Предните панели за надворешни заврши дома: 80 сорти и практични решенија за стилски екстериер

Дома » Поправка » предните панели за надворешни заврши дома: 80 сорти и практични решенија за стилски екстериер
ПОПРАВКА Нема Коментари

Предните панели за надворешни заврши дома: 80 сорти и практични решенија за стилски екстериер

Поради своите својства и поширок спектар на предните панели добиле многу на популарност

Поради своите својства и поширок спектар на предните панели добиле многу на популарност

Веќе е познато дека многу предните панели за надворешно уредување на приватни куќи и колиби . Не сите од нив се најде совршена завршница за фасади  и надворешните делови на различни структури, и сите, бидејќи на знаење од нив е сосема фрагментирани, не наредил, и во некои случаи критички нецелосни. Затоа, за да се надомести за недостатокот на информации, ние Ви препорачуваме да се фрлам во читање на материјалот.

содржина:

 • палета на производи
 • само декор
 • ѕидање
 • ѕидарски
 • столбната плоча
 • производители

Стилски, модерен фасадата на викендичката

Стилски, модерен фасадата на викендичката

Светла панел ќе го направи вашиот надворешен неодолива

Светла панел ќе го направи вашиот надворешен неодолива

Предните панели се осигура дека вашиот дом не е само убава, но, исто така, топло

Предните панели се осигура дека вашиот дом не е само убава, но, исто така, топло

Со инсталирање на фасади прибегнаа кон завршната фаза на декоративен завршен објекти. На некој начин, тоа е дури и подобро во однос на технологијата, како што овој процес може да биде одложен на неопределено време, како и да го користат дури и за време на активна работа на згради. Но, не само погодности на овие материјали во декорацијата е нивната предност. Нивната главна предност во разновидноста, што значи заштита на дополнителни објекти првенствено од влага, студ и ветер. Некои олицетворение според материјалот кој се користи да се обезбедат дополнителни звучна изолација. Но, првите нешта прво, и продолжи да се класификација.

палета на производи

Снежана селска куќа во класичен стил

Снежана селска куќа во класичен стил

Градежни пазари, хипермаркети и DIY продавници нудат многу импресивен асортиман на купувачот. Да ги купат, ќе треба доста време, но нивната цена многу може да биде фрустрирачки, бидејќи тоа е многу висока за големи нарачки.

Комбинацијата на панели на различни видови и текстури ќе ви помогне да се постигне оригиналност во дизајнот на вашиот надворешен

Комбинацијата на панели на различни видови и текстури ќе ви помогне да се постигне оригиналност во дизајнот на вашиот надворешен

Ова е особено точно на панели, кои се базираат на природни материјали, како дрво. Но, вештачки материјали можат да бидат избрани и поевтини опции. Сепак, критериумите за избор не завршува тука. Модели од различни производители се разликуваат во сложеноста на дизајнот, од она што може да се поедностави или обратно комплицирана инсталација. Затоа е неопходно да се разгледа во повеќе детали и опсегот на варијанти и основната класификација, за да не се направи грешка во изборот.

Јапонски

Јапонски предните панели со различни текстури имитација

Јапонски предните панели со различни текстури имитација

Како и многу други производи на земјата, што е прво да се исполнат сонцето, јапонската предните панели за надворешни дома декорација се меѓу најдобрите. Тие имаат голем број на позитивни квалитети, дозволувајќи им да се потенцира на предниот панел. Главната предност е тоа што тие се еко-пријателски и не-запалив. Нивната големина се стандардизирани, што се поедноставува работата на Собранието на минимум, кои ја исклучуваат одговара. Во должина од 3 метри и ширина - 3 или 5 см, во зависност од видот. Дебелината исто така, зависи од моделот и е во опсег од 14-21 mm. Прикачување на ист вид за сите модели, што им овозможува да се заменат без никакви проблеми, дури и ако вашиот модел не е на продажба. Особеноста на овие видови е дека тие се обезбеди звучна изолација и звучна изолација на прифатливо ниво, различни од пожар, издржливост и отпорност на други фактори на животната средина, вклучувајќи ги, да се изгори на сонце и прекумерната влажност. Многумина, исто така нагласуваат својата мала тежина, со што се намалува товарот на Фондацијата, леснотијата на користење.

