Balusters Вуд: поим, видови, Правилата за избор и инсталација

Дома » Градежништво » balusters Вуд: поим, видови, Правилата за избор и инсталација
Изградба Нема Коментари

Balusters Вуд: поим, видови, Правилата за избор и инсталација

Balusters - важен архитектонски елементи на скалата, дејствувајќи како вертикална поддршка на парапет. Производи имаат голем број на технолошки карактеристики на производство. Естетски привлечни balusters направени од дрво има многу варијации, и структурни карактеристики. Производи произведени од различни видови дрво. Можни независна продукција.

Balusters Вуд: поим, видови, Правилата за избор и инсталација

Дрвени balusters помогне да се направи скала структура поригидни и безбедно

Balusters за скали направени од дрво, опис и цел

Соодветни производи се дизајнирани да изврши голем број на важни функции. Меѓу нив, тоа е потребно да се одвои за безбедно користење на скали, како и обезбедување на сигурност и дизајн повеќе крути. Атрактивна дрвени огради за скали истовремено вршење на декоративни и поддршка функции.

Естетиката на дрвени balusters се користи не само за создавање на скалите, но исто така и за дизајн на оградите

Естетиката на дрвени balusters се користи не само за создавање на скалите, но исто така и за дизајн на оградите

Предности на производи:

 • жалба и енергија од природни материјали;
 • на околината;
 • Одлична комбинација на различни материјали, додатоци и стилови;
 • широк спектар на модели;
 • издржливост и сила.

А многу важна предност е тоа што столпче со свои раце е реалност. Благодарение на независна производство лавици за скали, вие може значително да ги намали трошоците за поправка. Овие производи имаат прекрасен изглед. Нивните откритија може да му позавиди колеги од други материјали.

Дрво - најдобра опција за креирање на balusters

Дрво - најдобра опција за креирање на balusters

Исто така многу важна еколошка безбедност на природен материјал. Дрво не е во можност да одвои штетни за човечкото тело и животната средина супстанции. Етерични масла и органски смола вклучени во материјалот исто така, поседуваат лековити ефект. Многу атрактивен изглед на фотографијата balusters од највредните видови на дрво, кои се исто така во хармонија со други декоративни елементи во внатрешноста на собата.

Balusters може да се направени од даб, бука и пепел. На повеќето ефтин и лесен-за-користење план се бор, бреза и ариш. Има минимум искуство со дрво ќе се создаде идеална balusters, има покрај оригиналниот дизајн.

Креирај balusters може да биде независно и за ова ќе треба посебни алатки и основни вештини дрво

Креирај balusters може да биде независно и за ова ќе треба посебни алатки и основни вештини дрво

Што е balusters: класификација на производи

Balusters извршуваат функции лавици за скали. Во однос на видовите на соодветните производи, тие се разликуваат во однос на производството на технологија. На располагање на потрошувачите Фото balusters направени од дрво ни овозможи да се утврди од најатрактивните видови на производи.

Спектар на производи со метод на производство:

 • мелење;
 • делкана;
 • со елементи на конец.

Секоја опција има различни карактеристики. одредени видови на уреди кои се користат за производство на balusters. Ова е главната разлика.

Со користење на различни техники на обработка на дрво ќе ви овозможи да се создаде различни дизајни на balusters

Со користење на различни техники на обработка на дрво ќе ви овозможи да се создаде различни дизајни на balusters

Главната разлика помеѓу мелење balusters - е присуството на оригиналниот украси. Тоа е околу надолжната или спирален сечење. Овие производи имаат многу атрактивен изглед. Поради тоа, тие се во високата побарувачка од страна на потрошувачите. Во присуство на мелење машина, и одредени вештини може да се направи како на производи независно.

За производство на претвори balusters користи конвенционалните струг. Таков уред е на располагање на многумина. Во повеќето случаи, производи делкана форма на ротирачки тела. Елегантен изглед и леснотија на производство се основните позитивни balusters од овој тип.

Многу поскапи од претходните две опции се производи со резбани елементи. Тие се карактеризира со повеќе комплекс процесот на производство. Како резултат на тоа, тие изгледаат како повеќето солидна и оригиналот. Производство врежан balusters само на специјализирани машини. Како мулти-оската уреди се потребни посебни вештини од учителот и барем некои искуство.

