Куќа на садот за превозот: интересни проекти и изградба технологија

Дома » Куќа " Куќа на садот за превозот: интересни проекти и изградба технологија
Куќа Нема Коментари

Куќа на садот за превозот: интересни проекти и изградба технологија

Оваа статија се дискутира за карактеристики и специфичности на сместување буџет, како дом на садот за превозот: на предностите и недостатоците на објекти, техничките параметри на градежен материјал и просечните цени за купување. Текстот содржи информации кои ќе ви овозможи да се создаде свој дом на местото на контејнери: интересни идеи, слики и видеа, како и совети за планирање и необични проекти, чекор по чекор изградба технологија.

Двоспратна куќа на шарени контејнери

содржина

Куќа на садот за превозот: она што е неговата специфичност

Ако сакате да се добие удобно и практично сместување во најкратко време е потребно да се обрне внимание на проекти на куќи од контејнерите морето, цената на такви структури во споредба со стандардните објекти е значително помал и повеќе прифатлива за поголемиот дел од сопствениците на приградски области. Овој тип на изградба е стекнување на популарност се должи на ниската свест на населението. Надвор од домување, направени врз основа на контејнерот е широко се користи за неколку децении.

Внатрешноста на куќа изградена од неколку контејнери

Како се дома од контејнери: фотографии и карактеристики на згради

изградба на садот се смета дека е иднината на технологијата, која наскоро ќе им помогне на многу луѓе да го решат станбеното проблем. Во европските земји, овој пристап е широко распространета, што резултира со нова гранка на бизнис. Оваа насока вклучува услуги за проектирање и изградба на куќи под клуч сад, т.н. "полу-готови дизајни."

Полу-готови производи се нарекува модел се користи како основа за изградба на објектот. Овој дизајн е направен во фабрика, има груба подот и ѕидовите. Покрај тоа, на стандардна опрема вклучува полу дополнителни системи и елементи:

 • прозорец на изградбата;
 • електрични жици;
 • вратата;
 • систем за греење.

Садот може да се исклучи прозорци и врати на своите

По изборот на одредена сопственик на проектот на парцела ќе треба само да се купи контејнери во потребниот износ. Се доставуваат до градилиштето, кои потоа ќе бидат обединети во една структура. Користење на таквите модели може значително да го намали времето за изградба на дом, кој е еден од најважните предности на оваа технологија.

Корисни Совет! Во процесот на изградба на куќа може да биде поповолно во комбинација со други контејнери, градежни модули, на пример, бетон или цигла.

Зошто купи куќа од морето контејнери: предностите на згради

Куќиште на бродови или товар контејнери имаат многу предности. Тие се сеизмички стабилни изградба, па изградбата на овој тип често се изградени во области каде што има голем број на природни катастрофи, како урагани и земјотреси.

Сад куќа може да се зголеми во секое време, едноставно со вклучување на една или повеќе блокови

На празни места во форма на контејнери овозможува да се добие домување, кој не се разликува од структурата на капиталот тип. Надвор од модули може да се заврши поставата, на внатрешната страна позлата се врши со помош на гипс картон. Така цената на контејнер згради е многу пониска од цената на капиталот домување. Избор како материјал за изградба на морска сад куќа, сопственикот може да биде сигурен дека во неговиот дом не zavedutsya штетни инсекти и глодари.

За изградба на објектот се бара не повеќе од 2-3 месеци врз основа на контејнери. Ако се намали некои видови на работа, на пример, да се поедностави на крај, тоа е доволно за да биде 2-3 недели, со цел да влезат во куќа во работењето. Од изградбата на садот се лесни, нема потреба за регенерација на масовен основа. Модулите може да се монтира директно на набиен земјена платформа.

Празни места може да се користи не само за изградба на станбени објекти. Тие се идеални за примена со тремови и стопански објекти објекти проекти на контејнери превозот.

Ѕидовите на куќата на садот се покриени со листови од иверица

Оваа технологија не е ограничена само на посебни климатски услови. Со соодветна изолација на куќата на контејнерите може да биде изградена во скоро било која географска ширина. Од модуларен парче наменета за поморски транспорт на такви куќи може безбедно да се инсталира на замрзната земја. Тие покажуваат отпорност на ниски температури и неповолни временски услови. Сад куќа може да биде изградена во области со стрмни подрачја падина.

Интересен факт! Контејнери се користат за изградба на станови во Антарктикот и региони во далечниот север.

Ако дизајнот на куќата од контејнери морето не вклучува инсталација на витраж во ѕидот, таквата конструкција обезбедува максимална заштита на патниците од упадот на аутсајдерите.

Проширување на подот и таванот на садот, можете да добиете област одмор - на терасата

Недостатоци на модуларен куќи од блок-контејнери

Сместување на контејнерите за товар и превозот има толку многу недостатоци. Одлична отпорност и издржливост на овие дизајни вклучува задната страна. На контејнери можат да го издржат долгорочно работење под агресивни атмосферски влијанија, тие се pretreated со посебни соединенија и бои. Овие заштитни облоги содржи токсични материи. Значи пред да се започне со изградба на куќата на сад, се отстрани боја.