Читај повеќе:   24 идеи за завеси во внатрешноста: тековните трендови и селекција правила

Хармоничен комбинација на панели со различна текстура во дизајнот на фасадата

Хармоничен комбинација на панели со различна текстура во дизајнот на фасадата

Јапонски панел под ѕидање

Јапонски панел под ѕидање

Сепак, овие панели се идеални не може да биде именуван. Постојат карактеристиките на технологијата која е потребно да се земат предвид. Еден од нив - потребата за поставување на фасадата на каси.

обвивка

Убава модуларен дома во модерен стил

Убава модуларен дома во модерен стил

крем боја во дизајнот на зградата земја со поткровје кат

крем боја во дизајнот на зградата земја со поткровје кат

Овој материјал е доста популарни, и многу луѓе знаат дека тој е. За оние кои не се запознаени, гледаме со него: тоа е површината на дрвена текстура. Тоа ќе им даде на градење на уреден и точни дизајн грешки во неговата изградба, или да ги направи повеќе видливи, ако не е инсталиран. Вреди да се напомене дека  обвивка под каменот  е погодна за објекти од сите големини: за колиби, и за големи постројки или магацини. Неговиот посебен предност во различни бои и форми, кои се директно зависи од употребениот материјал. Позлата / процесот на инсталација трае најмалку време. Ако ги земеме за основа на подрачјето на една мала куќа, можете да го направите со вашите раце во само еден ден, обезбеди обука за квалитет.

Дрвени предните панели изгледаат многу импресивно

Дрвени предните панели изгледаат многу импресивно

пластика фасада

Спектакуларниот комбинација на сива и жолта во дизајнот на фасадата на приватна куќа

Спектакуларниот комбинација на сива и жолта во дизајнот на фасадата на приватна куќа

Што е добар пред пластични панели за надворешни завршувањето на куќата, тоа е фактот дека тие се можеби најчестиот облик претстави на пазарот на градежни материјали. Тој има голем број на предности. Најважните од нив - заштита од атмосферски феномени - ветер и врнежи. тие, исто така, не бледнеат под продолжено изложување на ултравиолетово зрачење и справување и со сезонските промени на температурата. Непроценлива предност за роден дизајнер - широка палета на бои од која ќе може да игра на неодредено време, создавајќи неверојатна комбинации. Покрај тоа, тие доаѓаат во различни големини и структури, кои можат да вклучат повеќе слоеви.

Пластични панели со симулирани ѕидарски

Пластични панели со симулирани ѕидарски

Но недостатоци тој се уште е таму. Тие се во технологија која вклучува употреба на дополнителни водоотпорност. Што таа се користи восок хартија или glassine.

ПВЦ

ПВЦ панели се многу чести, не само меѓу внатрешна декорација, но, исто така, фасади

ПВЦ панели се многу чести, не само меѓу внатрешна декорација, но, исто така, фасади

Една мала куќа за продажба clapboard

Една мала куќа за продажба clapboard

Овој материјал е познат како обложување поставата. Таа се разликува по тоа што е подеднакво добро се користи и за ентериер и екстериер, што го прави идеален за завршување на незагреани простори. Таа е отпорна на мраз и топлина, не се деформира. Нејзината само недостаток - слаба отпорност на сончева светлина. Ова се однесува на поевтини опции, без дополнителни лак, од кои некои производители не ги користите.

метал фасади

Метални панели изгледа многу стилски

Метални панели изгледа многу стилски

Не толку одамна стана популарен и метал предните панели за надворешни декорација на куќата. Тие се базираат на алуминиум или галванизиран челик, што го прави перфориран, текстура или мазни, со оглед на посакуваниот резултат. Метал секогаш има заштитен слој, така што таквите панели трајни, водоотпорен, и во зависност од квалитетот на слој и уште огноотпорни.

Покрив пробиваат метални панели

Покрив пробиваат метални панели

Ниво на тешкотија во инсталација и висока тежина - главните недостатоци на метални панели

Ниво на тешкотија во инсталација и висока тежина - главните недостатоци на метални панели

Главниот недостаток на галванизиран панели - значаен товарот на Фондацијата, па затоа е подобро да се замени алуминиум, но цената во овој случај е висока. Но, за возврат ќе добие дополнителна корист на стабилноста на повтори мраз. Исто така, за многумина тоа ќе биде предизвик да се качи како панели, како овие дизајни бараат специфични материјали и алатки.