Комбинацијата на резбани елементи и скапо дрво може да се создаде луксузни скала

Комбинацијата на резбани елементи и скапо дрво може да се создаде луксузни скала

видови Тема:

 • скулптурата;
 • глуви;
 • ажур.

Со помош на скулптура врежан дрвени производи може да се намали вистинската слика. Таквите balusters изгледа многу светли и необично. Кога глувите резба е многу важно позадина. Таа е присутна во сите слики и дезени. Ажур резба главно се користи за плочи. Најчесто овие производи се користат како декорација за различни надземни предмети.

Врежан рамен balusters донесе чувство на леснотија и airiness за внатрешни работи

Врежан рамен balusters донесе чувство на леснотија и airiness за внатрешни работи

Balusters направени од дрво: на различни производи

Главната карактеристика на balusters е дека тие се во нивниот изглед може да се трансформира било скалите. Повеќето болвата дизајни се исто така не е исклучок. Значителен број на пресеци и форми на овие производи ви овозможува да изберете оптимална дизајн.

Читај повеќе:   Мислење за навигација

Обликот на balusters се:

 • рамна;
 • круг;
 • врежан.

Популарни се рамни столпче кои се направени од иверица или одбори. Може да изберете помеѓу едно парче изградба или еден производ. различни дизајни и модели можат да се користат за декорација на трибините. Оваа задача може лесно да се справи дури и почетници.

Balusters направени од дрво совршено податлив за боење, кои не само што ви овозможува да ги користите за да креирате различни декоративни ефекти, но, исто така, во голема мера се протега на услугата живот

Balusters направени од дрво совршено податлив за боење, кои не само што ви овозможува да ги користите за да креирате различни декоративни ефекти, но, исто така, во голема мера се протега на услугата живот

Корисни Совет! Препорачливо е да изберете предмети за класичен квадратен облик скалите. Тешки форми даде дизајн и сè повеќе и повеќе куќа цврстина. Авторски продлабочување декоративни природата се применуваат на страничните делови на палети.

Најлесен опција е круг balusters со своите раце, кои имаат строги цилиндрична форма. Параметри пресек производи се движат 2,5-4 см. За производство balusters подобро да се избере цврсто дрво. Како резултат на тоа, тие се многу издржливи и ќе служи на нивните сопственици за долго време. Овие рамки може да се комбинираат совршено, дури и со метални цевки.

Стилски и спектакуларни погледи се врежани balusters. што често се нарекуваат скулпторски. Во суштина тие се направени лично. Основата е скапо дрво. Затоа, на високата цена на овие производи не треба да изненади клиенти.

За регистрација скалила во класичен стил е да се претпочитаат едноставни форми и природни нијанси

За регистрација скалила во класичен стил е да се претпочитаат едноставни форми и природни нијанси

Денес постои можност за купување на готови производи и изберете прилог на balusters и скалило колони, кои се дизајнирани во истиот стил. Тие се совршено во комбинација со едни со други и да се создаде уникатен изглед на скалите. Барај оптимална варијанта balusters поедноставена со фактот дека тие се произведени со различни видови на облоги и бои.

Во комбинација balusters: карактеристики

Овој тип на производ е вертикално отстранува составни елементи. Нивната задача е да направите резерва на парапет, како и дополнително зацврстување на постоечките оградата. Таквите balusters имаат не само декоративна функција. Тие, исто така, направи скали побезбедно.

Комбинација модели вклучуваат сопствен дизајн, а не само дрво, но, исто така, на метални делови. Сепак, тие не изгледаат премногу гломазна. Појавата на такви поддржува е многу атрактивен.

Комбинација на дрво и метални елементи се создаде една интересна декоративен ефект

Комбинација на дрво и метални елементи се создаде една интересна декоративен ефект

Производителите можат убедливо објасни сигурност, достапност, функционалноста и естетски изглед дека тоа е комбинација balusters и испуштаат многу позитивни квалитети на овој тип на производ. Се работи за сигурност, достапност, функционалноста и естетски изглед.