Модули палка направени од метал, па во текот на летото дизајн површината станува жешко, и во зима - ладење. За да се обезбеди удобно куќа да живеат временски услови, не заборавајте да се грижи за квалитетот и ефикасноста на изолацијата.

Под влијание на влага метал покриени со 'рѓа. За да се спречи предвремено неуспех на изградба, пожелно е да извршат инспекција на зградата редовно за корозија и внимателно се грижи за него. Ниски тавани - еден од најзначајните недостатоци. Ако се изврши топлинска изолација на таванот и подот, на максимална висина на соба ќе биде 2,35 м.

Во внатрешноста на контејнерите се комбинираат современи материјали и не-изолирани блок елементи

Димензиите на слика и контејнери за изградба на куќи

Димензиите на контејнери обично се наведени во нозете. За изградба на куќи соодветен дизајн за превоз на железнички и морето товар. Покрај тоа, големината може да варира во зависност од капацитетот. За превоз со железница користење на контејнери со различен капацитет, но за домување се користи само со голем капацитет.

На внатрешните димензии на садот еднаква на 20 m 2,33h5,86h2,19 m. Со таков димензии, дизајн има корисен волумен од 29,5 m³. Помалку просторот резервиран за поставување на обложување и изолација, тоа ќе биде приближна големина на внатрешен простор од собата.

Обично, изградбата на објектите кои се користат товар контејнери на стандардни димензии долг 40 стапки. . На внатрешни димензии на такви структури - m 2,4h12h2,35 еден контејнер ќе биде доволно да се создаде:

 • Нови соба;

Димензиите на море садот за 20 нога

 • големи сместена;
 • складирање;
 • работилница.

Користење на единица 2-3, куќата може да се гради, за која област ќе биде 120 метри. Интересна опција ќе добиете кога ќе го инсталирате два контејнери до друг, да се поврзат со витражи и покриени со покрив.

Интересен факт! Во Америка и Европа се широко распространети домот на 40-метарски контејнери. Првиот креаторот на таквите домување беше архитект Адам Калкин. Куќата беше резултат на еден креативен експеримент и се состоеше од 3 морето контејнери.

Димензии сад единици:

сад големина, ФТ Надворешните димензии на садот, m На внатрешните димензии на садот, m Внатрешниот волумен во m³ На големината на вратата, m
20 6,05h2,43h2,59 5,75h2,35h2,39 33,1 2,34h2,28
40 12,19h2,43h2,59 12,03h2,35h2,38 67,5 2,34h2,28
45 13,71h2,43h2,89 13,55h2,35h2,7 86,1 2,34h2,58

 

Во повеќето случаи, контејнерите има правоаголна форма, иако постојат и квадратни верзии со зголемување на висината.

Колку ќе набавка на градежни материјали за куќата на контејнери: блокови цена

Цена блокови да се изгради куќа на садот зависи од различни фактори. Во голема мера е под влијание на конфигурација и големината на структурата. Покрај тоа, цената зависи од тоа дали садот е нов или тој се користи претходно. Ако се користи производот, тогаш неговата цена ќе зависи од државата. Цената на превозот контејнери, кои се добро сочувани и имаат нормален геометрија, ќе биде значително повисока од онаа на неисправни производи.

Просечни цени за контејнери на 40 стапки:

видот на контејнер Карактеристики на производот Цената, RBL.
нови контејнери
40 HCDD висок, двокрилна врата 305000
40 DV стандард 330000
40 HC висок 360000
Користени контејнери / y
40 DV стандард 120000
40 HC висок 125000
Читај повеќе:   Три-начин вентил за греење

 

Изградба на дом-базирани сад единици ќе чини околу 30 05fcdc0b6023e75834b541e39a889fff3f5fa9f7569f93925edcad312d2cb373 {} за помалку од цената на стационарни домување, направени од тула.

Интересни проекти и фотографии на куќи на цените сад за клуч изградба

Секоја година на архитектонски дизајн на станбени објекти станува пошироко и повеќе различни. Некои луѓе во обид да се истакне нивниот статус купи големи куќи со модерен дизајн, направени од челик, бетон и стакло, други претпочитаат екстравагантни решенија, на пример, куќа на море контејнери. И варијации на оваа тема може да се безбројни. Некој ја користи сад, како продолжување на зградата, и некој куќата е ограничена само на ѕидовите на садот.

За мал сад куќа ќе биде доволно дрва база-основа

Дизајн куќи од садот: слики, идеи, можности за дизајн

И покрај неговата едноставност, тоа е доста интересна потрага куќа дизајни на контејнери од 40 стапки. Таквите структури може да се користи како гостин или домови. Згради добиваат мали, а во исто време многу внимателни. Оваа опција е идеален за изградба на буџетот, ако површина е мал.

