Дрвени куќи ЕДИНИЦИ

Дома » Вила » Дрвени куќи ЕДИНИЦИ
Куќа Нема Коментари

blockhouse

Како да се направи рамка на дрвени куќи со свои раце

Како да се направи рамка на дрвени куќи со свои раце

Тука, се што ви треба да знаете да се изгради сецкани "во шепа" дрвена куќа во однос на големината на 6x8 m (6x6 метри - топлиот дел и 6x2 m - веранда). Оваа куќа е сосема компактна (што е важно дали вашата област не надминува 6 акри), но доста пространа и удобна за планирање. Сепак, ние не се ограничи вашите желби, фантазија и можности само на ова. Реализација на технологијата на изградба на дрвена куќа, користејќи ги нашите практични совети и "мали трикови", може да се изгради било која друга сецкани дрво куќа според вашиот вкус. Сите градежни работи може да се врши заедно, без употреба на комплексни механизми. нашите опис на практични методи на производство на трупови искусни господар ќе се чинеше премногу детална, но градител почетниците, се надевам, ќе помогне да се оствари својот сон во реалност. Градење на куќа со свои раце - е одличен начин да се изразуваат и активности на отворено!  

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за тоа како да се направи рамка на дрвени куќи со свои раце

Структурни компоненти и резервни делови во дрвена зграда

Структурни компоненти и резервни делови во дрвена зграда

Структурни компоненти и резервни делови во изградба на дрво: Сеча "во Обломов". Сад со "темнина". Павле. Таванот. Профилирање рабови. Дизајнот на покривот. Shelom, кров TOS. прозорец Volokovaya. Volokovaya одбор. прозорец Kosyaschatoe. Kosyaschataya врата до пета. Glaucus.  

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за градежни единици и детали во дрвена конструкција

Сеча "во Обломов"

Сеча "во Обломов"

Најчесто се користи метод во дрвена зграда се смета за сечење " во чаша " (или " во Обломов "). Во овој метод, сечење трупци outputted надвор од агол од 25 - 30 см, поради што на димензиите на објектот во однос на намалување до 50 см на секоја страна, во споредба со должината на оригиналната логови. Во овој случај се должи на аголна остатоци изгуби 0,5 - 0,6 m од секоја најавите, што доведува до лизгањето дрво, но аглите на ѕидовите на куќата е добро заштитен од дожд и ветер проектирање дрво делови. Покрај тоа, рамка конфигуриран сеча "во oblo", се смета за повеќето стабилна. 

Читај повеќе:   ПРОЕКТИРАЊЕ НА ЖИВЕЕЊЕ Стандардот стан

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за Сеча "во Обломов"

Сеча "шепа"

Сеча "шепа"

Deckhouse ѕидови "во шепа" можат да бидат едноставни и сложени. Се користат во првиот случај игли, во втората - на коренот. Технологијата на сечење ѕидови "во шепа" е различен во дека се најавите не се прошири надвор од аглите на дрвена куќа. Ова намалување на техника наречена сеча без трага, тоа е посложена и одзема споредба со логирање "во Обломов" времето и бара квалификувани пристап. Сите елементи на дневникот со овој метод на поставување прилагоди многу внимателно и било какво отстапување може да доведе до фактот дека куќата ќе се вее, и без печати нема да помогне да се ослободи од овој недостаток. 

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за Сеча "шепа"

Поткрилата прозорец круни

Поткрилата прозорец круни

Прозорец круни намали од трупци скратени - кратки Купишта, кои се во прилог на "палубата" за отворање на прозорецот или вратата (слика 1). Да го направите тоа на страна се соочува со палуби изберете бразди, кои се породи на црв својот пат да Спајк крајот на историјата, кој гарантира nerazrezannost најавите ѕидови. Да се ​​усогласат со вертикален ѕид и да се спречи празнини, должината на секоја краток оџакот треба да се следат внимателно, и во полето за врата или прозорец најдобро е да ги поправи со помош на трње, која се врши на крајот на логови. Истовремено, во соодветните области на рамката од вратата е избран слот. Трасата штипки при монтирање на логови - кратки Купишта направи малку почесто од целиот логови. 

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за сеча прозорец круни

Зајакнување на најавите ѕидови

Зајакнување на најавите ѕидови

Стабилност сецкани ѕидови голема мера се постигне со поставување на интерниот капитал (сецкан) ѕид од далечина не повеќе од 6,5 метри кога дијаметарот на логови 22 см и 8,5 метри -., Со пречник од 25 см на големи растојанија помеѓу внатрешните ѕидови на надворешните ѕидови зајакне компресирање или Korotyshev. 

Читај повеќе:   статичко оптоварување на канал

blockhouse

  • Прочитај повеќе за Зајакнување на најавите ѕидови

blockhouse

blockhouse

Пријавете се структура е објект, без подот и покривот и се состои од неколку круни наредени. Бројот на коронки се утврдува од страна на дебелината на трупци и висината на куќата. На круна е правоаголна структура, која се состои од вертикално наредени на периметарот на дрво прицврстени заедно на аглите на заклучување врска. Првиот труп круна е круна на сметководителот и го собираат на тампони. Вториот е круна на долната шина, кој се урна во греди на подот. Заостанува затегнување на дното плоча и го носат на подот, и сметководител за круната зајакнување праг и го штити од кариес. Круните на праг на прозорецот отворање се нарекува прозорецот праг. По тие положија венци на прозорецот, а потоа - nadokonnye.  

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за blockhouse

Дома од еден бар

Дома од еден бар

Зрак се преработува во четири работ зрак. ширина на големината teplosberezheniya зрак од 16 - 14 cm ги има истите својства како логови oshkurennye со среден дијаметар од 19 cm за изградба на ѕидови се користи барови на еднакви или различни height правоаголен или квадратен пресек, со намалување или oblivnye (третирани како аспекти) завршува. . Така значителен висина на вредноста на дрво има, и има само ефектот на бројот на рабовите, топлина за заштеда на својства кои се пониски од цврсто дрво. Ширината на греди се прилагоди во зависност од проценетата температурата на надворешниот воздух. 

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за куќа на дрво

Konopatka сецкани ѕидови

Konopatka сецкани ѕидови

А слој на изолација (мов, коноп, чувствува, итн) поставени во процесот на градење на дрвена куќа, тоа не дава целосна гаранција против клокотот, па дома вид силикон по завршувањето на изградбата. Исто така, сецкани ѕидови е таква што во операцијата што доведе до значително намалување, што доведува до појава на празнини помеѓу греди или греди и, следствено, да се намали нивната топлина изолација својства. За елиминирање на овој феномен врши konopatku ѕидови, кои се врши за прв пат по изградбата на дрвена куќа, и по 1 - 1,5 години. Постојат два вида на пломби се логирате ѕидови "во собата" и "протега".

Читај повеќе:   Барања за опрема за чистење

blockhouse

  • Прочитајте повеќе за konopatki сецкани ѕидови

КАКО ДА дрвени куќи Дрвени куќи свои раце

Оставете коментар