Основа на нив може да биде обложен или од нерѓосувачки цевки. неговиот дијаметар може да биде 2,5 или 5 см. На дрвени елементи тестира пред употреба мора да процесот на сушење во посебна комора кондензација. Избор на бои и начинот на нејзиното депонирање се случува врз основа на желбите на потрошувачите.

Поврзани член:

Како да се пресмета скалите на вториот кат на главните параметри на пресметката.

Видови на скали и нивните компоненти. Како да се пресмета скалите на вториот кат главните фази на пресметката. Пресметка на ротациони и спирални скали. 

Што да се купи balusters направени од дрво

За да скалила служеше неговите сопственици за долго време, и сите нејзини елементи мора да бидат создадени од истиот материјал. Покрај тоа, потребно е да се даде предност на ист вид на дрво.

Избор balusters треба да се фокусира не само на облик и изглед, но исто така и во различни дрво од кој се направени

Избор balusters треба да се фокусира не само на облик и изглед, но исто така и во различни дрво од кој се направени

Корисни Совет! Тоа е најдобро да се изберат најтешко шумата. Овие единствени даб припаѓа. Ова дрво е позната по својата сила и благородништвото. Секој производ во врска со тоа ќе биде во можност да се за долго време да се задржи својот оригинален изглед и физички карактеристики.

Најчести видови на дрво:

 • даб;
 • пепел;
 • бука;
 • бор;
 • larch;
 • бреза.

Ако постои желба да се купи дрвени столпче, моделот на даб веднаш привлече внимание на себе, преку уникатната темна сенка. Oak без проблеми носи температурни разлики и активно изложеност на влага. Со текот на времето, оваа раса на производи од дрво не се соочи со гниење и пукнатини. Важна предност е во тоа што даб лесно подложна на различни видови на третман.

Врежан balusters направени од цврст даб погледне згреши

Врежан balusters направени од цврст даб погледне згреши

И покрај фактот дека balusters направени од даб има голем број на позитивни квалитети, овој вид на дрво не е само еден. Атрактивна олицетворение е и пепел. Во однос на текстура потсетува на вредни видови дрво. Зголемена отпорност на распаѓање и влага во добра светлина карактеризира пепел. Структурата на дрвото е густа и еластична, со што таа може лесно да се пренесе дури и најтешките вчитување. Цена balusters заврши во зависност од количината и техничките карактеристики е 5-12 илјади. Бришење.

Читај повеќе:   Како да се избере кујна тапа

план за лекување е многу погодно бука, тоа е исто така се карактеризира со атрактивен надворешен параметри. Во однос на долготрајност и издржливост, оваа опција не е инфериорен во однос на нешто, дури и даб. Преку употреба на буково дрво, всушност може да се произведуваат скали со рацете од дрво од највисок квалитет. Меѓу негативните карактеристики на соодветниот материјал може да се забележи само во подложност на деформација премногу влажна средина, како и голема веројатност за следните распаѓање. Да се ​​продолжи животот скала, мора да изберете внимателно исушени дрва.

Многу помалку за производство на овие производи се користат бреза. Меѓу главните недостатоци на ова дрво треба да бидат распределени тенденција да скапува, тешка собирање и пукање. Од друга страна, овој материјал е лесно да се процесира и има одлични параметри сила. Во иднина, бреза може да биде обоен и изшкуркан без проблеми. Инсталација технологија парапет balusters и во случај на различни дрво не се меша, дури и со минимални прилагодувања.

Да се ​​создаде скалата да се користи елементи на еден тип на дрво. Оваа техника не само што ќе го издржат дизајн во истиот стил, но, исто така, да се обезбеди единствена изведба

Да се ​​создаде скалата да се користи елементи на еден тип на дрво. Оваа техника не само што ќе го издржат дизајн во истиот стил, но, исто така, да се обезбеди единствена изведба

А многу чести видови дрвја е ариш. Особеноста на овој вид на дрво е дека производите направени од тоа на крајот станува се посилна. Висока влажност и warping не се во можност да биде проблем за овој вид на дрво.