Се разбира, мали димензии и форма на садот е значително ограничена на сопственикот во однос на дизајнот и декорација на иднината куќа. Сепак, некои луѓе, тоа не го спречи тоа. Да се ​​подобри изгледот на зградата со користење на лизгачка врата и големи прозорци со обоено визуелно проширување на внатрешен простор. Поволни да се погледне во вашиот дом, обоени во светли бои, како што се сина, зелена или жолта боја.

Корисни Совет! Ако во текот на предниот дел на зградата за да им овозможат на мала засолниште, во текот на летото дожд тоа ќе биде можно да се задржи на отворени врати, без страв дека водата добива во собата. За овие цели се вклопуваат поликарбонатни плочи. За поддршка на севкупниот изглед, може да се за домот на контејнерите, за да купат боја поликарбонат повторување боење зграда.

Убавина и функционалноста на сад куќи не се инфериорни во однос на тули и дрвени згради

Да се ​​создаде пријатна и удобна околина е пожелно да се користи дрвени панели како внатрешен плашт. Дури и повеќето едноставен дизајн може да се претвори во одлично место за рекреација и место на живеење, експериментирање со бои и материјали. Оваа куќа совршено ќе се вклопи во околниот пејзаж, ако ние се скрши околу цвеќе. Задебелување дизајнери може да се обидете да се организира цветна градина директно на покривот, користат за оваа намена на кактуси и други лесни-љуби-сè растенија.

Поврзани член:


Куќа-колиба: алтернативен дизајн за приградски станови

Дизајн карактеристики, предности и недостатоци. Заеднички проекти на објекти триаголен облик и слика. Чекор по чекор изградба технологија.

Куќи на контејнери: фото проекти и импресивни градби од најдобрите архитекти

Прилично импресивен изглед во дизајнот куќи фотографијата, дизајниран од архитектот Адам Калкин, кои ценат предностите и издржливост на морето контејнери. Ако сакате да се здобијат со сместување со голема површина, можете да ги искористат предностите на своите проекти за градење на повеќе нивоа.

Според идејата создаде еден вид на "куќа во куќа." За оваа масивна структура сместени внатре одделни помали компоненти кои може да се користи како самостојна заврши зграда. Поради големи лизгачки врати се направени од стакло може да биде хармонично ги комбинира простор за живеење на надворешниот свет.

Двоспратна пространа куќа, дизајниран од архитектот Адам Калкин

И покрај необичен концепт, во овој објект може да се стави се што ви треба за удобен престој:

 • дневна соба;
 • кујната;
 • неколку спални соби и бањи.

Естетски мулти-ниво на куќа со мноштво на контејнер делови изгледа атрактивно и уникатен, а со присуството на транспарентни стаклени врати и без голем простор е исполнет со леснотија и светлина.

Не помалку импресивен изглед фото 2-катната зграда, дизајнирана од архитектот Марсио Коган. Овој проект овозможува врз основа на индустриски елементи, комбинирани во една, се создаде една станбена зграда за ограничен период на време. Во исто време е потребно да се постави домашна средина, контејнерите се монтирани на едни со други, а потоа на зградата беше проширена. Резултатот е структура со голем внатрешен простор. Во најширокиот дел тоа е можно да им овозможат на удобно дневна соба.

Двоспратна куќа, изградена од страна на архитектот Марсио Коган

Корисни Совет! Ако користите паметен систем на лизгачки врати, простор за живеење може да се прошири на улица, со што се обезбедува прекрасен поглед на соба и пристап до дворот.

За изградба може да се користат контејнери од 40 стапки. Благодарение на употребата на светли бои и модерен екосистеми за дома, едноставна блокови се трансформираат во функционална сместување со радосни и весели дизајн.
Невообичаени примери на објекти од контејнерите: фото проекти и нестанбени згради

Товарни контејнери се користат не само за изградба на станбени објекти, но, исто така, да се создадат други проекти. Одличен пример за овој пристап е кафе куќа Старбакс, кој е замислен како бизнисмен бил направен од модуларни елементи. Овој модерен кафе на контејнерите има оригинален и необичен дизајн, за разлика од вообичаените дизајн на овие институции.

Внатрешноста на кафе, која била изградена од контејнери

За многу луѓе, товарни контејнери евоцираат здруженија со брза испорака и свежа храна, така што овој концепт може да биде безбедно да се користи за изградба на свој продавница или кафе. На компактна структура на садот е во можност да се одржи што ви треба да се кандидира на вашиот сопствен бизнис. Места ќе биде доволно за да се инсталира опремата и да им овозможат на мала работна површина за вработените.

Наоружан со идејата за дизајнер Стивен Shupa, можете да се создаде привремена канцеларија на контејнери за млада компанија. Ако не постои сигурност за стабилноста бизнис, модуларен изградба на карго единици се одлично решение за проблемот. Овој метод е невообичаено и не бара големи трошоци. Стивен SHOOP дизајниран зграда е L-облик. Сепак, ова не значи дека не можете да користите други опции на контејнери сместување.