Прочитајте повеќе за:   Изработка на простор за свадба (90 fotoidey): Trending и совети за изборот на стил, боја и декор

фасади сендвич

Сендвич панел ќе ви помогне во вашиот дом затоплување

Сендвич панел ќе ви помогне во вашиот дом затоплување

Оваа опција може да се смета за совршена кожа е кога ќе треба само да се заштити објектот од дожд, но исто така и на ниски температури за време на есен-зима период. Нивниот дизајн е уште посложен и повисока цена, бидејќи еден од слоевите - слој на рефус изолација. Надворешниот и внатрешниот дел од таквата кожа ќе бидат врамени. Покрај тоа, понатаму може да се состојат од пареа бариера слој.

Величенствениот светла куќа во современ стил

Величенствениот светла куќа во современ стил

Во прилог на изолација панели даде таква материјални Шумоизолации, па дури и намалување на шумот. прицврстете едноставно, без посебна подготовка на ѕидовите, кој исто така е несомнена предност. Повеќето од опциите на пазарот, има безбедноста на долг живот, животната средина и оган.

Инсталација на сендвич панели во подрумот

Инсталација на сендвич панели во подрумот

Во исто време, постојат голем број на значајни недостатоци кои вклучуваат оштетување на белите дробови во чекор инсталација и пред тоа, како и проблеми со топлинска изолација во суровата средина на крајниот север.

Ecopan

Ecopan панел ќе ви помогне да се изгради вашиот дами во многу краток временски период

Ecopan панел ќе ви помогне да се изгради вашиот дами во многу краток временски период

Ката приватен дом со рамен покрив

Ката приватен дом со рамен покрив

За разлика од ECOPAN сендвич панели себе е изолатор. Таа се заснова на стиропор се користи - хемиска супстанција со многу предности, вклучувајќи ги и ниска цена. Друг плус - лесен со голем волумен. Тој игра важна улога кога тоа е важно да се задржи товарот на земјата околу зградата и ѕидот. Заштита од пожар е исто така на високо ниво, бидејќи материјалот држи огнот за еден час. Единствениот недостаток - потребата за дополнителна декорација панели.

клинкер фасади

Фасада украсени со керамички плочки изгледа многу убаво

Фасада украсени со керамички плочки изгледа многу убаво

Завршувањето на куќа под ѕидање

Завршувањето на куќа под ѕидање

Уште една интересна опција - на композитни материјали, чија главна компонента е клинкер плочки. Тоа не се однесува само како украс, но заштитен материјал, како и да се справат со сезонските промени на температурата. Оваа заштита е дополнително поттикната од појава на мувла , но неговата цена е многу повисока од онаа на истите пластични елементи.

Монтажа на керамички плочки може да се направи со свои раце

Монтажа на керамички плочки може да се направи со свои раце

влакна цемент панели

Еден од најпознатите современи материјали се влакна цемент фасадни панели за надворешни декорација на куќата. Тие се создадени со помош на специјална технологија, која вклучува употреба на цемент и целулозни влакна. Композитен материјали добиени од, е формирана како обвивка или плочи. Тие често се текстура за да се создаде специјални ефекти кои симулираат одредена површина. Исто така на производство на обоена полимер за да се добие посакуваниот резултат на панелот.

Влакна цемент панел - модерен материјал кој се користи за фасади

Влакна цемент панел - модерен материјал кој се користи за фасади

Предна плоча марка на неопределен куќи спектакуларен зграда

Предна плоча марка на неопределен куќи спектакуларен зграда

Од страна на клиентот добива светлина, пламен отпорни и издржливи, атрактивен и лесен за инсталација. Надополнета од страна на сите оваа добра звучна изолација и заштита на животната средина.

Предните панели за надворешни дома декорација: декор

Ѕид декор под ѕидање изгледа многу интересно

Ѕид декор под ѕидање изгледа многу интересно

Опциите се многу декоративни панели, и го избере најдобриот поглед на нив е лесно. Тоа е само потребно да се одлучи во каква текстура ќе симулираат отворено декор. Ова може да биде:

 • дрво ;
 • ѕидарски ;
 • плочи;
 • Stone (дивјак).