Најмал буџет е олицетворение бор. Денес може да се купи balusters за скали на овој вид на дрво по пристапни цени. За едно столпче на бор, во просек, на пазарот ќе треба да плати околу 100 рубли. Рамни производи чини малку поевтини. Иако е можно да се направи да застане на свои. Особено затоа што со борова сечење механизам е многу лесно да се справи.

Корисни Совет! За производство на рамки треба да се избира внимателно дрва. Тоа треба да биде барови без јазли, пукнатини и други дефекти. Покрај тоа, тие мора да се карактеризираат со висока влажност. Премногу overdried дрво, без оглед на раса, е доста кршливи и го губат нивното природно достоинство.

За независна производство и монтажа, особено ако вештини за работа со дрво не се многу, тоа е вреди да се даваат предност на меки оценки од дрво

За независна производство и монтажа, особено ако вештини за работа со дрво не се многу, тоа е вреди да се даваат предност на меки оценки од дрво

Друг негов совет е дека почетниците се многу полесно да се работи со евтини дрво видови. Најлесен начин да се справи со бреза и бор. Орев и даб се многу скапи, поради што не може секој да си дозволи овој луксуз. Во прилог на процесот на нив правилно може само искусни професионалци.

Единствена скали со рацете во дрво

Постапката за создавање на атрактивни трибините на дрво е доста комплицирано. Еден од првите тешкотии - да се најде потребните алатки. За да се постигне оваа цел, треба да демонстрираат вештини и упорност. Прво треба внимателно да се дизајнира иднината дизајн, а потоа да продолжи директно vytachivaniyu индивидуални производи на машината.

Фази на создавање на balusters:

 • дизајн;
 • извршување цртежи;

Пример скала цртање на тремот на селска куќа

Пример скала цртање на тремот на селска куќа

 • пребарување на материјали;
 • производство.

Во фазата на дизајнирање треба да бидете сигурни да се земе мерења на висина оградите. Експертите препорачуваат дека овој параметар е различни во опсег од 0,7-1 метри. Со цел да не се изгуби голем број на рамки, тоа е потребно да се пресмета иднина растојанието помеѓу нив. Тогаш тоа ќе биде полесно да се продолжи инсталирање balusters на скалите, бидејќи сите големини јасно ќе бидат исполнети.

Во периодот пред создадена цртежот е потребно да се направи точните димензии на сите делови и кривини. Потоа, овие податоци треба да бидат префрлени на работното парче за идната поддршка. Секој етикетирање за лесно препорачува изброени. Можно е дека некои декоративни елементи ќе треба да ги користите дополнителни алати за сечење.

Распоред на елементи дрвени скали

Распоред на елементи дрвени скали

Правилно инсталирање на оградите и огради дрвени скали

Детали за инсталација е опишано, всушност, може да се направи на неколку начини. Секој од нив во своите ефикасни и сложени.

Монтажа видови на balusters:

 • здодевен машина;
 • столпчиња;
 • трн;
 • завртки, итн

Таа е популарна тела на типла. Авторски balusters слика за скали направени од дрво со такви тела дефинитивно го привлече вниманието на потрошувачите. За почеток, тие треба да се намали од специјално избрани бар. Нивната пресек не треба да биде помалку од една четвртина од вкупниот шанкот. Спојници мора да поседува импресивна должина. Тоа е обично еднаква на два пати од дијаметарот.

Читај повеќе:   ферман со проширена глина: тајните на создавање на пријатна и трајна основа

Поправање на елементи на дрвени скали

Поправање на елементи на дрвени скали

Посебно внимание треба да се посвети на основни и средни поддршка. На дното на дупки треба да се направи. Нивниот дијаметар мора да одговара на истиот параметар спојници. Што се однесува до длабочината на дупката, тоа треба да биде два пати помалку од вкупната должина на статијата. Сличен ефект е произведен на чекор, каде што е тогаш тоа ќе биде потребно да се качи на парапет balusters и со рацете во рамките на конвенционалната технологија.

Покрај тоа типла обезбедени со помош на квалитет лепило. На ист начин, тогаш тоа се турка себеси стои. Опишаната постапка мора да се повтори за секоја столпче, тогаш скала значително се трансформира. Во моментов, лесно да се најде видео инсталација на парапет balusters и чекор по чекор, од кои може да се направи проектот за време на инсталацијата. Овие совети ќе ви помогнат да се справат со задача, дури и за почетници.