Модерни креативни канцеларија контејнери модуларен

Канцелариски зграда на товар контејнери малку како една зграда магацин, но тоа не е без привлекување на индустриски стил. Внатрешниот простор може да се користат ефикасно за украсување канцеларии. Во овој случај, сите документи потребни за работа ќе биде секогаш при рака, и ако сакате да имате доволно простор за мала состанок или деловен состанок. Сето тоа зависи од бројот на контејнери кои се користат за изградба на канцелариски и што е неговата внатрешна распоред.

Стилски ентериер од службените простории на сад единици

Интересни проекти куќи на контејнер: дизајн опции

Да се ​​создаде убава модерен дом ќе биде доволно, и два контејнери долг 40 стапки. Таквите проекти се погодни за луѓе кои не бараат вишок. Висок квалитет на завршна обработка и модерен мебел може да се претвори во куќа во домување сад кој ги исполнува основните барања.


Луѓето кои преферираат пространа сместување, тоа е подобро да се даде предност на проекти на куќи, се состои од неколку блокови. Онлајн може да најдете фотографии на куќи од контејнери, кои не секогаш имаат згреши изглед, но внатре се многу практичен и лесен за употреба. Зградата се состои од 4 блокови може да се изгради голема пространа кујна и дневна соба, спални, итн на некој начин.

Корисни Совет! Ако второто ниво на зградата за да се протурка на првиот кат, можете да добиете еден вид крошна. Просторот под се идеални за украсување на тераса, која е совршено место да се опуштите во воздухот во текот на летото.

Со комбинирање на блокови на различни бои, може да се добие една интересна и необична надворешност

Невообичаено погледне на слика интересна дома успешно мешавини сад блокови и отворени простори. Користење на современа технологија и решенија за дизајн може да се создаде во оваа зграда удобна околина за живеење. Пред да се започне со изградба, треба да размислуваат за тоа како да додадете елементи на проектот, како што се:

 • управувана покрив позеленување;
 • високо-технолошки порозна изолација;
 • геотермална систем за греење.

Сите овие новини ќе се создаде вистинска куќа, погоден за целото семејство постојан престој.
Популарни проекти куќи на контејнерот и трошоците за изградба

Најевтиниот опција е изградба на станови во купување и имплементација на земјата куќа Проектот се состои од еден сад. Доколку тоа е потребно за постојан престој, потребно е да се размислува за изградба на неколку блокови. Благодарение на изградба на обемот на згради, се состои од индивидуални правоаголни клетки, тоа е можно да се добие сместување со оригиналниот дизајн и различни височини, и во затворени простори.

Куќа морето контејнери дополнети продолжување стакло LED позадинско осветлување

Купи куќа на контејнерот вкупна површина од околу 90 квадратни метри може да биде околу 360-450 илјади. Бришење. Еден ваков проект вклучува инсталација на три единици во иста рамнина. Ако додадете-во за вршење на вториот кат, со користење на дополнителни 2-3 сад, домување трошоци ќе се зголеми за половина.

Модуларен од еден контејнер се карактеризира со едноставност и практичност. Во една соба може да се комбинираат трпезарија и спална соба, како и за организирање на партиција мала бања. Оваа опција е идеален за привремено 1-2 луѓе.

Ако се во иста рамнина единица 3, тоа е погоден за до удобно семејството кои живеат со две деца. Со вкупна површина од 85 метри ќе бидат доволни за кујна (14 m²), јадење област (23 m²) и неколку спални (36 m²) и тоалети (12 m²).

За да го користите контејнери како дневни соби, тие мора внимателно да се изолира

Две-катната зграда на товарни единици имаат истите услови како и модерни згради со голема површина. Во овој случај, на изгледот на куќата на контејнери треба да се подели на зони за други цели. На првиот кат е подобро да се организира пространа дневна соба, која може да се користи за забавна и семејни собири. Веднаш близина пожелно е да се организираме на трпезаријата и кујната. На вториот кат може да се користи за рекреација. Тоа е подобро да се организира во спалната соба.

Читај повеќе:   Кабинети купе ПРОГРАМА ЗА ПРЕСМЕТУВАЊЕ


На секоја од подови, пожелно е да се организира една соба општа намена:

 • тоалети;
 • Бањите;
 • килер (оставата, чајната кујна, прошетка во плакари).

Важно! Пред да се започне со изградба, контејнерите треба да се провери за присуство на радијација. Безбедна стапка од 35 г-дин / hr (микро roentgens на час).

