ДИЗАЈН ПОПРАВКА еднособен стан во куќа панел

Дома » Отворен работа " ДИЗАЈН ПОПРАВКА еднособен стан во куќа панел
улица работат Нема Коментари

слика на ѕидот

Често, пазарот на недвижности има малку стан во куќа панел или студио, гледајќи во која се наметнува прашањето: "Како во таква соба да се живее". Не ја потценувајте потенцијал на областа Хрушчов 40-60 кв.м. во куќата на старите згради. Мали трикови ќе ви помогнат да се создаде убава и модерен дизајн 2-соба стан.

недостатоци

Во мал стан површина од 40 квадратни. . М, кој се наоѓа во куќата на панел, голем број на недостатоци:

 • Тесен премин не остава простор за мебел. Ниту еден од дизајнот на проектот нема да биде во можност да се поправи стандардите распоред спална својства 2.

ходник
- ги зачувува област, но не секогаш ги одразуваат и на удобноста на жителите.

 • комбинирање на бањи

тоалет и бања

 • Кујната е секогаш посебна работа област треба да се истакнат. Тоа не е важно дали за внатрешни работи изработи 1-соба или две-соба стан 40-60 кв.м.

бар
Ниски тавани се различни "Stalinka", "Хрушчов" и "brezhnevki".

 • Тактичен дизајн проект ќе им помогне да се поправи овој недостаток.

софа и телевизија

Повторно планирање секогаш се прави по детална анализа на просториите, како и претставите на жителите на удобност.

 • За секој член на семејството треба да бидат наменети за приватниот простор во мал двособен стан во куќа панел. Ако површина не надминува 40-60 метри квадратни, личните зона треба да бидат распределени на мебел, завеси или други техники.

маса и столчиња
потоа да се развие еден проект и мислам низ внатрешноста на Хрушчов.

 • Прво, во стилот на собата е избран,

бела троседот
Пред да се развие еден проект мора да се земе во предвид техничките можности на станбени простории во куќата на панелот.

 • Возраст од зградата, на локацијата на ѕидови, прозорци и врати - сето тоа влијае на планот за обнова.

стол и перница

Сталин

Диспозиција BR "stalinki" хендикеп разликува нема стандард област, високи тавани и недостаток на товарот ѕидови. Ова им овозможува на развојот на различни проекти. Можете да, на пример, еднособен стан да се направи 3-соба. Но, обично, дизајнот на проектот е обмислен, со цел да се зголемат површините. Затоа, повеќето од собата 40-60 кв.м. направи студио. За оваа кујна област во прилог на соба или соба во комбинација со коридор.

слика на ѕидот

Khruschovka

Хрушчов карактеризира со мала квадратура, ниски тавани, во комбинација бања и комуникација соби. Затоа, во внатрешноста на објектот со површина од 40-60 метри квадратни, се замислени за да се поправи лежеше на грешка. За да започнете во аглите на лого ѕидови пренесува влезови. Ако собата е наменета за двајца патници, тогаш станува студио. Површина бањи се зголемува како резултат на коридор.

Ако на 2-соба Хрушчов ќе се сместат голема фамилија, тоа е неопходно да се одделат дел од ходникот, зголемување на коридор. Ако на локацијата ви овозможува да купатила, може да им помогнам на ѕидот.

Breznev

На 2-соба "brezhnevki", на површина од 40-60 метри квадратни, повеќе услови за создавање на современ дизајн: кујна и до 8 метри, вкупната соба, посебен тоалет. Главниот недостаток на овие простории - голем товар на ѕидовите од товарот. Тие не само што не може да се урнат, но коридор за пренос. Затоа, дизајнот на проектот на обновувањето е намалена за обединување бањи, сала и трпезарија. Понатаму обмислен ентериер кој визуелно ќе се зголеми големината на собите.

Услужни места кои се модерни згради ретко се во потреба од обнова. Тие се изградени големи посебни соби. Многу често постои чардак кои можат да се комбинираат со дневна соба.

сино софата

дизајнери Совети

Тајната на успехот во секоја уметност е размислување преку деталите. Затоа, дизајн на становите на 2-соба прилагодени на лични преференции на сопствениците.

Може да се изврши на сите простории во ист стил или различни, дури и спротивставени и несмасни. Првата опција се користи ако се одвоени соби и се обединети само од страна на ходникот. За станови polustudiynoy распоред во кој кујната област е во комбинација со сала и коридор во еден простор, тоа е подобро да се користи на два различни стилови. Во станбена површина треба да се фокусира на големи и просторот, и во спалната соба да се користи мека стил, создавајќи удобна околина.

зонирање на просториите

Функционални зони може да најзгодно да се организира секоја соба. Нејзината суштина лежи во логичен распоред на работа неколку зони во истата област.