Методи на инсталација на balusters на спојници

Методи на инсталација на balusters на спојници

 

Карактеристики balusters монтажа столпчиња

Не е тешко да се разбере како да се поправи balusters на дрвени скали на старт врз противничкиот играч. Во овој случај, на долниот дел од столбовите, исто така, треба да се вежба дупки. Потоа се додава силна метални столпчиња, кои се категоризирани како дрво дрво. Дијаметарот на секој таков елемент е 8 mm, должина - 100 мм. Уште една дупка со дијаметар од 7 mm дупчат во крајна фаза. Таа потоа многу лесно да биде прицврстена столпче со игла.

Таквиот начин на прикачување на парапет на balusters предвидува дека како резултат на отстранување на игла решетката ќе остане на дното на шарите. На секое претходно означени место е потребно да се подготви дупка за игла. На тој начин, вежба треба да биде 5 mm во дијаметар. Сите предмети треба да бидат прикажани само вертикално. Проверете ја соодветната опција мора да биде на ниво на помош. Доколку е потребно, висината на поставување на поединечни елементи треба да се прилагоди.

Распоред на дрвени скали приврзаност поени

Распоред на дрвени скали приврзаност поени

Врзување balusters на скок: Определување и Совети

Исто така постои и прицврстување balusters и огради на дрво да Спајк. Овој метод бара дека во фаза на изработка на рамки во нивната помала инсталирана посебна скок од дрво. Паралелно со горниот дел на статијата веќе се формира отвор да стисок на Спајк.

Секој монтирање мора да бидат означени на површина подршка. Овие забелешки ќе им помогне на почетници да се разбере како да се качи balusters, бидејќи дупките мора да се направи строго на означените точки однапред. Потоа тие постепено ќе се прошири на саканата вредност. Трн е поддршка колони мора да биде квалитативно намачкани со лепак. Само тогаш тоа треба да биде на целиот пат во дупката. За секој елемент, оваа постапка се повторува.

На квалитетот на инсталација не зависи само од сигурноста на скалата, но исто така и на изгледот на целиот

На квалитетот на инсталација не зависи само од сигурноста на скалата, но исто така и на изгледот на целиот

 

Користење на само-прислушување завртки и навртки за прицврстување balusters

Овој метод монтажа е универзален. Завртки со сигурност може да се закачите на столпче на подот, низа и чекори. Завртки обезбеден подеднакво ефикасно како дрвени и метални производи. Во прилог на методот на директна фиксација, овој метод вклучува користење на чинија поддршка или podbalyasennika.

Корисни Совет! Да се подобри сигурноста на елементите со помош на завртки дупликат секое соединение. Ова треба да биде направено токму на крајната страна на чекор. Нурнете завртки најдобро е веднаш под површината на табла себе. Секој прекин во вториот треба да се покрие со приклучоци.

На крајот треба да се забележи дека balusters врежан дрво, чија цена може да биде значително различни, се голем решение за домови со скали. Минималната цена на производи може да биде 600-800 рубли. Максималната цена достигнува нивото од 4-5 илјади. Бришење. Многу зависи од големината и материјалот на производот.

ЦЕНА огради зависи од методот за обработка материјал и видот на слој производство

ЦЕНА огради зависи од методот за обработка материјал и видот на слој производство

Ако ги купите овие предмети, потребно е да се фокусира на одредени критериуми. Особено ова се однесува на производство на материјали. Како што веќе споменавме погоре, повеќето достапни во соодветните еден авион се бреза и бор. Иако податочен тип на дрво и имаат одредени недостатоци.

Важно е формата и видот на balusters. Тоа влијае не само на изгледот на дизајнот, на крајот, но, исто така, нејзината сила и издржливост. На пример, тркалезни делови на производот се поотпорни на стрес од рамен колеги. Кога овој вториот олицетворение е многу популарен меѓу корисниците поради нивните естетски изглед. Од ова следува дека вистинскиот избор на потрага по средина.

Оставете коментар