Просечната цена на куќа на контејнери клуч на рака:

материјали за Цената, RBL.
Контејнери b / y (2 парчиња). 160000
Изградба на основа на лента 90000
Поставување на кат покривање 40000
Изградба и изолација на кровови (плочки или рефус изолација) 36000
Монтирање на надворешната изолација (минерална волна плочи) 30000
Изградба на дрвена рамка clapboard обвивка + 25000
таванот организација (иверица и дрво) 12000

 

Трошоци за купување на материјали е 393 илјади. Бришење. Ако ангажира за изградба на модуларен дома од контејнери на компанијата-изведувач, земајќи ги во предвид трошоците за услуги ќе се зголеми цената на домување е за два пати и ќе биде 786 илјади. Бришење. Овие бројки се само приближни. Трошоците ќе зависи од различни фактори, како што се квалитетот и видот на финиш, карактеристиките на почвата на местото, како и други услови.
Карактеристики бањи на морето контејнери и просечните цени за изградба

Карго контејнери може да се користи не само за изградба на станбени објекти. Бањите направени од блокови, се во голема побарувачка меѓу потрошувачите, кои се привлечени кон мобилноста на овие структури, разумна цена и на способноста да се прилагоди на подесувања за да одговараат на индивидуалните потреби. Најчесто, за изградба на бањи од контејнер користат 20 блокови tifutovye High коцка. Од областа на овој елемент е еднаков на 13,53 метри квадратни.

Овој простор е доволно за организација на главни компоненти:

 • туш;
 • пареа соба;
 • тргнува.

Просечни цени за бања под клуч:

Име на проектот опции Цената, RBL.
стандард Чистење и изработка, поставување на основа, уредување кат, канализација и водовод, ѕидовите и подот 300000
оптимален Стандардна + стакло, конечниот завршувањето на ѕидовите и таванот, инсталација на електрични жици, инсталација на врати 400000
макс. Стандардна + + оптимална инсталација на сите елементи на осветлување, водовод, греење опрема, вентилација, подно греење 500000

 

Обрни внимание! Сите проекти наведени во табелата укажуваат на подобрување на пареа, вода и канализација, електрична енергија и намалување на прозорецот отвори. Шупливо стакло не е вклучена во цената на сместувањето.

Потрошувачите мислење за куќите на контејнери: корисник осврти форуми

Многу сопственици на приградски области веќе се користи идејата за изградба на станбени контејнери и ги споделија своите мислења на форуми.

Од единиците на контејнер може да се изградат куќи, времени објекти, куќи за гости, сауни, работилници итн.

"Ако се држиме до сите барања и да изврши целосен изолација, куќата на сад единици ќе бидат добро решение за проблемот со домување. Ми се допаѓа тоа за изградба на потпорната структура потрошени најмалку време. Потоа можете да изберете да вашиот вкус врати и прозорци, како и завршна обработка. Нема потреба за изградба на масивни база, кои во голема мера го поедноставува работата. Се разбира, големината и обликот на модуларни елементи се ограничени на стандардна рамка, но со креативен коска, дури и овој проблем може да се прекршуваат. "

Евгениј Dorosh, Москва

"Мојот сосед во куќа започна со еден блок, постепено го pristraivaya дополнителни модули. Сега тоа е куќа на контејнерите не изгледа полошо од стабилна зграда од тули. Еве јас сум сериозно размислува за изградба на вакви станови. Куќа изгледа интересно и внатре и надвор. Со сосед жалби никогаш не слушнале, па мислам дека тоа е вреди да се проба. "

Виолинистот Игор, Екатеринбург

Уредни куќа од офшор блок органски впишан во прекрасен пејсаж

"Со тула зграда сад куќа тешко може да се спореди. Но, со оглед на цената, што е за 5 пати помалку, како домување може безбедно да се гледа, ако на семејниот буџет е ограничен. "

Роман шини, Самара


Како да се изгради куќа од контејнери: Технологија и препораки

Станбена изградба на заговор на земјиште се врши во фази. Од објектот не треба комплекс основа, целата работа може да се направи независно. Главните фази на изградба:

 • развој на проекти;

Надворешни дома декорација од морски блокови направени со дрво и метал

 • подобрување на темел на зградата;
 • инсталирање на контејнери;
 • покривни работи;
 • монтажа на изолација;
 • внатрешни и надворешни завршувањето работи.

Дизајн куќи од сад 40 нозете: распоред на зградата

Планирање е развиен имајќи ги предвид целите на зградата. Многу компании нудат стандарден дизајн за изградба, туку да се создаде модерна домување на садот е подобро да се користи личен допир. Сепак, вие не треба да се потпираат исклучиво на сопствените интуиција. И покрај очигледната едноставност на процес на градење, бидете сигурни да работат во рамките на дизајн работа.

Пред да се започне со изградба на зграда на товар контејнери, треба да врши пресметки сила. За оваа намена, тежина на товарот се пресметува врз основа на податоците пресметано оптимални димензии на фондацијата. Во прилог на овие пресметки во проектната документација пропишана типот и количината на градежни материјали, како и изгледот на објектот.

3D-станбени проекти на два контејнери

Обрни внимание! За да дознаете на трошоците за сместување од контејнери, тоа е потребно да се земат предвид испорака. Оваа услуга може да влијае на крајната цена.

