи целиот простор на балкон: во прилог на вграден простор за складирање кабинет опремен со прозорецот праг и клупа (види слика).

складирање опција

Од балконот за да се направи простор за складирање: соблекувалната или плакарот.

Облекување на балконот има еден недостаток - сите ормари и полици мора да бидат цврсто затворени. Во спротивно работите ќе исчезнат од сончева светлина за нив. Оставата, чајната кујна, исто така, може да биде дел од полиците да се направи јавна, како на сликата подолу. Но, најдобро од сите, ако ќе се наоѓа овие полици, така што тие не се директна сончева светлина - на пример, во рамките на прозорецот праг, како во слика. Во фото добар пример за таква промена.

Тоа е како работите можат да бидат зачувани на балкон

Просторот на балконот. Фото складирање.

Важно:  остварување на какви било проблеми, се сеќавам дека со зголемување на должината и ширината на соба повеќе од 30 см вклучува документирање промени. Ова се должи на фактот дека како продолжување потпаѓа под дефиницијата за "обнова". 

Вежба на балконот

Личен фитнес во разбирањето на повеќето од нас - тоа е привилегија на среќници кои имаат голем приватна куќа. Впрочем, неблагодарна работа или други обемни симулатор заземаат многу простор. Меѓутоа, ако се имаат балкон или чардак, можете лесно може да се смени во салата. Застаклување Во овој случај, се вклопуваат и кул, но за вентилација во собата треба да биде добро. Исто така, ако промената е да се размислува за инсталирање на приклучоци - за симулатори или пак на магнетофон.

Сместување опција спортска опрема

Просторот на балконот. Сликите на поставување симулатори. Хоризонтална лента поставени на крајот.

Оставете коментар