Алтернативни дрво: како дизајнери се осмислување главниот симбол на Нова Година

Почетна » Совети » Алтернативна дрво: како дизајнери се осмислување главниот симбол на Нова Година
Совети Нема Коментари

Алтернативни дрво: како дизајнери се осмислување главниот симбол на Нова Година

Инспирира современи дизајнер може да направи нешто, што било, и Нова Година - не е исклучок. Осмислување на традиционалниот карактер - празнична елка - годишната забава претставниците на креативни професии. Хоризонтална дрво во паркот Горки во Москва се чини дека сето тоа се гледа. Собравме седум повеќе генијален дизајнер на годината дрвја. Спакувани во цврст блок од мраз со огнена багажникот и виси наопаку - ние кажам за најмногу зборуваше за крзно дрвја на светот, од Лондон во Мелбурн.

Дрво превртено наопаку, Лондон

Превртена назад и суспендиран од таванот на британскиот Тејт, ова дрво - пронајдок на иранскиот уметник експериментални Shirazeh Houshiary. Тоа буквално се претвора нашето разбирање на традиционалната новогодишна елка со "Превртено". Вуд е суспендиран во центарот на скалите на спирала, која им овозможува на посетителите да ја видите во сите негови слава, од врвот на корените. На корените, патем, се нагласува: да го привлечат вниманието на публиката со обично скриени дел од смрека, уметникот опфатени обиколен корените на злато. "Би сакал да истакнам дека смрека - еден од најстарите дрвја, и неговите корени е симбол на стабилност и издржливост", - вели уметникот. Дизајн дрво во галеријата Тејт не е нова: секоја година тие покани современи уметници за да се создаде традиција на дрво Божиќ важи од 1988 година.

Дрво во форма на кристали, Мелбурн

Во декември, лето доаѓа во Австралија, но тоа не е причина да се запре слават Божиќ, мислам на локално ниво. Од традиционалните дрво, исто така, не се откажат, но наместо тоа, како што е обичај, да го красат со светла и играчки, Австралија дизајнери доаѓаат со дрво спакувани на транспарентен кристал. Секоја вечер е осветлена со светла боја, а девет метри елка, која се наоѓа на плоштадот трговски центар QIC Eastland во Мелбурн, стана центар на светлосно шоу.

Читај повеќе:   вино во внатрешноста

Дрво со "огнени" барел, Лондон

Се наоѓа во Мејфер во центарот на Лондон, ова дрво се пали на фасадата на хотелот Connaught е една од највисоките во оваа година - 17,5 метри. Проектот е во сопственост на Ентони Гормли, еден од најпознатите современи британски скулптор кој работел на неа заедно со Zumtobel, австриска компанија која е специјализирана за производство на опрема за осветлување. Како резултат на тоа, го добиле дрво блескав lightsaber багажникот стил, пука надвор од земјата. "Зима е најтемниот период од годината - вели скулпторот - и се надевам дека во ова време на глобална дисфункција, овој прекрасен дрво е извор на виталноста".

Смрека и мистериозни женски був, Лондон

Британскиот дизајнер Симон Costin повеќе од 20 години работа во модната индустрија, и затоа не е чудно што кога создавање на новогодишна елка, тој одлучи да го искористи своето екстензивно искуство во моден дизајн. Дрво за Хотелот издание го направи тоа, инспириран од театарот, а главен извор на инспирација беше дизајнер за Ирвин Велш приказната за една жена, која се претвори во був. Нејзините смрека, обвиткан како мрежа од тенки гранки сива, крунисан со фантастични половина жена, raspravavivshaya раце на задниот дел од неа - крилја голем був. Преку театарска маска таа изгледа на секој кој влегува ходниците на хотелот.

"Инженеринг на дрвото" Olborn

"Елка", измислена од страна на американски архитектонско биро СОМ, е инсталирана во Utzon центар, кој сега е изложба "Гранични небото инженеринг архитектура" - таа ги истражува структурните инженеринг пракса и филозофија на СОМ. Привремена скулптура седум метри беше развиен во соработка со данската осветлување дизајнер Stinsenom затоплување. Скулптура програмираат да светат многу опции. "Ако одите во внатрешноста на дрвото, ќе може да се добие импресивни, а во некој вид на ум-свиткување искуство на перцепција на просторот" - вели Lasse Андерсон, креативниот директор на Utzon центар.

Повеќе:   Што да се даде 8 подароци за дизајнери и архитекти на 8 март

"Леден" дрво, Лондон

Уметник и дизајнер Alex Chinnek - Магистер илузорна скулптури со многу читања. Дрво, поставена во срцето на величествената плоштад Амбар на периферијата на Kings Cross е домот елка, затворени во голем парче полека се топи мразот. Елка е поставена во базенот, наводно со вода, всушност - со проѕирна восок. "Мраз", од начинот на кој, всушност, исто така, е шанса. дрво висина од две приказни се запали во близина на фонтаната, која е особено познат за областа Лондон.

Смрека со антички статуи, Лондон

Наместо да се впуштат во светла и ЛАЖЕН, еден млад дизајнер Д. Андерсон се обрати на култура на античка Грција и украсени дрво неговото тело делови на познати грчки статуи: нозе виси на дното на дрвото, неколку фини главата рамка врвот. Тоа се случи неочекувано надреално и повеќе во духот на Салвадор Дали отколку во духот на античка Грција. Елка инсталиран во галеријата Hepworth Вејкфилд, каде самостојна изложба на Андерсон ќе се одржи во блиска иднина.

Оставете коментар