Зависност од тоа колку контејнери ќе бидат искористени за изградба на куќата, и како тие ќе бидат поставени во однос на едни со други, може да се добие соба со различен распоред и големина. Во повеќето случаи, програмери имаат прибегнаа кон олицетворение, каде што е инсталиран на повеќе контејнери сукцесивно под еден покрив. Во овој случај, на модули се во непосредна близина на едни со други долго страна. Со овој аранжман, соби се поврзани преку организирање на интерни отвори.

Интересна олицетворение се добива ако еден од ѕидовите ќе има шарки дизајн. Во овој случај, тоа може да ја вршат функцијата на куќи соседните простор. На внатрешната страна на ѕидот може да се инсталира панорамски прозорци. Овој проект ќе биде успешен во однос на леснотијата на користењето, но, исто така, безбедно не само.

Куќа со две спални на садот за превозот 40 стапки

Распоредот на одмор дома од контејнерите ќе бидат повеќе различни, ако го поставите на модуларен единици во влечкаат начин. Дизајнерите шанса да се покаже имагинација и да се постигне интересни резултати. Доста популарни опции за паралелно поставување на товар контејнери. На модули во овој случај се поставени на одредено растојание едни од други.

Лесен и удобен распоред пресврт во проекти каде што контејнерите се наоѓаат една над друга. На дел од таков дизајн е сличен на некоја фиока. Ако блокови да се одржи на буквата P на сајт, тоа ќе биде можно да се организира двор. Оваа зона може да ги красат и да се организираме за семеен одмор.


Како да се изгради куќа направена од сад кој ги исполнува условите за безбедност

Бактерии и глодари може да предизвика сериозна штета на зградата, сепак, да послужи како извор на опасност и други фактори, како што се на разбојници. Постојат специјални дизајн и технолошки техники за да се избегне упад и да се обезбеди нивните домови заштитени.

Светла и креативни куќа на морето контејнери

На влезната врата - една од најранливите области. За да се заштити овој потег дома, тоа е препорачливо да се инсталира веднаш по нејзиниот труп ѕидот каде што направи дупка. За време на отсуството на сопствениците на имотот ќе бидат заштитени со два дизајни врата: Стандард и подесувате доказ.

Друг начин да се подобри безбедноста на зградите против кражби - инсталира на ѕидот со структура кревање. Овој метод е удобен и сигурен, иако тоа не чини. За укинување на структурата инсталиран стакло ѕид, со што ќе се обезбеди натамошно градење на природна светлина.

Корисни Совет! Ако ѕидот укинувањето се користи како тераси, пожелно да се користи за неговото производство дрва.

Куќата само за летна резиденција не може да sheathe изолациски материјали

Големината и обликот на врати и прозорци не влијаат на безбедноста на ниво на зградата. Овие елементи се избрани врз основа на дизајн простор или на надворешноста на куќата.

Изградбата на темелите за изградба на куќата на контејнери морето со свои раце

Првата фаза вклучува изградба на Фондацијата работа на страницата. Куќата може да се инсталира на куп основа блокови FBS лента. Избор зависи од делот на дното на карактеристики на релјефот и почвата својства. Не инсталирајте единици без основа, бидејќи земјата под тежината на зградата ќе потоне, додека во зима замрзнување на изградбата ќе биде многу.

Ако изградбата на селска куќа е наменета за привремен престој, како основа на соодветна основа блокови. зградата на двокатни бара внимателна подготовка. Во повеќето случаи, експертите советуваат да се користи засилен тип основа појас. За нејзината изградба ќе треба да се ископа јама, па не може да го направи без специјализирана опрема, како што се багери и камиони кои ќе се извади на почвата.

Избор на тип на основа за куќа садот зависи од бројот и распоредот на блокови

Ако сајт се наоѓа на ниско мочурлива земја, тоа е подобро да се даде предност на основа на купот. Фрлаат фрлија темелите под куќата на блок на контејнери со неколку ката е пожелно да се користи цемент одделение 400, кој се меша со вода и песок. Додавање на добиената смеса се посебни зацврстувачи, може значително да го продолжи база на услугата.

Можете да ги користите готов бетон за да го изврши делото. Во овој случај, сетот кофриране и засилување кафез изградба кој е исполнет со решение. За да добиете високо квалитетни резултати, не заборавајте да се запечати бетон. За таа цел длабоко вибрира алатка.

Читај повеќе:   Три-начин вентил за греење


Конструктивен дел од изградбата на куќата на товар контејнери: инсталација единици

Со поставување областа на товар контејнери може да започне само по бетон е сосема сува. Ова бара најмалку 22 дена. Ако се купи за изградба на морето контејнери долг 40 стапки, потребата за инсталирање на кран.

За транспорт и поставување на контејнери треба помош на специјализирана опрема

Корисни Совет! До конкретни суши, може да се анти-корозија третман на товарни контејнери. За таа цел, блоковите се обоени со железо и олово оксид. Како Горно платно е подобро да се користи боја која покажува отпорност на екстремно високи температури.