Кујна-дневна соба. Најчестиот метод на зони, во која јадење област се наоѓа на границата на кујната и салата. Во однос на кујната во далечен агол можете да им овозможат на канцеларија или библиотека. Пример за таков дизајн е прикажано на сликата подолу.

софа и перници

Дневна соба. За регистрација на такви зони е подобро да се користи екран или партиција одвојување. Пример за таков дизајн е прикажано на сликата подолу.

биро и компјутер

Кабинетот спалната соба. Единствениот начин да се комбинираат овие простории - инсталација на компактен кревет кој може да се крие во плакарот. Брачен кревет како гломазна мебел објект зафаќа сите достапни простор. Внатрешноста на собата е осмислен за да се извлече една мала работа област екранот.

кревет и маса

Дневна соба (спална) -garderob. Таков елемент комплементарни со секоја зона релаксација. Кабинетот може да послужи како соблекувалната, кој се наоѓа во задниот дел на собата или заедничка соба во зони.

кревет и перници

бои

Секој стил нуди палета. Опремување на мали соба, главниот фокус треба да се направи за да се зголеми просторот. За оваа обмислен внатрешни работи во светлите нијанси со проѕирен текстил, огледала и сјајни површини. Студијата може да се користи текстура материјали, перде и масовно мебел.

Ладна палета помогне да се визуелно зголемување на просторот, но тие создаваат формални и претставително. Затоа, тие се дополнети со етнички декор и светли бои.

Размислувањето за внатрешни работи не е голем простор во куќата на панелот, сметаат дека овие детали:

 • Изнајмување 2-соба Хрушчов треба да воспостават мали, модуларен: кафе на маса, ако е потребно, ќе се трансформира во маса за јадење, виткање кревет, агол гардероба.

гардероба и кревет

 • За да додадете функционалност или украсување на една или две спални стан може да се користи тавани. На пример, можете да го поставите во спалната соба LCD-TV над креветот.

ТВ на таванот
Ако една спална соба Хрушчов, 60 квадратни метри, има балкон, тоа треба да биде поврзан со станбена површина.

Кујната на балконот
Ако е можно, потребно е да се развие дизајн проекти 2-соба или мали соби во куќата заедно со специјалисти.

ПРОЕКТИРАЊЕ И СТАЕН 2 FLATS 45m2

Еднособен стан - еден од најчестите опции домување. И покрај малата површина, таа е доста пространа и удобна. Велики за живеење како едно лице и семејства со деца. Стан им овозможува на различни дизајн идеи. Радикално трансформира и да се трансформираат во модерна и удобно место за живеење.

Креирај модерен дизајн 2-соба стан е едноставна. Избор на идеи за такви домување е голем и разновиден. Да ги реализираат не е тешко. Особено ако се бара помош од професионалци.

2 идеја светла за внатрешни соба од стан
На масата во кујната може да се стави цвеќе

верзија на оригиналниот дизајн на станот
На ѕидот во ходникот можете да се откажам слики

опција стан необичен стил
Комбинацијата на бела и чоколадо боја за внатрешни работи

Со изборот на еден проект треба да се пристапи интелигентно и да се земе во предвид бројот на поени. Главен меѓу нив е и геометријата на собата и распоредот на отворите прозорецот. Од оваа промена е тешко, а во многу случаи е невозможно. Ентериери 2-соба стан треба да се договори со податоците на своите функции. Ова ќе му овозможи да се добие концизен, убава и модерна.

Не помалку важно во овој процес улога, желби на сопствениците на имотот. За тоа како удобно е тоа зависи од атмосферата во собата. Тоа не е неопходно да се натрупува на внатрешни мебел и други предмети. Неопходно е да се разгледа сите детали. Ова ќе се обезбеди функционална и удобно место за престој.

идејата за прекрасен дизајн 2 соба стан
Модерен стил во внатрешноста на дневната соба со светлина ѕидови

идејата на еден необичен стил 2 соба стан
Во кујната, телевизорот може да биде монтиран на ѕидот

Дизајн на стан без повторен развој

Ова олицетворение претпоставува план апартмани со две комори кои се изолирани едни од други. Тие имаат една мала област, но лесен и удобен. Дистрибуција на просторот може да се прошири на неколку embodiments.

Најчестите вклучува употреба на една мала соба, како дете, и голема дневна соба. Оваа опција е одлична за семејства со деца. Исто така се практикува уште еден начин на организацијата. Во овој случај, голем простор, кој се наоѓа далеку од влезот, се наоѓа една спална соба. На просторот дозволува да им овозможат:

 • место за одмор;
 • прелив;
 • бебе колиба.

Овој дизајн е стандард еднособен стан и заеднички. Со неговото уредување е подобро да се користи светли бои за ѕидови. На пример, беж, песок и други. Тие ќе се создаде пријатна и опуштена атмосфера во една мала соба.