ѕидање

Предните панели со симулирани тули

Предните панели со симулирани тули

Ленти, стилизирани тули, ќе ви овозможи да се види на изградба на една сосема поинаква. Со негова помош, може да се претвори дури и старите дрвена куќа во тули зграда. Но, пред да се планира купување на градежни материјали, потребно е да се процени своите финансиски можности, т. Да. Цената на таквите пред се соочуваат со високи. Дополнителни трошоци мора да бидат планирани за исплата мајстори. Сепак, тоа ќе биде многу поевтино и побрзо отколку целата куќа obkladyvat тула. Покрај тоа, таков декоративна обработка на фасадата може да се направи во било кој временски услови, а тоа се однесува и за домови и за гаражи и огради .

А убава комбинација на дрво панели и панели за ѕидање

А убава комбинација на дрво панели и панели за ѕидање

Читај повеќе:   12 совети за уредување на прозорецот праг, countertop во кујната

Повисока цена на панели, појасно се пренесе на текстура на материјалот

Повисока цена на панели, појасно се пренесе на текстура на материјалот

Кога се користи како панели исто така може да заштедите значително на греалка, бидејќи постои варијанта изградба на модули веќе вклучува изолација - стиропор.

ѕидарски

Имитација ѕидарски во дизајнот на фасадата на приватна куќа

Имитација ѕидарски во дизајнот на фасадата на приватна куќа

Ката куќа со бел камен трим

Ката куќа со бел камен трим

Ако тула не се вклопува во целокупниот стил на просторот, може да одберете друга опција декоративен завршен - под карпа. Како и во претходната верзија, како панели имаат значително недостаток. За нивната инсталација бара посебна опрема и лепила, се загрева во процесот.

Убава надворешност нема да престане да се воодушеви вашите очи и воодушевувајте минувачите

Убава надворешност нема да престане да се воодушеви вашите очи и воодушевувајте минувачите

Совет! Друга карактеристика на овој слој е во цената. Остварливите симулирани текстура, поскапи материјал. Затоа, може да се земе опција ниска цена, а потоа и да ја менувате со помош на некои трикови - нијансирање и тонирање слој.

столбната плоча

Заврши подрумот облицован со имитација камења

Заврши подрумот облицован со имитација камења

Да се ​​создаде база на имитација не користи едноставен фасадни панели, и посебни. Тие се направени од други, отпорни на влага материјали, и тие имаат малку поинаков начин на монтажа, која вклучува дополнителни топлинска изолација и водоотпорност. Тоа е зошто тоа е ставен само на нула температура.

На приземјето е подобро да се користи специјални плочки, отпорни на влага

На приземјето е подобро да се користи специјални плочки, отпорни на влага

Често таквите декорација олицетворение на дополнителна заштита од механички дејства и корозија, кога што е создадена од кој изедначува живот со други со кои се соочува материјали кои се користат за останатите делови од ѕидовите.

производители

Позадинското осветлување помага да се нагласи текстура на вашиот панели

Позадинското осветлување помага да се нагласи текстура на вашиот панели

Конечно вреди да се напомене неколку производители кои веќе имаат стекнато репутација меѓу честите клиенти - фирми изведувачи на вршење на обложување и изолација на згради.

 • Фирмата произведува панели Кол слој на база на полимерни материјали, така што нивните производи се различни дизајни на тежината, и релативно ниска цена.
 • Германската компанија Docke-R произведува производ на повисока класа, така што нивната цена е многу повисока.

А пријатна мала куќа, украсени во нијанси на сива боја

А пријатна мала куќа, украсени во нијанси на сива боја

Предните панели за надворешни дома декорација: избор на предните панели е подобро да се даде предност на добро познати производители

При изборот на фасадни панели е подобро да се даде предност на добро познати производители

 • FineBer компанија специјализирана за неколку други производи. Тие се базираат Не користете пластични и ПВЦ, и да ги применуваат почесто за капа, која бара поголема заштита. Сепак, никој не забранува да ги користите на сите ѕидни површини. Но, без разлика дали или не, постои цена многу повисока од просекот? Оваа компанија има конкуренти, производство на слични производи, - Алфа профил. Нејзините производи се позиционира како погоден за сите временски услови.
 • Nailite Меѓународниот - последно, но само на листата, на производителот. Тој е еден од првите кои почнаа да произведуваат слични фасада декорација. Затоа, ако се традиционалисти, лесно можете да изберете токму тоа.

Оставете коментар