Кога фрлаат на бетон е целосно замрзнати, можете да инсталирате модули на Фондацијата. Тогаш тие врзани и изгори. Ова е направено со цел да се обезбеди изградба на куќата на темелите на два контејнери и да ги поврзете на единиците на едни со други.

Во следната фаза на внатрешниот внатрешни партиции. За овие цели, пожелно е да се користи гипс табли. Овој материјал е лесно да се справи и е лесно да се работи. лим може да се користат како алтернатива. Да ги добијат потребните елементи, треба да се отстранат на внатрешниот ѕид на контејнерот, кој не одговара на барањата на проектот. Оваа постапка се врши непосредно пред единици се инсталирани на Фондацијата.

Монтажа блокови сад само по целосно зацврстување на темелите

Во истата фаза од дупката под прозорците и вратите. За таа цел, бугарската може да се користи. По операцијата е завршена, треба внимателно да се третираат рабниот дел сече со специјални средства.

Од изградбата на садот за товар не е наменета за дупки, што резултира со ригидност на собранието работа блок ќе се намали значително. За зајакнување на потпорната конструкција во слаби области, имено во отворите на прозорци и врати, потребно е околу периметарот заварување цевки или канали. Тоа мора да се направи, така што ребрата се протегаат од подот до таванот.

За да се поврзете сите елементи е пожелно да се користат континуиран цвест лого структура. Бонд тело сад со заострување на ребра за да се претстават подобро од страна на самото место заварување. Во отсуство на третман вештини во апаратот за заварување, пожелно е да ги користат услугите на професионална, како што е многу важно да се задржи на потребните падини и агли.

Проектирање горниот сад може да послужи како крошна за областа на отворено

Како да се изврши покривање работа во куќата на контејнерите со рацете

Прво, јадрото дел е формирана на таванот подот. За овие цели, се препорачува да се користи греди со 10х10 см пресек. Фиксација рамка на садот со помош на завртки. За лепење на плочки заедно е пожелно да се користи завртки молк.

Кога јадрото дел на таванот е подготвена, во собата гредата систем. Ако големината на одборот е регистриран во проектната документација се точни, а потоа во текот на нивната работа не треба да бидат споени, па дизајн ќе бидат потрајни и сигурен. За да се поврзете фармите да се користи само-прислушување завртки. Понатаму формирана гајба, во текот на кои се наредени на поцинкувани челични лимови. Вршење на кров работа, ние не треба да заборавиме за изолација на пареа. Да го направите ова, меѓу гајба и челик листови се наредени изолација филм.

Постои уште еден начин на организирање на изолација на пареа. За таа цел, под покривот на куќата со два странично монтирани цевка должина од 40 см и дијаметар од 10 cm (3 ЕЕЗ. На секоја страна). Тие ќе се обезбеди вентилација на простор се наоѓа под покривот. Отвори за инсталација на цевки, се направени во однапред.

Изградба на затворен сад покрив куќа

Важно! Челик листови се достапни во цената, но тие се направи премногу бучава за време на поројниот дожд и ветер. Затоа е неопходно да се даде предност на меки покриви материјали, на пример, Ondulin.

Висок квалитет на топлинска изолација на контејнери современа куќа

Топлинска изолација треба во било кои простории станбена намена. Особено тоа се однесува на изградба на поморски контејнери, кои се добро се врши не само топлина, но, исто така, на звукот. Затоа не треба да се меша со монтажа на звук-доказ материјали за изолација исполни.

Како изолација може да се користат следниве материјали:

 • полиуретан;
 • минерална волна;
 • пена.

Шема изолација сад куќа

Максимум животот од минерална волна е 10 години. После тоа, материјалот губи сите негови својства. За разлика од минерална волна, полиуретанска пена и имаат густа структура. Благодарение на оваа инсталација на таквите топлинска изолација се врши брзо и лесно. Животниот век на полиуретанска пена и е 20 години. Овие материјали имаат не само топлина, но, исто така, да звучи изолациски својства отколку што може да се пофали на минерална волна.

За одредување на греачи може да користите пластични игли или посебен лепило соединение. пластични елементи се зезнав во ѕидот на садот за товарни однапред. Над изолација филм на штица полиетилен. Потоа, инсталацијата на декоративни слој, на пример, DSP или поставата.

Топлинска изолација на подови е слична. За таа цел ние ги користиме стиропор плочи. Употреба на минерална волна на подови е многу непожелно, бидејќи тоа може да се фатат влага. Покрај тоа, можете да го извршите на бетонскиот под.

Топлинска изолација од експандиран полистирен плочи внатрешните ѕидови на садот

Во процесот на затоплување, важно е да се користи не само високо квалитетни материјали, но исто така да се обиде да го поправи губење на извори на топлина, како е можно. Како по правило, нивните улоги се недостатоците во проектот, кои вклучуваат:

 • јаз;
 • ладно мостови;
 • Многу со висок коефициент на топлинска спроводливост.