верзија на оригиналниот ентериер стан
Над креветот, да ги обесува на лустерот

варијанта убава стил соба 2 апартмани
На ѕидот да се откажам слика на модуларен

светла идеја за внатрешни стан
Убаво чоколадо боја во внатрешноста на дневната соба

Дека тоа не изгледа досадно и монотоно, тоа е потребно да се користи светли акценти. Тие го оживее ситуација и даде за внатрешни работи стан индивидуалност. Да го направите ова, совршено одговара на зелена и сина боја. Тие не треба да биде многу светла и пригушени. Ова внатрешни еднособен стан е универзален. Доколку е потребно, тоа е можно да се дополни, да се подобри и доопремат. Овој простор ќе биде лесно за детето тукушто родено бебе.

Таванот подобро да се користи бои кои ќе се спротивставиме со ѕидови. Кога овој материјал мора да биде од висок квалитет, отпорни на абење и темно. Во спротивно, тоа не би било многу удобна околина. Па, ако тоа се одразува на сончевите зраци во текот на денот и пополнување на соба со светлина.

Вие исто така може да се користи на МАТ, кој му дава на атмосфера соба. Главниот услов е да го во големина. Подобро да се избере мала светло обоени килим. Така, внатрешноста е пространа еднособен стан со бесконечност работ која визуелно го зголеми својот волумен.

На таванот е обликуван во класичен стил и светли бои. Ова ја прави соба пространа и удобна. И одговара на мали светилки, да прахосвам на топлина зраци на светлината. За оваа сала не е неопходно да се користи суспендирани структури, како преземат сантиметри од таванот. Како резултат на тоа, ќе го намали својот врв и да се создаде ефект на натуткани.

Како декоративни елементи се совршени за слики, фотографии, и многу повеќе. Тие мора да бидат соодветно одговараат на целокупниот внатрешен простор. Така, тоа ќе биде комбиниран и хармоничен изглед. ги организираме, така што вниманието на лицето во текот на остатокот е потрошил во вселената.

Светла стан дизајн идеја
Комбинацијата на бела и црна боја во внатрешноста на дневната соба

2 олицетворение необичен дизајн стан
Модерен стил кујна внатрешни работи во сива

Студио: дизајн карактеристики

Мошне често, овие станови имаат мала кујна. За да се скрие овој недостаток, можете да го користите напредни опции план. Во овој случај, одлично решение за проблемот е проект дизајн студио апартмани.

Таквата опција внатрешноста фаворизира најмногу креативни луѓе. Бидејќи тие не се чувствуваат удобно во мал простор. Зголемувањето на површина се постигнува преку употреба на визуелни ефекти и промена на стан распоред. Трансформацијата на простор да се создаде удобно и практично место за престој, одмор и креативност.

2 олицетворение необичен ентериер соба на стан
Со убави таванот лустерот во спалната соба

идејата на оригиналниот стил на станот
Дизајн светли соби во модерен стил

идејата за убавото стил 2 соба стан
Заедно со горната граница на развлекување е можно да се направи на осветлување

Главната задача при создавањето на дизајнот на две-соба стан-студио е да им обезбеди на обемот и просторот. Ова ќе ви помогне светли бои за ѕидови, подот и таванот. Но, има еден проблем - соба има неколку функции. Затоа, треба да бидат распределени на индивидуалните зони. Тие се наменети за различни цели:

кревет во лажат

Идејата за користење на лесен дизајн за во необичен стил дома слика на

 • рекреација;
 • готвење;
 • вечера.

Можете да ги користите како различни стилови и бои. Ова ќе ја нагласи секоја област визуелно. Совршено одговара на неутрални бои во комбинација со дополнителни декоративни елементи. Може да се користи и од типот на мобилниот партиции. На пример, во една спална соба во зоната наменети за рекреација или работа. Овој ѕид може лесно да се пресели и ако е потребно промена на површина од просториите.

2 олицетворение прекрасен ентериер соба од стан
Модерни дневна соба во минималистички стил

2 олицетворение на оригиналниот дизајн стан
Спална соба внатрешни работи во модерен стил

Повторно планирање: опции

Дизајн еднособен стан може да се реализира на повеќето интересни и оригинални идеи. Особено ако се работи за голема површина на просторијата. Брзо и лесно може да се конвертира во двособен стан. Дополнителни соба може да се организира за да одговараат на сите вкусови. Тоа ќе биде одличен спална, детска, канцеларија и така натаму. Сето тоа зависи од барањата и желбите на сопствениците.

Поправка и обнова не само предности, но, исто така, недостатоци.

достоинство

недостатоци

Зголемувањето на простор

комплекс поправка

А едноставна процесот на демонтирање на ѕидови. Од оние кои се вклучени, кои не се носи

Поделба зема соба област

Новиот изглед нуди голем број на можности за дизајн поправка

Дополнителни финансиски трошоци за демонтажа и монтажа на ѕидови

Поправка бара повеќе време. Придружени со висок степен на прашина и нечистотија.

Прво треба да се вршат поправки. Тој предлага комбинирање на неколку простории, а потоа поделба на просторот во согласност со одредени пропорции. Оваа опција дизајн е совршен за една голема спална соба, ходникот и чардак. Нивната комбинација ќе обезбеди голема површина на простор, што е веќе возможно да се работи по сопствено наоѓање.

Да се ​​издвои една соба од друг, користете ѕидовите на гипс картон. Добро се вклопуваат и ѕидови опремен со лизгачки врати. Така, светлината ќе навлезат во собата, каде што не постојат прозорци.

убава кујна декор во стилот на авангарда слики

убава боја на вино во стилот на куќата слика

верзија на прекрасен ентериер скала во чесен куќа слика

идејата за убава стан стил
Дневната соба е дизајниран во боја на чоколадо

алтернатива стан светли стил
Комбинацијата на светлина и темни бои во дизајн на дневна соба

идејата за необичен дизајн 2 соба стан
Украсување на ѕидови балкон може да се направи флексибилни камен

За визуелна поделба често се користи на повеќе нивоа тавани. Тие се опремени со голем број на светилки, кои се регулирани. Да се ​​зголеми обемот на собата, можете да инсталирате сјајни таванот. Тој ќе се скрие пад на ниво.

Ѕидови може да се направи во различни бои. На просторот дозволува употреба на неколку нијанси. Главната работа што тие се вклопуваат и усогласување. Така, на дизајнот на две спални станови ќе биде концизен и убави.

Ремоделирање - голема операција, која мора да биде во согласност со соодветните специјалисти. Инаку, таква работа ќе донесе многу проблеми. Сопственикот ќе се казни со парична казна голема. Во некои случаи, тоа не се исплати да се направи, треба да се врати на оригиналниот изглед на домување.

идејата на оригиналниот ентериер стан
Кујната, исто така може да изгледа убаво

2 олицетворение светла за внатрешни соба од стан
Софа во кујната е совршено се надополнуваат ентериерот

Решението за парови

Двојката често избира како домување еднособен стан. Ова не е изненадувачки. Ако правилно ги собереш стан на проектниот 2 соба, можете да го прават тоа како функционална и модерна.

Совршено решение за двојки е студиото стан. Ова ви овозможува да го користи просторот ефикасно. Поставување на партиција со способноста да се движи, освен, рамки и така натаму. Изгледа добро игра на светлината, таа се менува и преобразува просторот.

Подготвени дизајнот на проектот еднособен стан може да се подготви како специјалисти, и на интернет. простор мрежа нуди многу опции за домување аранжман. Секој од нив ќе бидат во можност да го изберат опција која ќе му одговара на него.

Подготвени дизајн проекти 2 апартмани се доста скапи. Особено ако тие се направени од високо ниво експерти. На интернет можете да најдете тоа бесплатно. Одговорноста за ова лежи со сопственикот на дизајнот.

2 олицетворение прекрасен дизајн стан
На таванот, можете да го поставите на осветлување, тоа изгледа страшно

идејата на оригиналниот ентериер 2 соба стан
дневна соба дизајн е направен во модерен стил

олицетворение необичен стил соба 2 апартмани
Хармонија на бои во дизајн на дневна соба

Внатрешни работи за семејство со едно дете

Со доаѓањето на деца во семејството во куќата, се се менува. Особено услови за живеење. Важно е да им овозможат на аголот на детето, каде што ќе се одморам, да играат и да се вклучат. За ова е добро прилагодени посебна просторија. Тоа е во таков дизајн варијанти:

 • стандард;
 • обнова.

идејата на оригиналниот дизајн на станот
Над каминот, може да се стави на ТВ

2 олицетворение светла дизајн стан
А одлична можност да живее во мал стан

Кога станува збор за стандардна варијанта стан дизајн, соба има мала област, опремени како расадник. Соодветна опција повторен развој во три рубли. Дополнителен простор може да се организира како расадник. Така, тоа е подобро да се користи пастелни нијанси во собата беше светло и атмосфера.

Дизајн Внатрешен 2 соба стан - тоа е одлична можност да се имплементира било идеи. При изборот на одредена опција за обработка на објекти треба да бидат водени од страна на опциите на оние кои ќе живеат во него. Можете да ги користите неочекувана одлука да се создаде атмосфера и модерна атмосфера.

Видео: Поправка и ремоделирање 2-соба стан

50 фотографии од внатрешноста на идеи 2-соба стан:

Тоа ќе биде интересно:   алатки за поправка станови за изнајмување

Оставете коментар