Главен извор на загубата на топлина се пресече. Доколку структурата на собранието е направена од лош квалитет, сите напори ќе бидат залудно потрошени на затоплување. Затоа е многу важно да се справи со внимателно сите зглобови. Товар контејнери се направени од метал. Овој материјал има висок коефициент на топлинска спроводливост, така што за изолација на топлина се врши не само на домашниот туку и на надворешноста на зградата.

Квалитативно изолира куќата контејнер може да се користи на sputtering изолација

Изворот на загубата на топлина може да послужи како што се прозорците и вратите. Со цел да се спречи брзото ладење на просториите, тоа е потребно да се избере квалитетни материјали за топлинска изолација на структурата на врата, како и двојно стакло на прозорците соодветна дебелина.

Обрни внимание! Не икономисвам на изолација. Ако квалитативно вршат целата работа, вие може значително да ги намали трошоците за загревање на еден објект контејнер во иднина. Затоа, изборот на материјали треба да се пристапи многу сериозно.

Кои материјали се користат за внатрешни и надворешни куќа од еден блок на контејнери

Еднаш формирани внатрешна изолација површина куќа ѕид затвора OSB плочи, гипс картон или иверица листови. Овие материјали се поставени на цврста рамка, кој е составен од метални профили.

За надворешноста обложување сад куќа може да се користи во секое завршувањето материјали

Таванот облоги може да биде многу различни:

 • drywall;
 • Армстронг систем;
 • тавани;
 • обоени дрво.

За завршување на ѕидни површини со користење на истите материјали како и во стандард куќи, како позадина, пластични панели, декоративни гипс, боја. Подовите се покриени со плочки, паркет, линолеум. Сето тоа зависи од капацитетот на дестинација простории, лични преференции и буџет на сопственикот.

Ѕидовите на садови треба да се загрее, плашт гипс картон или иверица листови, а потоа боени, oblitsevat clapboard или со какви било други завршувањето материјал

Материјалите што се користат во надворешниот завршувањето на работа на:

 • природен камен;
 • блок куќа;
 • обвивка;
 • декоративен малтер;
 • вештачки камен;
 • пластични панели.

Завршувањето на материјал за надворешна употреба е избран земајќи ги предвид климатските услови и изградба дизајн.
Поврзување на вратата на садот да комуникациски системи и греење

Од згради садот не бараат голем темел, подови може да биде ладно. Најдобра опција за модуларен домови ќе биде системот за греење "топол кат". Во присуство на високо-квалитетни топлинска изолација на ѕидовите и покривот е во можност да се создаде удобен амбиент за живеење. подно систем не може да се користи како главен извор за греење, особено ако на таванот во зградата висока. Бара дополнителни грејни тела.

Корисни Совет! Ако инсталирате покривот соларни панели, можете да ги организирате удобен и ефикасен систем за греење.

За греење на контејнерите дома, можете да го користите дрво гори печка

Ако куќата се користи за постојан престој, што треба да се грижи за присуство на сите потребни комуникации. Тие вклучуваат:

 • канализационен систем;
 • електрична енергија;
 • снабдување со вода;
 • снабдување со гас.

Ако електричната енергија и гасот може да се донесе во куќата во секое време, пресметката на канализација и снабдување со вода се врши во фаза на спроведување на проектот. Ако системот на централизирано снабдување со вода не е на располагање, ќе мора да најде алтернативни извори, на пример, да се изгради добро и поврзани пумпи. Во отсуство на услови за создавање на канализациониот систем на овој проблем може да се реши со помош на ѓубриште или септичка јама. Исто така, тоа не се меша со инсталацијата на системот, обезбедување на природен и механичка вентилација.

Ако постои комуникација сад дома удобност нема да го признае тули куќа

Препораки за развој на домување контејнери

Кога сите градежни и завршувањето на работа е завршен, можете да се продолжи кон уредување на домот на морето контејнери. Во однос на стил на декорација и мебел, не постојат ограничувања. Сопственикот може да одлучи самостојно, создавајќи дизајнот на ентериер. Исклучоци се стилови како барокот и класична, кои се карактеризираат со користење на масивни мебел. Во услови на ниски тавани таква регистрација би било несоодветно.


Пожелно е да се избегне мракот и темни бои. Бели и пастелни нијанси овозможуваат визуелно зголемување на просторот во внатрешноста на садот. Сличен ефект е создадена и сјајна огледало површина. зграда сад мешавини совршено со панорамски прозорци. Овој вид на стакло ќе го направи на изградба на модерен изглед.

Во еден сад може да се стави мал, но полноправно домување

Користење на имагинација, може да се претвори во целосна модуларен дизајн и удобно куќа, и присуството на canopies или тремот ќе му даде дополнителна удобност.

Како да се изгради куќа од контејнери: видео технологија Преглед

Оставете коментар